صدر: مردم باید از دولت خسته شوند نه نظام
۸۸۲۹۴۶
۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
۳۱۰۹ 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از حاضران در جلسات گفت‌وگوی ملی، با بیان اینکه افراد تندرو جایی در این جلسات ندارند، گفت: نتیجه مذاکرات و راهکارهای تعیین شده در جلسات گفت‌وگوی ملی به رهبری و سایر مسئولان اعلام خواهد شد.

خبرآنلاین: جلسات گفت و گوی ملی که تاکنون دو یا سه جلسه‌ آن تشکیل شده چهره های سرشناسی از هر دو جناح همچون محمدرضا باهنر، سیدمحمد صدر، محمدرضا عارف، سیدحسن ابوترابی فرد، احمد توکلی،مجید انصاری، عزت الله ضرغامی و احمد مازنی را در خود جای داده است، شخصیت هایی که البته گفته می شود هیچ ماموریتی از طرف اصولگرایان و اصلاح‌طلبان برای حضور در این جلسات ندارند اما به گفته سیدمحمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از اعضای حاضر در جلسات گفت و گوی ملی هدف مشترک‌شان حل مشکلات کشور است.

تلاش برای حفظ نظام؛ نقطه اشتراک اصولگرایان و اصلاح طلبان

سیدمحمد صدر درباره برگزاری جلسات گفت و گوی ملی گفت: در حال حاضر جلسات گفت و گوی ملی با حضور افرادی همچون آقای باهنر، حجت الاسلام ابوترابی فرد، آقای عارف، آقای ضرغامی و آقای احمد مازنی و بنده در حال برگزاری است که البته آقای مجید انصاری هم جزو این گروه هستند.

واقعیت آن است که در جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب دو جریان سیاسی شکل گرفت که در ادوار مختلف اسامی مختلفی داشتند، در مقطعی عنوان چپ و راست، کمی بعدتر پیروان خط امام و گروهی دیگر در مقابل شان و حال هم تحت عنوان اصولگرا و اصلاح‌طلب فعال هستند که هر کدام افراد و احزاب مشخصی دارند؛ هر دو این گروه ها دارای پیشکسوتانی ریشه دار و با سابقه انقلابی و دارای مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی هستند که در مبارزه با رژیم شاه و بعد از آن تاسیس جمهوری اسلامی نقش جدی و موثر داشتند و البته هر دو گروه همواره مورد تایید امام (ره) و مقام معظم رهبری بودند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا نقاط مشترک بسیاری با هم دارند، افزود: مهم ترین نقطه اشتراک این دو جریان سیاسی این است که برای حفظ نظام البته با روش‌ها و اندیشه‌های متفاوت تلاش می کنند که امری کاملا طبیعی و پذیرفته شده است، نقطه اشتراک دیگر این دو جریان را می توان از این منظر توصیف کرد که هیچ گاه یک اصلاح طلب نمی تواند دارای اصول نباشد و یک اصولگرا هم نمی تواند دنبال اصلاحات نباشد، پس در این جا هم اشتراکاتی وجود دارد.

صدر با تاکید بر ضرورت وجود دیدگاه های مختلف در فعالیت های سیاسی هر کشوری تجربه حضور خود در بسیاری از کشورهای کمونیستی، سوسیالیستی و سرمایه‌داری و غربی را یادآور شد و گفت: طبق مشاهداتی که داشتم در کشورهای کمونیستی علی رغم اینکه اوضاع اقتصادی مردم در شرایط بدی نبود اما مردم احساس خفقان داشتند یعنی مشخص بود که در این کشورها آزادی وجود ندارد و مردم به لحاظ مسائل سیاسی محدودیت دارند ولی این احساس در کشورهای غربی وجود نداشت به طوریکه مشخص بود مردم احساس فشار و دیکتاتوری نمی کنند.

علت این بود که در کشورهای بلوک شرق حکومت تک حزبی و فقط حزب کمونیست حاکم بود اما در کشورهای غربی تعدد احزاب وجود داشت، بر اساس همین تجربه بود که وقتی وارد وزارت کشور شدم موضوع اجرای قانون احزاب را پیگیری کردم که البته اجرای آن بنا به مصلحت تا پایان جنگ معطل ماند اما بعد شکل اجرایی به خود گرفت.

باید اجازه بدهیم که مردم از حزب یا دولت خسته شوند نه نظام

وی با تاکید بر اینکه وجود احزاب مختلف امری ضروری و راه نجات کشور از دیکتاتوری و استبداد است که باید اجرایی شود، تصریح کرد: واقعیت آن است که برای بیمه شدن نظام باید احزاب مختلف در کشور وجود داشته باشند زیرا مردم همواره این طور بوده که بعد از مدتی از یک حزب یا دولت خسته می شوند و دنبال تغییر هستند، خب طبیعی است که اگر ما اجازه این تغییرو تحول را در داخل نظام بدهیم مردم هیچ گاه به طرف تغییر نظام نمی روند و انقلاب نمی کنند اما اگر فقط یک حزب و یک گروه حاکم بوده و هیچ تغییری ایجاد نشود و مردم خود را در شرایطی ببینند که تغییرات در چارچوب نظام امکان پذیر نیست بنابراین به سمت تغییر نظام و انقلاب می روند.

حضور افراد ریشه‌دار،عاقل و میانه‌رو اصولگرا و اصلاح‌طلب در جلسات گفت‌وگوی ملی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه فعالیت های سیاسی در کشور باید به سمت فعال شدن جدی احزاب باشد، تصریح کرد: در همین مسیر و در جریان گفت و گوی ملی هم تلاش شده تا افراد ریشه دار، عاقل و میانه رو و البته دارای اندیشه های متفاوت سیاسی از دو جریان اصولگر و اصلاح‌طلب که می‌توانند با هم صحبت کنند جلساتی با هم داشته باشند تا زمینه رفع مشکلات فراهم شود.

اصل گفت‌وگوی ملی با تندروها از اساس مردود است

وی در پاسخ به این سوال که چرا از افراد رادیکال هر دو جریان برای حضور در جلسات دعوت نمی شود، گفت: واقعیت آن است که یکی از ویژگی‌های افراد و گروه های تندرو این است که به هیچ وجه نمی توانند با مخالفان خود گفت وگو و مذاکره کنند؛ ببینید لازمه گفت وگو این است که طرف گفت و گو فارغ از اصولگرا، اصلاح طلب یا شخصیت مستقل سیاسی بودن از نظر روانی شخصیت متعادلی باشد، افراد افراطی و تندرو در جریان مذاکره به محض اینکه کلمه‌ای در مخالفت با خود می شنوند فضا را به سمت تنش، دعوا، فریاد زدن و احیانا فحش و اهانت به طرف دیگر گفت وگو می برند بنابراین اصل گفت وگو با چنین افرادی از اساس مردود است.

وی با بیان اینکه جلسات گفت و گوی ملی بر اساس همین رویکرد که طرف مقابل می‌تواند نظری مخالف من داشته باشد در حال برگزاری است، ادامه داد: هم اکنون افرادی که در جلسات گفت و گوی ملی حضور دارند افرادی هستند که از ویژگی میانه روی و تحمل نظر مخالف برخوردارند که امیدواریم این نگاه و رویکرد به افراد و گروه های مختلف تعمیم پیدا کند.

با شری که ترامپ علیه ایران به راه انداخته، نیازمند انسجام ملی هستیم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره علت شکل گیری گفت و گوی ملی در شرایط کنونی، تاکید کرد: واقعیت آن است که امروز مملکت در شرایط حساسی است به ویژه با شری که ترامپ و تیمش علیه ایران به راه انداخته و هر روز هم فشارهای خود را افزایش می دهند مملکت بیش از هر زمان دیگری نیاز به انسجام ملی دارد که ما هم برای رفتن به سمت انسجام ملی گفت وگوی ملی را شروع کردیم که امیدواریم به نتایج خوبی برسیم.

مشارکت حداکثری در انتخابات از محورهای جلسات گفت وگوی ملی

سیدمحمد صدر درباره خروجی جلسات گفت و گوی ملی نیز گفت: ببینید واقع امر آن است که هر دو گروه اصلی اصولگرا و اصلاح طلب در ارزیابی های خود به این نتیجه رسیده اند که یکسری اشکالات در کشور وجود دارد، بناست در جلسات این دغدغه ها از سوی هر دو طرف مطرح شود تا اگر با هم به تفاهم رسیدند وارد فاز اجرا برای حل و فصل آن شوند، طبیعی است که برای حل مشکلات نتیجه مذاکرات و راهکارهای درنظر گرفته شده در جلسات گفت و گوی ملی که به تایید هر دو جریان رسیده به نمایندگان مجلس، دولت و رهبری اعلام شود.

به طور مثال قطعا هر دو گروه معتقدند که ما در انتخابات پیش رو باید مشارکت حداکثری و بسیار فعال داشته باشیم؛ خب سوال این است که برای رفع این دغدغه و اینکه مردم به حضور در انتخابات ترغیب شوند چه کارهایی باید انجام شود؟ در اینجا ما در نشست های گفت و گوی ملی درباره راهکارها به بحث می‌نشینیم تا چنانچه نتیجه‌ای حاصل شود آن را به رهبری، شورای نگهبان، مجلس و دولت اعلام کنیم. نکته قابل تامل این است که در ارائه راهکارها هر دو جریان به تفاهم رسیده اند که گامی رو به جلو خواهد بود.

جلسات گفت‌وگوی ملی ماهیانه و در دفاتر اعضا برگزار می شود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه تاکنون دو الی سه جلسه برای گفت و گوی ملی برگزار شده است، ادامه داد: این جلسات به صورت ماهانه در دفاتر اعضا برگزار می شود و به طور حتم در آینده به مجموعه فعلی افرادی اضافه خواهند شد، شیوه اضافه شدن هم اینگونه است که از سوی افراد حاضر اعضایی معرفی می شوند تا چنانچه به تایید سایر اعضا رسید افراد جدید به مجموعه اضافه شوند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1398/04/17
اگر هیچ ماموریتی از دوجناح ندارن و برای گفتگوی ملی هست پس چرا میگه مردم باید از دولت خسته بشند؟ الان این اظهار نظر کاملا جناحی هستش.
پاسخ ها
AAAAAAAA
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
صدر امروز قرص خود را نخورده
حرفه ای او را جدی نگیر
این دولت مدیریتش دست نظام است
اگر بخاطر داشته باشی روحانی و جهانگیری میگویند قدرت دست ما نیست.
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
AAA...
اینکه اختیارات دولت چقدر است در قانون اساسی وسیع ترین اختیارات به دولت(رئیس جمهور) داده
شده است
وانگهی شما قطعا از منتقدان احمدی نژاد و از کسانی هستید که معتقدند احمدی نژاد اقتصاد کشور را نابود کرده است اگر این مرد اختیارات کافی نداشته چگونه بر این مهم موفق شده است این تناقض است
مثل روز روشن است که دولتهای بعد از جنگ وارد بازیهای سیاسی شدند و از خدمت صادقانه باز ماندند
Iran, Islamic Republic of
15:24 - 1398/04/17
بله نزدیک انتخبات شد ...
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1398/04/17
اقای صدر واقعا دولت کاره ایی هست که مردم از دولت ناراحت شوند
پاسخ ها
یک لنگی بی افتخارم
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
افرین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
برجام چی شد ؟
Iran, Islamic Republic of
15:43 - 1398/04/17
ولی شما کاری کردید که مردم از زندگی خسته شدن
پاسخ ها
پویا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
احسنت بر شما
Iran, Islamic Republic of
15:44 - 1398/04/17
مطمئنم خدا جوابتون رو میده یکی از خانواده ها ی شهید
Iran, Islamic Republic of
15:54 - 1398/04/17
قشنگ مشخصه که این آقا اصولگرای ضد دولت است.
Iran, Islamic Republic of
17:41 - 1398/04/17
کسی ازنظام خسته نیست ازسیاست غلط دولت که فشاربرمردم اورده خسته اند
پاسخ ها
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
از طرف خودت حرف بزن
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1398/04/17
نمیگذارند که دولت به داد مردم برسد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
دقیقا"
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
دولت چی داره که به داد مردم برسه
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1398/04/17
دولت چهارسال است نظام چهل سال؛اما نهضت گرامی بوده وهست
Iran, Islamic Republic of
18:34 - 1398/04/17
جناب صدر لازم نیست به جای مردم صحبت کنین و از طرف اونا نظر بدین مردم خودشون هم عقل دارن هم شعور هم آگاهی و بهتر میدونن ریشه این مشکلات از نظام هست یا از دولت و خودشون قضاوت میکنن پس لطفا شما مسولا جای مردم تصمیم نگیرید
Iran, Islamic Republic of
23:24 - 1398/04/17
مگه جناح شما کمتر از دولت از اول دولت دوم روحانی کارشکنی شماها شروع شد مردم میدونم دولت کاره ای نیست و اختیاری نداره بدبختی کشور از زمان احمدی نژاد شروع شد با ۴۵ هزارتومان اون موقع چرا حرف نزدی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج