ماجرای تابوشکنی دو زن هنرمند بلوچ چیست؟
۸۸۸۹۳۸
۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷
۶۲۳۶ 
پوست صورتشان زیر نور آفتاب سوخته و خطِ چین و چروک‌های چهره‌شان عمیق‌ است. چند تارِ مویشان از زیر شال سوزن‌دوزی‌شده‌شان بیرون زده است. جای خالی پیرسینگ سنتی روی بینی‌شان مشخص است. یکی در روستایی در چابهار و دیگری در روستایی نزدیک نیک‌شهر زندگی می‌کند اما هر دو اهل یک خطه هستند: سیستان و بلوچستان.

ایسنا: زنانی که در شهرها و روستاهای این منطقه زندگی می‌کنند نسبت به آنهایی که زندگی‌شان را در شهر سر می‌کنند اختیار عمل کمتری دارند. به جز انجام کارهای خانه، سوزن‌دوزی هم می‌کنند اما «شمشوک» و «زبیده» با بسیاری از این زنان فرق می‌کنند. صدای آنها در فضای سنتی بلوچ‌ها بلندتر است.

ماجرای تابوشکنی دو زن هنرمند بلوچ چیست؟

«زبیده آزادی» در روستایی در شهرستان نیک‌شهر زندگی می‌کند. سنگ کلیه دارد. تعداد زیادی از دندان‌هایش ریخته است و نمی‌تواند درست و حسابی غذا بخورد یا حتی صحبت کند. همین موضوع باعث شده معده‌درد همراه همیشگی‌اش باشد. گاهی سردرد هم سراغش می‌آید و روی چشم‌هایش را می‌گیرد.

او 53 ساله است و یک پسر و سه دختر دارد. حدود 20 سال با «موسی بلوچ» - دونلی‌نواز بلوچی - همکاری هنری داشته است. خواندن را خودش یاد گرفته است. زبیده، زمانی که موسی بلوچ برای مراسم عروسی برادرش دونلی می‌نواخته، با او آشنا شده و از آن به بعد همکاری‌شان شروع شده و به واسطه آن اجراهای بسیاری در کشورهای مختلف از جمله ایتالیا، فرانسه و سوئیس داشته‌اند؛ اجراهایی که در راستای معرفی موسیقی سیستان و بلوچستان بوده و با استقبال بسیاری از خارجی‌ها هم مواجه شده است.

موسی بلوچ هم مثل خیلی از هنرمندان موسیقی اقوام سیستان و بلوچستان مجبور بوده در کنار موسیقی، کار دیگری هم انجام دهد. به همین دلیل مجبور شده مسافرکشی کند. او سال‌ها پیش بر اثر تصادف به همراه سایر سرنشینان ماشینش از دنیا می‌رود. حالا یکی از پسرهایش یعنی «عیسی بلوچ» راه پدرش را ادامه می‌دهد و گاهی زبیده در مراسم‌ هنری یا عروسی کنار او همخوانی و همکاری می‌کند.

زبیده خاطرات خوشی از همکاری با موسی بلوچ دارد: «موسی مرد شریفی بود. خدا رحمتش کند. به هر مراسم عروسی که دعوت می‌شد، من را هم با خودش می‌برد تا پولی گیرم بیاید. شوهرم بیکار و چشم بچه‌ها به دست من بود. در تمام سال‌هایی که کار کردم از طرف هیچ مردی آزار ندیدم. موسی همیشه از من حمایت می‌کرد و کسی هم جرات نمی‌کرد به من حرفی بزند.»

زبیده، لهجه غلیظی دارد و کمتر می‌تواند فارسی صحبت کند: «فرهنگ اینجا اجازه نمی‌دهد دختران در مجالس زنانه عروسی بخوانند، یعنی مردها اجازه نمی‌دهند. اما پدر، برادر و شوهر من چیزی نگفتند. بعد از ازدواج، اجازه‌ی من دست شوهرم بود که او هم دست و پای من را نبست. شوهرم معتاد بود و دو سال پیش فوت کرد. نارگُل یکی از دختران منطقه که حدود 32 ساله است، دوست دارد بخواند و با موسی بلوچ هم دو اجرا داشت اما دیگر شوهرش اجازه کار به او نداد.»

مستندسازان زیادی سراغ زبیده را می‌گیرند اما او از رفتار و برخورد برخی از آنها دل خوشی ندارد: «آدم‌ها می‌آیند از من فیلم می‌گیرند و می‌خواهند برایشان اجرا کنم. انرژی زیادی از من می‌گیرند اما دستمزدی برای این کار نمی‌دهند. من هم بلوچ هستم و رویَم نمی‌شود که از آنها پول بخواهم.»

او هنوز هم خاطرات اجراهایشان را در کشورهای دیگر مرور می‌کند و عکس‌هایی که در کنسرت‌ها گرفته و پاسپورت قدیمی‌اش را همه جا با خودش می‌برد تا اگر کسی از او سوالی پرسید، سندی برای گفته‌هایش داشته باشد.

زبیده به خاطر ندارد چند ساله بوده که ازدواج کرده است، فقط می‌داند خیلی کوچک بوده است و مراسم عروسی برایش مثل بازی کودکانه بوده است. حالا دخترهایش ازدواج کرده‌اند و او همراه عادل 15 ساله، کوچک‌ترین فرزندش در خانه‌ای کوچک در روستای «چاهان» و در شرایط نه چندان خوبی زندگی می‌کند. او بیمه درمانی ندارد و از جایی هم حقوق نمی‌گیرد.

گاهی اوقات زبیده با «شمشوک» - بانوی هنرمند دیگر بلوچ - همکاری می‌کند. چون شمشوک مدارک کافی برای دریافت گذرنامه نداشته، به جای او زبیده برای شرکت در کنسرت‌های کشورهای دیگر سفر می‌کرده است.

«شمشی بهروز» در روستای دورافتاده‌ای در چابهار زندگی می‌کند اما همه به اسم شمشوک می‌شناسندش. او هم مثل زبیده از سن و سالش خبر ندارد و برای این کار کارت ملی‌اش را نشان می‌دهد. 60 ساله است.

این هنرمند هم مثل زبیده خودش از بچگی و بدون هیچ آموزشی با موسیقی آشنا شده و برای اجراهای متفاوت به پاکستان رفته است. تعداد بلوچ‌هایی که بدون پاسپورت به پاکستان در رفت و آمد هستند، کم نیست. بسیاری از آنها ترجیح می‌دهند برای درمان بیماری‌هایشان به این کشور بروند چون معتقدند پاکستان به آنها خیلی نزدیک‌تر از برخی شهرهای ایران است. شمشوک با اینکه بارها به پاکستان سفر کرده اما تا کنون فقط سه شهر ایران را از نزدیک دیده است.

او به زیر و بم موسیقی بلوچ از جمله آوازها و صوت‌ها مثل «لیکو»، «زهیروک» و «نازینک» تسلط دارد و برای آنکه این گونه‌ها حفظ شوند، بخشی از آنها را به یکی از دخترهایش به نام «مدینه» هم یاد داده است.

این هنرمند هم یک پسر و سه دختر دارد. دو دخترش ازدواج کرده‌اند. در حال حاضر دختر بزرگ شمشوک مبتلا به سرطان روده است. سال 1396 عمل جراحی کرده و یک دوره هم شیمی‌درمانی انجام داده است اما به دلیل مشکلات مالی، روند درمان را نیمه‌کاره رها کرده است و حالا سه ماهی می‌شود که بیماری‌اش عود کرده است. همسرش هم که سوخت جابه‌جا می‌کرده، بیمار شده و نمی‌تواند کار کند. حالا سه دختر و سه پسرش با پدر و مادری بیمار مانده‌اند.

دو فرزند دیگر شمشوک یعنی دختر کوچکش «فریبا» که 16 سال دارد و پسر 12 ساله‌اش «اَسیب» با خودش زندگی‌ می‌کنند و هیچکدام هم مدارک هویتی ندارند. همسر شمشوک هم فوت کرده است و مخارج زندگی را خودش به تنهایی تامین می‌کند. حالا هم مدتی است که اَسیب برای پیدا کردن کار به چابهار رفته است.

او می‌گوید: من منبع درآمدی ندارم و با پولی که باری به هر جهت دستم می‌آید، زندگی را سر می‌کنم. چون فقط خودم شناسنامه دارم، یارانه‌ یک نفر به من تعلق می‌گیرد. بیمه درمانی ندارم و حال و روز جسمی‌ام هم خوب نیست. گاهی هم برای اجرا دعوت می‌شوم و پولی که از این راه در می‌آورم، خرج زندگی می‌کنم. خانه‌ای هم ندارم.

شمشوک ادامه می‌دهد: بچه‌هایم هویت ندارند. حتی نمی‌توانم برای آنها بلیت اتوبوس بخرم چون کد ملی ندارند. حداقل اگر شناسنامه داشتند، می‌توانستند مدرسه بروند. اَسیب سر کلاس می‌رود اما چون شناسنامه ندارد پرونده تحصیلی هم ندارد. فقط معلم‌ها قبول کرده‌اند او سر کلاس برود. ای کاش می‌توانستم برای بچه‌ها شناسنامه بگیرم.

قدیم‌ها، وقتی شمشوک در یک مراسم عروسی اجرا می‌کرد، برخی از مردم با ضبط صوت به آن مراسم می‌رفتند تا صدای او را ضبط کنند اما نسل جدید منطقه بلوچستان کمتر شمشوک را که ساکن روستای «باهوکلات»، همانجایی که به داشتن تمساح‌های «گاندو» معروف است، می‌شناسند. محمدرضا درویشی، پژوهشگر موسیقی اقوام هم بارها تلاش کرده برای او درجه هنری بگیرد که به نتیجه‌ای نرسیده است. شمشوک یک بار هم در جشنواره موسیقی در زاهدان اجرا کرده است. حمایت دولت از این هنرمند در حد مبلغ 250 هزار تومان است که هر ماه به حسابش واریز می‌شود.

این هنرمند مدتی زوج هنری «علی‌محمد بلوچ» معروف به «علیوک» هم بوده است. «علیوک» در هر دو سوی مرزهای ایران و پاکستان از برجسته‌ترین موسیقی‌دانان بلوچ شناخته می‌شد و تسلط او به موسیقی بلوچی در بالاترین سطح تکنیکی و هنری بود. این هنرمند که سال 1395 بر اثر سکته قلبی از دنیا رفت، یکی از چند پهلوان یا استاد برجسته‌ی موسیقی بلوچی و ساز سرود (قیچک) بود. او از آخرین و مهم‌ترین منابع موسیقی بلوچ به حساب می‌آمد و در طول سال‌های عمر نوازندگی خود توانست با بزرگ‌ترین شاعران بلوچستان از جمله «ملا کمال خان» و «لعل بخش پیک» همراهی کند.

«شمشوک» و «زبیده» دو هنرمند اهل بلوچستان حتی از حداقل های زندگی هم محروم هستند و دردهای جسمی و روحی دارند که هر روز با آنها بلند می‌شوند و می‌خوابند. با این حال همه فرصت‌ها برای معرفی موسیقی نقطه‌ای که در آن زندگی می‌کنند را غنیمت می‌دانند.

انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:49 - 1398/05/02
مردم همه سردر گریبان فقر و بدبختی و بیماری، مسولین و اطرافیانشون غرق در ثروت و رفاه و خوشبختی و سرمستی
Iran, Islamic Republic of
17:00 - 1398/05/02
بلوچ!!!!!!!اینا جزو طوایف بسیار پایین از روستاهای پاکستان هستن بلوچ نیستن مال ایالت سند پاکستان هستند
Iran, Islamic Republic of
17:09 - 1398/05/02
بخداچندصدهزارنفرتوبلوچستان بدون مدرک هستندچندساله ملت دنبال شناسنامه هستندنمونه اش همین ۲نفر
-
17:09 - 1398/05/02
اوایل عکس کاخها و خرابه ها را در کتابهای درسی چاپ میکردند تا مردم بفهمند چه کسی کشور و اموال مردم را چپاول کرده باعث این همه رنج و عذاب و فقر است حالا چه کسی ملت ما را به این همه فقر وفلاکت رسانده....
Iran, Islamic Republic of
18:02 - 1398/05/02
ای کاش ی تیکه از صداش میزاشتید
Iran, Islamic Republic of
18:02 - 1398/05/02
سلام بر مردم فراموش شده سبستان و بلوچستان و سلام بر خواهران هنرمندم زبیده و شمشوک ، درد مردم سیستان و بلوچستان درد همه مردم ایران است ، از مردم غیور استان درخواست می کنم این دو بانو را از مال دنیا بی نیاز کنند انشاالله .
Iran, Islamic Republic of
18:22 - 1398/05/02
به هرحال کمک لازم دارند حکایت از فقر و نیاز مالی این دوخانواده بخصوص دختر بیمار این زن که درمان میخواد .شما میتونید مستقیم برای اطمینان؛ از خودشون شماره حساب بگیرید من هم به برترین اطمینان دارم که به دستشان میرسد . شماره حساب بزارید.
Iran, Islamic Republic of
18:44 - 1398/05/02
خواننده های مخصوص مراسم عروسی ها بودن و منطقه جنوب بلوچستان شهرت قابل توجه ای داشته ان،خدا حفظش کنه
Iran, Islamic Republic of
20:38 - 1398/05/02
وای که چه فقر و بدبختی در زندگی مردم شریف بلوچ کشورمان است و دولت و مسئولین فقط در زمان انتخابات یاد اونا می افتند و شروع به دادن وعدهای دروغ به این عزیزان میکنند ،چرا باید در کشور بیکار ثروتمند ما بسیاری از مردم در فقر و پائین ترس از خط فقرباشند و نزدیکان قدرت در رفاه و عیش و نوش
Iran, Islamic Republic of
01:33 - 1398/05/03
سلام اقاجواد درست گفته و خودمم همینو گفتم ...صحبت کردم میگم که در حد حرف نیستم با پول خودم گفتن قول دومیلیون را بده نحوه را زیاد نمیدونم به برترین بگید تا اجرایی کنه ....دو میلیون هدیه میکنم نه قبض نه چیزی فقط در حد حرف نباشه ؟ میدونم ملت خوبی دارم شک ندارم کمک میکنن . فقط زودتر شماره حساب یا تلفن اعلام کنید؟ ممنون تا دو ونیم از ابجی عزیزنم قول گرفتم و خودم هم پونصد پون چون دستم خالی هست فعلا .تعلل نکن برتر به فراموشی سپرده میشه
United Kingdom
15:31 - 1398/05/03
جدای از فقر و شناسنامه نداشتن که باید بهشون کمک بشه، کاش یه هنرمندی بره پیششون و این نوع موسیقی رو یادبگیره یا ضبط کنه و درموردش تحقیق کنه، اینا سرمایه های فرهنگی این ملتن، این دو نفر از دنیا برن، اون موسیقی هم میمیره، کاش مسولین ما فهم داشتن
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1398/05/03
این هم ازوضعیت وخیم زندگی در استان سیستان و بلوچستان هزاران نفر در شمال شهر تهران به عیش و نوش و زندگیهای لاکچری روزگار میگذرانند که حتی پشت بام خانه شان به جای ایزوگام یا اسفالت از روقی از روکش طلا است کدام دین و ایین کدام قلنون حقوق بشری اینقدر در اجتماع اختلاف طبقاتی ایجاد کرده که دو زن هنرمند گمنام نام اشنای بلوچ با چنین زندگی فلاکت باری زندگی کنند ای ننگ و نفرین به این دنیای پست که حتی هیچ مسئولی حاضر به رسیدگی به این شرایط نیست انوقت میگوییم بین اقوام و دینهای الهی هیچ تمایزی قائل نشدیم یعنی اینقدر بی توجهی به ملت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج