چگونه حناچی برنده جایزه بهترین مستند شد؟!
۹۰۲۷۸۳
۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸
۴۹۳۹ 
با وجود این، انتخاب زمستان است، برای برخی ناظران ممکن است شائبه برانگیز باشد، ولی برای قضاوت نهایی درباره دقت در انتخاب این مستند و سزاواری اهدای جایزه بهترین مستند بلند جشن سینما، باید تا جشنواره سینماحقیقت صبر کرد و منتظر نمایش این فیلم در مهم‌ترین رویداد مستند ایران شد. بی‌شک اهالی مستند داوری جدی و بدون مماشاتی به این انتخاب و کیفیت آن خواهند داشت.

تابناک:با وجود این، انتخاب زمستان است، برای برخی ناظران ممکن است شائبه برانگیز باشد، ولی برای قضاوت نهایی درباره دقت در انتخاب این مستند و سزاواری اهدای جایزه‌ بهترین مستند بلند جشن سینما، باید تا جشنواره سینماحقیقت صبر کرد و منتظر نمایش این فیلم در مهم‌ترین رویداد مستند ایران شد. بی‌شک اهالی مستند داوری جدی و بدون مماشاتی به این انتخاب و کیفیت آن خواهند داشت.

چگونه شهردار تهران برنده جایزه بهترین مستند ایران شد؟!بیست و یکمین جشن خانه سینما یک حاشیه عجیب داشت و آن هم اهدای جایزه بهترین مستند بلند به اثری بود که تهیه‌کنندگی‌اش را پیروز حناچی بر عهده داشت و از قضا در زمان اهدای این جایزه، اساساً موضوعی که کمرنگ شد، کارگردان این مستند بود؛ اتفاقی که اسباب شگفتی را در پی داشت، چون معمولاً در دوره‌های پیشین نیز از این ظرفیت برای تقدیر از شهرداران یا دیگر مسئولین استفاده می‌شد تا آنها با خانه سینما همراه باشند، ولی اینکه یک جایزه فنی به شهردار تهران اهدا شود، اتفاق قابل تأملی است!

«از همکارانم در خانه سینما تشکر می‌کنم و یادی می‌کنم از سیف الله داد که بنیانگذار این برنامه بودند. فیلم زمستان است از آنجایی ساخته شد که من در سفری به خیابان استقلال ترکیه رفتم، به این نتیجه رسیدم که این تجربه را تکرار کنم چرا که ما هم خیابان لاله زار را داریم که قدیمی‌ترین خیابان تهران است. تلاش بر این بود که به ارزش‌های شهرمان اشاره کنیم و تلاش بر این است که این خیابان را به شخصیت اصلی خودش که زمانی درگاه تجدد کشور بود برگردانیم.» این مونوگ پیروز حناچی شهردار تهران پس از دریافت جایزه بهترین مستند در بیست و یکمین جشن بزرگ سینمای ایران بود.

چگونه شهردار تهران برنده جایزه بهترین مستند ایران شد؟!

همان گونه که مشخص است، حناچی خود را یکی از اهالی خانه سینما می‌داند و سینماگران را همکارش خطاب می‌کند و حالا با اهدای این جایزه فنی به او در قامت تهیه کننده یک مستند بلند، شاید پربیراه نیز نگفته باشد. برخورداری از برخی کرسی‌های خاص نظیر شهرداری تهران کلید هر دری و مجوز ورود به هر جمعی است و بنابراین شاید اگر حناچی مستند می‌ساخت و چنین جایزه‌ای نمی‌برد، باید شگفت زده می‌شدیم اما اساساً کارگردان این مستند کیست و چرا به گونه‌ای رفتار شد انگار این فیلم توسط حناچی ساخته شده است؟!

«زمستان است» مستندی با موضوع خیابان لاله زار تهران که هشتاد و پنج دقیقه ساخته شده، اثر مهرداد زاهدیان مستندساز باسابقه کشورمان است. زاهدیان درباره دلیل انتخاب این موضوع گفته بود: «من علاقه مندی زیادی به موضوعات و لوکیشن های شهری دارم و از آنجا که مستند قبلی من درباره میدان توپ‌خانه بود و خیابان لاله زار که پتانسیل های زیادی به لحاظ موقعیت و فضای شهری دارد، در امتداد این میدان واقع شده است، نظر من را به خود جلب کرد. به همین دلیل سراغ این موضوع رفتم.»

چگونه شهردار تهران برنده جایزه بهترین مستند ایران شد؟!

زاهدیان دلیل همکاری خود با پیروز حناچی، شهردار فعلی تهران در مقام تهیه کننده مستند «زمستان است» را این گونه بیان کرد: «ما هر دو در دانشکده هنرهای زیبا درس خوانده ایم؛ من در گروه تجسمی و ایشان در گروه معماری. حناچی اکنون استاد دانشگاه هنرهای زیباست. قبل از اینکه وی شهردار تهران شود، پروژه «زمستان است» را با همکاری هم شروع کردیم دلیل آن هم این بود که وی روی موضوع خیابان لاله زار اطلاعات زیادی دارد. ایشان با دیدن مستند «میدان بی حصار» من ابراز تمایل کردند که با هم روی موضوع خیابان لاله زار و ساخت چنین مستندی همکاری کنیم. حناچی چند ماه است که شهردار تهران شده، ولی ما حدود سه سال روی مستند «زمستان است» وقت گذاشتیم و به تازگی مراحل فنی آن را به اتمام رسانده ایم.»

با وجود این، انتخاب زمستان است، شاید برای برخی ناظران شائبه برانگیز باشد؛ اما برای قضاوت نهایی درباره دقت در انتخاب این مستند و سزاواری اهدای جایزه‌ بهترین مستند بلند جشن سینما، باید تا جشنواره سینماحقیقت صبر کرد و منتظر نمایش این فیلم در مهم‌ترین رویداد مستند ایران شد. بی‌شک اهالی مستند، داوری جدی و بدون مماشاتی نسبت به این انتخاب و کیفیت آن خواهند داشت.

انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1398/06/10
آقای حناچی اصلاخطلب ، لطفأ یه خیابان هم بنام من نانگذاری کن ؟؟!!؟؟؟!!؟؟؟!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
17:42 - 1398/06/10
نیویورک و توکیو شهردار دارن ،اینم شهردار ماست.
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1398/06/10
همونجوری که فدراسیون فوتبال ۶۰ تا جایزه به یه تیم میده ، اینجا هم یه جایزه آبدوغ خیاری به ایشون دادن . آخه نیست که خیلی خدمات شهری خوبی ارائه کردن . خخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1398/06/11
استاد دانشگاه هنرهای زیبا ، مستند زمستان است را در ۳ سال بطور مثال فیلمنامه نویسی و تدوین کند و بخاطر آن بعد از افول قدرت، برنده جایزه شود . پس مستند ایشان را عمومی فرمائید تا مثل کارگردان سینماها اصغر فرهادی جایزه نوبل هم در وین بگیرد. در اصل شهردار خود را هرگز نشناخته و خارج از قوانین و ضوابط اقدام داشته است .
بهتر است جایزه در مستند های نه اینکه زمستان است از سوی شهردار انتخابی شایسته کشورمان در آینده ، به آتش نشان ها برای مهار آتش و فدارکاری آنها برای نجات انسانها اهدا ٕ شود .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج