پاره شدن پرده گوش یک کودک بر اثر قصور پزشک
۸۸۸۹۳۰
۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۶
۷۵۱۸ 
مدیر فنی و قائم مقام مدیریت درمانگاه پرنیان قصور پزشک اورژانس این درمانگاه در «پارگی پرده گوش محمدامین ۴ ساله» را تائید کرد.

خبرگزاری ایلنا: مدیر فنی و قائم مقام مدیریت درمانگاه پرنیان قصور پزشک اورژانس این درمانگاه در «پارگی پرده گوش محمدامین ۴ ساله» را تائید کرد.

 محمدامین معماری کودک ۴ ساله‌ای است که روز ۲۲ تیرماه سال جاری به علت درد ناشی از مسدود شدن حفره گوش با شی خارجی (مهره آبی رنگ) به درمانگاه «درنیان» واقع در خیابان شیخ هادی از مراکز درمانی تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی تهران، ارجاع داده می‌شود. در معاینه اورژانسی، به دلیل سهل‌انگاری پزشک، شی خارجی به داخل گوش فشار داده می‌شود و باعث آسیب جدی به پرده تمپال و استخوانچه‌ی گوش کودک می‌شود. به علت اقدام پزشک اورژانس درمانگاه درنیان، محمدامین در بیمارستان امیراعلم بستری می‌شود و مورد جراحی قرار می‌گیرد. توضیحات پزشکِ استادِ بیمارستان امیراعلم (سهراب‌پور) مشخص می‌کند که دستکاری مهره آبی رنگ گوش کودک منجر به آسیب شدید شده است و اگر نه خروج جسم خارجی با اقدام سرپائی به مدت ربع ساعت قابل انجام بود.

پزشک بیمارستان توضیح می‌دهد که حالا مهره، به گوش میانی رسیده و باید پشت گوش محمدامین را بشکافیم، چراکه پرده گوش پاره شده و استخوانچه آسیب دیده است. پس از عمل قسمتی از پوست سر جایگزین پرده گوش می‌شود. سهراب‌پور پزشک بیمارستان با اعلام اینکه نیاز به چند جراحی دیگر نیز وجود دارد، می‌گوید که باید ۶ ماه تامل کرد تا استخوانچه جوش بخورد و میزان افت شنوائی سنجیده شود. اگر استخوان‌ها ترمیم نشده باشند، باید مجدد تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

طبق پرونده پزشکی بیمار در بیمارستان امیراعلم که به نام «محمدامین معماری» به ثبت رسیده است، توضیح درباره بیماری وی چنین است: «محمدامین کودک چهارساله، با جسم خارجی گوش راست و دستکاری در مرکز دیگر. بیمار به هنگام بستری کانال ترماتزه و خونی داشت که هنگام معاینه زیر میکروسکوپ پرده تمپان کاملا پر خوره بود و جسم خارجی در گوش رویت شد. استخوان مالئوس گوش dislocated بود و کاملا از جای خود خارج شده بود و حالت floppy داشت.»

قائم مقام مدیریت درمانگاه درنیان: پزشک اورژانس قصور خود را پذیرفته است

سیده فاطمه علوی لنگرودی (مدیر فنی و قائم مقام مدیریت درمانگاه پرنیان) در این باره اظهار کرد: من شخصا پزشک اورژانس را احضار کردم و در این باره از ایشان توضیح خواستم. ایشان به بنده توضیح دادند که هنگام درآوردن مهره از گوش محمدامین، کودک تکان خورده و خودش را به عقب هل داد. او همچنین گفت که من ناراحتی محمدامین را در همان لحظه دیدم و توصیه کردم سریعا کودک را به بیمارستان ببرند. خود ایشان هم اذعان دارد که به عنوان پزشک اشتباه کرده است و ضمن تاسف از این اتفاق گفته‌اند که قصور خود را می‌پذیرند و تمام تلاش خود را جهت جبران خسارت می‌کند.

علوی لنگرودی در ادامه گفت: من حتی از پزشک اورژانس پرسیدم که چرا اقدام به این کار کرده است؟ چرا که موضوع کودک حساسیت‌های خودش را دارد و حتی در بیمارستان هم کودک خوابانده می‌شود تا تکان نخورد. البته این منع قانونی برای پزشک محسوب نمی‌شده است. از آن جهت که این امورات سرپایی مکرر تکرار می‌شوند و این اعتماد به نفس را به پزشکان می‌دهند که در این مواقع اقدام فوری کنند، اما رفتار بدنی کودک را نمی‌شود، پیش‌بینی کرد.

وی با بیان اینکه بنا بر رفتار حرفه‌ای پزشکی، پزشکان عمومی هیچ منعی ندارند تا از انجام اقدامات از این دست پرهیز کنند، می‌افزید: ما قانون منع دخالت در حرفه پزشکی را داریم که اگر فرد غیرپزشک اقدامی انجام دهد متهم است، این اقدام خانم پزشک اورژانس درمانگاه، قصور در اقدام محسوب می‌شود که ممکن است گاهی اتفاق بیافتد. در حقیقت پزشک کوتاهی یا اشتباه کرده است.

مدیر فنی و قائم مقام مدیریت درمانگاه درنیان ضمن تاسف برای رنجی که از این بابت بیمارشان متحمل شده است، گفت: بنده صددرصد حق را به بیمار می‌دهم. من با خود پزشک اورژانس هم که صحبت کردم، کاملا حق را به بیمار می‌دهد و از این اتفاق متاثر است. ما با سناریوی پیش‌آمده کاری نداریم. پزشک من باید احتیاط را لحاظ می‌کرد. این یک امر سرپائی است و همه دانشجویان پزشکی در دوره انترنی بارها این کار را انجام می‌دهند، اما این اتفاق احتمالا به خاطر جسم صیقلی و ثابت نبودن سر کودک این اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به جبران مالی این اتفاق، گفت: پزشکان هر کدام بیمه دارند و پزشک ما نیز خود موظف است که مسئولیت حرفه‌ای کارش را به گردن بگیرد. بنابراین از زعم جبران خسارت مالی نگرانی‌ وجود ندارد. پزشک اورژانس از قبول تقصیر طفره نرفته‌ و گفته که هر خسارتی باشد تقبل می‌کند. البته بابت رنجش و نگرانی خانواده بیمار و محمدامین هم بسیار متاسفیم و من به عنوان یک مادر کاملا درک می‌کنم که خانم شعبانی مادر محمدامین چقدر ناراحت است.

علوی لنگرودی با تاکید بر تاسف تیم درمانی در ارتباط با این اتفاق گفت: نباید وقتی پزشک قصور خود را پذیرفته است و در جهت رضایت متضرر تلاش می‌کند، کم لطفی کرد. شخصا بنده هیچ کوتاهی دیگری جز آن قصور که در درمان اتفاق افتاد، از ایشان نمی‌بینم. پزشکی مانند مهندسی نیست و دو دوتا همیشه چهار نتیجه نمی‌دهد. این اتفاق می‌تواند، برای هر پزشکی رخ بدهد، اما من عمل هیچ کس را توجیه نمی‌کنم، ولی کسی از قصور و جبران خطای خود طفره نمی‌رود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1398/05/02
منم۱۰سال قبل توسبزواریه جراح گوش پرده گوشموترمیم کرد وچون مهارت نداشت الان باهزینه بیشتروریسک بیشتر میخوام ۲۰ مرداددرتهران عمل کنم.وبعدش ازدکترقبلیم شکایت کنم اما نمیدونم چطورباید شکایت کنم؟دکترالان میگه اگه دکتراول گوشتودست کاری نمیکرد شانس موفقیت درعمل ۹۵ درصدبوداما الان شاید۸۰ درصدوشایدم ۰درصد.کسی اگه تجربه ای داره راهنمایی کنه منو.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۳
۱۶سال قبل هردوگوشمو جراحی کردم.دقیقا پرده گوشم آسیب دید واستخوانچه گوشم کلا مشکل پیداکرد.رفتم پیش دکتر مسعودجعفری پور ازاصفهان یکی از بهترین دکترای گوش حلق وبینی در ایران(گوگل سرچ کنید)ازپوست بدن من پرده گوش درست کرد و استخوانچه گوشهایم را کاملا در اورد.شنواییم ازبچگی کم بوده بعداز عمل یه کم بهتر شده الان ازسمعک استفاده میکنم.از همینجا میخام بگم اقای دکتر جعفری پور تااخرعمرم مدیون شما هستم.بسیار عالی جراحی کرده و خداروشکر مشکلی ندارم.
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1398/05/02
متاسفم برای کودک و خونوادش و آفرین به پزشک شجاع و مسئولیت پذیر.
Iran, Islamic Republic of
19:15 - 1398/05/02
قصور پزشکی زیاد داریم
خدا را شکر اطبای ما فقط پول میشناسن
نه خدایی نه پیری نه پیغمبری هیچی سرشان نمیشه
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1398/05/02
اینها که دکتر نیستند اینها کیلویی وارد دانشگاه شدند واکنون تاسف وجبران خسارت یعنی چی همه چی با پول سنجیده میشود مگر وزیر راهمون نبود که برای حادثه قطار گفت بیمه هستند وخسارت میگیرند اینها هم به تبعیت از اونها خسارت میدهند یکی نیست بگه تو که کار بلد نبودی وحتی نمیدانستی که بچه را باید محکم نگه دارند که حرکت نکنه چرا دست به او زدی میگفتی ببرید بیمارستان امیر اعلم که پزشکان بسیار خوب ومتخصص وکاردان داره وکارشون عالی چه خانم دکترهاشون چه پزشکان آقا بسیار خوب وزحمتکشند
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1398/05/02
گوش من هم کیپ شده بود رفتم دکتر کفت جرم گرفته بعد بتادین ریخت تا جرم ها نرم شوند وشروع کرد به ساکشن کردن پرده گوشم که بعد گفتن از تو دوران بچگی سوراخ بوده بتادین رفت پایین وقتی رسیدم خانه دچار سرگیجه شدید وتهوع شدم خلاصه همین حرکت ساده سیزده روز در بیمارستان انداخت روزی نه تا سوزن بهم میزدن که عفونت به مغز نرسد تا الان که وزوز گوش پیدا کردم وشنوایی گوشم از دست دادم وجرات سواره شدن پله برقی ندارم دچاره سرگیجه می شوم . همه دکتر ها پشت هم هستن تازه تقصیر گردن شما می اندازند.
Iran, Islamic Republic of
07:19 - 1398/05/03
باباچه خبره؟یاهمسرکشی,یادوست کشی,یاپدرکشی.یاپیرمردکشی,یابیمار کشی.یاغیرکشی.به نظرم این اینطورکه معلومه,مغازه سرکوچه ای هم مدرک پزشک عمومی میده هم متخصص هم فوق تخصص.مادلمان به حال اون پزشکان متعهدودلسوزوکاردان وزحمت کش می سوزه که ازدل وجان شبانه روزتلاش می کنندوعده ای بی تجربه زحمات وخدمات آنهاراضایع می کنند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج