امارات دست به دامان ایران شد
۸۸۴۰۹۶
۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
۲۲۱۸۷
یک روزنامه لبنانی نوشت، امارات در پی فهم وضع خود در قبال ایران و یمن، تصمیم گرفت به صورت آبرومندانه از یمن خارج شود و برای همین یک نماینده به تهران فرستاد و سه پیشنهاد به ایران داد.

خبرگزاری فارس: طی روزهای اخیر خبرهای زیادی درباره خروج بخشی از نیروهای امارات از یمن منتشر شده است.

اگرچه هنوز به دیده شک به این خبرها نگاه می‌شود اما به نوشته روزنامه «الاخبار» به نظر می‌رسد حاکمان ابوظبی پس از آنکه «آتش به داخل خانه‌هایشان رسیده» تصمیمی راهبردی گرفته‌اند و برای دور کردن این آتش، دست به دامن تهران و مسکو شده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده، پس از انفجارهایی که کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در بندر فجیره امارات را در تاریخ 12 ماه می هدف قرار داد، هیأتی امنیتی از امارات به ایران سفر کرد اما پاسخ قاطعی که شنید این بود «پس از اینکه شما خطوط قرمز را زیر پا گذاشتید، دیگر چیزی نزد ما باقی نمانده که بر سر آن با شما مذاکره کنیم».

الاخبار سپس نوشت؛ بر اساس منابع دیپلماتیک مطلع، هیأت عالی‌رتبه اماراتی پیشنهادی با خود داشتند که اماراتی‌ها در آن زمان فکر می‌کردند غیرقابل رد است؛ این پیشنهاد شامل سه بند بود: بازگرداندن روابط میان دو کشور بر اساس روال قبلی، تأمین حمایت مشترک دو طرفه از گذرگاه‌های دریایی تا (امنیت) جریان (انتقال) نفت از تمام کشورهای (حاشیه) خلیج (فارس) تأمین شود و سوم که مهم‌ترین بند است آمادگی امارات برای ترک یمن بود.

امارات دست به دامان ایران شد

در ادامه گزارش این روزنامه لبنانی آمده: اماراتی‌ها پس از آنکه جواب قاطع ایران را شنیدند باز هم ناامید نشدند و زمانی که «عبدالله بن زاید» در 25 ژوئن گذشته به روسیه سفر کرد خواستار میانجی‌گری این کشور برای (راضی کردن) ایران شد. اما جواب همان بود «چیزی نزد ما وجود ندارد که بر سر آن مذاکره کنیم». برای ایرانی‌ها آشکار شده که ابوظبی دنبال «استراتژی خروج» از باتلاق یمن است و می‌خواهد آن را بخرد؛ اینچنین کالای کسادی در بازار تهران خریدار ندارد.

پشت‌پرده‌ها و دلایل

الاخبار سپس نوشت، گذشته از اینکه چه کسی در پشت‌پرده انفجار بندر فجیره بود برای همه آشکار شده که هر ممنوعیتی بر صادرات نفت ایران بدان معناست که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیز نخواهند توانست از تسلط ایران بر تنگه هرمز بگذرند و نفت خود را بفروشند. پس از این تهدید بی‌سابقه و تحریک‌آمیز، ریاض و ابوظبی فکر می‌کردند شعله‌های جنگ آمریکایی مورد انتظار علیه ایران زبانه خواهد کشید اما واشنگتن امید آنها را ناامید گذاشت همانگونه که پس از ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط ایران، همین اتفاق افتاد.

در ادامه این گزارش آمده است: اماراتی‌ها فهمیده‌اند که آمریکایی‌هایی که در حال حاضر به ایران حمله نکردند هیچ زمانی به این کشور حمله نخواهند کرد به همین دلیل ابوظبی پس از چهار سال ونیم جنگ علیه ملت یمن از استراتژی «اول، قدرت نظامی» به استراتژی «اول، صلح» روی آورده است. نشانه‌های این تصمیم از سفر وزیر خارجه امارات به مسکو دیده شد زمانی که وی اعلام کرد تحقیقات در حادثه فجیره به صورت دقیق به کشور خاصی اشاره ندارد و کشورش نمی خواهد تنش‌ها با تهران افزایش پیدا کند.

بر اساس گزارش مذکور، تصمیم ابوظبی برای خروج از یمن چندین دلیل دارد که اولین آن، سر آمدن قدرت تحمل امارات از تبعات ورود به جنگ یمن در چند زمینه است:

اول: خسارت‌های انسانی؛ که امارات در طول چهار سال و نیم گذشته آن را مخفی کند و اخیرا توانسته با دوری از درگیری‌های مستقیم و استفاده از شیوه‌های جایگزین یعنی به کارگیری شبه‌نظامیان یمنی، از این موضوع جلوگیری کند و ارتش امارات را از تحمل خسارت‌های جانی بیشتر دور کند، اما این اتفاق پس از آن رخ داد که این خسارت شامل فرزندان بیشتر خانواده‌های متوسط و فقیر در این کشور وارد شد و به برخی از فروندان خانواده حاکم نیز رسید.

دوم: خسارت‌های اقتصادی؛ موضوعی که تأثیرات آن تنها محدود به ابوظبی نمی‌شد بلکه در مابقی امارت‌های امارات نیز آشکار شده بود و تأثیرات راهبردی آن بر اقتصاد قائم بر تجارت و خدمات دیده می‌شد.

سوم: خسارت‌های سیاسی؛ پس از آنکه اماراتی‌ها یقین پیدا کردند امکان تحقق پیروزی در یمن امکان ندارد و ائتلاف به فرماندهی سعودی با خروج برخی شرکا از آن در حال از هم پاشیدن است، حس کردند که آنها باید بخش اساسی تبعات شکست سیاسی را در این موضوع تحمل کنند به همین دلیل می‌خواهند از پرداختن بهای سنگین در این باره جلوگیری کنند.

علاوه بر این موارد به نظر می‌رسد با افزایش آشفتگی حاکمان امارات از همراهی کامل «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان در متشنج شدن روابط با همسایگان خلیج (فارس) و ایران و نیز ورود به جنگ یمن با بهای اقتصادی آن، وضعیت امارات در محک قرار گرفته است. در نشستی که چند هفته پیش میان فرزندان زاید یعنی «محمد»، «هزاع» و «طحنون» و «محمد بن راشد» حاکم دبی صورت گرفت، حاکم دبی به آنها گفته خروج از این باتلاق ضروری است. وی افزوده است: «فرود تنها یک موشک در خیابان‌های دبی کافی است تا اقتصاد فرو بپاشد و هر آنچه به دست آورده‌ایم فدا شود». فرزندان زاید پیش‌تر نیز صحبتی مشابه از حاکمان فجیره شنیده‌اند و آنها نیز نگرانی خود در این باره را ابراز کرده بودند.

درخواست امارات از مصر برای میانجی‌گری در راستای بهبود روابط با سوریه

الاخبار سپس نوشت؛ مهم‌تر از تمام آنچه گفته شد، این است که اماراتی‌ها دریافته‌اند شور و هیجان فعلی یمنی‌ها قادر به دگرگون کردن موازنه راهبرد نبرد است پس از آنکه (یمن) سلاح‌های جدید را به کار گرفته و تأسیسات حیاتی مانند خط لوله نفتی «ینبع» و فرودگاه «ابها» در عربستان و غیر از آن را هدف گرفته‌اند و تمام «دیوارهای استراتژیک» مانند سامانه پاتریوت آمریکایی هم نتوانست جلوی آن را بگیرد.

این روزنامه در ادامه اعلام کرد: امارات پس از آنکه انعطاف‌های اخیر را از خود نشان داد، پیامی واضح از انصارالله دریافت کرده مبنی بر اینکه تأسیسات حیاتی‌اش هدف قرار نخواهد گرفت و این موضوع محدود به عربستان خواهد شد.

در پایان این گزارش به نقل از منابع آگاه آمده است؛ این تغییر و تحول امارات نمایشی نیست، آنها ابتدا در (پروژه لیبی و) حمله خلیفه حفتر به طرابلس ناکام ماندند (+) و اخیرا یقین پیدا کردند که آمریکا برای مقابله مستقیم با ایران آماده نیست، به همین دلیل چرخش امارات با تغییر موضعش درباره سوریه تکمیل خواهد شد و در همین راستا امارات از قاهره خواسته برای (رابطه) با دمشق میانجی‌گری کند تا رابطه با سوریه از جایی که متوقف شده از سرگرفته شود.

هفته جاری، روزنامه القدس العربی، چاپ لندن، عقب‌نشینی امارات از شرق و غرب یمن به جنوب این کشور را اعتراف به شکست دانست نه «تغییر راهبرد از جنگ به صلح» آنطور که ابوظبی ادعا کرد، و تأکید کرد اما جاه‌طلبی ابوظبی در بنادر جنوب یمن هنوز تمام نشده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1398/04/20
هیچ جنگی علیه ایران صورت نخواهد گرفت فقط این وسط ترامپ کلی قرارداد با کشورهای عربی میبنده و سبیلش چربتر میشه. ما هم باید یمن رو قویتر کنیم تا طومار این کشورهای عربی در هم پیچیده بشه بعد بریم با آمریکا مذاکره کنیم. اول عربها بعد انگلیس بعد مذاکره با آمریکا که اگر این دولتین مداخله گر نبودند ما روابط بسیار خوبی با آمریکا داشتیم
Iran, Islamic Republic of
15:32 - 1398/04/20
خدا کنه امارات بدترازاین بشه ثمره۷۰ساله ما درشارجه به باددادن مغازه همه چیزمون راحت مثل یک اب خوردن ما گراشیها بیرونمون کردن این نفرین ماست خدا جای حق نشسته
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
شما مگه نمیدونستید اینا چقدر دشمنن با ایران یه چیزی تو مایه های افغانهان باید خودتون زودتر سرمایه هاتون و درمیاوردید
Iran, Islamic Republic of
15:38 - 1398/04/20
باید ازاین عربای پولدار مفت خور پول کلانی گرفت ، یا امتیاز خاصی مثل تولید لبنیات به انحصار ایران باشد به مدت ده سال ... مگه نا چیمون از ترامپ کمتره ؟ فقط مسئولینمون ترسو اند ...
باید اینها رو واقعا دوشید ... به امید آن روز که خیلی دیر نیست ...
خبری نظرم روبذار
Iran, Islamic Republic of
15:52 - 1398/04/20
انها که بایک موشک نابوده میشن پس چرا اینقدر متم منم می کنند بی مصرف های شکم پرست کودک کش
Iran, Islamic Republic of
15:55 - 1398/04/20
نباید به این شیخ نشین های نامرد رحمی بشه باید توسط ایران تحت فشار قراربگیرند تا خسارتهایی که در جنگهای نیابتی سوریه و عراق و یمن به ایران وارد کردند اخذ بشه نباید با سهل انگاری بهشون بخشش واغماض کرد باید بلایی سرشون بیاریم تا جزایر سه گانه از سرشون برای همیشه دربیاد
Iran, Islamic Republic of
16:09 - 1398/04/20
جوک تعریف نکن مملکت ملت ایران به لجن گروگان گرفتید و باج به روسیه میدهید و منطقه ویران بس کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
آب و هوای آلبانی چطوره ؟ :)
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
خودتم فهمیدی چی گفتی یه بار دیگه متنتو بخون
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
صد بار گفتم جنس صتعتیو سنتی رو با هم مصرف نکن لعنتی اخرش این میشه عاقبتت که هذیون بگی
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1398/04/20
عجب خبر مهمی بود. ان شاءالله شکست آل یهود نزدیک است
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1398/04/20
حالا اگه قبول میکردید چی میشد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
امارلت اموال بلوکه شده ایران و تحویل داد ؟ چرا باید قبول میکردن ؟ پول بازرگانان ما رو پس داد
Iran, Islamic Republic of
16:16 - 1398/04/20
انورقارقش کجاست که زرزیادی بزنه
Iran, Islamic Republic of
16:25 - 1398/04/20
انصارالله یمن مرد نیستن میزد فرودگاه ابوظبی ودبی با خاک یکسان میکرد خیلی حق مظلومین پامال کردن
Iran, Islamic Republic of
16:29 - 1398/04/20
مرگ بر کشور های کثیف عربی
Iran, Islamic Republic of
17:05 - 1398/04/20
بهتر است ایران الان که سر فدرت است قبول کند و یک معامله خوب لا امارات داشته باشد و هرچه بین امارات با عربستان فاصله بیافتد به نفع ایران است مسعولین بهتره به راهبرد وقتی در اوج قدرتیم رو با راهبرد تا اخربن لحظه عوض کنند
Iran, Islamic Republic of
17:28 - 1398/04/20
مرگتان باد امارات شما بودید ایران پشت کردید به ایالات متحده آمریکا رفتید الا از باتلاق گیر کردید به دامن ایران رفتید
Iran, Islamic Republic of
17:44 - 1398/04/20
عجب دروغای شاخداری هههه
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1398/04/20
درآمد امارات یکی نفت یکی هم توریست
نفتش که ایران جلوش میگیره اگه چند تا موشک یمنی به دبی انداخته بشه خدمات توریستیش تعطیل میشه اگه امارات اظهار پشیمانی کرده ایران باید غرامت کامل جنگ مسخره ازشون بگیره جنایت کارهای جنگی کسانی که باعث مرگ کودکان یمنی شدند محاکمه کنند از امارات قول بگیره دیگه هیچ شخصی حق نداره به خلیج فارس و جزایر سه گانه ایران توهین کنن
Iran, Islamic Republic of
18:20 - 1398/04/20
به امید آن روزی که آمریکا جلو پای کشورایران زانو بزنه صلوات
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1398/04/20
روزی عربستان هم جلوی ایران زانو خواهد زد
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1398/04/20
اگر صلحی اتفاق بیفته دیگه عربستانتحت لوای عمارت نفت صادر میکنه بعد ایران هم نمیتونه جنگی توی منطقه را بیندازه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
اولا امارات نه عمارات درثانی امارات خودش نفتش و از تنگه هرمز عبور میده عقب افتاده
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1398/04/20
آدم از قدرت کشورش به وجد میاد ولی انصاف نیست مردممون تو این وضعیت زندگی کنن ب نظرم حکومت باید یه مقدار هم ب فکر مردمش باشه
Iran, Islamic Republic of
00:04 - 1398/04/21
امارات و عربستان همانطور که هزینه جنگ با ایران را پرداختند، هزینه صلح با ایران را هم باید بپردازند.
Iran, Islamic Republic of
06:45 - 1398/04/21
این تیتر صحت داره یا توهم است برای فریب.....
Iran, Islamic Republic of
17:55 - 1398/04/21
متاسفانه شیوخ عرب که برای امریکاگاوشیرده تلقی میشوندانسانهای قابل اعتمادی نیستند!!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج