فائزه هاشمی: به انتقاد‌ات تند کیهان نگاهی بیندازید!
۹۰۳۰۰۹
۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
۹۵۴۶ 
فرزند مرحوم هاشمی رفسنجانی گفت: مرتبا روزنامه‌های کیهان و سلام به مرحوم هاشمی و دولت وی حمله می‌کردند. پدرم علاقه‌مند بود که این انتقادات مطرح شود و این آزادی در جامعه وجود داشته باشد.

برنا نوشت: فرزند مرحوم هاشمی رفسنجانی گفت: مرتبا روزنامه‌های کیهان و سلام به مرحوم هاشمی و دولت وی حمله می‌کردند. پدرم علاقه‌مند بود که این انتقادات مطرح شود و این آزادی در جامعه وجود داشته باشد.

اخیرا «محمد سرافراز»، رییس پیشین صدا و سیما، در مصاحبه ای به ریاست علی لاریجانی بر صداوسیما اشاره کرده و در رابطه با تعامل دولت وقت و این سازمان گفت: «در آن زمان اشتراک نظر سیاسی وجود داشت ولی به نظر من در آن مقطع یک اشتباهی رخ داد. هاشمی‌رفسنجانی رییس‌جمهور بود و تمایل نداشت مورد انتقاد قرار بگیرد. در دور دوم ریاست‌جمهوری هاشمی‌رفسنجانی، تورم نزدیک 50 درصد شده بود، مردم خیلی مشکل داشتند و تحت فشار بودند اما به خاطر رابطه نزدیک لاریجانی با رفسنجانی، صداوسیما در موضع انتقاد از دولت و وضع وقت نبود.»

فائزه هاشمی: به انتقاد‌های تند کیهان نگاهی بیندازند!

در این ارتباط « فائزه هاشمی»، فرزند مرحوم هاشمی رفسنجانی، درباره این گفته محمد سرفراز که مرحوم هاشمی رفسنجانی در دوران ریاست جمهوری خود تمایلی نداشت که مورد انتقاد قرار بگیرد و همچنین مردم در آن دوره مشکلات زیادی داشتند،گفت: در زمان ریاست جمهوری مرحوم پدرم، هم جناح چپ و هم جناح راست با فعالیت های سازندگی ایشان مخالفت کرده و تلاش می کردند برای ایشان مانع تراشی کنند و به نوعی تا جایی سنگ اندازی کردند که مرحوم هاشمی رفسنجانی در دوره دوم نتوانست، تدابیر اقتصادی خود را اجرایی کند و وزرای کابینه ایشان را نیز تغییر دادند.

فائزه هاشمی افزود: ابتدا اینکه گفته شد مرحوم هاشمی رفسنجانی تمایلی به انتقاد نداشتند حقیقت ندارد. در زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی، تعداد رسانه های زیاد نبود اما به نوعی روزنامه کیهان به عنوان سمبل جناح راست و روزنامه سلام سمبل جناح چپ بود. بنابراین اگر به روزنامه های آن دوره نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد که این دو روزنامه همواره به مرحوم هاشمی رفسنجانی و دولت او انتقاد می کردند. مرحوم هاشمی نیز همواره این انتقادها را می شنید و عکس العمل و برخوردی از خود نشان نمی داد یعنی پدرم انتقادهایی را که عملی و منطقی بود را می شنید و انجام می داد و به انتقادهای غیرمنطقی توجهی نمی کرد.

هاشمی ادامه داد: بنده این سخنان را نمی توانم بپذیرم که ایشان علاقه نداشت کسی به او انتقاد کند. در مورد تورم نیز باید گفت که برنامه تعدیل اقتصادی، مرحله گذاری است که طبیعتا تورم نیز را در پی خواهد داشت. طبیعتا اگر این گذار رد شده بود باید دوره ای را تحمل کرد بنابراین همواره بدین گونه بوده است. سالها بود که اقتصاد ما به یک اقتصاد سالمی تبدیل شده بود. هدف این تعدیل اقتصادی برابری حقوق کارکنان دولت چه معلمان چه بانکی‌ها و وزارتخانه های مختلف بود. تک نرخی کردن ارز و تک نرخی کردن قیمت کالاها در آن زمان مدنظر بود چراکه در آن زمان قیمت‌ها دو الی سه نرخی بود و این مساله باعث ایجاد رانت‌خواری می‌شد.

وی بیان کرد: بنابراین برنامه های بسیاری بود که به این اقتصاد سرو سامان می‌داد که متاسفانه در برابر آن موانعی ایجاد کردند و اجازه ندادند، ادامه پیدا کند. طبیعتا تورم افزایش پیدا می‌کرد و پس از مدتی این قضیه حل می شد. اگر آقایان تاریخ همه کشورهایی که به توسعه دست پیدا کردند را مطالعه کنند، متوجه خواهند شد که این دوره در همه کشورها طی شده است. برای مثال در اروپا واحد پولی یورو جایگزین پول‌های ملی کشورهای اروپایی شد به ویژه کشوری چون بلژیک که جزو پول‌های خرد بود دوره‌ای را گذراندند تا توانستند خود را با یورو مطابقت دهند.

این فعال حوزه زنان تصریح کرد: بنابراین در اقتصاد دوره گذرایی باید باشد تا نابسامانی‌های اقتصادی حل شود و اقتصاد در یک مسیر درست قرار گیرد که متاسفانه بسیاری اجازه ندادند، این کار انجام شود. با روی کار آمدن احمدی‌نژاد، او بحث هدفمندی یارانه‌ها را مطرح کرد که همان تعدیل اقتصادی بود. بسیاری از این طرح استقبال کردند در حالی که آقایان جناح چپ و راست در دوران مرحوم رفسنجانی اجازه ندادند که این برنامه ها در دولت پدرم اجرا شود. به هر حال هدف خوب بود اما این هدف به صورت نادرستی اجرا کرد. چرا که به مردم پول داد در حالی که باید به تولید کننده ها، کشاورز، صنعتگر و غیره پول می داد. بنابراین احمدی‌نژاد در بحث هدفمندی یارانه ها، مسیر را اشتباه رفت و دچار سیاست های عوامفریبانه و پوپولیستی شد.

هاشمی افزود: در دوران پدرم چون اواخر جنگ بود و اختلاف نرخ ها اساسی نبود و مشکلات اقتصادی عمیق نشده بود، به راحتی می شد همه این سیاست ها را تعدیل کرد و به یک مسیر درستی سوق داد اما بعدها با فاصله بسیار زیادی که در اجرای این سیاست‌ها ایجاد شد، کار سخت شد. ضمن اینکه روش‌های احمدی‌نژاد در هدفمندی یارانه ها اشتباه بود.

وی در پاسخ به اینکه هدف از مطرح کردن این گونه سخنان درباره مرحوم هاشمی و دولت وی چیست؟ نیز تاکید کرد: مرتبا روزنامه‌های کیهان و سلام به مرحوم هاشمی و دولت وی حمله می کردند. اگر مرحوم هاشمی تحمل انتقاد نداشت به عنوان رئیس جمهور آیا نمی‌توانست اقدامی علیه این روزنامه‌ها انجام دهد و از این انتقادات جلوگیری کند؟! بنابراین مرحوم پدرم چنین اقدام نکرد و علاقه مند بود که این انتقادات مطرح شود و این آزادی در جامعه وجود داشته باشد. هیچ کس ادعا ندارد که انسان کاملی بوده و همه اقدامات آن درست بوده است و یقینا مرحوم پدرم، مانند هر فرد دیگری در جاهایی شاید به گونه ای دیگر عمل می کرد بهتر بود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1398/06/11
خانم هاشمی کیهان رو نخونین وجدیش نگیرین... اون منافع خودشو در نظر میگیره باید مردم تحریمش کنن و نخرن تا ساکت بشه وعاقل
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
روزنامه کیهان اگریک روز زخم زبان نزند فکرمی کندفردای دیگرنمی شود؟!!!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
از كيهان بدم بياد از تو متنفرم
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1398/06/11
گفته های خانم فائزه از انتقاد و تعدیل در اقتصاد چنان شکل گرفته که انگار ایشان خواهان آن است تا در دوره بعدی با این ایرادات خود را برای اصلاحات رئیس جمهور به مردم نشان نماید .
انتقاد در هر دوره ای یا بعد از آن حق تمام آحاد جامعه است ، اقتصاد و مسائل مربوط با آن ، باز مربوط به وزیر اقتصاد و سیاست های در نظر گرفته آن با بانک مرکزی است که آیا دولت بعنوان رئیس جمهور گزارشات این دو طیف را قبول کند یا خیر ؟
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1398/06/11
من نمی دانم ایشان چه کاره هستند که نظرشان برای کسی مهم باشد به اندازه کافی نسلها فدای خاندان عزیزشان شده اند اصلا باعث مرگ پدرشان ایشون و برادر عزیزشان اقا مهدی بوده اند ولا غیر .
Canada
10:40 - 1398/06/11
والله در این مورد خاص، باید نظر مرحوم، جناب آقای مهندس عزت الله سحابی رو جویا شد! هنوز یادمون نرفته که مرحوم گفته بود، آقای هاشمی رفسنجانی فرموده بودند: رویشان زیاد شده بود، گفتم کمش کنند!!
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1398/06/11
مرحوم پدرت بود که سنگ بنای اختلاف طبقاتی را گذاشت کارگران کارمندان را بیچاره کرد وزندگی لاکچری عدهای را رقم زد ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
درود بر روح بلند هاشمی بعد از رحلت آنمرحوم مملکت روز خوشی ندید
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1398/06/11
مشکل بزرگ مملکت اینه دولت بودجه و منابع شغل مملکت خرج حدود۲۰ملیون افغانی میش بودجه۲۰۰سال مملکت وخودمون بالا۴۰ملیون نفرزیرخط فقربدون شغل ودرامدی هستن وباعةش روحانی مرگ برامریکاانگلیس
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1398/06/11
اصلا خانواده هاشمی نباید حرف بزنن . چقدر شعار میدین ؟ چقدر حرف دروغ تحویل مردم میدین ؟ بس نبود دو دهه سواستفاده از بیت المال ؟ جمع کنید بساط دروغ رو . همون بهتر که غیر از یکی از اخوانتون بقیه پست و منصبی ندارین والا ملت رو نابود میکردین . همین برادرتون هنوز جاشون توی شورای شهر گرم نشده بود که طرح آلودگی هوا رو تائید کرد تا باری روی دوش ملت بدبخت بزاره . همتون سروته یه کرباسین . هر کی حرف میرنه بزنه ولی خانواده شما نباید حرف بزنه .
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1398/06/11
تورو بخدا انقدر نظر نده تهوع اوره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
شما سياست خونديد تحصيلات تتان چيه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1398/06/11
روزنامه کیهان جنگ طلب و کاسب تحریمها. ووو.....
Iran, Islamic Republic of
15:27 - 1398/06/11
البته واقعا باید گفت که در زمان مرحوم هاشمی فضا بسیار بسته و ضد نقد بود. ما حتی در خلوت خود نیز می ترسیدیم از عملکرد انتقاد کنیم.
رویکرد مرحوم هاشمی بعد از ریاست جمهوری خاتمی تغییر کرد ولی قبل از آن واقعا با آقای سرافرار موافقم.
علی ایحال اگر بخواهیم نمره بدهیم آقای هاشمی با اختلاف زیادی از همه روسای جمهور جلوتر بود و بعد از ایشان آقای خاتمی بودند.
البته آقای موسوی نیز به عنوان شخص اول کشور(در دوره تخست وزیری) خوب کار کردند
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1398/06/12
هاشمی تودر نماز عشق چه گفتی که سالهاست درخاک خفتی واین شحنه های پیر از مرده ات هنوز پرهیز میکنند؟ هاشمی ستون خیمه انقلاب بود وبارفتنش همه چیز بهم خورد .اوکه بقول آیت الله طالقانی یک مجتهد سیاسی بود جایش برای حل بحرانهایی که ساخته دست دشمنان هاشمی است خالیست.روحش شاد باد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج