هوادارانِ اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت می‌کنند؟
۸۸۴۶۰۷
۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۸
۳۶۸۸ 
اصلاح‌طلبان معتقدند نظارت استصوابی شورای نگهبان اجازه حضور نمایندگان همه اقشار و سلیقه‌های سیاسی در عرصه رقابت انتخاباتی را نمی‌دهد. با این حساب اولین خواسته اصلاح‌طلبان این است که یک انتخابات نسبتا آزاد با حضور همه نامزدهای اصلاح‌طلب و دیگر جریان‌های سیاسی برگزار شود تا فاصله میان مردم و حکومت کاهش یابد و همکاری با نهادهای حکومتی و ارکان نظام از جمله شرکت در انتخابات، نزد مردم توجیه داشته باشد.

روزنامه اعتماد نوشت: اصلاح‌طلبان معتقدند نظارت استصوابی شورای نگهبان اجازه حضور نمایندگان همه اقشار و سلیقه‌های سیاسی در عرصه رقابت انتخاباتی را نمی‌دهد. با این حساب اولین خواسته اصلاح‌طلبان این است که یک انتخابات نسبتا آزاد با حضور همه نامزدهای اصلاح‌طلب و دیگر جریان‌های سیاسی برگزار شود تا فاصله میان مردم و حکومت کاهش یابد و همکاری با نهادهای حکومتی و ارکان نظام از جمله شرکت در انتخابات، نزد مردم توجیه داشته باشد.

اولین مشکل مهم اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی، همسو کردن نیروهای متکثر درون این جبهه است. توضیح آنکه اصلاح‌طلبان درباره حد آرمان‌های اصلاح‌طلبانه با یکدیگر توافق ندارند. برخی تا تغییر ساختارهای موجود در قانون اساسی خواستار تغییرند و برخی بدون تغییر در ساختارها، معتقد به اصلاح برداشت‌ها و نوع تفاسیری هستند که از قانون اساسی صورت می‌گیرد. برخی در همین ساختار به تغییر سیاست‌های کلان و برنامه‌های اداره کشور می‌اندیشند.

اکنون جریان اصلاح‌طلبی یک طیف وسیع است که در آن افرادی با آرمان‌های کاملا انقلابی و شبه‌براندازانه در کنار افرادی با رویکرد همراهی تمام و کمال با حاکمیت حضور دارند و در نتیجه سطح توقع هر جریان اصلاح‌طلب از انتخابات با هم متفاوت می‌شود. برخی خیال می‌کنند با پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری یا مجلس یا شورای شهر، باید مطالبات درباره تغییر ساختار نظام را هم پی گرفت یا دست‌کم همه نهادها را تحت نظارت برد یا نیروهای نظامی را از حوزه سیاست و اقتصاد به پادگان‌ها برگرداند و خلاصه باید کاری کرد که اساسی باشد اما برای بسیاری هدف از شرکت در انتخابات و کسب قدرت سیاسی، بسیار محدودتر از این حد است و کافی است کشور را بهتر اداره کنیم یا دستکم اجازه عرض اندام به کسانی ندهیم که ممکن است کشور را به ورطه نابودی بکشانند.

بنابراین نباید مطالبات فراقانونی یا محقق ناشدنی را در ذهن مردم ایجاد کنیم و انتظاراتی را دامن بزنیم که از طرق قانونی قابل پیگیری نیست و اگر هم باشد، معلوم نیست مطلوب باشد.

مشکل مهم دیگر اصلاح‌طلبان شکافی است که بین رهبران با بدنه هواداران ایجاد شده است. در چند دوره گذشته انتخابات، رهبری اصلاح‌طلب از هواداران خواستند که به فرد یا فهرستی مشخص رای بدهند؛ به این امید که اتفاقاتی برای مردم بیفتد یا دستکم برخی مطالبات اصلاح‌طلبانه محقق شود اما در عمل چنین نشد. اکنون دشواری کار سران اصلاح‌طلب این است که چگونه بدنه اجتماعی و هواداران خود را راضی به رای دادن کنند. قطعا اگر میل به مشارکت در انتخابات کاهش یابد، تصمیمات سران اصلاحات بدون پشتوانه خواهد ماند و اجرایی نخواهد شد.

مشکل دیگر اصلاح‌طلبان، تعیین استراتژی مشارکت در انتخابات است. بخشی از بدنه اجتماعی و نیروهای موثر سیاسی اصلاح‌طلب معتقدند که اگر نظام خواستار مشارکت حداکثری است حتما باید شرایط آن را هم فراهم کند و مهم‌ترین شرط آن است که نامزدهای اصلی اصلاح‌طلب را تایید صلاحیت کند. اینان بر این باورند که جبهه اصلاحات باید در شهرهای بزرگ به صورت مشروط در انتخابات شرکت کند. به باور اینان، اگر حاکمیت مطمئن باشد که حتما شاهد حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات خواهیم بود، حتما از مواضع خود عدول نخواهد کرد و به همین دلیل باید مسوولان را مطمئن کرد که اگر نامزدهای اصلاح‌طلب ردصلاحیت شوند، قطعا ما در انتخابات شرکت نمی‌کنیم؛ ولو آنکه تحریم هم نکنیم. این کمترین شرطی است که اصلاح‌طلبان باید برای حاکمیت بگذارند، اگر قرار است در انتخابات شرکت کنند.

البته این نظر طیفی از بدنه اصلاح‌طلبی است و دیگرانی هم هستند که معتقدند اصلاح‌طلبان به هر شکل ممکن باید در انتخابات حاضر باشند زیرا بخشی از بدنه حکومت هستند. به نظر آنان نمی‌شود در یک انتخابات دو نوع سیاست را برای شهرهای کوچک و شهرهای بزرگ در نظر گرفت. معنا ندارد در یک شهر کوچک حتما موظف به شرکت در انتخابات باشیم و حتی از میان دو اصولگرا، دست به انتخاب چهره عاقل‌تر و معتدل‌تر بزنیم اما در شهرهای بزرگ، تایید صلاحیت یک فهرست خاص را شرط شرکت در انتخابات قرار بدهیم و به‌رغم حضور دیگر اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت شده، از رای دادن به آنان خودداری کنیم. همچنین از نظر فنی بسیار بعید است قبل از تایید صلاحیت‌ها، بتوان بر سر یک فهرست به توافق رسید. به تفاهم رساندن 30 حزب سیاسی و با این همه چهره‌های شاخص بر سر یک فهرست 30نفره در تهران کار سختی است و همین مشکل در شهرهای دیگر هم وجود دارد.

مختصر آنکه اصلاح‌طلبان در حال تدارک سازوکار تصمیم‌گیری برای انتخابات آتی هستند اما سران این جبهه با مشکلات متعددی مواجه هستند که مهم‌ترین آنها را باید بی‌میلی هواداران برای شرکت در انتخابات دانست.

انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:27 - 1398/04/22
روحانی واین مجلس چنا ن گندی زده دیگه به اصلاحطلبان کسی رای نمیدواصولگرایان هم‌نبایدباهاشون همکاری میکردن...
پاسخ ها
یک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
حالا به خاطر اینکه میدونن رای نمیارن این حرفا را میزنند. حرف از تحریم انتخابات آتی. یا اصلا از بیخ روحانی را میگن اصلاح‌طلب نبوده. کی ، کجا ، کو ، کی گفته ... اصلا
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1398/04/22
مگه قراره کسی رای بده؟
تو این چهل سال کدوم دولت وضع مردمو عوض کرد؟
هر چهار سال مردم از سر لجبازی میان به اصلاح طلب و اصولگرا رای میدن فارق از اینکه جفتشون
سر یه سفره نشستن...
Iran, Islamic Republic of
09:09 - 1398/04/22
جمع کنید بابا هوادار چیه دیگه
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1398/04/22
اصلاح طلبان دیگردردل مردم جای ندارندبابلایی که سرمردم اوردند
United Arab Emirates
10:46 - 1398/04/22
من نه خودم رای میدم.به اطرافیانم توصیه کردم رای ندن .چه اصلاح طلب چه اصول گرا .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
ایول... من هم رای نمیدم
United Arab Emirates
10:48 - 1398/04/22
من خودم رای نمیدم.به اطرافیانم توصیه کردم رای ندن.چه اصلاح طلب و چه اصول گرا.همه باهم هم نظریم
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1398/04/22
اگر مردم رأی ندهند یک عده ای که همیشه رأی میدهند رأی میدهند و بعضی از اصول گرایان و دلواپسان رأی میارن و وضعیت از این هم بد تر می شود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
این کلک هر سالشونه...
آدولف هیتلر
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
فدای سرت جنگ میشه یا میمیریم یا راحت با همه دنیا در صلح زندگی میکنیم
Iran, Islamic Republic of
11:34 - 1398/04/22
#من رای نمیدم. #ما رای نمیدیم
Iran, Islamic Republic of
12:26 - 1398/04/22
اصلاحات تو این شش سال بلایی سر مردم آوردن که کسی در انتخابات شرکت نکنه ...، ، بدترین این نظرم رو حذف خواهی کرد
Iran, Islamic Republic of
18:24 - 1398/04/22
من خودم اصلاح طلبم و با افتخار تو انتخابات شرکت میکنم
Iran, Islamic Republic of
03:06 - 1398/04/23
فقط محمد خاتمی اگر بیاد رای میدهیم در غیر اینصورت خیر یک کلام
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج