قیمت رسمی برنج خارجی اعلام شد
۸۹۳۸۶۰
۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۸
۹۸۵۸ 
سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالاهای اساسی قیمت رسمی تعدادی از برنج‌های خارجی موجود در بازار را اعلام کرد.

خبرگزاری ایسنا: در این سامانه که با محوریت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان راه‌اندازی شده قیمت کالاها در سه سطح اعلام شده است. "حداقل قیمت" که به معنی پایین‌ترین نرخی است که از یک گروه کالایی خاص در بازار مشاهده شده، "حداکثر قیمت" که به بالاترین قیمت همان کالا در بازار اشاره دارد و "قیمت عرف" که به معنای نرخ رسمی یا همان حداکثر قیمت مجاز آن کالا از نظر دولت، در بازار است.

در حال حاضر در سامانه اعلام قیمت کالاهای اساسی، حداقل و حداکثر قیمت شش خانواده از برنج‌های وارداتی درج شده که البته در حال حاضر تنها قیمت رسمی (عرف) دو نوع برنج در این سامانه به ثبت رسیده است.

بر این اساس قیمت رسمی برنج پاکستانی باسماتی برای هر کیلوگرم ۸۹۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. این در حالی است که حداقل قیمت این کالا در بازار ۸۷۰۰ تومان و حداکثر قیمت آن ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شده است. به این ترتیب مردم می‌توانند در صورت مشاهده قیمتی بیش از ۸۹۰۰ تومان برای این کالا، شکایت خود را از واحد فروشنده متخلف به ثبت برسانند.

دیگر کالایی که قیمت رسمی آن به ثبت رسیده، برنج هندی ۱۱۲۱ است. بر اساس اعلام این سامانه، نرخ رسمی این کالا ۸۰۰۰ تومان در هر کیلوگرم است و این در حالی است که حداقل قیمت این نوع برنج در بازار ۶۵۰۰ تومان و حداکثر قیمت آن ۷۷۰۰ تومان به ثبت رسیده است. این به معنای آن است که وزارت صنعت افزایش قیمت این کالا تا مرز ۸۰۰۰ تومان را مجاز می‌داند و در صورت مشاهده قیمتی بالاتر از این نرخ، امکان ثبت شکایت وجود دارد.

جز این دو نوع برنج، دیگر برنج‌های خارجی که در سامانه ثبت شده‌اند در حال حاضر قیمت رسمی ندارند. ‌

از چند ماه قبل برای افزایش شفافیت در بازار کالاهای اساسی، طرح راه‌اندازی سامانه‌ای در دستور کار قرار گرفت که به وسیله آن اقشار مختلف مردم به صورت روزانه در جریان قیمت ۱۰۰ قلم کالای اساسی در بازار قرار بگیرند و به این ترتیب راه بر گران‌فروشی و بالا بردن غیرواقعی قیمت‌ها بسته شود.

مردم می‌توانند با مراجعه به سامانه WWW.۱۲۴.IR در جریان نرخ‌ مجاز کالاهای اساسی قرار بگیرند و در صورت مشاهده هرگونه گران‌فروشی و مغایرت قیمت در بازار با نرخ‌های رسمی اعلامی، از طریق همین سامانه موضوع را گزارش کنند تا مورد بررسی قرار بگیرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1398/05/16
برنج 7تومنی هندی رو به طور رسمی کردن 8تومن. حالا خوشحال باشیم از این تنظیم بازار !!!! عجیبه این حجم از کارآمدی و توجه به اوضاع واحوال مردم !
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1398/05/16
الحمدلله دولت کمک میکنه به گرانی چون برنج الان توبازار۶۲الی۷۸هزارتومان ۱۰کیلویی به اینکه قیمت بیاره پایین میبره بالا
Iran, Islamic Republic of
10:13 - 1398/05/16
خدالعنتت کندودردنیا و اخرت زجر بکشی
دوهفته پیش از فروشگاه رفاه تهرانسر دانه بلند آوازه و خاطره خریده ام هفتادوسه و هفتاد پنج هزارتومان حال که دلار ارزانتر شده توازخدابیخبر‌قیمت و بردی توی هشتارهزار
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1398/05/16
قیمتی شما اعلام کردید گران است ما کیلویی ۷۳۰۰تومن خرید می کنیم
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1398/05/16
هرموقع دولت انگشت رواجناس گذاشت جزمصیبت چیزی برای مصرف کننده نداشت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
حالا یاد رفاه مردم افتادید اینهم بخاطر انتخابات فایده نداره مردم بیدار شدند سیم کارت مجانی لاستیک سهمیه ای قیمت اجناس را کم میکنیم چرا در این مدت اینکارها را نمی کردید چرا چرا چ را وقت رای دادن مردم عزیز می شون دیگر هیچ خبری نیست
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1398/05/16
روزی عقابی زسرسنگ به هواخواست....بربالوپرخویش نظرکردوچنین گفت...ازماست که برماست...درطول تاریخ هرچه خوردیم ازخودی بوده..
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1398/05/16
خواهش داریم قیمت نذارین بیشرفها،پست‌فطرتها،برنج هندی میخرم کیسه۱۰کیلویی۶۸تومان برنج داریوش بی شرف تومیگی۸۰تومن آخه چه نامردایی بشکل رای دادن اصلن شماچجور اومدین راس کار بیشرف دزد جانی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
ای کاش که قیمت گذاری نمی کردید خیلی بهتر بود
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1398/05/16
به جای کاهش قیمت میبری بالا میگی تنظیم کردی ؟
Iran, Islamic Republic of
18:34 - 1398/05/16
این دیگه چه بازیه قیمت حد اثر وحد اقل خوب معلومه فروشنده حد اثر میفروشه
Iran, Islamic Republic of
20:49 - 1398/05/16
لعنت بر برنج هندی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج