فکر خودکشی در بین یک چهارمِ دانشجویان ایرانی
۹۲۵۹۴۳
۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۱
۵۷۶۸ 
یک پژوهشگر پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تأکید بر اینکه باید برنامه‌های آگاهی‌بخشی در دانشگاه‌های ایران اجرایی شود، گفت: بر اساس پژوهش انجام‌شده یک پنجم دانشجویان در کشور دخانیات و یک چهارم مشروبات الکلی مصرف می‌کنند و یک چهارم آن‌ها نیز به خودکشی فکر می‌کنند.

خبرگزاری ایسنا: یک پژوهشگر پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تأکید بر اینکه باید برنامه‌های آگاهی‌بخشی در دانشگاه‌های ایران اجرایی شود، گفت: بر اساس پژوهش انجام‌شده یک پنجم دانشجویان در کشور دخانیات و یک چهارم مشروبات الکلی مصرف می‌کنند و یک چهارم آن‌ها نیز به خودکشی فکر می‌کنند.

دکتر آمنه صدیقیان در همایش ملی مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی به تشریح جزئیات یک پژوهش در مورد مسائل اجتماعی زندگی دانشجویان پرداخت و گفت: در این مطالعه که از رویکرد ترکیبی استفاده شده است، سعی کردیم پژوهش علاوه بر جمع‌آوری نظرات دانشجویی بر اساس مطالعه زندگی دانشجویی صورت بگیرد، به طوری که در گام رویکرد علنی علاوه بر بررسی پژوهش‌های موجود، تحلیل‌ها در مورد مسائل اجتماعی و روز جامعه به کار برده شد.

عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطر نشان کرد: میل به مهاجرت، امید به آینده، اخلاق شهروندی و قانون‌گریزی و ... از جمله عناوینی بود که در پژوهش به کار بردیم، به گونه‌ای که ما در این پژوهش ۱۹۷ مطالعه از بین ۳۵۰ مطالعه را انتخاب کردیم و تمرکز اصلی ما بر روی دانشجویان دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم صورت گرفت.

دکتر صدیقیان با تأکید بر اینکه یک پنجم دانشجویان از دخانیات استفاده می‌کنند، خاطر نشان کرد: نتایج این پژوهش نشان داد که یک چهارم دانشجویان مشروبات الکلی، یک چهارم آن‌ها به فکر خودکشی هستند و یک پنجم آن‌ها نیز با نیروی انتظامی درگیر می‌شوند.

وی همچنین یادآور شد: بر اساس پژوهش صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که تقریبا در تمامی مسائل و معضلات اجتماعی، دانشجویان وضعیت بهتر از سایر بخش‌های جامعه را دارند و آنچه که در بین دانشجویان شایع است، این است که امید به آینده، رضایت از زندگی و دغدغه‌های کار در بین دانشجویان بسیار جدی‌تر از سایر اقشار جامعه وجود دارد.

این پژوهشگر تشریح کرد: ما در مطالعات خود، مسائل و معضلات اجتماعی دانشجویان چهار کشور آمریکا، کانادا، انگلیس و استرالیا را نیز انتخاب کردیم که در بین این افراد نیز مصرف مواد مخدر، مشروبات، سرقت، خشونت جنسی و مصرف دخانیات مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت برنامه‌هایی که این دانشگاه‌ها برای پیشگیری از شیوع این معضلات به کار گرفته بودند را نیز مطالعه کردیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اغلب کشورهای توسعه یافته افزایش برنامه‌های آگاهی‌بخشی را بهترین راهکارهای پیشگیری از شیوع معضلات اجتماعی در دانشگاه‌ها و در بین دانشجویان پیاده می‌کنند و به نظر می‌رسد در کشور ما نیز باید این برنامه‌ها جدی گرفته شود.

انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
14:20 - 1398/08/15
این آمارها از کجا میاد !!!! اسم این پژوهش گر چیه
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1398/08/15
دانش جو بنده خدا تا فوق لیسانس خوانده و به هر دری میزنه کار گیر نمیاد تنها راه خودکشی است خوب فکدیه
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1398/08/15
اگر مسولین از فکر آباد کردن کشورهای محور مقامت دست بر ندارند و کشور را از بن بست فلاکت نجات ندهند . امید مردم نابود و ایران هم نابود خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1398/08/15
بسیار جای تاسف و تامل دارد . خدا عاقبت همه مان را خیر بگرداند . اللهم عجل لولیک الفرج
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
الهی آمین
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1398/08/15
خب چرا؟ چرا حکومت . دولت فکری به حال جوانان نمیکنه؟
Iran, Islamic Republic of
15:26 - 1398/08/15
چرا روشنفکرا هم معیوب و نا امید شدند؟این علامت موفقیت روش اداره مملکت هست
Iran, Islamic Republic of
17:05 - 1398/08/15
کاش نیم قرن زودتر به دنیا اومده بودیم
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1398/08/15
آخخخ
زده ب سرمااا
قرص برنجم کو؟
Iran, Islamic Republic of
19:17 - 1398/08/15
وای خدااین روحانی چه بلایی سرمملکت اورده هرچی بدبختی اززمان روحانی شروع چون مرزوبازکرده وپرکردازافغانیا بودجه منابع شغل حدود۲۰ملیون افغانی میدین بودجه ۲۰۰سال بودجه مملکت
Iran, Islamic Republic of
00:43 - 1398/08/16
تلقین نکنید این کار قبیح را
Iran, Islamic Republic of
01:04 - 1398/08/16
مهم ژن های کثیف هستن که دارن فوق استاندارد زندگی میکنن... خدا رو شکرررر
Iran, Islamic Republic of
02:12 - 1398/08/16
کسی که این آمار ها را ارائه میده جز تلاش کردن برای ناامید کردن مردم و القا کردن این عمل در بین جوانان هدف دیگری ندارد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج