اخطار وزیر بهداشت به افزایش ظرفیت رشته پزشکی
۸۹۹۵۰۷
۰۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۰
۱۰۳۸۲ 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به عنوان وزیر بهداشت به دوستان خودم در مجلس، بویژه کمیسیون بهداشت و درمان اخطار می‌دهم که این افزایش دو برابری ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی، به جز افزایش جمعیت پزشکان بیکار، حاصل دیگری نخواهد داشت.

ایسنا: سعید نمکی، وزیر بهداشت در مراسم تقدیر از پزشکان که به مناسبت روز پزشک در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور شهردار تهران، تعدادی از نمایندگان مجلس، پزشکان، و جمعی از پزشکان برگزار شد، با تشکر از زحمات پزشکان گفت: می‌خواهم از تمام کسانی که ما را مورد لطف قرار می‌دهند تشکر کنم. پزشکان همواره در تلاش هستند تا سلامت مردم به خطر نیفتد. در این زمینه بی‌مهری‌هایی نیز گریبانگیر ما می‌شود که من از همکاران خود می‌خواهم از این بی‌مهری‌ها نرنجند، چراکه مردم ایران نشان داده‌اند همواره قدردان زحمات گروه پزشکی هستند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات خیرخواهانه پزشکان اظهار کرد: من پزشکی را می‌شناسم که علاوه بر آنکه از بیماران کم‌برخوردار ویزیت دریافت نمی‌کند، بلکه هزینه رفت و آمد آنها را نیز پرداخت می‌کند.

اخطار وزیر بهداشت به افزایش ظرفیت رشته پزشکی

نمکی با اشاره به اقدامات پزشکان در دوره دفاع مقدس گفت: پس از انقلاب علاوه بر آنکه در جنگ توانستیم درخشان عمل کنیم، دستاوردهای بزرگی نیز داشتیم. در کاهش مرگ و میر گروه‌های آسیب‌پذیر بویژه کودکان و مادران، اصلاح شاخص‌های ارزشمند بین‌المللی، کسب رتبه نخست در ۲۳ کشور شرق مدیترانه، افزایش امید به زندگی میان مردم، افزایش پوشش واکسیناسیون و ... همگی از اقدامات شایسته‌ای است که جامعه پزشکی انجام داده است.

بسیج ملی کنترل فشار خون، حماسه‌آفرینی شد

وی در ادامه با اشاره به برگزاری بسیج ملی کنترل فشار خون، از پزشکانی که پیشتاز این پویش بودند تشکر کرد و گفت: از هر ۳۸۰ هزار مرگ سالیانه، ۳۱۳ هزار مرگ به دلیل بیماری‌های غیرواگیر بوده و ۱۰۰ هزار مرگ نیز به دلیل فشار خون بالا و عوارض ناشی از آن است. ما در نظر داشتیم در این کمپین فشار خون ۲۰ میلیون نفر ایرانی را اندازه‌گیری کنیم که خوشبختانه با همکاری شایسته‌ای که شما پزشکان داشتید توانستیم در این زمینه حماسه‌آفرینی کنیم و فشار خون ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را غربال کنیم که از این تعداد دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مورد جدید ثبت شده و ۱۰ میلیون نفر نیز موارد تراهایپرتنشن بودند.

وزیر بهداشت در ادامه اقدامات پزشکان پس از حادثه سیل سال جاری را مغتنم شمرد و گفت:‌ خوشبختانه با تمام تلاش‌های انجام‌شده، مفتخریم بگوییم پس از حادثه سیل حتی یک مورد بیماری اپیدمی گزارش نشد که این موضوع باعث حیرت کشورهای دیگر شد و در همین زمینه دبیرکل سازمان بهداشت جهانی از کشور ایران تقدیر کرد.

نمکی در ادامه با اشاره به پیانونوازی توسط تعدادی از پزشکان در این مراسم، گفت: بسیار خوشحالم که جمع زیادی از پزشکان ما تک‌بعدی نیستند و همچنان احساسات و عواطف هنردوستانه در آن‌ها در جریان است.

وی درخصوص قدردانی از زحمات پزشکان نیز اظهار کرد: به شما می‌گویم اگر مورد کم‌لطفی قرار گرفتید، نرنجید؛ چراکه شما باید دل در گروی رضایت خدا داشته باشید و هیچ پاداشی از رضایت خدا برای شما بالاتر نیست. مطمئن باشید اگر بتوانید درد بیماری را التیام بخشید تمام کائنات به شما تعظیم خواهند کرد. تاریخ اثبات کرده است که مردمان ایران زمین از قدرشناس‌ترین مردمان هستند.

وزیر بهداشت ادامه داد: زمانی ما می‌توانستیم با پنج دلار مردم را علیه شش بیماری واگیر واکسن بزنیم اما امروزه موضوع بیماری‌های غیرواگیر نظیر پرفشاری خون، دیابت، سرطان‌ها، حوادث جاده‌ای و... دیگر با یک واکسن حل نخواهد شد. در این زمینه ما نیاز به همکاری‌های بین بخشی داریم و باید بتوانیم سبک زندگی مردم را اصلاح کنیم.

آغاز طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» از شهریور

وی با اشاره به آغاز طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» نیز گفت: این طرح از شهریورماه آغاز می‌شود و پزشکان می‌توانند معلمان این طرح باشند تا مادران را نسبت به برخی از حداقل‌های پزشکی آموزش دهند.

نمکی با اشاره به اجرای پرونده الکترونیک سلامت گفت: گام بعدی وزارت بهداشت، ورود پزشکی خانواده و نظام ارجاع است. ما قصد داریم ۱۴ هزار پزشک عمومی را برای این طرح آموزش دهیم و روانه اجرای طرح نظام ارجاع کنیم. امروز دیگر نمی‌توان بدون نظام ارجاع و گایدلاین‌های نظام سلامت در این حوزه مقتدر عمل کرد.

وی با تاکید بر اینکه دیگر اجازه نخواهند داد داروهای خارجی که مشابه داخلی آن تولید شده‌اند وارد کشور شود گفت: با حمایت از داروسازان و افزایش استاندارد داروهای داخلی، باید از ورود داروهای خارجی جلوگیری کرد. در حال حاضر ۱.۲ درصد سهم دارو از GDP است و در این زمینه تنها تولید داخل است که به ما کمک می‌کند.

وزیر بهداشت از پزشکان خواست تا در نسخه‌نویسی الکترونیک به وزارت بهداشت کمک کنند و گفت: ما آموزش پزشکی را باید جامعه‌محور کنیم. همچنین فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی باید از مشکلات ارائه خدمات آگاه باشند.

اجازه نمی‌دهم کسی بیرون از حرفه پزشکی به حرفه ما ورود کرده و به ما توهین کند

وی خطاب به پزشکان اظهار کرد: می‌دانم که شما گلایه‌هایی دارید مبنی بر اینکه چرا هنگام وقوع برخی تخلفات پزشکی افرادی بیرون از این حرفه به داخل حرفه ما ورود می‌کنند. صراحتاً اعلام می‌کنم تا من وزیر بهداشت هستم اجازه نمی‌دهم کسی بیرون از حرفه پزشکی به درون حرفه ما ورود کند و ما را مورد توهین قرار دهد. طبق قراری که با نماینده انجمن‌های علمی، وزارت بهداشت و نماینده نظام پزشکی داشتیم قرار بر این شد تا مشکلات درونی خانواده پزشکی درون خودمان حل شود.

کمبود پزشک نداریم

نمکی در ادامه با اشاره به توجه به تعرفه‌های پزشکی، خطاب به پزشکان گفت: می‌دانم که این تعرفه‌ها مورد توجه شما نیست، اما سعی کردم تعرفه‌ها به گونه‌ای باشد که رضایت شما را جلب کند. در همین زمینه، شاهد هستید که سالیان گذشته این تعرفه‌ها گاه تا اواسط سال تصویب نمی‌شد اما من توانستم تعرفه‌های سال ۹۸ را در اسفندماه ۹۷ در مجلس تصویب کنم. برای تعرفه‌های سال ۹۹ نیز سعی می‌کنم تمام موارد به شکل منطقی در هیات وزیران گفته شود. همچنین من تفاوتی بین تعرفه بخش خصوصی و دولتی قائل شدم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اکنون ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در کشور داریم، گفت: سالانه هفت هزار دانشجوی پزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند. ما برای ۳۰ درصد مناطق محروم ظرفیت ویژه در نظر گرفتیم. من به عنوان وزیر بهداشت تاکید می‌کنم ما کمبود پزشک نداریم. البته ممکن است در برخی نقاط کشور مشکلات خدمت رسانی وجود داشته باشد که آن هم به دلیل توزیع نامناسب پزشکان است.

تا حدود چهار سال آینده مشکل پزشک در مناطق محروم برطرف می‌شود

وی افزود: تا حدود چهار سال آینده مشکل پزشک در مناطق محروم برطرف خواهد شد. به دوستانم در مجلس محترم اخطار می‌دهم که این افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی، به جز بیشتر شدن پزشکان بیکار، حاصل دیگری نخواهد داشت.

نمکی در پایان گفت: ۴۴ درصد بیکاران فعلی جامعه، لیسانس به بالا هستند و باید توجه کرد که اوضاع پزشک بیکار به مراتب بدتر از دیپلم بیکار خواهد بود. نباید بدون کار کارشناسی سرمایه‌های ملی را دور بریزیم. جایگاه فعلی نظام ارائه خدمات این تحول افزایش ظرفیت پزشکی را پذیرا نیست.

انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:30 - 1398/06/01
حرف مفت نزن فقط به فكر جيب خودتون هستيد به فكر مردم باشيد كه بخاطر نبود پزشك ميميرن
پاسخ ها
حسن
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
تازه اگه سهمیه ایی و بیسواد نباشند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
همش پول!
پول! پول! پول!
پول!
فقط خون مردم رو می مکن!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
نزدیک به دو میلیون خرج کردم برای دندونام آخرش هم نتیجه نداد دوباره باید دو برابر هزینه کنم خدا لعنتتون کنه که خون ملت رو کردید تو شیشه دارید ارتزاق میکنید الهی بمیرید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
خون آشام های کشور!

قوانین منسوخ پزشکی!
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
برای مناطق محروم باید بورسیه گرفته شود زیرا دوستان پزشک هیچ تناسخی با مردم عقب مانده مناطق محروم ندارند!!!! قطعا پزشکان انسانهای برتر هستند!!!!
Iran, Islamic Republic of
22:33 - 1398/06/01
يه همايش هم بذاريد براي آموزش استفاده از كارتخوان و مهم تر. از اون طرز برخورد با بيمار
Iran, Islamic Republic of
22:39 - 1398/06/01
مملکت مال خودتونه نگران هیچی نباشید .ما همه برا شما زندگی میکنیم
Iran, Islamic Republic of
22:45 - 1398/06/01
آقای وزیر زیاد زور نزن
اگه راست میگی نگران پزشکا هستی
این پزشک سهمیه ایها که وقتی بهشون مراجعه میکنیم
از دور حار میزنه با سهمیه پزشک شده را فکری به حالشون کن
جون مردم ارزش داره
اون بدبختی که شب و روز تلاش میکنه و درس می خونه علمش و هوشش و.... بالاتره میشه پرستار این آقا با نصف تلاش و علم و هوش میشه پزشک ....لطفا جواب بدید
پاسخ ها
حسن
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
نصف؟؟؟؟ خیلی کمتر .
Iran, Islamic Republic of
22:49 - 1398/06/01
پزشکان در مشاغل دیگه وارد شده و مداخله میکنند کی نباید اجازه بده ؟
پژشک سالاری مطلق
Iran, Islamic Republic of
22:51 - 1398/06/01
از میان صدها پزشک یکی ویزیت نمی گیرد اکثر پزشکان وفقط پول را می شنا سند وافزایش رشته پزشکی بخاطر در امدش است مثل دندانپزشکی به اندازه خون ادم پول می گیرن ودولت هیچگونه کمکی نمی کند
Iran, Islamic Republic of
22:51 - 1398/06/01
با سلام آیا می‌دانید دلیل استقبال و هجوم تحصیل کرده های ما به رشته پزشکی چرا اینقدر زیاد شده ؟
بله کاملا واضح و مشخصه !
ضمن تشکر و ارادت به همه پزشکان این مملکت این که درآمد جامعه پزشکی نسبت به مهندسین بسیار بسیار بالاست
چراکه یک مهندس با سابقه و کاربلد در حرفه خود نسبت به یک پزشک حقوق و درآمد بسیار ناچیزی خواهد گرفت و سطح طبقاتی از همین جا شروع میشه و همه خانواده ها بچه های خود را ملزم و تشویق به رشته پزشکی باهر تخصصی میکنند چراکه اگر در این مملکت بخواهی خدمت کنی و یک زندگی خوب و با آسایشی داشته باشی با رشته پزشکی به همه رویاهات خواهی رسید چه بسا با رشته های مهندسی باید فقط شکمت رو سیر کنی و به همین بسنده کنی
این است قصه زیاد شدن پزشکان و علاقه جوانان به این رشته در پس کنکور
باتشکر
Iran, Islamic Republic of
22:59 - 1398/06/01
اگر خیلی دلت برای مردم میسوزه برای این همه سهمیه اخطار بده تا پزشک های بیسواد جون مردم رو نگیرند. ضمنا فرق تفاوت علمی رتبه ۱۰۰۰ با ۲۰۰۰ در منطقه ۱ مگر چندتا تسته که اگه اونا بیان وضعیت پزشکی جامعه خراب میشه یا مسئله اینه که انحصار شما میشکنه و کار شماها کساد میشه.
Iran, Islamic Republic of
23:25 - 1398/06/01
سهمیه فرزندان اساتید دانشگاه رو حذف کنید.ناعادلانه است.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
مگه سهمیه دارن؟
Iran, Islamic Republic of
23:46 - 1398/06/01
جوانها میخوان مدرک بگیرن برای مهاجرت .
Iran, Islamic Republic of
23:47 - 1398/06/01
اقای وزیر تقاضا با خواست مردم مزابقت ندارد اگر تعداد پزشکان مانند مهندسین زیاد باشد چه اشکالی دارد حداقل این انحصار از بین میرود بگذارید این منم منم از بین برود واکنون تعداد پزشکان در ایران سبت به سرانه جمعیت
از افغانستان و عراق و سوریه کمتره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
با سلام
وضع مهندسین را درست کنید چرا پزشکی را خراب کنیم
وقتی در یک جای دور افتاده با دو روز کلاس در هفته با شرایط توافقی و قسطی مدرک مهندسی عمران می دهند می خواهی مهندسی را جمع کنی از ماست که بر ماست
Iran, Islamic Republic of
00:00 - 1398/06/02
مگر وزارت بهداشت که شخص جنابعالی هم وزیرش هستید آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی را در اختیار ندارد؟ یعنی شما نقشی در وزارتخانه تان ندارید؟
Iran, Islamic Republic of
00:01 - 1398/06/02
ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی اگر زیاد شود آنوقت دکتر متخصص هم زیاد میشود و به قول معروف دست زیاد میشود و دیگه نمیشه مردم بدبخت و درمانده را حسابی دوشید . و تجارتخانه علوم پزشکی دچار ضرر و زیان میشود و این اصلا به صلاح کشور نیست .!!
Iran, Islamic Republic of
00:01 - 1398/06/02
ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی اگر زیاد شود آنوقت دکتر متخصص هم زیاد میشود و به قول معروف دست زیاد میشود و دیگه نمیشه مردم بدبخت و درمانده را حسابی دوشید . و تجارتخانه علوم پزشکی دچار ضرر و زیان میشود و این اصلا به صلاح کشور نیست .!!
Iran, Islamic Republic of
00:02 - 1398/06/02
توبیمارستان هابعضی از پزشکان متخصص چون رقیبی ندارن برای اومدن شرطهای کذایی میزارن وتو خیلی از بیمارستان همه روز بعضی ازتخصص ها به دلیل کمبود پزشک نیست وتنها دو یا نهایتأ ن سه روز هست وزیر میگه یه پزشک میشناسم که ویزیت نمیگیره وکرایه مریض روهم میده ولی من دهها پزشک میشناسم تا جیب مریض رو خالی نکنن دست بردار نیستن اگه خواست با مدرک بهش نشون میدم
Iran, Islamic Republic of
00:28 - 1398/06/02
آقای نمکی وزیر محترم بهداشت ودرمان از اینکه جلو سواستفاده کنندگان ایستاده ای تشکر میکنم از اینکه رشته پزشگان زیاد شده
است علتش پزشکی در گشور ما تبدیل شده به اقتصاد اکثر پزشگان آنقدر درآمد دارد که یک پالایشگاه آن درآمد را ندارند آن قسمی که موقع پزشک شدن میخورند نه قسم درست کار کردن است بلکه قسم
میخورند یا باید مریض بمیردویا زنده گی اش را بفروشد پول بیاورد
دیگر یک زره رحمومرود بعضی پزشگان ندارند انسان ترجیح میدهد
مردن بهتر از این است که گارش به بعضی پزشکا بافتد
از داروخانه درصد میگیرد میفرسته عکس از آن درصد خلاصه خدا هدایت کنند
Sweden
05:03 - 1398/06/02
در این مملکت پزشکان جولان میدهند و هیچ قانونی شامل حالشان نیست و جواز همه نوع جنایت را دارند
Iran, Islamic Republic of
07:10 - 1398/06/02
جناب وزیر شما فقط بدنبال سود جویی و انحصار طلبی هستید چه ایرادی دارد همانطور که مهندس بیکار فراوان داریم پزشکی هم جوری اشباع شودتا به مرحله بیکاری برسد وحاصلش بشود رقابت هم در کمیت و هم در کیفیت
Iran, Islamic Republic of
07:46 - 1398/06/02
در طول سال زحمت میکشیم دار و ندارمان آخر میره جیب پزشکان ،نه رحم دارند و نه مروت شدیم حمال اونا
Iran, Islamic Republic of
09:05 - 1398/06/02
چراهذیون میبافی. پزشکان درکشوربالاترین درآمدوموقعیت اجتماعی رودارندوهیچوقت ازسفرهای خارجی شون کم نمیشه،لطفا مظلوم نمایی نفرمایید.درثانی مملکت ماکمبودپزشک داره وهرچه تعدادپزشکان بالا بره رقابت برای ارائه خدمات بهتروارزانتربه مردم بیچاره شدیدترمیشه.خواهشااول فکرکنیدبعدحرف بزنید
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1398/06/02
طرف با سهمیه 25 درصدی ،رتبش از 20هزار اومده روی 700
خب اخه این چ وضعیتیه؟ اینا سلامت ما رو تضمین میکنن اخه؟
#سهیمیه_را_بردارید
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1398/06/02
بیکار موندن پزشک اززیاده خواهی خودشه پزشک زیاد بشه برای خدمت در مناطق محروم رقابت می کنن و کیفیت بالا میره.اختلاف قبول شدن و نشدن در پزشکی ممکنه فقط یک تست باشه که نمیشه گفت کسی که قبول نشده بیسواده. سهمیه ها با رتبه صدهزار پزشکی میرن با چند تا رتبه بالاتر چه اتفاقی میفته از همه بدتر فرزندان اساتید دانشگاه از دامپزشکی به پزشکی میرن.دانشجوییکه در خارج تحصیل میکنه بارها کنکور داده قبول نشده با ثروت وقدرت پدرش رفته خارج و کنکور رو دور زده و برگشته
Iran, Islamic Republic of
20:05 - 1398/06/02
حرف مفت نزن فقط به فكر جيب خودتون هستيد
انحصار پزشکی بایددددددددد شکسته شودددددددددددد
صدای خرد شدن این انحصار به گوش می رسد....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج