طرح جداسازی زندان‌ها در مجلس پیگیری نمی‌شود
۸۸۴۳۸۵
۲۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
۲۸۵۸ 
محمد کاظمی، نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، درباره امکان نظارت‌پذیر کردن سازمان زندان‌ها گفت: مگر اینکه قوه‌ قضاییه بخواهد با مجلس همراهی و همکاری کند، وگرنه به نظر نمی‌رسد از باب بحث تفکیک قوا و نداشتن اجازه ورود قوه مقننه به مسائل قوه‌ قضاییه، این کار امکان‌پذیر باشد.

اعتمادآنلاین: محمد کاظمی، نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، درباره طرحی که نمایندگان مجلس در سال 96 و بعد از خودکشی دو نفر در سازمان زندان‌ها به جریان انداختند و روند فعلی آن، به اعتمادآنلاین گفت: این طرح در مجلس پیگیری نمی‌شود و به نظر هم نمی‌آید نتیجه‌ای داشته باشد.

او در پاسخ به این سوال که «اخیراً علیرضا شیرمحمدعلی در زندان به قتل رسیده و در سال‌های گذشته هم مشکلاتی در زندان‌های کشور وجود داشته است، با این حال قرار نیست نمایندگان این طرح را پیگیری کنند و دوباره به جریان بیفتد»، گفت: نه، به نظر نمی‌آید که این موضوع در دستور کار ما قرار داشته باشد، چون در سالیان گذشته هم چندین بار این طرح مطرح شده است، اما به نظر نمی‌رسد که تحقق آن امکان‌پذیر باشد.

کاظمی در ادامه درباره دلیل نتیجه نداشتن این طرح گفت: چون زندانیان با قوه‌ قضاییه مرتبط هستند و دستگاه قضایی درباره آنها تصمیم‌گیری می‌کند.

او با بیان اینکه نظرها در این‌باره متفاوت است، عنوان کرد: اما به نظر می‌آید شورای نگهبان قطعاً با این مساله که سازمان زندان‌ها از قوه‌ قضاییه جدا شود، مخالفت می‌کند.

برخی دیگر از نمایندگان درباره طرحی صحبت کرده بودند که به موجب آن بتوان به نحوی سازمان زندان‌ها را در مقابل مجلس یا دولت پاسخگو کرد؛ نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در مورد پیگیری این موضوع توضیح داد: این موضوع پیگیری نمی‌شود. مگر اینکه قوه‌ قضاییه بخواهد با مجلس همراهی و همکاری کند، وگرنه به نظر نمی‌رسد از باب بحث تفکیک قوا و نداشتن اجازه ورود قوه مقننه به مسائل قوه‌ قضاییه، این کار چندان امکان‌پذیر باشد. البته از بعد نظارتی کمیسیون اصل نود می‌تواند به این مسائل ورود کند، اما در این دوره هم کمیسیون اصل نود و هم کمیسیون حقوقی و قضایی زیاد به این‌گونه مسائل ورود نکرده‌اند.

او در پایان در توضیح اینکه احتمالاً نمایندگان با وجود وقوع قتل اخیر انگیزه‌ای برای ورود به ماجرا ندارند، گفت: هم انگیزه ندارند و هم شدنی نیست.

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:44 - 1398/04/21
مجلس سرگرم مشکلات خودش است قانونی هم که رای.بیاورد به راحتی دولت موافقت نمی کند مانند همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی که حدود ده سال است تمام اهل عالم گفتند وموافقت کردن ولی دولت با تمام قدرت مانع پرداخت ان شد وفقر هم چنان باقی خواهد ماند
United Kingdom
18:07 - 1398/04/21
مجلس قدرت ورود به چه کاری را دارد ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
01:50 - 1398/04/22
وقتی این مسائل در مورد مجلس مطرح میشه آدم از خودش میپرسه واقعا چرا مردم تو انتخابات مجلس شرکت میکنن، فقط اتلاف وقت و سرمایست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج