حداقل دستمزد کارگران در سال آینده
۹۲۰۶۶۰
۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶
۷۵۹۵ 
نماینده کارگری شورای عالی کار گفت: اقدام سازمان برنامه مبنی بر اعلام رقم ۱۵درصد به عنوان افزایش حداقل مزد کارگران عملا برای نخستین بار بحث‌های مزدی مربوط به شورای عالی کار را سه ماه جلو انداخت.

خبرآنلاین: نماینده کارگری شورای عالی کار گفت: اقدام سازمان برنامه مبنی بر اعلام رقم ۱۵درصد به عنوان افزایش حداقل مزد کارگران عملا برای نخستین بار بحث‌های مزدی مربوط به شورای عالی کار را سه ماه جلو انداخت.

با آن‌که هنوز بخش‌های زیادی از لایحه بودجه آماده نشده اما انتشار پیوست دوم این لایحه به بحث‌های رسانه‌ای در خصوص شیوه تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال آینده دامن زده است؛ در این پیوست علاوه بر این‌که افزایش حداقل حقوق کارمندان ۱۵ درصد تعیین شده، افزایش حداقل مزد مشمولان قانون کار نیز ۱۵ درصد تعیین شده است. گرچه در پایان این بند تاکید شده که رقم نهایی را شورای عالی کار تعیین خواهد کرد ولی همین رقم سبب شده تا بسیاری تصور کنند نهایتا حداقل مزد کارگران برای سال ۹۹ رقمی مشابه با کارمندان دولت خواهد بود.

این در حالی است که شورای عالی کار سالانه با شرکت نمایندگان کارفرما، کارگر و دولت برای تعیین حداقل مزد در زمستان تشکیل می‌دهند و در این جلسات به تعیین حداقل مزد سال بعد پرداخته می‌شود. پیش از این نمایندگان کارگری امسال هم برای دومین سال پیاپی خواهان ترمیم مزد از تابستان شدند. نمایندگان کارگری در سال‌های ۹۷ و ۹۸ پس از افزایش قیمت‌ها بر ضرورت دوباره افزایش مزد تاکید می‌کردند چرا که به باور آن‌ها ارقام افزایش مزد در همان سه ماهه نخست عملا توان ترمیمی خود را از دست می‌دهند.

در همین رابطه علی خدایی، نماینده کارگری شورای عالی کار، در گفتگو با خبرآنلاین، ضمن رد رقم ۱۵ درصدی برای افزایش مزد کارگران در سال ۹۹ تصریح کرد: به نظر من سازمان برنامه در خوش‌بینانه‌ترین حالت تنها رقم مورد پیش‌بینی خود را اعلام کرده است زیرا تنها نهادی که می‌تواند برای حداقل مزد کارگران تصمیم بگیرد شورای عالی کار است و سازمان برنامه و بودجه در این باره هیچ نقشی ندارد.

او ادامه داد: من در بهترین حالت این را پیش‌بینی ورودی دولت در بحث تعیین مزد سال آینده می‌دانم.از این رو معتقدیم این اقدام بدان معناست که کف پیشنهاد دولت برای افزایش دستمزد در سال آینده همان رقم اعلامی سازمان برنامه یعنی 15 درصد باشد. در این میان باید توجه داشت که نرخ تورم امسال حدود سه برابر بیش از ۱۵ درصد است و طبیعی است که ما هم به عنوان نمایندگان کارگری شورای عالی کار با چنین پیشنهادی موافق نباشیم.

نماینده کارگری شورایعالی کار تاکید کرد: با توجه به نرخ تورم و افزایش واقعی هزینه‌های زندگی در سال جاری که بسیار هم زیاد بوده چنین ارقامی ما را راضی نخواهد کرد و این پیشنهاد قطعا از سوی ما رد خواهد شد و اعداد دیگری به عنوان ارقام قابل بحث را مطرح خواهیم کرد.

خدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر رقم پیشنهادی گروه کارگری شورای عالی کار گفت: ما هیچ رقمی را اکنون به عنوان رقم پیشنهادی نداریم چرا که هنوز جلسات شروع نشده و ما هم به مباحث اصلی طبقه کارگر مانند مسکن می‌پردازیم و هر زمان جلسات مزد ۹۹ شروع شد رقم پیشنهادی خود را مطرح خواهیم کرد. با این همه پیشنهاد ورودی ما به عنوان نمایندگان کارگران معادل میزان افزایش سبد معیشتی در سال جاری نسبت به سال گذشته خواهد بود.

این عضو کارگری شورای عالی کار با بیان این‌که ترجیح می‌دهیم فعلا به مسائل دیگری بپردازیم، خاطرنشان ساخت: طبق تجربه باور داریم که نباید فعلا وارد بازی رسانه‌ای شویم و ذهن خود را برای اصل مذاکرات آماده کنیم و از مسائل اصلی طبقه کارگر دور نشویم. در زمان لازم هم کمیته دستمزد شورا با قدرت کار خود را انجام خواهد داد و ما هم تمام تلاش خود را برای تامین بهتر معاش کارگران و خانواده‌های آنان خواهیم کرد.به گفته وی به نظر می رسد با تصمیم سازمان برنامه و بودجه بحث های تخصصی در خصوص دستمزد سه ماه زودتر از موعد هر ساله آغاز شود.

این فعال کارگری در رابطه با میزان افزایش سبد معیشت تصریح کرد: در حال حاضر رقمی که مورد تایید سه گروه باشد به تصویب نرسیده و من هم ترجیح می‌دهم راجع به آن رقمی که گروه کارگری رسیده اظهار نظری نکنم تا به حواشی دامن نزنم. با این همه می‌خواهم تاکید کنم ما تمام تاکید خود را بر کاهش قدرت خرید خواهیم گذاشت و در حال حاضر نیز میزان تورم خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و مسکن مشخص است و ما بر این اساس وارد مذاکره خواهیم شد.

او در رابطه با افزایش هزینه‌های سبد معیشتی و رقم ۵۰ درصدی که برای تورم آن مطرح شده تاکید کرد: ۵۰ درصد حداقل تورمی است که برای این بخش می‌توان در نظر گرفت به همین دلیل است که من هم باور دارم رقم ۱۵ درصد رقم افزایش مزد کارگران نباید باشد و نخواهد بود چرا که به شدت به تضعیف قدرت خرید طبقه کارگر خواهد انجامید و پیش‌بینی ما این است که میزان افزایش بیش از این رقم باشد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/07/29
۵۰ درصدم اضافه کنید فایده نداره با این تورم بدبخت کارگر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
۷۰درصد بره رو خرج, چه فایده‌ای داره ؟!!!!!
علی بیلکی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
افزایش قیمت در سال ده مرحله از طرف دولت محترم افزایش دستمزد کارگران یک بار در سال اون هم نصف هم کمتر از تورم اعلامی این نتیجه اعتماد ملت به دولت بله خودمان انتخاب کردیم خودمان رای دادیم به این دولت نا کار آمد
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/07/29
نمیدونم این قانون ها را کی تدوین کرده و کی رعایت میکنه ؟؟ مگه تو قانون مزخرف و تصویب شده خودتون نیومده که افزایش حقوق کارگران باید براساس دو ایتم تورم و هزینه خانوارها باشه ؟؟ با کدوم حساب و کتابی تورم به قول خودتون ۴۰ درصد را با افزایش ۱۵ درصد حقوق ها میخواید جبران کنید بخدا خستمون کردید دیگه بریدیم
پاسخ ها
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
مقصراین بی عرضه هایی هستندکه خودشان رانماینده کارگران می نامندکه دراصل حامیان کارفرمایان هستند ودراخرهمین بحث هم نهایتابا ۱۸درصد توافق می کنند
پسر شمالي
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
بدبخت تر از کارگر نداريم
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1398/07/29
بزرگترین کارفرمادرایران دولت هست بعدهم نمایندگان مجلس!معلومه که بحث افزایش حقوق کارگران با توجه به بسته شدن بودجه سال آینده درهمین ماههاصورت میگیره وآخرسال برای سرگرم کردن کارگرها چندروزمانده به عیدبه صورت فرمالیته جلسه ای برگزار میشه ومیوه وشیرینی وناهاردورهمی تناول میشه که مثلاً به فکر کارگرها هستیم!بیخودمردم روگول نزنین افزایش حقوق کارگرهادرخوشبینانه ترین حالت بیشتراز18٪نمیشه!دولت بزرگترین ناقض قانون درایرانه!تورم بالای 50٪ افزایش حقوق15٪ !!
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1398/07/29
در اکثر صنف ها در طول امسال چند بار افزایش حقوق داشتیم بجز معدودی از صنف ها که مهمترینش صنف کارگریه
حالا فقط 15 درصد
ما که سواد درستی نداریم چطور داریم با این وضعیت خانوادمون رو اداره میکنیم
در صورتیکه شما با همه سواد دارهاتون و البته بودجه بالا نمیتونید وضعیت کشور رو اداره کنید.
کجای کار میلنگه؟
Iran, Islamic Republic of
12:07 - 1398/07/29
تورم 350% افزايش مزد 15% ...!!!! تعادل و اعتدال و تدبير ازش ميباره
Iran, Islamic Republic of
12:10 - 1398/07/29
این اقای نویخت وقانون مداران صداشون ازجای گرمی بلند میشه دوماه خودتون بگذارید جای کارگر ببنیم چندروزدوام میارید خودشون اینهمه حقوق های کلان میگیرن واختلاس میکنن کی خبرازدل مردم طبقه سه دارن .برنج کیلو بیست هزارتومن فقط این یک قلم کالا هست بقیه اش که دیگه نپرس خودشون فکرمیکنم خبرازتورم ندارن که امروز میری یه کالایی بخری فردا قیمتش گرانترشده خداازسرتون نگذره که مردم به خاک سیاه نشاندید خدا شماهارا به خاک سیاه بنشاندوبه زمین گرم بزنتتون هم خودتون هم عزیزانتون که توکشورهای خارجی بهترین کیف دنیا رادارن میکنن
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1398/07/29
فقط میشه گفت خاااککک
Iran, Islamic Republic of
14:03 - 1398/07/29
قیمت هایی که فقط تو ۱۶ ماه به سه برابر افزاش پیدا کردن کمرمون رو خم کردن، من مجرد با ماهی ۳تومن حقوق و کمترین مخارج تو یه سال گذشته هنوز هیچ پس اندازی نتونستم فراهم کنم، از این شگفت زدم که یه فرد متاهل با چنتا بچه و اجاره نشینی با حقوقی کمتر از من چطور داره سرپا نگه میداره زندگیشو، چطور واقعا؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1398/07/29
پس بازنشته ها چی ؟ شما همشیه فقط سنگ شاغلین دولت و کارگران را به سینه میزنید در حالی که ما بازنشته ها هم زمانی کارگر یا کارمند بودیم و خانواده داریم و خانواده های ما دراین سن تازه با ازدواج دختر ها و پسرهای ما خانواده های ما بزرگتر هم شده و چشم فرزندان بیکار بدست ماست پس خواهش و تمنا از دولت و مسیئولین داریم ما هم درست دریابند ما کار و زحمت خودمان را برای دولت و کشور کشیده ام هر چه به کارگران تامین اجتماعی اضافه کردید بما هم اضافه شود
Iran, Islamic Republic of
15:37 - 1398/07/29
آقایان شمارابه خدا یه خورده بیشتربه فکرکارگرباشید،باباماهم زن و بچه داریم بچه های ماهم آرزودارن آخه تاکی به بچه های....نگاه کنن وحسرت بکشن وپدراهم شرمنده باشن،اهای بالادستیاتصمیم گیرا رحم کنیدتاخداهم رحم کندالبته که خداالرحمراحمین است،تورم بالاس ۱۵درصدافزایش کم است.
Iran, Islamic Republic of
01:21 - 1398/07/30
بایدخجالت بکشید ریس ها اختلاس کن میلیاردی به جیب بزنن اونوقت تا میخوان دستمز کارگران افزایش بدن هزارتا تبصره میارن اونوقت پایین ترین درصد میزنن جالب اینجاست که حقوق کارگر زیاد میشه ازاونور کارفرما کارگر اخراج میکنه
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1398/08/03
بدبخت ازکارمندها که همه حسرتشون میخورن اما به کارگر که میرسه همه اشک میریزند درحالیکه عیدی کارگر سه برابرکارمنداست ضمنا حق لباس وایاب وذهاب وسفرواضافه کاری ودفترچه تامین اجتماعی ومزایای دیگر که چندبرابر حقوق کارمند است پیدانیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج