چرا قیمت‌ها به کاهش نرخ دلار بی‌تفاوت هستند؟!
۸۸۸۳۸۶
۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
۵۳۳۸ 
درحالیکه نرخ دلار طی مدت اخیر تقریبا ثبات داشته و پس از آن هم روند کاهشی در پیش گرفته، ولی نرخ تورم کالاهای اساسی به همان نسبت کاهش نیافته است. در این رابطه یک اقتصاددان معتقد است مدتی طول می‌کشد تا این اثرگذاری در بازار محسوس شود و به همان سرعت نباید انتظار اثرگذاری داشت.

خبرگزاری ایسنا: درحالیکه نرخ دلار طی مدت اخیر تقریبا ثبات داشته و پس از آن هم روند کاهشی در پیش گرفته، ولی نرخ تورم کالاهای اساسی به همان نسبت کاهش نیافته است. در این رابطه یک اقتصاددان معتقد است مدتی طول می‌کشد تا این اثرگذاری در بازار محسوس شود و به همان سرعت نباید انتظار اثرگذاری داشت.

همه چیز از بعد از تعطیلات نوروزی سال ۱۳۹۷ آغاز شد؛ نرخ ارز طی مدتی کوتاه روند صعود را در پیش گرفت و پنج رقمی شد تا سرآغازی برای به هیجان آمدن سایر بازارهای سرمایه‌ای و کالایی باشد.

بازارهای سکه، طلا، خودرو و مسکن یکی پس از دیگری به دنبال نرخ ارز به راه افتادند و روند صعودی قیمت ها آغاز شد. کمی بعد از آن بازار کالاهای اساسی هم تحت تاثیر قرار گرفت و جهش قیمت‌ها به "گرانی" تبدیل شد و مردم آن را کاملا لمس کردند.

مهره‌چینی‌ها نرخ ارز را کاهش داد

اما سال از نیمه نگذشته بود که با تغییر و تحولاتی که در تیم‌بندی بانک مرکزی و ریاست آن رخ داد، نردبان ارز فروریخت؛ هرچند این اتفاق باعث ضرر و زیان بسیاری از دلالان و کسانی شد که در این بازار سرمایه‌گذاری کرده بودند اما تاثیر چندانی بر روند جهشی نرخ تورم نداشت.

از آن زمان تا به حال نرخ دلار چند نوسان قیمتی کوچک را تجربه کرد و در اغلب اوقات ثبات داشت اما با این حال این قضیه تغییر محسوسی در روند صعودی نرخ تورم (حتی کالاهای اساسی) نداشت.

بازارهای سرمایه‌ای به دلار بیشتر توجه دارند

در این باره لطفعلی بخشی - عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی - با بیان این‌که مساله ارتباط نرخ ارز با تورم مساله‌ای پیچیده‌ای است، اظهار کرد: ارتباط افزایش نرخ ارز با افزایش قیمت‌ها در بازار رابطه‌ای مستقیم و فوری است، اما کاهش نرخ ارز لزوما به همان سرعت افزایش نرخ، روی قیمت کالاها تاثیر نمی‌گذارد و مدت زمانی طول می‌کشد تا این اثرگذاری در بازار محسوس شود.

این اقتصاددان با اشاره به اثرگذاری کاهش نرخ دلار روی برخی از اقلام سرمایه‌ای اظهار کرد: در برخی از حوزه‌های کلان مانند مسکن، زمین و طلا کاهش نرخ ارز بلافاصله و با سرعت بیشتری خود را نشان خواهد داد.

بخشی با بیان این‌که در حوزه‌های کالایی یک بازه شش ماهه برای اثرپذیری از نرخ ارز وجود دارد، ادامه داد: شرایط تحریمی هم روی عدم تاثیرپذیری و کاهش قیمت کالاها اثر می گذارد. واقعیت این است که ایران به خاطر تحریم‌ها برای خرید برخی کالاها مشکل دارد.

دلار ۴۲۰۰ تومانی از همان ابتدا هم اشتباه بود

وی با اشاره به نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی تخصیص یافته به کالاهای اساسی و عدم اثرگذاری آن روی حفظ ثبات قیمت‌ها اظهار کرد: در همان زمان نیز اقتصاددانان نسبت به این تصمیم اشتباه هشدار دادند. مشخص بود که نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی به دست مردم نمی‌رسد. و همانطور که پیش‌بینی می‌شد کالاهای وارد شده با دلار ۴۲۰۰ تومانی قیمتی بسیار بیشتر را در بازار را پیدا کردند.

این اقتصاددان با اشاره به برخی مباحث در وزارت بهداشت مبنی بر گم شدن حدود یک میلیارد یورو ارز تخصیص یافته برای واردات دارو ادامه داد: زمانی که چنین اتفاقاتی به خاطر فساد رخ می دهد نمی‌توان انتظار داشت دلار ۴۲۰۰ تومانی هم به دست مردم برسد، بنابراین بهتر است دولت این دلار یارانه‌ای را جمع کرده و روشهای دیگری برای کمک به مردم مانند پرداخت نقدی مابه‌التفاوت دلار ۴۲۰۰ تومانی با نرخ نیمایی را در نظر بگیرد.

تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی در یک سال گذشته در حالی با هدف کاهش قیمت کالاهای اساسی صورت گرفته است که مطابق با آمارهای مرکز آمار نرخ تورم در حوزه کالاهای اساسی بیشتر از ۵۰ درصد بوده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1398/05/01
چون اصلاً نرخ ارز هیچ تأثیری بر قیمتها نداره مگر تأثیر کمی بر کالاهای وارداتی و این سودجوئی افراد و مسئولان است که قیمتها رو در زمان افزایش نرخ ارز بالا مبره ولی در زمان کاهش پائین نمیاره!
Iran, Islamic Republic of
10:57 - 1398/05/01
به خاطر اینکه قیمت دلار واقعی نیست و ساختگی قیمت آن اعلام می شود. جای یکی دو روز پیش نوشته بود دلار باید هفت هزار تومان بشود. خوب چطور؟ جایی دیگر نوشته بود قیمت هزار تومان برای هر دلار! منظور در آینده هر دلار هزار تومان شود. آخه چطور؟
Iran, Islamic Republic of
10:58 - 1398/05/01
مگه چقد اومده پاین چند ماهه تو هزار تومان گردش داره
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1398/05/01
دلیلش اینه میاد پایین دوباره هفته بعدی میره بالا
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1398/05/01
هرموقع کم بودجگی باش گرانی هم‌هستش چون بودجه ومنابع شغل۲۰ملیون افغانی میش بودجه ۲۰۰سال مملکت همونکه اقای عراقچی گفتت وصربدر۶کنیدمیفهمید۹۰درصدبیکاری وفقرکم بودحگی گرانی جرم وجنایت ناامیدی نارضایتی ناامنی ...دلیلش همین واین گل به خودی پاس گل به امریکااسراییل انگلیس


دشمنان نفوذیها
Iran, Islamic Republic of
11:16 - 1398/05/01
چون همه اینا بازی سیاسی هست اینا به فکر مردم نیستن فقط حرف میزنن
Iran, Islamic Republic of
11:38 - 1398/05/01
چون اقتصاددانتون چیزی از اقتصاد سر در نمیاره واسه همین نتیجه گیریهاش هم غلطه. علت کاهش قیمت دلار، رکود شدید اقتصادی و کاهش تقاضا برای ارز و خروج دائمی سرمایه از مملکته. دلیلش بهبود اوضاع اقتصادی نیست. بهمین دلیله که روی قیمت کالاهای اساسی تاثیر نمیذاره
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1398/05/01
دلار تا ده قرون گرون میشه همه چیو ده برابر میکردن یک ساعت بعدش، ولی ده هزارتومن ک اروزن بشه قیمتها تکون نمیخوره خو لامصبا این دیگه یه بچه پنج ساله هم میفهمه که کنترله همه چیز دسته خودتونه چرا مردمو خر فرض کردید امیدوارم بدرک واصل شید
France
12:23 - 1398/05/01
چون اینجا ایران هست
کاهش قیمت اجناس با چی کاهش پیدا میکند هنوز کشف نشده
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1398/05/01
چون دلار واسه یکی دو روز پایین میاد
دلالها با معاملات صوری مانع از پایین اومدن قیمت دلار میشن
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1398/05/01
فقط به افزایش خوب واکنش نشون میدن
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1398/05/01
چون دولتی ضعیف و بی کفایت داریم.
United Kingdom
16:13 - 1398/05/01
مگر قرار بود توجه کنند اگر اینطور بود که دلار بالا نمیرفت دستم بشکنه موقع رای نوشتن اسم رو.....رانوشتم
Iran, Islamic Republic of
18:02 - 1398/05/01
شاید دلیلش واکنش بازار به عدم اطمینان نرخ ارز بصورت دستوری باشه و همچنین عدم ثباتش.
Iran, Islamic Republic of
22:43 - 1398/05/01
تمام اینها سیاه بازی روحانی و جهانگیری و نوبخت است بالا رفتن و پایین اومدن نرخ دلارو تحریم آمریکا و برجام و نقض آن از طرف آمریکا و آتش سوزی بازار پلاسکو و راه افتادن سیل داخل بعضی شهرها تنها بهونه ای بود برای بالا بردن قیمت اجناس و به فساد کشیدن اقتصاد که دولت نتوانست بنزین رو از هزار تومن بالاتر ببرد
Iran, Islamic Republic of
01:26 - 1398/05/02
برای اینکه قیمت دلار دست خودشونه .هر وقت کم اوردن میبرن بالا .هر وقت اوضاع سیاسی ناجور شد میارن پایین که بگن خبری نیست .این دیگه پرسیدن داره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج