بازار مسکن آماده ریزش قیمت‌ها می‌شود
۸۸۶۴۱۰
۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴
۶۴۲۹ 
ریزش قیمت‌ها در بازار ارز دوامی دارد؟ نرخ‌ها بر چه قیمتی تثبیت می‌شود؟ تاثیر ریزش قیمت ارز در بازارهای موازی چیست؟ اینها سوالاتی است که به کرات این روزها از فعالان و کارشناسان اقتصادی پرسیده می‌شود.

خبرآنلاین: ریزش قیمت‌ها در بازار ارز دوامی دارد؟ نرخ‌ها بر چه قیمتی تثبیت می‌شود؟ تاثیر ریزش قیمت ارز در بازارهای موازی چیست؟ اینها سوالاتی است که به کرات این روزها از فعالان و کارشناسان اقتصادی پرسیده می‌شود.

حالا سرمایه گذاران در بازار ارز باور کردند که باید زیان چند درصدی را، تا همین حالا، اواخر تیرماه تحمل کنند، ریزش قیمت‌ها از پس تداوم چند روزه در بازار ارز، به بازار خودرو سرایت کرد تا متقاضیان مسکن چشم انتظار تحول در این بازار باشند، بازار سرمایه‌ای‌ترین کالا در ایران.

مسکن را می‌توان عصاره یک عمر فعالیت اقتصادی خانوار دانست، کالایی که بخش مهمی از درآمد خانوار را می‌بلعد و در اغلب موارد اجاره یک واحد مسکونی هزینه‌ای بیش از متوسط حقوق دریافتی روی دست مستاجران، حداقل در تهران به جا می‌گذارد.

اکنون که قیمت هر دلار آمریکا به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده و حتی انتظار برخی از فعالان بر تداوم کاهش قیمت است، این بازار دیگر بازدهی گذشته خود را نخواهد داشت. آیا این معادله در بازار مسکن و خودرو نیز قابل حل است؟ نه فقط ارز، که مسکن و خودرو، همگی انفجاری قیمتی را در سال ۱۳۹۷ تجربه کرده‌اند، این بدان معناست که حالا فواره از پس رسیدن به اوج سرنگون شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت مسکن در فاصله زمانی خرداد ۹۷ تا خرداد ۹۸ افزایش ۱۰۷ درصدی را در تهران تجربه کرده اما این همه ماجرای حوزه مسکن نیست، آن طور که نایب رییس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: «مسکن بزرگترین رکود ۲۰ سال اخیر خود را از سر می‌گذارند، به گونه‌ای که اکنون معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۷۰ درصدی داشته است.» به این اعتبار مسکن چون زمینی می‌ماند که ورود بخشی از این سرمایه‌ها می‌تواند تا حدودی از قفل شدن این بازار بکاهد. رکود بازار مسکن در سه ماهه نخست سال به گونه‌ای بود که برخی آن را به سکته تشبیه می‌کردند، سکته‌ای ناشی از رشد انفجاری قیمت و از دست رفتن قدرت خرید طبقه متوسط.

در این شرایط رییس کل بانک مرکزی وعده داده رشد قیمت‌ها در بازار ارز دیگر اتفاق نخواهد افتاد و بازار ارز به تعدیل خود ادامه می‌دهد چرا که شوک ارزی تخلیه شده و نرخ بیکاری و تورم نیز رو به کاهش رفت تاثیر این اتفاقات بر بازار مسکن چیست؟

دلار مسکن را ارزان می‌کند

حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه املاک تهران گفت: «چنانچه روند کاهنده قیمتی ارز ادامه داشته باشد، تا پایان شهریور ماه قیمت واحدهای بزرگ با متراژ بیش از ۱۵۰ متر با کاهش قیمت روبرو خواهند شد. این روند اگر تداوم یابد در نیمه دوم سال نیز کاهش ۱۰ تا ۲۵ درصدی در کل بازار مسکن در نیمه دوم سال عملی خواهد شد.»

از طرف دیگر، مهدی سلطان محمدی، کارشناس بازار مسکن نیز با اشاره به روند کاهشی بازار ارز، تاکید کرد: «قطعا مسکن از این روند تاثیر روانی خواهد گرفت که این مهم در عمل افزایش قیمت‌ها را متوقف خواهد کرد و نرخ تورم در مسکن هم کاهش خواهد یافت. این امر احتمالاً کاهش تولید و رکود در بخش عرضه را به همراه می آورد چرا که اکنون در وضعیت پایان رونق و دوره رکود هم قرار داریم و اگر روند قیمت‌ها کاهشی شود، تولیدکنندگان کمتری حاضر به سرمایه گذاری در بخش ساخت می‌شوند. به این اعتبار می‌توان گفت تداوم روند کاهشی در بازار ارز و تثبیت قیمت دلار در نرخ‌های پایین‌تر بر قیمت مسکن هم اثر گذاری مهمی خواهد داشت.»

مسکن راکد می‌ماند

عقبایی در رابطه با رونق بازار و افزایش معاملات تصریح کرد: «قیمت هر متر مربع مسکن در تهران به طور میانگین ۱۲ میلیون تومان است که این بیانگر آن است که بخش بزرگی از جمعیت کشور با وجود نیاز امکان متقاضی شدن را ندارند، حال آنکه بازار ارز چنین نیست. به همین دلیل من برای کوتاه مدت نسبت به افزایش معاملات حتی با تصور کاهش نسبی و ۲۵ درصدی قیمت را در کوتاه مدت ممکن نمی‌دانم و رکود بزرگی که از ابتدای امسال در معاملات آغاز شده تا پایان سال احتمالاً ادامه می‌یابد.»

سلطان محمدی نیز به تعبیری دیگر این گفته‌ها را تایید کرد و افزود: «رکود معانی متفاوتی می‌تواند داشته باشد، برخی کاهش معاملات، برخی کاهش ساخت و ساز و برخی کاهش قیمت‌ها یا توقف افزایش قیمتی را رکود تعریف می‌کنند. با این همه اگر قیمت‌ها آن قدر بالا برود که متقاضی امکان خرید را از دست بدهد و یا آن قدر کاهش بیابد که فروشنده و تولیدکننده تمایلی به عرضه نداشته باشند، رکود به وجود می‌آید. با توجه به کاهش قیمت ارز و تاثیر کاهشی آن بر قیمت مسکن فکر می‌کنم رکود بر مسکن حکمفرما شود.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 34
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:58 - 1398/04/26
والله قیمت مسکن رو که تو ۲سال ۲۵۰ درصد رفته بالا با این کاهش هاحتی ۵۰ درصدی هم فایده نداره تازه اگه کم شه خدا کنه حداقل نصف بشه که اگرم بشه باز تازه ۲۰۰ درصد برا خودشون ما راضیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
باید خیلی بیشتر 250% قیمت مسکن افت کنه تا خریدار رغبت کنه بسمت معامله مسکن بره
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1398/04/26
روزی چندبار این تیتر تکرار میکنی ,چرا دروغ تحویل ملت میدی
Iran, Islamic Republic of
17:05 - 1398/04/26
افزایش قیمت مسکن به قیمتهای تخیلی و توهمی از آذر 96 به این طرف تنها در اثر سودجوئی بوده و بهانه های دیگری مثل قیمت ارز و سکه و کاهش سود بانکی، قیمت مصالح و... فقط برای توجیه قیمتهای تخیلی است!
برای قیمتهای قبل آذر 96 توان خریدی وجود نداشت و خریدار بسیار کمی وارد بازار مسکن میشدند!
برای رونق مسکن باید قیمتها واقعی و به کمتر از قیمتهای قبل آذر 96 برسد.
Iran, Islamic Republic of
17:06 - 1398/04/26
سقوط بیش از 90 درصدی قیمت مسکن نزدیک است!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
17:08 - 1398/04/26
حتی با کاهش 70 درصدی قیمت مسکن بازهم رونقی به مسکن باز نخواهد گشت امید نداشته باشید!!!!!
Iran, Islamic Republic of
17:09 - 1398/04/26
اصلا چیزی ارزون نشده ...... !!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
مجبوره بشه!
خودتو ناراحت نکن
Iran, Islamic Republic of
17:18 - 1398/04/26
قیمتها باید به یک پنجاهم قیمتهای تخیلی برسد
Iran, Islamic Republic of
18:04 - 1398/04/26
امیدوارم چنین شود..اما تجربه وسابقه وسن وسال میگه اینا هرچه وعده دادن برعکس شده..مسکن میوه سر درخت نیست که تو بازار خوش رقصی کنه..طرف پول داده وگرون خریده ..چگونه یهو تاثیرگذار ریزش کنه..یه قرون .دوزار مث بقیه چیزا نیست..درمسکن سیصد نوع کالای مستقیم وغیرمستقیم از سیمان وگچ.وکلید پریز وووووودرگیرندتا دستمزد استا و فعله ..اگه اینا اومد پایین مسکن هم میاد پایین...تودلار وارز وسکه چی درگیره؟؟؟؟هیچ تک قطبی
پاسخ ها
جعفر
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
درست میگویی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
دست مزد استادو بنا چهار برابر شده یا مصالح که خونه چهار برابر شده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
اونهائی که گرون خریدن روی حرص و طمع خودشون بوده 3 تا ظلم کرده یکی به فروشنده که اونو به طمع انداخته و باعث گرونی بیشتر شده دوم به خریدارهای دیگه مخصوصاً کسائیکه قدرت خرید ندارن و باعث شدن این افراد دیگه خرید مسکن براشون امکانپذیر نباشه! و سوم به خودشون که روی صاحب طمعکاری ضرر زیادی در انتظارشونه و خریداری با قیمتهای توهمی پیدا نخواهند کرد و با توجیهات و بهانه های گرونی مصالح و... نمی تونن از ریزش شدید قیمت جلوگیری کنند!
برید خوش باشید با ضررهای زیاد!!!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
هیچ کدوم از اینهائی که گفتید نمی تونه قیمتهای توهمی و خیالی مسکنو توجیه کنه!
Iran, Islamic Republic of
18:09 - 1398/04/26
zaaaaart
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
اصلآ تمام دنیا بخواهدقیمت مسکن را بیاورد پایین این آقای عقبایی یک درصدی را به عنوان گرا به مشاوران املاک وهمکاران دلالش دربخش مسکن اعلام می کند که شما مشاوران املاک مثلآ بیست درصد قیمت مسکن را کاهش دهیدوبیشتراجازه نداریدکاهش دهیدهیچکس هم از این آقا توضیح نمی خواهدکه وجودشما به عنوان رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور چه نفعی برای مردم دارد
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1398/04/26
مسکن رفت توی چهارسال رکودهرکس بخره ضررمیکنه من مشاوراملاک داخل فازسه اندیشه دارم همکارهای من دارندتغییرشغل میدن هیچ خریدوفروشی نیست خرج مغازه رونمیتونیم دربیاریم الان توی فازسه اندیشه قیمت ۳۰درصداومده پایین ولی خریداری نیست حالادیگه خودتون میدونیدخریدکنیدیانه هرکه ملک بخره ضررداده چهارسال رکودکامل باپایین اومدن قیمت تجربه ثابت کرده چندسال پیش هم همین اتفاق افتاد
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
زمین مسکونی قیمت کمتر به مردم بدین درست میشود وام مسکن لازم نیست زمین قیمت گران است چون ازخارج واردشد. چرا درشهر زمین مسکونی مسکونی
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1398/04/26
همون از این بعد نزارید گرونتر بشه چون طرف گرون خریده مصالح زمانیکه دلار گرون بوده
Iran, Islamic Republic of
18:28 - 1398/04/26
اگر دولت جهت رفاه عامه وحل معضل مسکن بعنوان یک کالای سرمایه ای قدمی انقلابی بردارد برای همیشه مشکل مسکن همه در ایران حل خواهد شد وآن حذف قیمت برای زمین مسکن است که بزرگترین بهانه ودست آویز برای دلالان وواسطه های سود جو است در غیر اینصورت هیچوقت مشکل مسکن در ایران حل نمیشود یک روال ثابت واز پیش تعیین شده وبا نظارت همیشگی وقاطع ومدبرانه دولت در جهت جلوگیری از رانتهای مختلف این معضل برای همیشه حل خواهد شد اگر دولت با عزم جدی وارد شود تمام سرمایه ها با کمک دولت برود در سمت تولید تامین نیاز داخلی اول وسپس صادرات برای ارز آوری جهت جایگزین کردن در آمد نفت همه چیز میافتد در جهت پیشرفت ورونق اقتصادی وباز شدن گره بیکاری جوانان اگر انجام شود وگرنه این ادامه رکود اقتصادی بصور مختلف ادامه خواهد داشت
Iran, Islamic Republic of
19:04 - 1398/04/26
هر کیه فکر خودشه خدا کنه با کله سقوط کنه
Iran, Islamic Republic of
19:25 - 1398/04/26
کاسبان تحریم و بانکهای متصل به انها و زالو صفتان بدانید چه بخواهید و چه نخواهید یا جنگ است یا صلح و لاغیر در هر دوصورت مسکن کیلویی چند؟
Iran, Islamic Republic of
19:25 - 1398/04/26
از اینکه بازار مسکن به صورت مافیایی افزایش قیمت پیدا کرده شکی نیست
و از اینکه این مافیا به راحتی کوتاه نمیاد هم شکی نیست
اما اگه واقعا قیمت ارز در یک جا مشخص بمونه
احتمال داره برا حفظ سرمایه اولیه
قیمت مسکن ریزش کنه و به سمت واقعی بودن بره
Iran, Islamic Republic of
19:40 - 1398/04/26
میشه شما در مورد پایین اومدن چیزی نظر ندین
لطفااااا
Iran, Islamic Republic of
19:46 - 1398/04/26
قیمت مسکن در گرو قیمت زمینی است که خیلی هیجانی بالا رفت مثل قیمت دلار حالا که قیمت دلار تقریبا نصف شده قیمت زمین و مسکن هم حتما نصف خواهد شد به امید خداوند متعال
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
قیمت زمین رو همین سودجوها برای گرونی پند برابری مسکن بردن بالا وگرنه زمین هیچ ارزشی نداره و هیچ زحمتی هم براش کشیده نشده که بگیم باید قیمتش بره بالا
Iran, Islamic Republic of
07:16 - 1398/04/27
شما فقط دورغ میگوید مسکن ارزان میشه هروقت شما هم مثل ما بی خانه شدی این وقت همه چی ارزان میشه چون دوستون به دل ما می‌رسد
Kuwait
08:04 - 1398/04/27
مسکن به یک زلزله ی شدید احتیاج‌ دارد
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1398/04/27
مطمئناً قیمت مسکن بدلیل افزایشها و گرانی های بدون حساب و کتاب که تنها عاملش سودجوئی بوده افت و ریزش بسیار زیاد خواهد داشت و تا قیمتها واقعی نشود خریداری هم نخواهد بود و این باعث ضررهای زیاد دارندگان املاک اضافه خواهد شد. ریزش قیمت چه دولت کاری بکند و چه نکند صورت خواهد گرفت.
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1398/04/27
سقوط قیمت مسکن در راهه و کسی هم نمی تونه با بهانه های مختلف جلوشو بگیره و قیمتهای تخیلی خریدار نداره!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1398/04/27
من خودم مستاجر هستم تجربه نشان داده هیچ یک ازحرف این آقایان در اقتصاد تاکنون راست نبوده شماهمش میگید ارزانی کدام ارزانی مسکن یاهرچیز دیگری باید مواد اولیه اش ارزان شود مگر زمین رایگان ومزد کارگر واستاد ومصالح ساختمانی راارزان کرده اند با تبلیغات دروغ نمیشود ارزان کدام پشم کدام کشک یک سری بزنید بازار اجاره مگرمیشود خرید یک خانه از اجاربهای آن کمترشودآپارتمانی که متری 3میلیون بوده شده 13میلیون نهایت کار بشود 10میلیون هم باز 7میلیون گران تر ازسال گذشته است
Kuwait
00:48 - 1398/04/28
آماده ی ویران شدن انشاالله
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج