۶۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در اقتصاد ایران
۹۲۳۲۰۵
۰۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
۳۵۴۰ 
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: تبعیض مالیاتی در کشور به گونه‌ای است که دهک‌های پایین که درآمد چندانی ندارند تمام مالیاتشان را میدهند ولی از کسانی که درآمد میلیاردی دارند مالیات اخذ نمی‌شود و فرار مالیاتی می‌کنند.

خبرگزاری تسنیم نوشت: عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: تبعیض مالیاتی در کشور به گونه‌ای است که دهک‌های پایین که درآمد چندانی ندارند تمام مالیاتشان را میدهند ولی از کسانی که درآمد میلیاردی دارند مالیات اخذ نمی‌شود و فرار مالیاتی می‌کنند.

در اقتصاد ایران علاوه بر فرارهای مالیاتی کلان، میزان معافیت‌های مالیاتی نیز اعداد و ارقام بالایی دارد. یکی از این معافیت‌های مالیاتی مربوط به «مالیات بر بهره بانک‌ها و انواع اوراق» است. در واقع سود اضافه شده به سپرده‌هایی بانکی نیز نوعی کسب درآمد محسوب شده که باید از آن مالیات گرفته شود. وقتی از بخش‌های مولد اقتصاد که باعث رشد اقتصادی در کشور می‌شوند مالیات اخذ می‌شود؛ به دور از منطق است که از بازارهای پولی که رقیب بخش مولد نیز هستند مالیات گرفته نشود. در نتیجه، ضرورت دارد که بحث ساماندهی معافیت‌های مالیاتی و جلوگیری از فرارهای مالیاتی در دستورکار دولت قرار گیرد.

در این راستا، علی وقف‌چی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت ساماندهی مالیاتی در کشور گفت: در حال حاضر سازوکار اعطای یارانه و اخذ مالیات در کشور به نفع طبقات برخوردار است و این موضوع باعث ایجاد فاصله طبقاتی در کشور شده است. ما به جای اینکه مالیات و درآمد را براساس سرانه تقسیم کنیم، براساس میزان برخورداری تقسیم کردیم. یعنی هر کسی هر چقدر امکانات و توانمندی بیشتری دارد به همان میزان از بیت المال سهم بیشتری می­برد.

وی ادامه داد: به نظرم تنها راه برون‌رفت از چالش‌های موجود این است که سازوکار اخذ مالیات اصلاح شود. با توجه به کسری بودجه دولت ما منابع درآمدی موجود را به صورت مکتوب به سازمان برنامه و بودجه اعلام کردیم و گفتیم که ما منابع زیادی برای درآمد مالیاتی داریم که از جمله آن مالیات بر خانه‌های خالی است.

*معافیت مالیاتی سود سپرده‌های بانکی، ضدتولید داخلی است

وقف‌چی با اشاره به معافیت مالیاتی سود سپرده‌های بانکی گفت: موضوع بعدی که می­توانست منبع خوبی برای درآمد دولت شود، مالیات بر سود سپرده‌های بانکی بود. ما معتقدیم که این حجم از سپرده‌ها در بانک غیرمنطقی است و هر چه میزان سپرده‌ها در بانک‌ها بیشتر باشد باعث رکود اقتصادی می‌شود. همه باید تلاش کنیم این سرمایه وارد چرخه تولید شود. در نتیجه از یک طرف باید مشوق هایی تعریف کنیم که مردم سپرده‌های خود را به سمت تولید ببرند و از طرفی باید از سپرده‌ها مالیات بگیریم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: مضاف اینکه ما وقتی سود ۲۰ درصدی به سپرده‌ها می­دهیم و در مقابل برای تولید کننده یک درصد هم تضمین سود نداریم این نشان دهنده این است که رویکرد ما حمایت از تولید نیست. معتقدیم هستیم از طریق اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی می­توان برای دولت درآمد خوبی ایجاد کرد تا این کسری بودجه جبران شود. البته باید این اقدامات با ملاحظات خاص خودش انجام شود.

وی در پایان گفت: رقم فرار مالیاتی در اقتصاد ایران بسیار زیاد است و بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم که امیدواریم دولت از اختیاراتی که مجلس داده به خوبی استفاده کند و جلوی این فرارها را بگیرد. متاسفانه تبعیض مالیاتی در کشور به گونه‌ای است که کارمندان دولت و معلمان و دهک‌های پایین که درآمد چندانی ندارند تمام مالیاتشان را میدهند ولی از کسانی که درآمد میلیاردی دارند مالیات اخذ نمی‌شود و فرار مالیاتی می‌کنند. ما معتقدیم این فرار مالیاتی کوتاهی سازمان مالیاتی است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:15 - 1398/08/07
خجالت بکشید, چون نمیتوانید حق مردم رو بگیرید
United Arab Emirates
14:16 - 1398/08/07
نمی تونید مدیریت کنید حالا پول کم آوردید،دزدی از جیب مردم
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1398/08/07
عده زیادی از نمایندگان محترم مجلس و سایر مدیران حکومتی که مبادرت به واردات و صادرات می کنند هیچگونه مالیاتی نمی دهند و همین حضرات در تدوین وتصویب قوانین مالیاتی راه فرار در نظر می گیرند
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1398/08/07
خجالت بکشید با این همه ثروتهای خدادادی در مملکت مان باز حرف از مالیات .ودست در جیب مردم کردن است اگر نمی توانید جمعش کنید بگذارید کسانی بیایند که بتوانند
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1398/08/07
چطوره خرده پاها ممنوع الخروج شون میکنین... ولی پولدارها حتی مقیم کشورهای دیگه میشن با کلی بدهی...ای بدبخت ماها..
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1398/08/07
فرض کنید حرف شما صحیح تمام این شصت هزار میلیارد رو گرفتید ، آیا به حال مردم فرقی می کنه ؟! ده ساله مالیات از شیر مرغ تا جون آدمیزاد مالیات ارزش افزوده می دهیم آیا در زندگی ما تاثیری داشته ؟!
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1398/08/07
برید بگیرینشون. چرا بما میگید؟!
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1398/08/07
ارزش،افزوده راازمصرف کننده بگیرید
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1398/08/07
بی عرصه ترین مملکت دنیا کسور ما ایران است
که از پس این افراد بر نمیاند وفقط زورشون به قشر
کارمند وکارگر رسیده
کی بشه فاتحه این دولت هم خوانده بشه
یه مست دزد بیسواد
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1398/08/07
یعنی دوبرابر پرداختی راه کار چی
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1398/08/07
هرچقدر ثروت داشته باشند شکمی بیش نخورن وبسترافزون برای خواب اشغال نکنندوجامه ای بیش نتوانند پوشیدولحدی بیش به ایشان تعلق نخواهد گرفت پس ثروتی عالیست که دستمال دست وزیرپامانندقالیست نه تاج سروحفظش پرخیالیست وبرای استفاده اش حسرت مجالیست
Iran, Islamic Republic of
16:00 - 1398/08/07
تازمانی که خدمات متناسب با مالیات دریافتی ندهند فرارمالیاتی وجود خواهد داشت.
Iran, Islamic Republic of
18:14 - 1398/08/07
فقط مردم بدبخت مالیات میدن .....کی میده بنظرت...گردن کلفتا نمیدن ک...
Iran, Islamic Republic of
20:18 - 1398/08/07
بابا مالیات چیه دولت بریزد ملت بخورد هرکه زرنگ باشه بیشتر بخورد .
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1398/08/08
تازه یک صدم اختلاسها نیست .....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج