نظرات جنجالی جانسون درباره اسلام
۸۸۵۹۱۲
۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
۶۶۴۳ 
اظهارات بوریس جانسون در مطلبی قدیمی که در آن نوشته بود، "اسلام باعث شده که جهان اسلام قرن‌ها از غرب عقب افتاده باشد"، اخیرا و در پی نامزدی او برای تصدی مقام نخست وزیری انگلیس، بار دیگر مطرح شده و انتقادات شدیدی را به دنبال داشته است.

ایسنا: اظهارات بوریس جانسون در مطلبی قدیمی که در آن نوشته بود، "اسلام باعث شده که جهان اسلام قرن‌ها از غرب عقب افتاده باشد"، اخیرا و در پی نامزدی او برای تصدی مقام نخست وزیری انگلیس، بار دیگر مطرح شده و انتقادات شدیدی را به دنبال داشته است.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه سابق انگلیس و نامزد فعلی نخست وزیری این کشور در ضمیمه‌ای که برای کتابش با عنوان "رویای روم" نوشته بود، اظهار کرده که "چیزی در اسلام وجود دارد که در بخش‌هایی از جهان مانع پیشرفت و توسعه می‌شود"!

او این کتاب را نخستین بار در سال ۲۰۰۶ منتشر کرد و این ضمیمه را یک سال بعد در سال ۲۰۰۷ برای آن نوشت.

به گزارش روزنامه گاردین، موسسه "تل ماما" که بر خصومت با مسلمانان نظارت دارد، این اظهارات جانسون را مشکل‌ساز دانسته و اظهار کرده، این مقام انگلیسی نشان داده که درک مناسبی از دین اسلام ندارد.

"شورای مسلمانان بریتانیا" نیز اظهار کرده است، بسیاری از مردم دوست دارند بدانند گزینه محبوب تصدی نخست وزیری هنوز فکر می‌کند آیا "اسلام به طور ذاتی از مسیر پیشرفت و آزادی جلوگیری می‌کند" یا نظرش تغییر کرده است؟

جانسون سال گذشته میلادی نیز در مطلبی که برای روزنامه "تلگراف" نوشته بود، زنانی که روبنده می‌پوشند را به "صندوق پست" و "دزد بانک" تشبیه کرده بود.

در این مقاله که با عنوان "و سپس مسلمانان آمدند" به نسخه منتشر شده کتاب او در سال ۲۰۰۷ اضافه شده، آمده است: باید چیزی در اسلام وجود داشته باشد که به توضیح دلیل عدم ظهور بورژوازی، کاپیتالیسم لیبرال و در نتیجه عدم گسترش دموکراسی در جهان اسلام کمک کند.

او در این پیوست می‌افزاید: در دوران امپراتوری روم و بیزانس شهر قسطنطنیه شمع یادگیری را هزار سال فروزان نگه داشت، اما تحت حکومت عثمانی، نخستین دستگاه چاپ فشاری تا نیمه قرن نوزدهم در استانبول وجود نداشت. دلیلی وجود دارد که آنان به معنای واقعی کلمه چندین قرن عقب هستند!

این نامزد رهبری حزب محافظه کار انگلیس در این مطلب نوشته است: مانع پیشرفت مسلمانان "محافظه‌کاری مذهبی مهلک" است و هر چقدر که جهان اسلام "عقب افتاده است، تلخی و سردرگمی بیشتری به وجود آورده است، تا جایی که هر نقطه‌ای از درگیری را که تصور کنید –از بوسنی تا فلسطین و عراق و کشمیر- حسی از شکایت مسلمانان در آن وجود دارد".

"شورای مسلمانان بریتانیا" در پاسخ عنوان داشته است: ما از آن دسته افراد هستیم که معتقدیم اسلام نقشی در پیشرفت و موفقیت دارد، چه در جهان اسلام و چه اینجا در کاشانه ما در غرب.

محمد امین، رییس سابق انجمن اسلامی حزب محافظه کار انگلیس نیز گفت، تحلیل جانسون می‌تواند " به طور فعال نفرت از مسلمانان را رواج دهد". امین پس از انتقاد از واکنش رهبری حزب محافظه کار به گزارش‌ها درباره اسلام‌هراسی و مقایسه محبوبیت بوریس جانسون با آدولف هیتلر، از این انجمن اسلامی اخراج شد.

جانسون هم‌چنین در این کتاب امپراتوری روم را "به خاطر توانایی‌اش در ایجاد اتحاد در سراسر اروپا" به اتحادیه اروپا تشبیه کرده است.

این مقاله که همزمان با مذاکرات ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا نوشته شده بود، خاطرنشان می‌کند که باید به آنکارا اجازه داد عضوی از اتحادیه اروپا شود "‌تا دوباره یک جامعه اقتصادی رومی" ایجاد کند و "دو نیمه امپراتوری روم در سواحل مدیترانه را دوباره متحد کند".

"شورای مسلمانان بریتانیا" همچنین اظهار کرد: بسیاری از ما دوست داریم بدانیم آیا جانسون همچنان تصور می‌کند اسلام مانع پیشرفت است و ترکیه باید به اتحادیه اروپا بپیوندد یا نه؛ به ویژه پس از ادعا‌های غیرعادی و غلطی که در کمپین بریگزیت درباره مهاجران مسلمان و اهل ترکیه مطرح شد؟

از سویی دیگر جانسون در مقاله خود تایید کرده که مسیحیت تاریخی مملو از "خشونت زننده" دارد و اظهار کرده: از دورانی که خودمان کتاب‌ها و کافران را آتش می‌زدیم، زمان زیادی نگذشته است.

جانسون همچنین در این مقاله از سردبیرانی که فکر می‌کنند "یک تیتر اصلی اسلام‌هراسانه می‌تواند فروش خوبی داشته باشد" یا "سیاستمدارانی که تشنه رای هستند و از اسلام‌هراسی به نفع خود استفاده می‌کنند"، انتقاد کرده است.

در همین حال این نامزد حزب محافظه‌کار انگلیس پس از توصیف زیبایی کلیسای سیستین در کتابش نوشته: چیزی شبیه به این بنا در هیچ دوره‌ای از هنر اسلامی وجود ندارد. نه فقط به این دلیل که فراتر از دستاورد‌های فنی هنر اسلامی است، بلکه به این دلیل که از لحاظ الهیاتی در دیدگاه اسلام بسیار توهین‌آمیز است!

موسسه "تل ماما" اظهار کرده، این مقاله مسلمانان را "قومی دانسته که زمان کمی برای خلق میراث و تمدنی شبیه به روم داشته‌اند. "

این موسسه تاکید کرده: گفته‌های جانسون این حس را منتقل می‌کند که مسلمانان به لحاظ ذهنی توسط اسلام محدود شده‌اند! این نشان دهنده عدم درک درست از اسلام است و مسلمانان بسیاری وجود دارند که این دین برای آنان الهام بخش ساخت برخی از زیباترین شکل‌های هنری بوده است. امیدواریم جانسون در آینده برای حمایت از تمامی جوامع کار کند و ما برای ارائه کمک و حمایت خود به او آماده هستیم.

انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1398/04/25
ببخشید،پیشرفت غرب در رنسانس، بااستفاده از علوم کشورهای اسلامی آنزمان بوده!شما ازطریق مسلمانان پیشرفت کردید واز قرن ۱۷به بعد به استعمارشمال آفریقا و خاورمیانه وهند وچین و....پرداختید وبی عرضگی حاکمان وقت هم باعث پیروزی مضاعف شما شدوعقب ماندگی مسلمان ناشی ازهمین مسائل بوده!
پاسخ ها
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
كدوم علوم؟ اينكه دانشمنداني تو كشورهاي اسلامي ظهور ميكنن چه ربطي به سيستم داره؟ ابن سينا پزشك بسيار با استعدادي بوده ولي باورهاي مذهبي
اجازه نميداده جسد مرده رو كالبدشكافي كنه
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1398/04/25
فقط یه آدم بی شعور و خشک مغز می تونه اینجوری راجع به کاملترین دین خدا که هدفش ترویج انسانیت و اخلاق بوده صحبت کنه. خودشون قرون وسطی را یادشون رفته که اجدادشون تو چه منجلابی زندگی می کردند.
پاسخ ها
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
معتقدين به كاملترين دين خدا الان كجاي دنيا قرار دارن؟ غير از اينه كه كوچكترين فرصتي پيدا كنن به كشورهاي غربي پناهنده ميشن؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
چه کسانی به کشورهای غربی پناهنده میشن؟ شما الان راجع به مسلمانان واقعی صحبت کردید یا یه مشت غربزده که از دین گریزانند. در مورد کسانی هم که به کشورهای غربی مهاجرت می کنند تو منطق شما مهاجرت مسلمان به یک کشور دیگه یعنی مخالف علم و پیشرفت بودن دینش؟ خود پیامبر گفته علم رابیاموزید حتی اگر در چین باشد.
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1398/04/25
اسلام نه مسلمون نماها
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1398/04/25
اگر این آقا یک دوره تاریخ اروپا را مرور کند متوجه میشود که تا قبل از جنگهای صلیبی اروپا بسیار عقب افتاده بود و خرافات در آن بیداد میکرد اما پس از آن با دریافت دانش از مسلمانان و توسعه آن به وضعیت فعلی رسیده اند بطوریکه کتاب شفا بوعلی سینا را حدود 700 سال تدریس میکردند
علت اصلی عقب ماندن مسمانان هم حمله مغولان ملعون است که تمام کتب علمی را آتش زدند و دانشمندان را کشتند و فرهنگ خود را وارد مسلمانان کردند
پاسخ ها
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
الان هم ما رسيديدم به اون دوران اروپا!!! اگه يه جنگ ميتونه تمدني رو انقدر عقب نگه داره چرا اروپا بعد از دو تا جنگ جهاني دوباره سر پا شد؟ مگه مغولها رفته رفته در تمدن مسلمانها ذوب نشدن؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
عقب افتادگی اروپا به خاطر قدرت زیاد کلیسا بود
Iran, Islamic Republic of
15:31 - 1398/04/25
برای ملکه دین مهم نیست تفرقه مهم است.
Iran, Islamic Republic of
16:03 - 1398/04/25
آقای جانسون اول به هم موهاش برسه که در اسلام خیلی به ظاهر آراسته تأکید شده است.
بعد افاضه فیض بفرمایند...
پاسخ ها
YadolahDobaradaran
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
سلام. عزیزان. از اینکه یه آدمک .بدون اطلاع .و آگاهی از گذشته یک کشور که در تمام دنیا شناخته شده و زبانزد. از نظر علمی و فرهنگی. تمدن چند هزار ساله. حالا یک جزیره. نشین. که با قصب و تصرف و غارتگری. به دیگران. بی .احترامی. میکند .چه بايد گفت. خاک برسر.
Iran, Islamic Republic of
18:58 - 1398/04/25
پس چرا مسلمانان همش به فکر مهاجرت به کشور های اروپایی و آمریکایی اند؟ التماس تفکر
Iran, Islamic Republic of
02:22 - 1398/05/13
باسلام انتخاب بوریس جانسون نشانه افول هر چه بیشتر انگلیس و ملکه می باشد با اینکه ادعای پیشرفت را دارند ولی هیچ بوییی از تمدن ندارند پیشرفت ظاهری چه ربطی به پیشرفت معنوی داره همین پیشرفت ظاهری راهم مدیون سیستم آدم کشی و غارت گریتون در خاور میانه وهر جای دیگری را باید بدانید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج