خط قرمز وزارت بهداشت در محصولات تراریخته
۸۸۳۰۲۱
۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۷
۲۶۱۸ 
وزیر بهداشت با اشاره به چالش‌های حوزه محصولات تراریخته در کشور، گفت: در این حوزه اختلاف نظر وجود دارد و برخی از این جدل‌ها نیز شاید بیشتر ریشه اقتصادی و سیاسی داشته باشد.

خبرآنلاین: وزیر بهداشت با اشاره به چالش‌های حوزه محصولات تراریخته در کشور، گفت: در این حوزه اختلاف نظر وجود دارد و برخی از این جدل‌ها نیز شاید بیشتر ریشه اقتصادی و سیاسی داشته باشد.

سعید نمکی، در نشست مشترک با عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست، که با موضوع بررسی چالش تراریخته ها و تاکید بر رعایت قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران، برگزار شد، اظهار کرد: موضوع تراریخته در کشور به جای اینکه از مسیر علمای این رشته‌ها مدیریت شود، بعضاً به دست سیاسیون و تاجران افتاده، اما اعتقاد ما بر این است که تراریخته نه کاملاً مضر است و نه کاملاً ایمن و سالم است.

وی یادآور شد: در این حوزه اختلاف نظر وجود دارد و برخی از این جدل‌ها نیز شاید بیشتر ریشه اقتصادی و سیاسی داشته باشد تا علل علمی. البته ما به عنوان تولیت سلامت نباید به دام برخوردهای غیرعلمی در این حوزه گرفتار شویم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نقش تولیتی دارند و در این حوزه قطعاً براساس مستندات متقن علمی و شواهد و مدارک با در نظر داشتن مصالح مردم باید عمل شود. در این خصوص باید به یک مدل ملی در مواجهه و ارزیابی رویدادهای تراریخته دست یافت. البته خط قرمز ما هم در این حوزه، فقط سلامت، مصالح مردم و منافع ملی است.

نمکی تاکید کرد: به تجربه دنیا در حوزه تراریخته ها باید احترام گذاشت و باید مستندات، مدارک و شواهد علمی معتبر جهانی را در این حوزه بپذیریم. پیشنهاد بنده این است که کمیته مشترک علمی برای پژوهش در خصوص سلامت محصولات تراریخته تشکیل و پروژه‌های کلیدی با حمایت وزارت بهداشت در این کمیته انجام شود.

وزیر بهداشت عنوان کرد: این کمیته ملی می‌تواند تمامی ابعاد و جوانب عمده موضوع را مورد پژوهش، تجمیع و نتیجه گیری قرار دهد. تمام حرکت‌ها باید به سمت ابهام زدایی از موضوع تراریخته و ایمنی و سلامت آن پیش رود، البته با ذهنیت قبلی نمی‌توان در این زمینه به نتایج مورد اجماع دست یافت.

نمکی در پایان تاکید کرد: وظیفه ما شفاف سازی علمی، تنویر افکار عمومی و ابهام زدایی است، بنابراین نباید اجازه داد ذهنیت‌ها و پیش انگاری‌ها بر یک موضوع علمی سایه بیفکند.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1398/04/17
تمام کنجد هاکه روی نان می ریزن و روغن کنجدو روغن افدابگردان همه تراربخته است.
Iran, Islamic Republic of
20:34 - 1398/04/17
بلاخره وزارت بهداشت از خواب خرگوشی بیدار شد مدت مدیدی است که کلیه بیماری ها ناشی از مصرف محصولات تراریخته است
Iran, Islamic Republic of
23:55 - 1398/04/17
#وزیر بهداشت لطفا روی این موضوع خیلی خیلی دقت ومحکم کار کنید .این قضیه میتواند مسائل وحشتناکی دربردارد .ضمنا بابت استیضاح جنابعالی واقعا متاسفم. مجلس ما فکر نکنم کار دیگری بلد باشه.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج