موج گرانی مسکن در اطراف تهران
۸۹۶۸۷۶
۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸
۸۴۵۵ 
با وجودی که رشد قیمت مسکن در شهرهای اطراف پایتخت معمولا با فاصله زمانی از این کلانشهر رخ می‌دهد، طی یک سال اخیر قیمت مسکن در برخی مناطق اطراف تهران تا ۵۰۰ درصد افزایش داشته است.

خبرگزاری ایسنا: با وجودی که رشد قیمت مسکن در شهرهای اطراف پایتخت معمولا با فاصله زمانی از این کلانشهر رخ می‌دهد، طی یک سال اخیر قیمت مسکن در برخی مناطق اطراف تهران تا ۵۰۰ درصد افزایش داشته است.

 قیمت مسکن در پردیس حدود ۵۰۰ درصد، در پرند حدود ۲۰۰ درصد و در هشتگرد ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد نسبت به قبل از نوسانات بازار مسکن افزایش یافته که در مواردی از میانگین رشد قیمت مسکن تهران نیز فراتر رفته است. البته قیمت خانه در تهران نسبت به سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۲۱۵ درصد رشد کرده و شواهد گویای توقف رشد قیمت در کلانشهر تهران است. با لحاظ این واقعیت که معمولا رشد قیمت در شهرهای اطراف پایتخت با فاصله زمانی از شهر مادر رخ می‌دهد، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که قیمت مسکن در دو شهر پرند و هشتگرد معقول است اما در پردیس حباب دارد.

پردیس از ۱۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان

در حال حاضر محدوده قیمت مسکن مهر در پرند با توجه به زمان تحویل آن بین ۸۵ تا ۲۰۰ میلیون تومان است؛ در حالی که حدود یک سال و نیم قبل سقف قیمت‌ها تا ۷۰ میلیون تومان بود. در هشتگرد نیز هم‌اکنون قیمت واحدهای معمولی مسکن مهر بین ۷۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان است و در بعضی واحدهای بزرگ متراژ به بیش از ۲۰۰ میلیون تومان می‌رسد. این ارقام تا حدود یک سال قبل ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومان بود.

در پردیس اما وضعیت متفاوت است. با این‌که بعد از ایجاد حباب قیمتی در پردیس، طی هفته‌های اخیر قیمت‌ها روند نزولی به خود گرفته و دیگر از نرخ‌های بالای ۵۰۰ میلیون تومان خبری نیست، هم‌اکنون بر اساس متراژ، موقعیت و زمان تحویل، قیمت‌ها از ۱۵۰ میلیون تا ۶۰۰ میلیون تومان است؛ در حالی که حدود دو سال پیش رقم‌ها ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان بود.

در فاز ۱۱ پردیس شروع قیمت واحدهای یک سال تحویل از ۱۶۰ میلیون تومان، واحدهای شش ماه تحویل از ۲۰۰ میلیون تومان تا ۳۴۰ میلیون به اضافه ۴۰ میلیون تومان وام بانکی است. واحدهای تحویلی هم ۲۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود. در فاز ۸ نیز در مواردی قیمت به ۶۰۰ میلیون تومان می‌رسد. با توجه به نزدیکی پردیس به تهران و تکمیل زیرساخت‌های این شهر طی یک سال اخیر تقاضا برای مسکن آن افزایش یافت که به رشد قیمت منجر شد.

با این حال در ماه‌های گذشته بسیاری از اقشار مجبور شدند به دلیل فاصله قیمتی که بین قیمت مسکن در کلانشهرهای تهران و کرج با مجموعه شهرهای اطراف آنها وجود ایجاد شده به شهرهای اقماری مهاجرت کنند. بررسی های میدانی حاکی از آن است طی یک سال اخیر جمعیت بعضی از شهرهای اطراف تهران و کرج به طور محسوسی افزایش یافته است.

رشد قیمت خانه در کلانشهرها تاثیر خود را بر افزایش قیمت مسکن مهر نیز گذاشته است. با وجودی که ۵۵ هزار و ۹۹ واحد مسکن مهر بدون متقاضی در کشور وجود دارد که یکی از دلایل آن به نبود خدمات و زیرساخت‌ها مربوط می‌شود، اما بخشی از این خالی ماندن از پایین بودن توان متقاضیان نشات می‌گیرد. به طور مثال در خوزستان ۷۰۰۰ مسکن مهر فاقد تقاضا است که به گفته مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن، به دلیل عدم نیاز نیست، بلکه رشد نامناسب تورم موجب شده تسهیلات موجود نیز پاسخگوی قدرت خرید مردم نباشد.

آمار مسکن مهر بدون متقاضی نصف شد

تعداد واحدهای بدون تقاضای مسکن مهر در شهریورماه سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۱۱۰ هزار مورد بود. این در حالی است که دولت روحانی شروطی را که دولت گذشته برای تحویل مسکن مهر گذاشته بود برداشت و قوانین تسهیل شده بود، اما استقبال زیادی صورت نگرفت. تا این‌که از اواخر سال ۱۳۹۶ قیمت مسکن در کلانشهرها روند صعودی به خود گرفت و متقاضی برای خرید مسکن در شهرهای اطراف افزایش پیدا کرد. حالا بعد از دو سال تعداد واحدهای بدون مشتری مسکن مهر به نصف رسیده است.

طبق آخرین آمار از مجموع دو میلیون و ۲۰۳ هزار و ۷۶ واحد مسکن مهر، یک میلیون و ۸۳۴ هزار و ۴۳۲ واحد تحویل شده و ۳۶۸ هزار و ۶۴۴ واحد باقیمانده است. کل واحدهای آماده تحویل فاقد خدمات زیربنایی ۱۶۵ هزار و ۶۲۶ واحد، کل واحدهای دارای مشکلات حقوقی شامل ۹۱ هزار و ۵۶۱ واحد، کل واحدهای فاقد متقاضی ۵۵ هزار و ۹۹ واحد و کل واحدهای باقیمانده در تعهد دولت شامل ۵۶ هزار و ۴۳۸ واحد است. حسن روحانی، رییس‌جمهور دستور داده که مسکن مهر تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

مجموعه شهری تهران و کرج جمعاً دارای ۵۸ شهر هستند. طبق سرشماری ۱۳۹۵ جمعیت شهر تهران هشت میلیون و ۶۹۳ هزار نفر و جمعیت کرج یک میلیون و ۵۹۲ هزار نفر اعلام شده است. نکته جالب این‌که بین سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ جمعیت کرج ۲۲ هزار نفر کاهش یافته است. پس از این دو کلان شهر، پرجمعیت‌ترین شهرهای اطراف به ترتیب اسلامشهر دارای ۴۴۸ هزار نفر، شهریار ۳۰۹ هزار نفر، قدس ۳۰۹ هزار نفر، ملارد ۲۸۱ هزار نفر، گلستان ۲۳۹ هزار نفر، پاکدشت ۲۳۶ هزار نفر و قرچک ۲۳۱ هزار نفر هستند.

اسفندماه سال گذشته که با جهش سنگین قیمت مسکن در تهران، لواسان و کرج مواجه شدیم، در پاکدشت، ورامین، قرچک، پرند، هشتگرد، فردیس، ملارد و حتی بعضی مناطق اسلامشهر می‌شد با بودجه بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان آپارتمان یا خانه حیاط‌دار قدیمی خریداری کرد. اما شواهد گویای آن است که طی پنج ماه اخیر در این مناطق نیز قیمت‌ها روند صعودی داشته است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:16 - 1398/05/25
اینم بخطرمدیریت دولته؟....
Iran, Islamic Republic of
11:48 - 1398/05/25
اجازه بدید راه تهران شمال افتتاح بشه .زمینهای لواسان ریزش یهویی میکنه..
Russian Federation
11:58 - 1398/05/25
مگه بخوای یک خونه بسازی مفته ساخته میشه یک خونه صد متری اگر درست کنی خون آدمو میکشه اونوقت میخوای مردم مفت بدن آخر یک چیزهای میگن بهضیها طرف نگاه بازار میکنه مالش میفروشه
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1398/05/25
در سال 90 فردیس جرئی از کرج بود اما در سال 95، فردیس به شهرستان مستقل تبدیل شده بود و در نتیجه در سرشماری جزء کرج به حساب نیامد و روی کاهش جمعیت کرج تاثیر گذار شد
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1398/05/25
ملت دانا== نمایندگان و مدیران دانا
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1398/05/25
هی برید تو اعصاب مردم عوص اینکه بگن ۵۰ درصد ارزان میشود میگن ۲۰۰ درصد گران شده اخه پرند چه امکاناتی دارد که اینقدر قیمتش بالا میرود غم میگیرد اونجا مردم از مجبوریه اونجان که اصلا در شان و کلاس انها نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
ارزونی فقط مال شمال شهر تهرانه اونم فقط بخاطر افزایش قیمت چند برابری که بی منطق بوده توقع کاهش قیمت تو شهر و استانهای دیگه خیالی بیش نیست مگه اینکه دولت بره با امریکا مذاکره کنه قیمتا برگرده به قبل که اونم تا ترامپ رئیس جمهور امریکا هست محاله محاله..
Iran, Islamic Republic of
13:57 - 1398/05/25
وقتی دولتمردان ۴ درصدی اصلاحطلب و ربیسجمهور اصلاح طلب در بهترین و گرانترین خانه ها در تهران زندگی می کنند می خواهید تو فکر مسکن مردم فقیر باشند ؟؟؟!!؛!؟؟؟؟!!!؟؟؟؟!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1398/05/25
پردیس که خدایی حیف پول خدا لعنت کنه دلال ها و بنگاهی جماعتو همش زیر سر خودشونه حیف پول تو پردیس
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1398/05/25
چرا فکر می کنید تو پردیس قیمت ها نباید افزایش داشته باشه از محدوده شرق تهران ساکن باشید مسیر رو تا پردیس حدود حداکثر نیم ساعت طی می کنید ولی شهری مثل هشتگرد دو ساعت طول میکشه
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1398/05/25
فقط میشه به تهرانی های عزیز گفت...
تا 1400 با روحانی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
ایناکع گفتی نصف بیشترش وافغانیای نغول اشغال کردن بدترازاینهاحقمون باافغانیاایشالا
Iran, Islamic Republic of
18:00 - 1398/05/25
خدا لعنت کنه باعث وبانی این گرانی ها و این بی تدبیری هارو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج