آداب کراوات زدن به روایت مجله GQ
۹۰۷۰۳
۲۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۳
۱۱۴۱۰۶ 
کراوات شاید جزو اکسسوارهای کوچک باشد، ولی مطمئن باشید در ظاهر کلی آقایان تفاوت زیادی ایجاد می کند. وقتی کراوات می زنید، تقریباً هر جایی که بخواهید می توانید قدم بگذارید
 
 

 
برترین ها : کراوات شاید جزو اکسسوارهای کوچک باشد، ولی مطمئن باشید در ظاهر کلی آقایان تفاوت زیادی ایجاد می کند. وقتی کراوات می زنید، تقریباً هر جایی که بخواهید می توانید قدم بگذارید، چه ادارات باشد، چه مکان های تفریحی، کراوات به شما ظاهری آراسته می دهد و ظاهر کلی شما را تکمیل می کند. اگر درست کراوات بزنید و پهنای کراوات را با یقه کت و یقه پیراهن خود متعادل کنید، و طرح کراوات به چهره شما بیاید، انتخاب شما درست بوده است. در زیر به نکاتی برای کراوات زدن و آداب درست آن به روایت مجله GQ که مختص آقایان است، اشاره کرده ایم:1. کراوات اولین چیزی است که به چشم مردم می آید.


اکثر مردم بعد از دیدن شما، اولین جمله ای که خواهند گفت این است: "چه کراوات خوشگلی!" آنها بی اختیار چشمشان اول به کراوات مخاطب شان می افتد. بنابراین اگر کراواتی می خواهید که خودش به تنهایی خوب به نظر برسد، یادتان باشد که چیز متفاوتی از تیپ تان انتخاب نکنید. کراوات شما نباید از بقیه اجزای ظاهر شما جدا باشد یا آن را خراب کند، بلکه باید هماهنگی داشته باشد.2. طول کراوات مهم است...

قد شما هر چقدر باشد، نوک کراوات تان باید تا خط کمربندتان باشد، نه چند سانت بلندتر و نه چند سانت کوتاهتر.3. پهنای آن نیز مهم است...

در مجله GQ همه طرفدار کراوات های باریک هستند، ولی نه کراوات های فوق باریک! 5.7 تا 7 سانتیمتر، بیشترین پهنای موردنظر ما است. اگر کراوات تان از این پهن تر باشد، دیگر شبیه اعضای کنگره آمریکا می شوید. کراواتی به باریکی مذکور هم برای اداره مناسب است و هم در محیط شهری، ظاهری مدرن به کت و شلوارتان می دهد.4. گره کراوات نباید زیادی بزرگ باشد.


اگر بخواهیم در مورد گره کراوات صحبت کنیم، اول باید دایره المعارف گره های کراوات را مرور کنیم. با کراواتی با طول معمولی و استاندارد، حدوداً 85 نوع گره می توان زد که معروف ترین آنها گره "چهار-در-دست" (Four-in-hand knot) است که به گره ساده یا گره دانش آموزی نیز معروف است و امروزه بیش از گره های دیگر محبوبیت دارد و استفاده می شود. در کل چهار گره  "ویندزور"، "نیمه ویندزور"، "پرات" و "چهار-در-دست" گره های کلاسیکی هستند که اغلب استفاده می شوند.

در واقع فقط باید یک گره را بلد باشید: "چهار-در-دست". این گره نه خیلی بزرگ است و نه خیلی کوچک و زیادی مثلثی شکل نیست. این گره، گره ای طبیعی و شیک است و با همه یقه ها جور درمی آید. آن را یاد بگیرید و هرگز فراموش نکنید و همیشه از آن استفاده کنید.5. سلاح مخفی کروات را فراموش نکنید.

لیزا کوهن، ادیتور ارشد بخش فشن مجله GQ می گوید: «کراواتی که راحت گره زده شود، بدون این سلاح هم مشکلی ندارد. ولی فوت کوزه گری نهایی گره زدن کراوات، چین کوچک زیر گره است. این چین از اهمیت زیادی در خوب به نظر رسیدن کراوات برخوردار است.»

1. وقتی کراوات خود را گره زدید، انگشت شست تان را روی انگشت اشاره درست زیر گره فشار دهید، تا پارچه کمی چین بخورد.

2. انتهای باریک کراوات را پائین بکشید تا این چین تنگ تر شود و بالاتر برود.

3. هر دو قسمت این چین را مرتب کنید تا تای آن یکنواخت شود و سر جایش قرار بگیرد.6. اگر از ما می پرسید، می گوییم کراوات ساده بزنید.

در GQ، همه عاشق کراوات های راه راه یا کراوات های چهارخانه هستند. ولی در اینجا کسی را نمی بینید که کراواتش شبیه کاغذ دیواری های گلدار و شلوغ باشد. قرار نیست کراوات در ظاهر شما حرف بزند و داستان تعریف کند! کراوات باید برای کل ظاهر فرد، نقش لنگر را بازی کند.7. کراوات های ضروری که هر کسی باید داشته باشد.

نمی گوییم که نباید بیشتر از 5 کراوات داشته باشید، ولی اگر فقط همین ها را دارید، مطمئن باشید که برای هر مدل کت و شلواری و هر مناسبتی، آماده خواهید بود.از چپ به راست:

پشمی:
وسط زمستان، قطعاً باید کراواتی بزنید که با کت و شلوار سنگین و ضخیم شما جور دربیاید.

مشکی ساده:
برای مناسبت های رسمی، برای کت و شلوار خاکستری با پیراهن سفید، یا برای کت چرم یا جین مناسب است. کراوات مشکی ساده به نحوی استثنائی انعطاف پذیر است.

خال خالی ریز:
این طرح کمی متفاوت تر است، ولی انتخابی هوشمندانه است.

کلاب:
هر کراواتی با لوگوی تکرارشونده، کلاب است. زمانی این مدل کراوات مخصوص دانشجویان لیگ آیوی بود، ولی حالا هر کسی که بخواهد استایلی جدی داشته باشد می تواند این طرح را انتخاب کند.

راه راه:
با آنکه این طرح هنوز هم در میان اعضای کنگره آمریکا محبوب است، ولی جوانان شیک و پیک امروزی، مدل باریک آن را انتخاب می کنند.

8. شیک ترین کراوات حال حاضر

به گفته لیزا کوهن، معدود کراوات هایی هستند که هم به کری گرنت بیایند و هم به گروه بیتلز. ولی کراوات بافته شده از سیلک به هر دو می آید، زیرا هم رسمی به نظر می رسد و هم اسپورت. این کراوات همیشه گزینه درستی است، چه شما کت و شلوار پشمی خاکستری با پیراهن سفید بپوشید، چه آن را روی پیراهن کتان بزنید و تیپتان اسپورت باشد. این کراوات، کراواتی بدون فصل است و به هر چیزی که بپوشید، کلاس می دهد.9. کراوات هایی مناسب فصل بخرید.

باید کراواتی که می زنید با فصل تناسب داشته باشد. بنابراین اگر کت و شلوار خاکی یا کتان پوشیده اید، آن را با کراوات کتان ست کنید. در پائیز اگر کت و شلوارتان از جنس فاستونی یا فلانل است، کراوات پشمی بزنید. امروزه تولیدکنندگان کراوات انواع و اقسام مدل ها و جنس ها را برای فصل های مختلف در اختیار مشتریان قرار داده اند. این نوع کراوات ها بدون زحمت به ظاهر شما شخصیت و هویت می دهند.10. پاپیون را فراموش نکنید.

در زندگی یک مرد، زمان های مختلفی پیش می آید (که اکثر آنها نتیجه دعوتی هستند که باید در آن لباس رسمی بپوشید) که زدن پاپیون مناسب تر است. برای چنین مناسبت هایی، ما پیشنهاد می کنیم که پاپیونی مشکی انتخاب کنید که خودتان آن را گره زده باشید. نسل جدیدی از پاپیون ها توسط برندهایی همچون Band of Outsiders، Black Fleece by Brooks Brothers و Alexander Olch معرفی شده اند که بسیار انعطاف پذیر تر هستند و آنها را با بیشتر کت و شلوارها می توان ست کرد. این پاپیون ها آراسته و جذاب هستند و برای آقایان شیک پوش حکم کراوات های باریک و شیک را دارند. می توانید این پاپیون ها را با کت و شلوار کتان، ژاکت یا کاردیگان و یا با پیراهن آکسفورد با آستین های بالا زده ست کنید.11. آن را بپیچانید، برگردانید، تو بزنید.

وقتی کراوات می زنید، تفاوت وجود دارد بین زمانی که می خواهید این کار را بکنید و زمانی که مجبورید کراوات بزنید. در اینجا سه روش جالب و بامزه برای شیک و متفاوت به نظر رسیدن با کراوات معرفی کرده ایم.

((کروات خود را بپیچانید.)) در شهر میلان ایتالیا، یک جنتلمن شیک و پیک بخش باریک کراواتش را در قسمت گره می پیچاند تا به سمت جلو بیاید، نه اینکه قسمت پهن تر جلو قرار بگیرد.

((آن را برگردانید.)) می توانید کراوات را طوری گره بزنید که قسمت باریک آن بلندتر از قسمت پهن باشد. بله درست است، نکته اصلی اینجاست که متفاوت به نظر برسید.

((کراواتتان را توی پیراهنتان بگذارید.)) اگر تیپ نظامی را به تیپ میلانی ها ترجیح می دهید، کراوات خود را بین دکمه های سوم و چهارم پیراهنتان بگذارید.12. اگر طرفدار سنجاق کراوات هستید، این نکات را بخوانید!


اگر تابحال نمی دانستید باید بگوییم که ما دست اندرکاران مجله GQ طرفداران پر و پا قرص سنجاق کراوات هستیم. بنابراین در مجله ای که مخصوص آقایان است به خودمان حق می دهیم در مورد نحوه سنجاق کراوات زدن بعضی آقایان اظهارنظر کنیم، زیرا بسیاری از آنها این کار را درست انجام نمی دهند. جیم مور، رئیس خلاقیت GQ در مورد آداب زدن سنجاق کراوات اینطور می گوید:

o    «اغلب می بینیم که آقایان سنجاق کراوات خود را یا خیلی بالا می زنند یا خیلی پائین. قاعده آن کاملاً واضح است: سنجاق کراوات باید بین دکمه های سوم و چهارم پیراهن تان زده شود.»o    «شاید این نکته خیلی واضح باشد، ولی بار دیگر می گوییم که سنجاق کراوات فقط برای گیره زدن قسمت رویی کراوات به قسمت پشتی نیست. بلکه سنجاق کراوات باید هر دو قسمت کراوات را به لبه پیراهنتان گیره کند.»o    «در نهایت باید بگویم که هرگز طول سنجاق کراوات تان نباید بیشتر از پهنای کراواتتان باشد. این بدترین چیز در زدن سنجاق کراوات است!»نکات مهم

- کراوات باریک بزنید. اگر می خواهید ظاهر مدرن تری داشته باشید، کراواتی انتخاب کنید که حداکثر 6 سانتیمتر پهنا داشته باشد.

- نوک کراوات شما باید دقیقاً تا خط کمربندتان برسد.

- گره "چهار-در-دست" تنها گره ای است که باید بلد باشید. زیرا با هر پیراهن و کت و شلواری ست می شود.- اگر طرح ها و رنگ ها شما را گیج می کنند، خودتان را خسته نکنید. یک کراوات ساده تیره با پیراهن سفید یا رنگ روشن انتخابی بدون خطا است.

- یک کراوات مشکی باریک بافته شده از سیلک بخرید و آن را با هر چیزی که دارید بپوشید.

- کراوات هایتان را با پارچه کت و شلوارتان ست کنید. در تابستان کراوات کتان را با کت و شلوار کتان و در زمستان کراوات پشمی را با کت و شلوار پشمی ست کنید.

- رسماً می گوییم که پاپیون ها دوباره مد شده اند، می توانید پاپیون را با کت و شلوار تاکسیدو یا با ژاکت بزنید. حتماً یکی بخرید و گره زدن آن را یاد بگیرید.انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
16:47 - 1392/11/20
عالی بودممنون
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1392/11/21
چه فایده توی کشور ما کسی که کراوات میزنه غربی حساب میشه . باور من خیلی دوست دارم برای رفتن به اداره ومحل کار کراوات بزنم ولی متاسفانه ممنوعه.
Iran, Islamic Republic of
13:03 - 1392/11/21
نه واقعا کراوات بهتره یا یقه باز و یه مشت پشم و پیله بیرون زده؟
پاسخ ها
محمد حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
حتما اونی که گفته کروات نزنید پشم و پیله دوست داشته
Iran, Islamic Republic of
17:06 - 1392/11/21
مرسی .خیلی مزخرف بود .اصلا کارآیی نداره.
Iran, Islamic Republic of
22:47 - 1392/11/21
رواج فرهنگ غرب برا چیزای بی فایده
ما لباس میپوشیم که خودمونو بپوشونیم نه گرفتار تیپ و خودنمایی بشیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
خوب شما اگر نمیخوای درگیر فرهنگ غرب باشی تشریف ببر تو خونه کاه گلی و چوخا بپوش و سوار درازگوش شو و با لولهنگ 50 تنی که یک لیتر آب نمیگیره اموراتت رو راه بنداز. شما که اسمت هم به قول خودت" من" هست مگر چند نفری که میگی"ما"؟ این مملکت آدم متحجر و متعصب به اندازه کافی داره. شما همون "من " بگی بهتره
United Kingdom
15:53 - 1392/11/22
یه اتفاق خوبی که افتاده تو کشور ما اینه مغازه های لباس کلاسیک زیاد شدن چون قبلا اکثرا رویه لباهای جین مانور میدادن کاسبان این سنف اما یه چیز دیگه که هست هنوز کروات جا نیفتاده آنچنان متاسفانه
Iran, Islamic Republic of
00:18 - 1392/11/23
واقعا موندم کدوم عقده ای منفی داده....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
اونم مونده تو عقلت
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1392/11/23
واقعا عالی بود مرسی.
Iran, Islamic Republic of
12:03 - 1392/11/24
به نظر من خیلی خوبه مردا عادت کنن لباس مردونه و رسمی بیشتر بپوشن و بیشتر مد بشه... فقط تو ایران پسرها شبیه زنا لباس چسب و بلوزهای افتضاح تنگ مسخره می پوشن.! برای یه زن جذابیت یه مرد تو لباس مردونه خیلی بیشتر میشه.. چون لباس شخصیته...
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1394/10/10
ممنون در جواب آقايي كه ميگه كروات غربى است بايد بگويم كه كروات ريشه ايرانى دارد و از زمان قاجار بوده است.
Iran, Islamic Republic of
20:50 - 1395/07/27
دقیقا درسته کراوات , دستمال گردن , و پاپیون در صدر لباسها برای رسمی بودن می باشد و همچنین این نوع لباس رسمی باید در جاهای رسمی هم پوشیده شود و اینکه دوستمون اشاره کردن که کراوات دستمال گردن و پاپیون در واقع از ایران پا به کشورهای دیگر گذاشت در واقع لباس ما ایرانیها بوده است و اینکه خیلی خوبه کت و شلوار پوشید چون لباسی با شخصیت به یک فرد می دهد و شخص در آن یه آدابی را فراموش نمی کند و همیشه بهتر از لباسهایی بوده که در جامعه بر تن جوانان می بینیم . و اینکه هیچ وقت در دین ما و قرآن از پوشیدنش منعی نبوده و نیست .
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1395/09/24
با سلام و خسته نباشید.
بنده در تنظیم ارتفاع کراوات خیلی مشکل دارم‌.
لطفا راهنمائیم کنید به هنگام بستن کراوات چگونه با این مشکل مواجه نشم و با یکبار بستن ارتفاع کراواتم درست تنظیم بشه.
بسیار ممنون.
United States
19:26 - 1395/10/24
مطالبتون عالی بود, امیدوارم همه بتونن از خوش پوشی و رعایت قوانینش لذت ببرن
Iran, Islamic Republic of
03:06 - 1396/06/31
ممنون.من کروات خیلی زیاد دارم میخواستم ببینم با کدوم پیرهن میاد.
Iran, Islamic Republic of
21:11 - 1396/07/03
ملت کت و شلوار میپوشن نمیگن غربیه، یه کراوات بهش اضافه بشه میگن غرب زده!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج