اظهارات مکرون به روند مذاکره با آمریکا لطمه زد
۹۰۱۷۲۷
۰۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۱
۲۰۷۸۸ 
کارشناس مسائل بین المللی اظهارات مکرون در نشست خبری مشترک با ترامپ را عجیب عنوان کرد و گفت: رئیس جمهوری فرانسه نباید وارد محتوای مذاکرات و گفت و گوهای احتمالی ایران و آمریکا و باید و نبایدهای آن می‌شد. این اشتباه بزرگی بود و به موقعیت مکرون به عنوان تسهیل‌کننده نزد ایران لطمه زد.

ایرنا: کارشناس مسائل بین المللی اظهارات مکرون در نشست خبری مشترک با ترامپ را عجیب عنوان کرد و گفت: رئیس جمهوری فرانسه نباید وارد محتوای مذاکرات و گفت و گوهای احتمالی ایران و آمریکا و باید و نبایدهای آن می‌شد. این اشتباه بزرگی بود و به موقعیت مکرون به عنوان تسهیل‌کننده نزد ایران لطمه زد.

«کوروش احمدی»  با اشاره به تحرکات دیپلماتیک امانوئل مکرون گفت: پس از رایزنی‌های انجام شده از سوی رئیس‌جمهور فرانسه با سران کشورهای عضو گروه هفت و سفر محمدجواد ظریف به بیاریتز فرانسه، خوش‌بینی‌های زیادی درباره کاهش تنش میان ایران و آمریکا و احتمال دیدار روسای جمهور دو کشور ایجاد شد.

وی ادامه داد: سفر روز یکشنبه وزیر امور خارجه به بیاریتز فرانسه موجب شد تا امیدوارکننده‌ترین مقطع در ۱۵ ماهه گذشته یعنی از زمان خروج آمریکا از برجام ایجاد شود. امیدواری به این معنی که خوش‌بینی‌ برای به دست آمدن یک راه حل برای حل و فصل مشکلات از طریق سیاسی و دیپلماتیک بیش از هر زمان دیگری افزایش یافت.

این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل ادامه داد: مهمترین ویژگی این خوش‌بینی بر این اساس استوار بود که به نظر می‌رسید عناصر دستیابی به یک راه حل برای کاهش تنش و مدیریت بحران، از سوی مکرون برای ترامپ به تفصیل مطرح شده و ترامپ با این عناصر مخالفتی نداشته و با حضور ظریف در حاشیه این اجلاس مخالفت نکرده بود.

احمدی با بیان اینکه سفر ظریف به بیاریتز فرانسه قاعدتا نباید بدون هماهنگی و اخذ مجوزهای لازم از نهادهای بالادستی انجام شده باشد، تصریح کرد: عدم مخالفت ترامپ با طرح فرانسه و عدم مخالفت با سفر ظریف این امیدواری را به وجود آورد که ایران و آمریکا آماده برداشتن گام‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش و حل و فصل مسائل هستند. اظهارات روز دوشنبه رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه «اگر با حضور در یک ملاقات و جلسه، مشکلات مردم ایران کاسته می‌شود، مخالفتی ندارد» نیز موجب تقویت این دیدگاه شد.

وی با بیان اینکه اظهارات ترامپ و مکرون در نشست خبری مشترک‌شان به روند گفت‌وگوهای میان ایران و آمریکا لطمه زد، خاطرنشان کرد: در آن نشست خبری، هم ترامپ و بالاخص مکرون، به بدترین شکل ممکن مسائلی را مطرح کردند که اگر نگوئیم موجب لغو برنامه احتمالی ملاقات شده، بر آن اثر مثبتی هم نگذاشت و از شتاب روند کاست به طوری که اکنون امیدواری به پیشرفت روند به ۵۰ درصد و حتی کمتر تقلیل یافته است.

عدم اجماع داخلی برداشتن گام‌های بعدی را دشوارتر می‌کند

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با اشاره به ابعاد داخلی دیدار احتمالی روحانی و ترامپ ابراز داشت: مسئله مجهول در این روند آن است که به این موضوع در سیاست داخلی ایران چگونه نگریسته می‌شود و جهات ذی‌ربط و ذی‌نفوذان در تصمیم‌گیری نسبت به این مسئله چگونه عمل می‌کنند.

احمدی افزود: بی‌تردید دو سفر ظریف به فرانسه با هماهنگی داخلی انجام شد ولی اینکه ملاقاتی میان ترامپ و روحانی انجام شود، منوط به این است که چه تصمیمی در این رابطه در عرصه داخلی گرفته شود و در این مورد اجماع حاصل شود. اگر در خصوص این دیدار، اجماعی ایجاد نشود، برداشتن گام‌های بعدی دشوارتر و حتی ناممکن می‌شود.

ترامپ یک دولتمرد و سیاستمدار با تجربه و حرفه‌ای نیست

وی درباره احتمال موفقیت و دستیابی به یک توافق در پی یک دیدار فرضی بین ترامپ و روحانی هم بیان کرد: اگر ایران و آمریکا موافقت کنند که در سطح بالا با هم دیداری داشته باشند و آن گونه که ترامپ می‌خواهد با طرف مقابل خود عکس یادگاری گرفته شود و در مرحله بعد، مقامات میانی با یکدیگر دیدار کنند، احتمال حل موضوعات و دستیابی به توافق وجود دارد.

این دیپلمات پیشین در تشریح بیشتر این مسئله یادآور شد: ترامپ یک دولتمرد و سیاستمدار باتجربه و حرفه‌ای نیست بلکه یک فرد عادی و غیرسیاسی است که به فرصت ریاست جمهوری دست یافته و عملکردش نیز براساس غرایز متناقضی است که دارد. او در کلیت چارچوبی دارد که قابل پیش‌بینی است ولی در تاکتیک و رفتار روزمره تابع غرایز و برداشت‌های سطحی است بنابراین اگر فرصتی از رویکرد او پیدا شود، باید از آن بهره‌برداری کرد.

اولویت ترامپ این است که پیروز به نظر برسد

احمدی اضافه کرد: رویکرد ایران باید آن باشد که از کوچکترین فرصت و از کمترین روزنه‌ها حداکثر استفاده را بکند و مترصد بهره‌برداری از فرصت‌ها باشد و ظریف، کسی است که مترصد این فرصت بوده و هست و سعی کرده از هر فرصتی ولو در یک مقطع یک ساعته کمال بهره‌برداری را انجام دهد و به همین خاطر تلاش کرده تا از پروسه مکرون در طول دو ماهه گذشته بهره‌برداری کند.

اظهارات مکرون به روند مذاکره ایران و آمریکا لطمه زد

وی درباره اولویت‌های ترامپ عنوان کرد: اولویت ترامپ آن است که به نظر برسد پیروز شده و پایگاه انتخاباتی‌اش فکر کند ترامپ توانسته به هدفش برسد و پیروز منازعه شده است. در این صورت، او درخصوص مابقی مسائل سخت‌گیری چندانی نخواهد کرد و انعطاف‌هایی از خود برای رسیدن به یک توافق نشان خواهد داد.

تندروهای دولت آمریکا تاثیر تعیین‌کننده‌ای در روند تصمیمات کلان ترامپ ندارند

کارشناس ارشد آمریکا با اشاره مجدد به ابعاد داخلی تصمیم‌گیری برای مذاکره با آمریکا گفت: ایران همواره بر لزوم انجام گفت‌وگو از موضع قدرت تاکید کرده است. اکنون مقامات ایران باید این محاسبه را داشته باشند که آیا دورنمای کنونی به آنها می‌گوید که ما در آینده، در موضع بهتری قرار خواهیم داشت یا خیر؟ این تصمیم‌گیری باید با توجه به وضعیت تحریم‌ها، فروش نفت و سیاست فشار حداکثری آمریکا باشد. اتفاقات اخیر در خلیج فارس هم نشان داد امنیت در این منطقه شکننده است و این موضوعی است که باید به عنوان یک امر مثبت در محاسبات ما لحاظ شود.

احمدی درباره اثرگذاری اعضای تندرو دولت آمریکا در روند مذاکرات هم اظهار داشت: تجربه نشان می‌دهد که اعضای این گروه، تاثیر تعیین‌کننده‌ای در روند تصمیمات کلان ترامپ ندارند. آخرین نمونه اثبات این ادعا آن است که گروهی از افراد در کاخ سفید مدعی شدند که سفر ظریف به فرانسه غافل‌گیرکننده بوده و فرانسوی‌ها هیچ هماهنگی‌ای در این باره انجام نداده‌ بودند. اما ترامپ در نشست خبری مشترک با رئیس‌جمهور فرانسه گفت که مکرون از ابتدا وی را در این باره مطلع کرده بود.

ترامپ در عرصه داخلی هم به صورت شخصی تصمیم‌گیری می‌کند

وی ادامه داد: در موارد متعددی مقامات عالی کاخ سفید یعنی اعضای تیم امنیتی وی مانند بولتون، پمپئو و وزارت دفاع از تصمیمات ترامپ بی‌خبر بوده‌اند و گاه از تصمیمات وی از طریق رسانه‌ها و توییتر مطلع می‌شوند.

این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل با بیان اینکه ترامپ همانگونه که در عرصه بین‌المللی نشان داده به صورت شخصی تصمیم‌گیری می‌کند در عرصه داخلی هم اثبات کرده که در بسیاری موارد موضوعات را با بدنه تخصصی و مقامات عالی دولتش مشورت نمی‌کند، تصریح کرد: وزارت امور خارجه آمریکا تا حد زیادی و در امور مهم از گردونه تصمیم‌گیری‌ها خارج شده است. فارغ از کاهش ۳۰ درصدی بودجه این وزارتخانه در سال اول، بسیاری از سمت‌های مهم آن به رغم گذشت دو سال و نیم همچنان خالی مانده است.

اسرائیل بزرگترین بازنده پروسه کاهش تنش میان ایران و آمریکاست

احمدی در پاسخ به این سوال که آیا یک توافق احتمالی میان ایران و آمریکا بلندمدت خواهد بود؟ خاطرنشان کرد: اگر این توافق در دولت ترامپ حاصل شود، بلندمدت خواهد بود. چراکه اکثریت دموکرات‌ها موافق برجام و مخالف خروج از آن بودند و همین مسئله موجب می‌شود که مخالفتی با توافق به دست آمده جدید نداشته باشند. محافظه‌کاران کنگره هم بعید است با ترامپ مخالفت کنند چون در رای‌گیری‌های منطقه‌ای نیازمند آرای هواداران ترامپ هستند.

وی اسرائیل را بزرگترین بازنده پروسه کاهش تنش میان ایران و آمریکا دانست و ابراز داشت: نتانیاهو هم در دوره اوباما و هم در دوره ترامپ اثبات کرد که در مورد ایران فردی حداکثرخواه و زیاده‌خواه است. او بیشترین و شدیدترین اقدام توسط ترامپ علیه ایران را می خواهد و به چیزی کمتر از تغییر نظام رضایت نمی‌دهد.

اسرائیل به دنبال ماجراجویی برای ضربه زدن به ایران است

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه اسرائیل با هرگونه تفاهم میان ایران و آمریکا مخالف است، عنوان کرد: تشدید اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل در هفته‌های اخیر علیه برخی از کشورهای منطقه نشان می‌دهد تل‌آویو به دنبال ماجراجویی برای ضربه زدن به ایران و ایجاد بحران جدید در منطقه و تحت تاثیر قرار دادن روندهای دیپلماتیک است.

احمدی سخنان مکرون درباره احتمال طرح مسائل موشکی و منطقه‌ای در مذاکرات احتمالی روسای جمهور ایران و آمریکا یادآور شد: اظهارات مکرون در نشست خبری مشترک با ترامپ بسیار عجیب بود. او نباید چنین سخنانی را مطرح می‌کرد و از این طریق بر روند ماجرا اثر سوء می‌گذاشت. از سویی، مکرون به عنوان میانجی یا تسهیل‌کننده نباید جهت‌گیری می‌کرد بلکه او حداکثر باید صورت کلی مسئله و عناصر مبنایی کار برای تدارک یک ملاقات احتمالی را مطرح می‌کرد.

وی افزود: مکرون نباید وارد محتوای مذاکرات و باید و نبایدهای آن می‌شد. این اشتباه بزرگی بود و به موقعیت مکرون به عنوان تسهیل‌کننده نزد ایران خدشه وارد و روند گفت‌وگوها را با اخلال روبه‌کرد.

امانوئل مکرون در نشست خبری با همتای آمریکایی با اشاره به رایزنی‌های خود با مسئولان ایرانی و آمریکایی برای انجام مذاکره گفت: ما دو هدف داریم: ایران هیچ گاه بمب هسته‌ای نداشته باشد و شاهد آتش‌افروزی جدیدی در منطقه نباشیم. برای رسیدن به این، باید اصلاحات گسترده‌تری در توافق بدهیم که در واقع به معنای ایجاد یک توافق جدید هسته‌ای با ایران است.

وی افزود: ترامپ واضح گفت می‌خواهد چهارچوب زمانی بیشتری داشته باشد و بسیاری از تاسیسات دیگر که اکنون مورد نظارت نیستند مورد نظارت قرار بگیرند و یک توافق گسترده‌تر ایجاد کنیم که مطالبه‌های امنیتی ما را تامین کند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:35 - 1398/06/07
خیلیییی پر رووووو هستیدددد....وایی بر این ملت بدبختتتت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
حقیقت تلخه . کاش ی درصد از عقلت استفاده میکرد . مهمترین مسئله کنونی کشور منافع ملی است و منافع ملی خط قرمز کل مردم ایرانه .
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1398/06/07
اولا نه ظریف جون و نه کل دولت مباک روحانی ثابت کرده اند کع بجز منفع خودشون هیچ ارزشی برای مردم قائل نیستند و بیشتر کارهایشان رفع تولیف و تبلیغ برای خودشون و دوروبری هایشون است.
روحانی فقط می خواد اثبات کنه که تو این 6 ساله غیر از بد بخت کردن عموم مردم، یه کار مثبتی هم انجام داده است. و خود رو تنها تصمیم گیرنده اصلح مملکت میدونه و تمام نمرات منفی خود و دولتش رو پیشامدهای طبیعی و کوچک میدونه.
علی برکت اللللللللللله
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
ایا جنابعالی که منتقد روحانی و ظریف هستی بیشتر از اونا از سیاست و کشورداری سرت میشه همین خود تو اگر ی هفته بگذارندت مدیر موسسه ای که گردش پولی کلانی داره میتونی اختلاس نکنی . فکر نکنم چون با خودت میگی اگر من ندزدن یکی دیگه میوزده و اینجوری وجدانت را گول میزنی و اختلاس میکنی
Iran, Islamic Republic of
18:01 - 1398/06/07
خیلی غلط کردین تو و ترامپ و رابرت داونی جونیور و بقیه
Iran, Islamic Republic of
20:10 - 1398/06/07
همه این ها فقط حدس و گمان است و بس.....
Iran, Islamic Republic of
20:10 - 1398/06/07
همه این ها فقط حدس و گمان است و بس.....
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1398/06/07
بایدهاونبایدهای اخلاقی خارجی ها باما خیلی فرق میکنه .چیزهایی راکه ما بد میدونیم اونهاخیلی راحت مطرح میکنن.
Iran, Islamic Republic of
21:53 - 1398/06/07
بهتر اقا ما دلسوختگان همین الانم داریم میسوزیم امثال انهایی که دلشان به ارباب بزگشان بسته وقتی بیایند هم باز ما دلمان خواهد سوخت،این مرتیکه روی معاویه را هم کم کرده که دلمان خوش باشد تمثیل تاریخی صلح امام حسن را رهروی خودمان قرار دهیم
Iran, Islamic Republic of
00:13 - 1398/06/08
اتفاقا ترامپ بهتر از اوباما و رییس جمهورهای قبلی امریکاست چون بیشتر تاجر تا سیاستمدار فقط باید شاخ تو جیبش گذاشت و ازش امتیاز گرفت
Iran, Islamic Republic of
00:16 - 1398/06/08
ترامپ خیلی های و هوی میکنه ولی چیزی تو چنته نداره و با سیاست میشه ازش امتیازات زیادی گرفت . تا وقتی ما از امریکا فاصله بگیریم دشمنان اصلی کشور یعنی اعراب وهابی و تندرو و صهیونیستها و کمونیستها از این فرصت سو استفاده میکنن و صدمات جبران ناپذیری به منافع ملی ما میزنن
Iran, Islamic Republic of
00:19 - 1398/06/08
بزرگترین دشمنان ایران از گذشته تا حال اعراب وهابی و تندرو و صهیونیستها و کمونیستها هستن . بیشترین خیانت را روسها جانی به کشورمون کردن و تظاهر به دوستی میکنن ولی هدفشون فقط منفعت خودشون هست و عمدا کاری میکنن که ایران و امریکا رابطه نداشته باشن
Iran, Islamic Republic of
00:21 - 1398/06/08
کل اعراب با هم متحد هم بشن نمیتونن 24 ساعت جلوی ایران دوام بیارن و ذاتا دشمن ایرانیان هستن و تمام هزینه دشمنی با ایران توسط اعراب به سرکردگی عربستان وهابی پرداخت میشه
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1398/06/08
روسهای آشغال غیر از خیانت و دشمنی کاری برای کشورمون نکردن و عمدا و هرجور شده نمیذارن که با امریکا رابطه برقرار کنیم و از کشور ما استفاده ابزاری میکنن و میخوان ایران اهرم فشار بشه علیه امریکا تا منافعشون تامین بشه
Iran, Islamic Republic of
00:26 - 1398/06/08
دوستانی که نا اسم مذاکره میاد بقه هاشون را جر میدن و احساسی میشن آیا از وضعیت کلی کشور خبر دارن . آیا فکر میکنید روسیه و چین دوست صمیمی هستن و امریکا دشمن خونی . دوستان در عالم سیاست دوست و دشمن ابدی وجود نداره و بر اساس منافع ملی باید دوست و دشمن را امتخاب کرد و در وضعیت فعلی مذاکره با امریکا به صلاح کشور و مردم است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
خب حالاخوبه طرفای مذاکره اینجوری کردن بازم باپررویی اینو میگی اگرغیرازاین بودچی میگفتی مثل اون جوونیکه احساساتی شده بودوسرتصویب برجام میگفت پرایدمیشه چندهزارتومن به قول امام خمینی اوناییکه خواب آمریکارومیبینن خدا ازاین خواب بیدارشون کنه.
Iran, Islamic Republic of
07:53 - 1398/06/08
برای ایران بهتره اگه ۴ سال دیگه ترامپ احمق رئیس جمهور آمریکا باشد.اگه کشوری رو میخوای خراب کنی یه مسئول احمق لازم داره.همین کار اونا با کشورما کردن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج