شهردار تهران: حق مردم را پس می‌گیریم
۸۸۳۴۳۷
۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹
۷۳۲۲ 
شهردار تهران گفت: اگر مصوبه تعدیل عوارض ساخت و ساز را اجرا نکنیم، گویی حقی را از مردم گرفتیم و به افرادی معدود داده ایم که اقدامات انتفاعی محدود انجام می‌دهند.

خبرگزاری مهر: پیروز حناچی، شهردار تهران با بیان اینکه عوارض ساخت و ساز در تهران از سال ۹۳ ثابت مانده بود و این امر هزینه های قابل توجهی را به شهر تحمیل می کرد، گفت: در گذشته نسبت عوارض به کل هزینه‌ها چیزی حدود ۶.۶ درصد بود. از سال ۹۳ تا به حال با وجود اینکه قیمت املاک افزایش یافت، این میزان به حدود ۱ درصد کاهش پیدا کرد. واقعیت این است که ثابت نگه داشتن عوارض به این میزان به نفع هیچکس نیست چرا که عده‌ای در این میان فعالیت غیرمولد و ضداقتصادی انجام می‌دهند و ادامه این شیوه به نوعی به این معناست که گویی حق شهر و سایر شهروندان را گرفته‌ایم و صرفاً به این افراد داده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه باید قیمت عوارض ساخت و ساز را متعادل نگه داریم، ادامه داد: این قیمت نه آن قدر باید افزایش پیدا کند که روی بازار مسکن تأثیر منفی بگذارد و نه آن قدر پایین باشد که به نظر بیاید ما یک رانت ویژه به مالکان زمین و کسانی که در حال ساخت وساز هستند، داده‌ایم. در حال حاضر نرخی که شورا تعیین کرده متعادل و منطقی و به طور متوسط در کل شهر حدود ۱.۷ درصد قیمت آپارتمان نوساز است.

شهردار تهران: حق مردم را پس می‌گیریم

شهردار تهران در پاسخ به اینکه آیا افزایش عوارض فشاری به مردم در محلات کمتر برخوردار تحمیل نمی کند، گفت: اولاً برای قطعات کوچک مقیاس و همچنین مناطق جنوبی شهر ملاحظاتی در نظر گرفته شده است و در بافت های فرسوده هم صدور پروانه رایگان است. ثانیاً، میزان افزایش متوسط ۷. ۰ درصد (هفت دهم درصد) تا ۳ درصدی عوارض به نسبت قیمت تمام شده ابنیه عدد چندان سنگینی نیست. علاوه بر این، در ضرایب تعدیل بین مناطق برخوردار و کم برخوردار تفاوت قائل شده است، بنابراین، اجرای این مصوبه فشاری به طبقات پایین وارد نمی کند.

حناچی در این خصوص که گفته شده عواید حاصل از این مصوبه در بافت فرسوده هزینه می شود اما این اتفاق چگونه رقم می خورد، عنوان کرد: به طور قطع، از درآمد حاصل از افزایش عوارض در راستای ارائه سرویس و خدماتی همچون توسعه مترو، احداث پارک، آسفالت معابر و … در تمام شهر و بافت فرسوده استفاده می شود.

وی افزود: برای شهر و اداره آن رقم عوارض پایین‌تر از آنچه مصوب شده به صرفه نیست. در واقع، اگر مصوبه را اجرا نکنیم، گویی حقی را از مردم گرفتیم و به افرادی معدود داده ایم که اقدامات انتفاعی محدود انجام می‌دهند؛ این اتفاق اصلاً به نفع شهر نیست.

شهردار تهران ادامه داد: بالاخره عواید حاصل از عوارض جزء منابع مالی پایدار شهر است. ما هر چقدر بتوانیم میزان این منابع را در شهر افزایش دهیم می‌توانیم سرویس و خدمات بهتری به شهروندان ارائه داده و کیفیت اداره شهر را از آنچه که هست مطلوب تر کرده و برای ارتقای کیفیت شهر قدم های بعدی را برداریم.

حناچی با بیان اینکه یکی از اهداف شهرداری در ارائه لایحه افزایش عوارض ساخت و ساز، افزایش کیفیت خدمات در مناطق کم برخوردار بود، در تشریح چگونگی تحقق این امر گفت: زمانی که می‌خواهیم محدوده ای نوسازی شود می توانیم هزینه‌ها را پایین بیاوریم، در مقابل در مناطقی که جمعیت اشباع شده و به سقف جمعیتی طرح جامع نزدیک شده ایم می توانیم با تنظیم عوارض به هدف خود که کیفیت بخشی به مناطق کمتربرخوردار است، برسیم. اگر چنین اتفاقی بیفتد به طور طبیعی سرمایه به بخش‌هایی می‌رود که هنوز ظرفیت برای ساخت‌وساز دارند. این مناطق، مناطقی هستند که پیش از این در آنها سرمایه گذاری نشده است. سرمایه هم به همین شکل به قسمت‌هایی می‌رود که تاکنون نرفته است. البته زمینه های دیگری هم نیاز دارد؛ به طور مثال باید در این مناطق طراحی و اجرا فاخر باشد تا ارزش افزوده ایجاد کند.

شهردار تهران در پاسخ به این سوال که چه تضمینی برای اجرای فاخر طرح ها در مناطقی که تاکنون سرمایه به آنجا نرفته است وجود دارد، عنوان کرد: اجرای این مصوبه مقدمه کار است. یعنی اگر بخواهیم آن اتفاق بیفتد این قدم اول است.

حناچی در پایان در پاسخ به منتقدانی که اجرای مصوبه تعدیل عوارض ساخت و ساز را عامل گرانی مسکن معرفی می کنند، گفت: بازار مسکن تابع اقتصاد کلان کشور است و صرفاً از وضعیت ساخت‌وساز پیروی نمی کند. در واقع، ساخت‌وساز و قیمت تمام شده آن، بخش کوچکی از بازار مسکن است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:45 - 1398/04/18
منظورت از مردم چه کسانی هستند؟ خودت و همکارانت؟
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1398/04/18
چه زیبا سر کیسه کردن مردم را با کلمه متعادل کردن عوارض توجیه می کنی! نه تنها این عوارض بقول خودت کم رو سازنده ها به خریدار منتقل می کنند بلکه اون رشوه های پنهان کمر شکن شهرداری رو هم به خریدار منتقل می کنند! اون وقت دم از حمایت حقوق شهروندان می زنی؟
Iran, Islamic Republic of
19:52 - 1398/04/18
شما حق مردمُ نخور،حق گرفتن پیشکش!!!!!
United Arab Emirates
20:00 - 1398/04/18
اقای حناچی اگر میخواهی حق مردم را بدهی چرا پیمانکارانی که ازسال ۹۵ و۹۶ برای شهرداری کارکردند پول انها را نمیدهید من پیمانکار جز موسسه حرا در تونل وزیرگذر ارش اسفندیار هستم وبعد از سه سال که کار زا تحویل داده ام هنوز قرارگاه پولم را نداده ومیگوید شهرداری به ما پول نمیدهد
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1398/04/18
تابحال مردم ایران زندگی بدون فشارداشته اند!
شماشهردارتهران هم این مصوبه بدون فشارراامتحان کن!مردم عادی باقوانین شمامرگ رابه عینه درک میکنندنه فشاری راکه شماآنرابی اهمیت میدانید....!!!
Iran, Islamic Republic of
20:04 - 1398/04/18
تو جیب ما را نزن حق گرفتن طلبت
Iran, Islamic Republic of
20:05 - 1398/04/18
چقدرمی زنه هزینه سازنده بالا بره قیمت ملک بالا می رود بچه ککلاس پنج هم می فهمه شما پولتون ته کشیده دست کردین تو جیب مردم، آخه آب باید مجانی باشه برق باید مجانی باشه بلیط اتوبوس، پول نفت هم سر سفره مردم
Iran, Islamic Republic of
20:14 - 1398/04/18
اخیییییی حق مردم و میخواین پس بگیرین؟؟ ای جانم... شما حق مردم و کمتر بخورین پس گرفتنش پیشکش
Iran, Islamic Republic of
20:21 - 1398/04/18
خدا ازتون نگذره. همینجوریش نمیشه خونه اجاره کرد تو تهران.با این اوصاف دیگه باید فرار کرد. شما جیب مارو نزن، نمیخواد حق مارو بگیری
Iran, Islamic Republic of
20:47 - 1398/04/18
اگه شهرداری کارشو درست انجام داده بود الان یک نفر صاحب دوهزار و پونصد تا خونه توی تهران نبود
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1398/04/18
بازم گرونی. آخرش که چی؟ باید خریدار که مردم عادی هستن این هزینه رو به فروشندگان مسکن پس بدن. فروشنده چقدر بیشتر هزینه کرده باشه گرونتر خواهد فروخت.
United Arab Emirates
22:20 - 1398/04/18
مردم خودشان باید حق خود را بگیرند
Iran, Islamic Republic of
22:57 - 1398/04/18
تهرانی ها چه حقی دارند که بقیه کشور ندارد؟!
United States
22:59 - 1398/04/18
میخان تشریف ببرن کانادا
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1398/04/19
آقای شهردار به انواع حیل به اسم عوارض و طرح ترافیک و...ناراضی تراشی کرده و مردم را در مقابل نظام قرارمیدهید و همانطور که گفته بودید هدفتان تبدیل تهران به گرانترین شهرها برای کوچاندن مردم به روستاها و سایر شهرهاست،شرم کنید،شعار مسخره ندهید
Iran, Islamic Republic of
07:48 - 1398/04/19
ببینید چجوری حق مردم را ایشون میگیرن با بیشتر کردن عوارض و پول گرفتن از بساز بفروش ها میشه حق مردم!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج