خیز اروپا برای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا
۹۰۲۰۵۷
۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۲
۱۶۲۷۰ 
بعد از ظهر یک شنبه سوم شهریور خبر سفر ظریف به بیاریتز، محل برگزاری اجلاس سران گروه هفت، به تیتر اول خبری رسانه‌های جهان تبدیل شد.

برترین‌ها: بعد از ظهر یک شنبه سوم شهریور خبر سفر ظریف به بیاریتز، محل برگزاری اجلاس سران گروه هفت، به تیتر اول خبری رسانه‌های جهان تبدیل شد.

گرچه در همان ساعات، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: «در این سفر با هیأت آمریکایی ملاقات یا مذاکره‌ای صورت نخواهد گرفت.»، اما باز هم از جذابیت این سفر کاسته نشد. ظریف بعد از مذاکره با مکرون و لودریان، فرانسه را ترک کرد، اما گمانه زنی‌ها برای مذاکره میان ایران و آمریکا ادامه پیدا کرد.

خیز اروپا برای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا

در کنفرانس خبری امانوئل مکرون و دونالد ترامپ در اجلاس گروه هفت، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد: آماده برگزاری ملاقات بین ترامپ و روحانی هستم. 

خیز اروپا برای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا

مکرون اضافه کرد: امروز صبح رئیس جمهوری روحانی گفت که به خاطر کشورش آماده دیدار با هر مقام سیاسی است. و این چیزی است که من به وزیر [خارجه] ظریف گفتم و در گفت‌وگوی تلفنی با روحانی نیز متذکر شدم که اگر موافق دیدار با رئیس جمهوری ترامپ باشد، عقیده من این است که رسیدن به یک توافق ممکن است.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر توافق هسته ای ایران را وحشتناک خواند و در عین حال گفت اگر شرایط مناسب باشد، با ایرانی ها برای رسیدن به یک توافق جدید دیدار خواهم کرد.

این صحبت‌ها باعث مخالفت‌هایی در ایران شد.

روزنامه کیهان در یادداشتی با عنوان «آقای روحانی! کشور با کار و تلاش آباد می‌شود نه دیدار با این و آن» نوشت: آقای روحانی در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفته است که می‌توان با دیدار با مقامات ارشد کشورهای دیگر، آبادانی کشور را به ارمغان آورد. این در حالی است که تجربه‌های گذشته در ایران و دیگر کشورها نشان‌دهنده این است که آنچه آبادانی را برای یک کشور به ارمغان می‌آورد، نه دیدار با این و آن، بلکه کار و تلاش و مجاهدت خستگی‌ناپذیر است.

خیز اروپا برای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا

روزنامه صبح نو هم برای انتقاد از سخنان روحانی درباره دیدار احتمالی با ترامپ تیتر «ملا‌قا‌ت با شیطا‌ن» را انتخاب کرد و نوشت:
با وجود آنکه ترامپ بارها در تریبون‌های رسمی و پیام‌های توییتری خواستار مذاکره با مقام‌های ایران بوده، حال بعد از این سخنان دیروز رییس‌جمهوری می‌گوید ایران خواهان مذاکره با آمریکاست. آری! مشکل مذاکره با ترامپ همین است. نه می‌توان به او اعتماد کرد و نه تمایل دارد در پایان مذاکره، امتیازی به طرف مقابل بدهد.

خیز اروپا برای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا

از آن روز به بعد تلاش های اروپا برای مذاکره بین ایران و آمریکا و بازگشت ترامپ به برجام شدت بیشتری گرفت.

طبق گزارش اسپوتنیک؛ جواد ظریف در سفر به بیاریتز خواستار اجازه صادرات روزانه هفتصد هزار بشکه نفت از ایران شده است  که گفته می شود با مخالفت ترامپ همراه بوده است.

بعد از این اتفاقات حسن روحانی هم با تاکید بر اینکه کلید تحولات مثبت در اختیار واشنگتن است، گفت: اگر امنیت بیشتر در منطقه می‌خواهند و می‌خواهند با کشورهای منطقه روابط بهتری داشته باشند و مدعی هستند از ایران هیچ چیزی نمی‌خواهیم، باید از تحریم ها برگردند. اگر همه تحریم ها را برداشتید آن وقت شرایط طور دیگری می‌شود. ما دنبال عکس گرفتن با کسی نیستیم.

خیز اروپا برای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا

جواد ظریف هم گفت فعلا دیدار ترامپ و روحانی قابل تصور نیست.

به نقل از اسپوتنیک،‌ «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان نشست غیر رسمی وزرای خارجه اتحادیه اروپا در «هلسینکی»، پایتخت فنلاند اعلام کرد: اولین معاملات اینستکس هنوز به اتمام نرسیده است و زمان بسیار زیادی می‌برد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی از زمان بر بودن اجرای کانال مالی مشترک با ایران موسوم به اینستکس سخن گفته که پیش از این از نهایی شدن این کانال مالی خبر داده بود.

خیز اروپا برای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا

در عین حال موگرینی با تاکید دوباره بر حفظ و اجرای کامل برجام، به تنش‌های اخیر در خلیج فارس نیز اشاره کرد و گفت که اتحادیه اروپا خواستار کاهش تنش‌ها و بازگذاشتن درب های گفتگو است.

موگرینی همچنین موضع رسمی اتحادیه اروپا را بر پایه احترام به نظم و قوانین بین‌المللی و آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز عنوان کرده است.

برگزاری نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در فنلاند همزمان با بیانیه روز گذشته فدریکا موگرینی بوده است که او در آن بیانیه نیز ضمن تاکید بر حفظ برجام، افزوده بود که این توافق نباید قربانی توافقات دیگری با آمریکا شود.

به نقل جئو نیوز، «هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان در جریان نشست غیر رسمی اتحادیه اروپا در فنلاند از تلاش این اتحادیه برای حفظ برجام سخن گفت و مدعی شد که اروپا تلاش‌هایش را در راستای حفظ برجام افزایش خواهد داد.

وزیر خارجه آلمان همچنین با اشاره به مذاکرات فشرده با همتایان فرانسوی و انگلیسی خود در ارتباط با برجام و تنش در منطقه خلیج فارس بر این مسئله تاکید کرد که اولویت اصلی اتحادیه اروپا در حال حاضر باز کردن پنجره گفتگو و مذاکره بین ایران و آمریکا است.

خیز اروپا برای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا

به گفته هایکوماس، پس از نشست گروه هفت در بیاریتز فرانسه، همه بر این عقیده‌ایم که فضا و زمینه برای گفتگو وجود دارد و باید از این فرصت استفاده کرد.

وزیر خارجه آلمان همچنین در ارتباط با تشکیل ائتلاف دریایی مورد نظر آمریکا در خلیج فارس اذعان کرد که در این باره نظرات گوناگونی میان اعضای اتحادیه اروپا وجود دارد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس در جریان نشست روز جمعه وزرای خارجه اتحادیه اروپا در شهر «هلسینکی»، پایتخت فنلاند اعلام کرد که توافق هسته‌ای با ایران لازم است تا به روال عادی خود بازگردد.

خبرگزاری مهر به نقل از رادیو بین المللی چین، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران ۵ شهریور در دیدار از چین با «شوی جیون یی» مجری معروف شبکه تلویزیونی سی سی تی وی چین مصاحبه اختصاصی کرد.

ظریف در مصاحبه با اشاره به احتمال ملاقات روسای جمهور ایران و آمریکا گفت: «پیشرفت آتی مساله بستگی به آمریکا دارد، چرا که ایران هیچ وقت میز مذاکره را ترک نکرده است. ایران طبق برجام هر سه ماه گفت و گوهایی با طرفین برگزار کرده است. آمریکا نیز پیش از آوریل ۲۰۱۸ همیشه در این گفت و گوها شرکت می کرد اما ماه مه آن سال میز مذاکره را ترک کرد. آمریکا خود نیز می داند بازگشتش به میز مذاکره مشروط به عضویتش در برجام است.»

خیز اروپا برای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا

ظریف در پاسخ به سوالی مربوط به احتمال خروج ایران از برجام گفت: «نیازی به خروج از برجام نداریم. مذاکرات برای انعقاد برجام بر اساس اعتماد متقابل میان طرفین مخصوصا بین ایران و آمریکا بوده و بدین ترتیب در برجام تدابیر لازم در صورت بروز تخلف از سوی طرفین این توافق نامه مد نظر بوده است که از میان این تدابیر، می توان به کاهش اجرای تعهدات از سوی ایران اشاره کرد. پس از خروج آمریکا از برجام، به مدت پانزده ماه منتظر ماندیم. ما به اروپا دوازده ماه وقت دادیم و سپس تا پیش از فعال شدن مرحله اول، سه ماه دیگر به اروپا زمان دادیم و پس از آن، تدابیر لازم در پیش گرفتیم. اما این اقدامات ما به منزله خروج از برجام نیست، چرا که پیش تر در برجام قید شده است. مرحله بعدی نیز روز ششم سپتامبر فعال می شود.»

به نقل از اسپوتنیک، دیدیر ریندرز، وزیر امور خارجه و معاون نخست‌وزیر بلژیک روز جمعه در هلسینکی اعلام کرد: ما نگران مسائل امنیتی و آزادی کشتیرانی هستیم اما از طرفی نیز در تلاشیم تا مفاد برجام را اجرا کنیم تا از هرگونه تنش در منطقه جلوگیری شود.

خیز اروپا برای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا

وی ادامه داد: ما به پیدا کردن راه‌هایی برای تضمین آزادی کشتیرانی در منطقه و در عین حال به همکاری با ایران اجرای صحیح توافق هسته‌ای ادامه خواهیم داد.

این اقدامات دیپلماتیک مثبت ایران خشم صهیونیست ها را برانگیخت.

به نقل از جورزالیم پست، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر اسرائیل در گفتگوی تلفنی با «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهوری فرانسه از او به دلیل پیشنهاد گفتگو با ایران به شدت انتقاد کرد.

خیز اروپا برای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا

در این گفتگو، نتانیاهو به ماکرون گفته است: با توجه به ستیزه‌جویی‌های ایران، الان زمان مناسبی برای گفت‌وگو با این کشور نیست.

باید دید سرانجام اروپایی ها می توانند ترامپ را راضی به بازگشت به برجام کنند تا ایران هم بتواند در مقابل گامی رو به جلو بردارد یا...

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 37
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:35 - 1398/06/08
امریکا فقط باید با مردم مذاکره کنه نه کاسبان تحریم
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
یا زنگی زنگ یا رومی روم...یه بار برای همیشه تصمیم بگیرید یا صلح و آشتی یا قطع رابطه و رفتن به سوی رقابت سرسخت با امپریالیسم حتی تا سرحد جنگ.اینجوری کجدار و مریض نمیشه نه میتونیم پیشرفت کنیم در سایه مشقت و تلاش نه میتونیم زندگی راحتی داشته باشیم با بله قربانگویی
hassan.h
United Arab Emirates
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
یکی از درسهای روشن برجام به ما ایرانی ها
این بود که اروپائیان در حد سگ های سورتمه کش آمریکا هستند و ابرقدرت های توخالی هستند آنها هیچ قدمی برای تادیه حقوق ما در برجام برداشتند؟؟؟؟
ضمنا طرف مذاکره آمریکا کاسبان و مدعیان مذاکره بودند
Iran, Islamic Republic of
22:36 - 1398/06/08
نود درصد مردم ایران موافق توافق ایران و امریکا هستند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
ببین دوست من،اکثریت مردم ایران بارها نشون دادن سطح هوشی پایینی دارن.بنابراین به جمعیت و درصد و اینا در مورد ایرانی نمیشه اعتماد کرد.
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
شما از طرف خودتون صحبت کن
مگه شما قیم ۹۰ درصدید
یا نماینده آمریکا؟
احد
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
اتفاقا برعکس است
ترسو ها زرد کردند و همه چیز را زرد می بینند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
موافقم
بدون نام
Germany
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
نوددرصدروازکجاآوردی؟شمااززبان دیگران لازم نکرده آمارمنتشرکنی اون کسی که دست دوستی به طرف غرب درازمیکرداما تادسته خنجرخیانت روبه پشتش فروکردندیکی بود مثل محمدرضاشاه ساده لوح!آخرهم وصیت کردکه ملت ایران این غربیهای مکارندوحواستون کاملا بهشون باشه
Iran, Islamic Republic of
22:36 - 1398/06/08
ایران انگار بدنیا اومدیم فقط برای جنگ تهدید تحریم مذاکرات کش دار محدودیت ها مسخره اس
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
زامبی های غربتی از سرشون هم زیاده
Iran, Islamic Republic of
22:46 - 1398/06/08
اگر مذاگره شود نباید به روحانی اطمینان کرد چون این دفعه حتی جنسهای ایرانی هم تحریم میکند آقای روحانی به خودت نگیر چی شد میگفتی تمام تحریمها در یک روز برداشته شود در یک روز که هیچ در دوسال هم برداشته نشد ما داشتیم زندگی میکردیم این برجام تو بی برجام شد که کم مانده جنس ایرانی خودمان هم تحریم شود
Iran, Islamic Republic of
22:57 - 1398/06/08
آمریکا میدونه که فقط با مذاکره با این دولت میتونه به خواسته هاش برسه.
Iran, Islamic Republic of
22:58 - 1398/06/08
بابا خجالت نکشيد بريد مذاکره کنيد ما نميگيم شما ترسيديد
Iran, Islamic Republic of
23:01 - 1398/06/08
والا از اونجایی که میگن ترامپ جنگ طلب هست ولی به نظر من ترامپ دنبال مذاکره هست و علاقه ای به جنگ نداره نمونش هم کره شمالی بزرگترین تهدید آمریکا رو درست کرد
وحالا هم داره از در مذاکره وارد میشه
Iran, Islamic Republic of
23:23 - 1398/06/08
مذاکره هیچ معنی نداره مذاکره دوباره یعنی قبول معامله بر سز موشگی
Iran, Islamic Republic of
23:27 - 1398/06/08
انقلاب امام در خطر است حواستونباشه این انقلاب که با خون دل بدست امده آقای روحانی دو دستی تقدیم آمریکا نکنه
Iran, Islamic Republic of
23:51 - 1398/06/08
بالاخره ترامپ به خواسته اش میرسه, البته فقط با ایجاد چند صدایی تو خودمون.
آخرشه, این ظلم و تعیین تکلیف یه مملکتی با مردمش نباید نهادینه و تایید بشه, بالاخره این طوق رو داره میندازه دور گردنمون و توانش رو دیکته میکنه, تو تاریخ میمونه مثل چیزای دیگمون.
United Arab Emirates
23:53 - 1398/06/08
دولت روحانی یعنی شکست در سیاست داخلی+ سرشکستگی در سیاست خارجی= ورشکستگی اقتصادی، سیاسی و اخلاقی کشور
Iran, Islamic Republic of
00:12 - 1398/06/09
اگر امریکا به برجام برگشت بسم‌الله مذاکره کنید وگرنه خودتونو خسته نکنید
Iran, Islamic Republic of
00:20 - 1398/06/09
از اول هم تقسیم کار شده بود که امریکا از برجام خارج شود تحریم ها برگردد ایران پای میز مذاکره مجدد برگردد و امتیازات وسیع تری بگیرند
و اگر نشد با واسطه گری های مرحله ای حرکت کنند و الان نوبت واسطه گری اروپا شده
Iran, Islamic Republic of
00:25 - 1398/06/09
چرا اینروزها همه ازمذاکره حرف میزنند؟بدانید وآگاه باشید :آقا فرموده مذاکره نخواهد شد؛آقای روحانی گفتنداگر امریکا توبه کند وضمن پرداختن خسارات برا فکر خواهیم کرد وسردار دستگاه دیپلماسی گفتندمذاکره روحانی با امریکایی غیرقابل تصور است پس نتانیاهو وکیهانیان نگران نباشند مذاکره وجنگ نخواهد شد همه باهم یاعلی کشورمان را خودمان بسازیم آب به اسیاب دشمنمان که امریکا واروپا باشد نریزیم
Iran, Islamic Republic of
00:37 - 1398/06/09
ببینم این جنگجویان کوهستان میتونن کشور به جنگ صوق بدن دلشون خنک شه مردم آواره شن
پاسخ ها
احد
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
ترسو ها از جنگ می ترسند
جنگ مایه برکت و عزت ماست
که ان الحیات عقیده و الجهاد
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
احد با نظرات تو اخرش به جنگ داخلي ميرسيم
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
به زبان لبناني نوشتي?
Iran, Islamic Republic of
00:55 - 1398/06/09
سلام امریکا مورد اعتماد نیست چون از زور قدرت استفاده می کند
Germany
06:45 - 1398/06/09
همون خیزبلندی که چند ساله توسط غرب گراها درجریان برجام نافرجام باروباههای مکارغربی داشتیم وتاکمرباصورت توی چاله کنده شده فرو رفتیم پیشکش تون!
Iran, Islamic Republic of
07:34 - 1398/06/09
چرا باید با امریکا مذاکره کرد امریکا سازمان ملل است یا یا چیه امریکا هم یک کشور است که بی عرضه گی اروپا انرا بزرگ می کنند
Iran, Islamic Republic of
08:55 - 1398/06/09
هر چه زودتر بايد روحاني با ترامپ ديدار و گفتگو كند
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1398/06/09
نظرات کاسبان تحریم و جنگ چقدر تابلوه!!!
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1398/06/09
کاسبان تحریم و جنگ طلبها سود سرشاری به جیب میزنن و مستقیم به حسابهاشون در اونور اب ریخته میشه و اگه جنگب بشه، سریع میرن اونور و به مردم میگن لنگش کن!!!
Iran, Islamic Republic of
12:10 - 1398/06/09
ایشالا مذاکره کنن تموم شه این گرانی وبدبختی
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
عموجون اگه واقعاخواب تشریف داری،بلندشوویه آبی به صورتت بزن!مگه صحبت نشد؟رآکتورهای مراکزهسته ای بابتن پرو نابودنکردند؟سانتریفوژهارو جمع آوری نکردند؟ همه دیدیم چطوربجای وفای به عهدبازدوباره فشارو تحریم چندبرابر بدترکردند!
Iran, Islamic Republic of
12:50 - 1398/06/09
همه راهها به مذاکره با امریکاه .اروپا کاری که امریکا نخواهد انجام نمی دهد.این رفت وآمدها برای همین است
-
04:32 - 1398/06/13
اروپا مشکل خودش حل کنه بیخیال ایران..... برجام دروغ برجام کجا بود گول نخوریم بیشتر از این
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج