معنابخشی ایرانی‌ها به مهربانی؛ ساندویچ مجانی و خانه‌های صلواتی
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۸۹۸۶۷۲
۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
۲۲۷۳۳
در این مطلب مروری داریم بر شیوه‌های متعدد و متنوع ایرانی‌ها برای کمک به دیگران در چند وقت اخیر که نشان دهنده دغدغه‌مندی آن‌ها در حد بضاعت‌شان است.

روزنامه خراسان: «شاید وقتی نیستم مردم چیزی لازم داشته باشن. واسه همین ۱۵۰ تا کلید ساختم و به همه مردم اطراف مغازه‌ام دادم. حالا هر وقت روز که بخوان، خودشون درو باز می‌کنن، هرچی لازم دارن برمی‌دارن، پولش رو می‌ذارن تو دخل یا توی دفتر می‌نویسن»، این‌ها قسمتی از صحبت‌های صاحب مغازه‌ای در روستای قوزلو از توابع ملکان آذربایجان شرقی است که این روز‌ها خبرساز شده و حاکی از مهربانی و اعتماد مردم به یکدیگر است.

باید بپذیریم که نام‌های «مهربانی» و «ایرانی» به طور عجیبی به هم گره خورده و این دو به گونه‌ای با یکدیگر عجین شده‌اند که حتی در روز‌هایی که بعضی از مردم در شرایط اقتصادی نامطلبوبی به سر می‌برند، هر روز در شبکه‌های اجتماعی، عکس‌های زیبایی می‌بینیم که در توضیح آن‌ها نوشته‌اند: «مهربانی هنوز هم هست، یک کار قشنگ در ...، اقدام تحسین برانگیز یک ...، مهربانی را بیاموزیم و ...».

به همین بهانه و در پرونده امروز از فردی که پنج شنبه هر هفته در خانه‌اش را به روی نیازمندان برای صبحانه باز می‌گذارد، دست فروشی که به نیازمندان غذای رایگان می‌دهد، آرایشگری که مو‌های نیازمندان را به صورت رایگان در روز‌های جمعه اصلاح می‌کند و دیگر خبر‌های پربازدید منتشر شده از مهربانی‌های ایرانی‌ها در چند وقت اخیر اشاره خواهیم کرد.

فروشگاه‌های مهربانی

بار‌ها عکس‌ها و روایت‌های مختلفی از فروشندگان سوپرمارکت‌ها و حتی بقالی‌های محله‌های کوچک در نقاط مختلف کشور منتشر شده است که به سهم خود تلاش می‌کنند در اوضاع پرتلاطم اقتصادی به همشهریان شان مهربانی هدیه دهند. به طور مثال، فروشنده سوپرمارکتی در یکی از مناطق کم‌بضاعت و پرتردد اصفهان روی قفسه چیپس و پفک کاغذی زده و نوشته است: «آب معدنی خنک مخصوص افرادی که توان مالی ندارند داخل یخچال موجود است».

همچنین روی کاغذی در همان محل نوشته شده است: «این قفسه مخصوص خانم‌های بی‌سرپرست یا بدسرپرست و کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست است. لطفا بگذارید یا بردارید به حساب خداوند».

فروشنده‌ای دیگر در اوج گرمای تابستان، کاغذی را روی یخچال مغازه‌اش نصب کرده و نوشته است: «هوا گرم است. هر کسی به هر دلیلی پول ندارد، می‌تواند آب معدنی رایگان دریافت کند». باید از میوه‌فروش شیرازی هم بگوییم که برای کمک به نیازمندان، قفسه‌ای در مغازه‌اش اختصاص داده و از شهروندان خواسته است که اگر می‌توانند میوه‌ای آن‌جا برای نیازمندان قرار دهند و اگر هم کسی میوه لازم دارد می‌تواند از آن جا برای خودش بردارد. حیف است از پیرمرد مهربان مغازه‌دار در روستای قوزلوی آذربایجان غربی چیزی نگوییم.

معنابخشی ایرانی‌ها به مهربانی

این مغازه‌دار دوست داشتنی، به روایت یکی از کاربران فضای مجازی، وقتی در مغازه حضور ندارد نگران است کسی چیزی نیاز داشته باشد بنابراین حدود ۱۵۰ کلید برای تمامی ساکنان روستا ساخته و با اعتماد تمام کلید را به همه داده است که هر وقت چیزی نیاز داشتند خودشان در مغازه را باز کنند و هر چه لازم دارند بردارند و به جای آن پولش را داخل دخل بگذارند و توی دفتر حساب بنویسند.


ساندویچی‌های مهربانی

اغذیه‌فروشی‌ها، رستوران‌ها و ساندویچی‌ها هم از جمله مشاغلی هستند که از مهربانی‌های شان در شبکه‌های اجتماعی بار‌ها یاد شده است. یک ساندویچی که در محلات پایین شهر قرار دارد روزانه سه عدد ساندویچ رایگان برای افراد فقیر در نظر گرفته است. صاحب این ساندویچی همچنین روی تابلو نوشته است: شهروندان هم می‌توانند در حد توان چند ساندویچ خریداری کنند و رسید آن را روی تابلو قرار دهند تا افراد نیازمند، کودکان کار و ... بتوانند رسید را از آن‌جا بردارند و ساندویچ دریافت کنند.

صاحب یک گاری دستی که در تهران برای شهروندان غذای حاضری و نیمرو درست می‌کند هم تابلویی روی گاری کوچکش نصب کرده و نوشته است: «در این مکان به افراد نیازمند غذای رایگان داده می‌شود». شخص دیگری با مهربانی روی کاغذی که در کوچه نصب کرده نوشته است: «قابل توجه افرادی که شب‌ها در کوچه‌های اطراف می‌خوابند پنج شنبه‌ها راس ساعت ۸ صبح در این مکان صبحانه مهمان ما هستید».

معنابخشی ایرانی‌ها به مهربانی


قیچی‌های مهربانی

شغل‌های خدماتی هم از جمله اصناف پرتلاش و پرمحبت کشور هستند. همین چند وقت پیش در فضای مجازی عکس‌هایی از آرایشگر مهربانی منتشر شد که روز‌های جمعه افراد نیازمند را بدون هزینه اصلاح می‌کند. او همچنین کودکان بی‌سرپرست و بهزیستی را در مراکز مربوط و حتی بیماران را با حضور در بیمارستان یا منازل‌شان رایگان اصلاح می‌کند و اصلاح داماد‌هایی را که از لحاظ مالی ضعیف هستند بدون هزینه انجام می‌دهد. آرایشگر دیگری در قزوین که عنوان سریع‌ترین آرایشگر را در کارنامه خود دارد به طور رایگان اقدام به اصلاح موی سر رهگذران می‌کند.

او با قیچی مهربانی‌اش، مو‌های مردمی را که به دلیل شرایط مالی کمتر به آرایشگاه می‌روند کوتاه می‌کند. آرایشگاه مردانه‌ای هم در طرشت داریم که صاحب مغازه برای مقابله با گرانی، مو‌های سر مشتریان را با ۱۰ هزار تومان اصلاح می‌کند. مالک مغازه دلیل استقبال مردم تا کنون سه شعبه ۱۰ تومانی در شهر راه انداخته است.

معنابخشی ایرانی‌ها به مهربانی


صاحبخانه‌هاو مشاوران املاک مهربانی

یکی از پویش‌های موثر و خوبی که در فضای مجازی به راه افتاد و حسابی از طرف املاکی‌ها، مردم و به خصوص صاحبخانه‌های باانصاف استقبال شد، پویش «صاحبخانه خوب» بود که باعث شد خیلی‌ها آسان گرفتن برای واگذاری مسکن به مستاجران را سرلوحه کارشان قرار دهند. یکی از کاربران فضای مجازی در روایتی از یک بنگاه معاملات املاک نوشت: «مرد میان سال همراه زن و مردی جوان برای بستن قرارداد اجاره خانه وارد بنگاه املاک شدند.

مشاور بنگاه، اجاره‌نامه را خواند. آقای ... ودیعه و مبلغ اجاره بها روی چه مبلغی توافق کردید؟ مرد میان سال گفت: کرایه خانه‌های من صلوات است بر محمد و آل محمد (ص)!» همزمان با طرح صاحبخانه خوب، بعضی از مشاوران املاک هم به ابتکار و شیوه خودشان در این طرح همراهی کردند. این مشاوران با انصاف و مهربان، با زدن تابلو‌هایی به شیشه مغازه‌شان اعلام کردند از «ثبت کردن قرارداد‌های نامتعارف رهن و اجاره خارج از توان مردم معذوریم» که این اقدام حسابی دلگرم کننده بود و مورد تحسین مردم قرار گرفت.

معنابخشی ایرانی‌ها به مهربانی


مهربانی برای اشاعه ازدواج

توجه به ازدواج جوانان و رفع موانع ازدواج از دیگر مسائل مهم در جامعه است و البته افراد کمی نیستند که خیرخواهی‌شان را در این عرصه خرج می‌کنند. مثلا کار قشنگی در یکی از قهوه‌خانه‌های ساده و صمیمی ارومیه انجام و در فضای مجازی منتشر شد که صاحب قهوه‌خانه، صندوق کوچکی را برای کمک به خرید جهیزیه به دختران نیازمند اختصاص داده است یا صاحب یک مغازه چاپ کارت عروسی، تابلویی را جلوی مغازه‌اش نصب کرده است و برای زوج‌های جوانی که توان مالی خوبی ندارند کارت عروسی رایگان به چاپ می‌رساند.

معنابخشی ایرانی‌ها به مهربانی


نان‌های مهربانی

دور و اطراف شهر خودمان را که نگاه کنیم افرادی را پیدا خواهیم کرد که برای تهیه نان مورد نیاز خودشان هم دچار مشکل هستند. یکی از این نانوایی‌ها برای حل این مشکل در ابتکار قابل تحسین اش، بنری زده و نام آن را «ایستگاه نان برکت» گذاشته است.

این نانوایی روزانه پنج نان رایگان برای افراد فقیر (کوکان خیابانی، زنان بی‌سرپرست و ...) در نظر گرفته است البته شما هم می‌توانید در حد توان یک یا چند نان به دلخواه خریداری کنید و رسید آن را روی دیوار بچسبانید. در این بنر نوشته شده است: «شاید همین یک عدد نان از دزد شدن یک کودک بی‌گناه جلوگیری کند. انسان باشیم ما در جوار یکدیگر زندگی می‌کنیم پس اولین مقصود ما در زندگی این است که به یکدیگر محبت کنیم».

در ضمن همکاران ما در بنگاه رسانه‌ای آخرین‌خبر هم با راه‌اندازی طرح خیرخواهانه «هم لقمه» با سه نانوایی معتمد در مناطق پایین‌شهر هماهنگ کرده‌اند تا هرکدام‌شان حداقل ماهانه ۲۰۰ هزار تومان به افرادی که برای خرید نان مشکل دارند، کمک کنند.

معنابخشی ایرانی‌ها به مهربانی


طبابت‌های مهربانی

پزشک‌ها به پردرآمد بودن مشهور هستند، اما پزشکان شریف زیادی هم داریم که حاضرند حتی از درآمد بالای خودشان بگذرند، اما به هموطنان شان خدمات پزشکی ارائه دهند. چه پزشکانی که به مناطق محروم می‌روند و چه آن‌ها که در مطب شان هزینه ویزیت را تخفیف می‌دهند. مثلا پزشک متخصص اطفالی با نصب اطلاعیه نوشته است: «تعرفه ویزیت برای فرزندتان ۳۰ هزار تومان است شما بر حسب توان مالی خود پرداخت کنید».

معنابخشی ایرانی‌ها به مهربانی

یا چند وقت پیش گزارشی از یک پزشک باتجربه میبدی پخش شد که مبلغ ویزیتش فقط ۵۰۰ تومان بود. او که سال‌هاست در خانه پدری‌اش در محله‌ای از شهر زیبای میبد ساکن است وقتی از انگیزه کارش می‌پرسند، می‌گوید: «این جا افراد وضع مالی خوبی ندارند و من نمی‌خواهم بابت هزینه‌های پزشکی به زحمت بیفتند».

او البته زندگی خیلی ساده و خودروی ساده‌ای هم دارد و دعای خیر همه ساکنان محله‌اش شامل حالش می‌شود. او را به عنوان متخصص انسانیت می‌شناسند. اقدام قابل تحسین یک درمانگاه در دزفول هم از خبر‌هایی بود که حال همه را خوب کرد. این درمانگاه با توجه به اوضاع بد اقتصادی، هزینه ویزیت پزشک اورژانس را نیم‌بها اعلام کرد. یعنی از ۱۰ هزار تومان به پنج هزار تومان کاهش داد تا فشار اقتصادی زیادی به مردم نیاید.

انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1398/06/02
درودبرتمام انسانهاي مهربان وشريف.مطمعنا به همين اندازه كه كسانيكه به مردم فقير كمك ميكنند ازبركت در كار وثواب برخوردار ميشن،به همون اندازه افراديه بارانت وپارتي اختلاس ودزدي مي كنند ازلعنت ابدي برخودارخواهندشد.
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1398/06/02
ثروتمتدها خوب نیستند پول زیاد دارند ولی درک احساس ووجدان ندارند وگرنه میتونند شخصا خودشون به نیاز مندان کمک کنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
بابا همه ی ثروتمند ها که بد نیستند چرا فکر می کنید ثروتمند ها فقط آقا زاده ها هستند
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1398/06/02
این چیزها اگر توی خارج باشه مورد تحسین مردم واقع میشه اما چون توی کشور خودمون هست به سخره گرفته میشه. همیشه مرغ همسایه غازه. دستشون درد نکنه کسانی که کمکهایی هر چند کوچک میکنند.
پاسخ ها
...
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
کی مسخره کرده؟
هیچکس مسخره نمیکنه شما خوبیتو بکن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
چرا شانتاژ میکنی؟؟؟؟ کی مسخره کرده؟؟؟؟
دنبال بهانه برای کمک نکردن میگردی؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:03 - 1398/06/02
دم همه ی هموطنانم که هو ای بقیه را دارن گرم ،خدا رزق و روزیشون را انشاء الله بیشتر کنه
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1398/06/02
احساس غرور کردم بخاطر این همه مهربانی مردم کشورم
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1398/06/03
مردم ایران مردم خوبین فقط باید بیشتر بهشون بها داده بشه
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1398/06/04
بابا بي خيال يه سربرين بنگاه ببينيد چه خبره دارن سرمردم رو ميبرن هم بنگاه دار هم صاحبخونه آخه يه خونه 75متري طبقه 4 گذاشته 80 ماهي 1900 بدون پاركينگ و آسانسور تازه منتم سرت داره ميزاره . كاش يه پويش راه بيفته صاحبخونه بد تا ببينيد با چه گرگ هاي سروكار داريم .(البته بلا نسبت گرگ )
Romania
22:28 - 1398/06/04
خیلی هم خوب و عالی
فقط یه نکته میخواستم بگم خطاب به اون آقا داماد با اعتماد به نفسی که ب بسم الله اصلاح سلمونیشو داره رایگان شروع میکنه و میخواد دست یه نفر دیگه رو برای 30 سال بگیره و خرجیشو بده و احتمالا یکی دو تا بچه بیگناه هم ازش بیاره و خونه اجاره کنه و صدتا خرج ریز و درشت که فکر میکنه توکل به خدا همش حل میشه

داداش من آخرین نفرم توی صف ازدواج ولی شما یکی انصافا پشت سر من هستی
Iran, Islamic Republic of
01:12 - 1398/06/07
خیلی هم عالی ولی یه لحظه به این فکر کنید که کشوری به این ثروتمندی چرا مردمش باید این همه فقیر باشند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
اورانوس_فوترموبایل2
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
تنورستان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
ترجمه زندگی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
شفا_فوتر
اورانوس_فوتر2
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی