بازار مسکن آماده ریزش قیمت‌ها می‌شود
۸۸۶۱۷۵
۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۴
۸۶۳۱ 
ریزش قیمت ها در بازار ارز دوامی دارد؟ نرخ ها بر چه قیمتی تثبیت می‌شود؟ تاثیر ریزش قیمت ارز در بازارهای موازی چیست؟ این ها سئوالاتی است که به کرات این روزها از فعالان و کارشناسان اقتصادی پرسیده می‌شود.

خبرآنلاین: ریزش قیمت ها در بازار ارز دوامی دارد؟ نرخ ها بر چه قیمتی تثبیت می‌شود؟ تاثیر ریزش قیمت ارز در بازارهای موازی چیست؟ این ها سئوالاتی است که به کرات این روزها از فعالان و کارشناسان اقتصادی پرسیده می‌شود.

حالا سرمایه گذاران در بازار ارز باور کردند که باید زیان چند درصدی را، تا همین حالا، اواخر تیرماه تحمل کنند، ریزش قیمت ها از پس تداوم چند روزه در بازار ارز، به بازار خودرو سرایت کر تا متقاضیان مسکن چشم انتظار تحول در این بازار باشند، بازار سرمایه ای ترین کالا در ایران.

مسکن را می توان عصاره یک عمر فعالیت اقتصادی خانوار دانست، کالایی که بخش مهمی از درآمد خانوار را می بلعد و در اغلب موارد اجاره یک واحد مسکونی هزینه ای بیش از متوسط حقوق دریافتی روی دست مستاجران، حداقل در تهران به جا می گذارد.

اکنون که قیمت هر دلار آمریکا به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده و حتی انتظار برخی از فعالان بر تداوم کاهش قیمت است، این بازار دیگر بازدهی گذشته خود را نخواهد داشت. آیا این معادله در بازار مسکن و خودرو نیز قابل حل است؟ نه فقط ارز، که مسکن و خودرو، همگی انفجاری قیمتی را در سال ۱۳۹۷ تجربه کرده اند، این بدان معناست که حالا فواره از پس رسیدن به اوج سرنگون شده است.

بررسی ها نشان می دهد قیمت مسکن در فاصله زمانی خرداد ۹۷ تا خرداد ۹۸ افزایش ۱۰۷ درصدی را در تهران تجربه کرده است اما این همه ماجرای حوزه مسکن نیست، آن طور که نایب رییس اتحادیه املاک تهران می گوید: «مسکن بزرگترین رکود ۲۰ سال اخیر خود را از سر می گذارند، به گونه ای که اکنون معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۷۰ درصدی داشته است. »به این اعتبار مسکن چون زمینی می ماند که ورود بخشی از این سرمایه ها می تواند تا حدودی از قفل شدن این بازار بکاهد. رکود بازار مسکن در سه ماهه نخست سال به گونه ای بود که برخی آن را به سکته تشبیه می کردند، سکته ای ناشی از رشد انفجاری قیمت و از دست رفتن قدرت خرید طبقه متوسط.

در این شرایط رییس کل بانک مرکزی وعده داده است رشد قیمت ها در بازار ارز دیگر اتفاق نخواهد افتاد و بازار ارز به تعدیل خود ادامه می دهد چرا که شوک ارزی تخلیه شده و نرخ بیکاری و تورم نیز رو به کاهش رفت تاثیر این اتفاقات بر بازار مسکن چیست؟

دلار مسکن را ارزان می کند

حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه املاک تهران گفت: «چنانچه روند کاهنده قیمتی ارز ادامه داشته باشد، تا پایان شهریور ماه قیمت واحدهای بزرگ با متراژ بیش از ۱۵۰ متر با کاهش قیمت روبرو خواهند شد. این روند اگر تداوم یابد در نیمه دوم سال نیز کاهش ۱۰ تا ۲۵ درصدی در کل بازار مسکن در نیمه دوم سال عملی خواهد شد. »

از طرف دیگر، مهدی سلطان محمدی، کاشناس بازار مسکن نیز با اشاره به روند کاهشی بازار ارز، تاکید کرد: «قطعا مسکن از این روند تاثیر روانی خواهد گرفت که این مهم در عمل افزایش قیمت‌ها را متوقف خواهد کرد و نرخ تورم در مسکن هم کاهش خواهد یافت. این امر احتمالا کاهش تولید و رکود در بخش عرضه را به همراه می اورد چرا که اکنون در وضعیت پایان رونق و دوره رکود هم قرار داریم و اگر روند قیمت‌ها کاهشی شود، تولیدکنندگان کمتری حاضر به سرمایه گذاری در بخش ساخت می شوند. به این اعتبار می توان گفت تداوم روند کاهشی در بازار ارز و تثبیت قیمت دلار در نرخ‌های پایین تر بر قیمت مسکن هم اثر گذاری مهمی خواهد داشت. »

مسکن راکد می ماند

عقبایی در رابطه با رونق بازار و افزایش معاملات تصریح کرد: «قیمت هر متر مربع مسکن در تهران به طور میانگین ۱۲ میلیون تومان است که این بیانگر آن است که بخش بزرگی از جمعیت کشور با وجود نیاز امکان متقاضی شدن را ندارند، حال آنکه بازار ارز چنین نیست. به همین دلیل من برای کوتاه مدت نسبت به افزایش معاملات حتی با تصور کاهش نسبی و ۲۵ درصدی قیمت را در کوتاه مدت ممکن نمی دانم و رکود بزرگی که از ابتدای امسال در معاملات آغاز شده تا پایان سال احتمالا ادامه می یابد. »

سلطان محمدی نیز به تعبیری دیگر این گفته ها را تایید کرد و افزود: «رکود معانی متفاوتی می تواند داشته باشد، برخی کاهش معاملات، برخی کاهش ساخت و ساز و برخی کاهش قیمتها یا توقف افزایش قیمتی را رکود تعریف می کنند. با این همه اگر قیمت ها آن قدر بالا برود که متقاضی امکان خرید را از دست بدهد و یا آن قدر کاهش بیابد که فروشنده و تولیدکننده تمایلی به عرضه نداشته باشند، رکود به وجود می اید. با توجه به کاهش قیمت ارز و تاثیر کاهشی آن بر قیمت مسکن فکر می کنم رکود بر مسکن حکمفرما شود. »

برچسب ها:
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1398/04/26
هرچی در ایران بالا برود محال است به قیمت اولش برگردد .
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
حتما املاک هستی و چند تا خونه فروشی داری و میخواهی با قیمت بالا بفروشی ... چطور میگی قیمت هر چی تو ایران بالا بره دیگه پایین نمیاد ! من خودم ۳ ماه قبل یک پژو ۲۰۶ خشک خریدم ۹۵ میلیون ولی امروز دارن همون ماشین را ۷۸ میلیون میدهند ...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
نه خیر قربان . قیمت مسکن حتما میاد پایین . من پژو ۲۰۶ خریدم ۹۷ میلیون ولی امروز شده ۷۸ میلیون چطوری ۲۰ میلیون اومده پایین ؟
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1398/04/26
هیچی توایران ارزون نمیشه... پراید۱۵ملیونی یه دفعه میشه۵۰ملیون بعدمیگن پرایدارزون شد ارزون بعدمیگی چندشده؟میگن۴۷ملیون
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
مردم عزیز ! افت قیمت مسکن در راه است مطمئن باشید ...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
عزیز شما بشین تا ارزون بشه و پول ناچیزت بی ارزش تربشه
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1398/04/26
خواهش میکنم به وضعیت مسکن بیشتر اهمیت بدین بدون ماشین و طلا و دلار میشه زندگی کرد بدون خانه نمیشه
Kuwait
09:21 - 1398/04/26
به امید خدا همه ی مسکن هایتان ویران بشه بااین گرانی که شما پیش می روید
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1398/04/26
هر زمان که قیمت دو نهاده اصلی بازار مسکن یعنی زمین و مصالح پایین بیاد قیمت ملک هم کاهش پیدا میکنه.در غیر اینصورت وعده سر خرمن به مردم ندید.
پاسخ ها
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
دروغه برادر من
میلگرد از کیلویی 1800 تومان شده 5200
سیمان از دونه ای 8000 رسیده16000 تومان
چطوری ملک میاد پایین
من دستم تو کاره
از پارسال تا الان هزینه‌های ساخت سه برابر شده
زمین خو دیگه نگو
خرید انشعابات آب برق گاز و شهرداری و...
ولش کن کار دارم
آره راس میگن ارزون میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
مصالح دو برابر شده خونه پنچ برابر به نظرت نباید بیاد پایین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
حرف شما کاملا درسته.از یکی دو ماه دیگه هزینه مالیات بر عایدی مسکن هم به مخارج بالا اضافه میشه البته این یکی به جیب دولت میره
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1398/04/26
فقط دروغ و مزخرف تحویل مردم میدن
10 برابر شده قیمت مسکن هزار تومن ارزون میشه میگن ریزش ...
چقدر وقیحید شماها
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1398/04/26
امکان نداره ,دروغ تحویل مردم ندیت
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1398/04/26
شما یا راکدش میکنید یا یه جوری میشه مردم حمله میکنن , سیاستهاتون مقطعی و بدون پشتوانه هست , لطفاردروغ تحویل ملت ندین
Iran, Islamic Republic of
10:58 - 1398/04/26
خدا خونه اتان رو ویران کند با این گزانی وحشتناک مسکن .
Iran, Islamic Republic of
13:20 - 1398/04/26
بین نوسانات توی بازار ارز و مسکن فرق هست.دولت و بانک مرکزی میتونن با طزریق دلارهای ذخیرشون به صورت انبوه به بازار قیمت دلار رو طی یکی دو هفته حتی به زیر ۵ هزار تومن برسونن اما بازار مسکن کاملا متفاوته ساخت یک مسکن بین یک تا سه سال زمان میبره یعنی اگه بخش خصوصی یا دولت الان دست به ساخت و ساز انبوه بزنن تاثیر اونرو توی دو سه سال آینده میبینیم حالا قیمت زمین و مصالح به جای خود
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1398/04/26
آقای عقبایی توی یه خبر آذر پارسال گفته بودن مسکن دیگه از این گرونتر نمیشه حالا خودتون تحقیق کنید از پارسال برج ۹ تا الان چند درصد رفته رو قیمت خونه
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1398/04/26
هاااا همینه باید همه چیز ریزش کنه ....همه سود کردن حالا بزار ضررر کن.... اون موقعی ک سود میکنن کیف میکنن حالا ضرر کنن کیف کنن
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1398/04/26
هرچه مسکن گرون بشه بیشتر خوش به حال مشاوران املاک میشه چون کمسیون را چندبرابر می کنند خیلی بی رحمند.
Iran, Islamic Republic of
01:57 - 1398/04/30
ی وقت زیاد ریزش نکنه... برو عامو... چیزی که گرونش کردن دیگه ارزونش هم نمیکنن مگر تو خواب... بر آدم حرام خور لعنت... .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج