پیش‌فروش نفت ایران به کشور‌های قدرتمند
۸۸۳۳۸۰
۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
۱۰۰۲۷ 
در شرایطی که ایران در حوزه نفتی با برخی محدودیت‌ها و فرصت‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند، دولت راهکار جدیدی را برای بهبود شرایط فعلی اعلام کرده که بر اساس آن هر کشور قدرتمندی که تمایل داشته باشد با ایران کار کند، می‌تواند برای دو تا سه سال آینده نفت ایران را پیش‌خرید کند.

خبرگزاری ایسنا: در شرایطی که ایران در حوزه نفتی با برخی محدودیت‌ها و فرصت‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند، دولت راهکار جدیدی را برای بهبود شرایط فعلی اعلام کرده که بر اساس آن هر کشور قدرتمندی که تمایل داشته باشد با ایران کار کند، می‌تواند برای دو تا سه سال آینده نفت ایران را پیش‌خرید کند.

 بعد از خروج آمریکا از برجام و قطعی شدن بازگشت تحریم‌های نفتی اقدامات نسبتاً خوبی در راستای فروش نفت کشور انجام شد. گذر از مدل سنتی فروش نفت خام و عرضه نفت در بورس برای استفاده از توانمندی و انعطاف‌پذیری بخش خصوصی در صادرات نفت یکی از اقدامات ضدتحریمی ایران برای جلوگیری از افت میزان صادرات نفت خام کشور بود.

خلق منابع جدید غیر نفتی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها؛ دو راهکار جدید دولت برای اداره کشور است که طبق گفته‌های اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری هم اکنون برای اداره کشور دو راهکار پیش رو داریم که یکی خلق منابع جدید بدون اتکا به منابع نفتی و دیگری صرفه‌جویی در هزینه‌هاست.

وی با بیان این‌که ایران کشوری ثروتمند است که ذخایر و منابع عظیم نفت و گاز دارد، اظهار کرد: درآمد سالانه ما از بخش نفت حدود 150 میلیارد دلار در سال بوده است و هر کشور قدرتمندی که تمایل داشته باشد با ایران کار کند، می‌تواند برای دو تا سه سال آینده نفت ایران را پیش‌خرید کند.

او افزود: در شرایط خطیر پیش رو، به‌صورت توأمان با محدودیت و فرصت‌هایی روبه‌رو هستیم که این محدودیت‌ها و فرصت‌ها تأثیر جدی و تعیین کننده‌ای بر همه نهادهای کشور و به‌ویژه دانشگاه‌ها دارد و نقش و عملکرد آن‌ها تحت تأثیر این شرایط قرار خواهد گرفت.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به تدوین بودجه سال 98 کل کشور از سوی دولت و تذکر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بودجه باید به گونه‌ای باشد که شرایط تحریم از آن استنباط شود، تصریح کرده است: پس از تاکید ایشان، بودجه بازنگری شد و به 407 هزار میلیارد تومان کاهش یافت و این رقمی بود که سازمان برنامه و بودجه آن را به‌عنوان رقمی اعلام کرد که دیگر نباید کاهش یابد.

پس از این بازنگری توسط دولت، مجلس شورای اسلامی بودجه را به 447 هزار میلیارد تومان افزایش داد و پس از آن مقام معظم رهبری تکلیف دیگری را بر عهده دولت قرار دادند تا بودجه با حداقل اتکا به درآمدهای نفتی اصلاح شود که پس از این بازنگری بودجه به عدد 386 هزار میلیارد تومان کاهش یافت که در شورای‌عالی اقتصادی قوای سه‌گانه تصویب شد و مقام معظم رهبری نیز آن را تأیید کردند.

بنا بر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهوری، وی با تاکید بر ضرورت هم‌افزایی قوای سه‌گانه و افزایش تاب‌آوری مدیریتی، گفت: تاب‌آوری مدیریتی یعنی بتوانیم به‌موقع تصمیم‌گیری کنیم و همه شهروندان احساس کنند که نظام می‌تواند از این شرایط عبور کند.

خطیبی - کارشناس ارشد حوزه انرژی - درباره امکان پیش‌فروش نفت ایران به ایسنا گفت: معمولاً قراردادهای نفتی به صورت یک ساله منعقد می‌شود و تاکنون قراردادی که عمر آن بیش از یکسال باشد را کمتر دیده‌ایم اما این‌که یک کشور برای دو تا سه سال نفت را پیش‌خرید کند، امری شدنی است، اما در واقع در بازار جهانی نفت مرسوم نیست.

وی با اشاره به اهمیت امنیت انرژی اظهار کرد: این مساله یک موضوع مهم برای کشورهای خریدار انرژی است که بتواند با ایجاد سازوکارهایی امنیت انرژی خودشان را بالا ببرند و می‌توان گفت که این اقدام می‌تواند در این مساله بسیار کارساز باشد، اما باید نیز به این موضوع توجه کرد که در حال حاضر نیز می‌توان در بورس انرژی تا حد زیادی امنیت انرژی را ارتقا داد.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی درباره انعقاد قرارداد سه یا چهار ساله آن هم به صورت فیزیکی، تاکید کرد: از نظر ارتقای امنیت انرژی این موضوع می‌تواند به نفع کشورهای مصرف کننده و از نظر تضمین فروش نیز می‌تواند به نفع کشورهای تولید کننده باشد، اما باید به این مساله نیز توجه کرد که در شرایط تحریم فعلی ایران، نمی‌توان روی این پیشنهاد حساب زیادی باز کرد.

وی افزود: این پیشنهاد می‌تواند در آینده شرایط خوبی را به وجود آورد اما در شرایط فعلی، بازار در حالت اشباع قرار دارد و کشورهای خریدار نگرانی بابت تأمین انرژی ندارند و اگر نگرانی نیز برای قیمت نیز وجود داشته باشد، می‌توانند این مساله را با ورود به بورس تا حد زیادی متعادل کنند.

به گفته خطیبی اگر شرایط فعلی بازار نفت معکوس شود و کشورها نگران تأمین انرژی باشند، قطعاً از این پیشنهاد استقبال خواهد شد و می‌توان نتایج مثبت آن را دریافت کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
United States
16:04 - 1398/04/18
به جای چوب حراج زدن به ثروت ملت ایران بهتر نیست مثل همه دولتهای دیگه مذاکره کنید
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1398/04/18
مال باباتون که نیست بشکه ۱ دلار
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1398/04/18
این دولت بدترین دولت تاریخ واین پولهای هنگفت که درنیا
Iran, Islamic Republic of
17:24 - 1398/04/18
بله کشوری ثروتمند است که دست دزدان و غارتگران افتاده
Iran, Islamic Republic of
17:29 - 1398/04/18
عجب پس ما کشوری ثروتمند هستیم پس خوبه خودتون هم میگید
Iran, Islamic Republic of
17:35 - 1398/04/18
این که پیشنهاد من بود پس چراصدام نمیکنیدمگراقای ربیعی چندروز پیش اعلام نکردند مردم نظر بدن.من هم این نطر راداده بودم.پس چرا استفاده میگنید ولی بدون هرگونه هزینه.
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1398/04/18
جناب خطیبی راه معکوس کردن سرایط فعلی بازار نفت بسیار اسان است .میتوان دردوجمله انرا خلاصه کرداگر مایل بودید خدمتتان عرض کنم
Iran, Islamic Republic of
18:47 - 1398/04/18
چوب حراج بزنید به ذخایر کشور ، نسل آینده رو ولش
Iran, Islamic Republic of
18:49 - 1398/04/18
سلام به دروغ شاخدار قرن
Iran, Islamic Republic of
00:40 - 1398/04/19
نفت پیش فروش شودکالاا ا رظان میشود
Iran, Islamic Republic of
03:49 - 1398/04/19
باپیش فروش نفت ملت جیبهای خودتون روپرکنید وبرای آقازادهها درامریکا وکانادا بفرستید تابعد ازاین تحریمها کی زنده است کی مرده فعلا بخورید وجیبها روپرکنید تابعدا چی پیش میاد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج