چلک: چندهمسری محکوم به شکست است
۹۲۶۹۵۲
۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
۴۲۴۷ 
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: مردان جامعه ما عاقل‌تر از این هستند که به دام کارگاه یا طرح «چندهمسری» بیفتند و حتی اگر نیت مطرح کنندگان این موضوع، خیر باشد طرح کردن موضوعاتی شبیه این در جامعه با توجه به شرایط فعلی، خریدار دارد.

خبرگزاری ایرنا: رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: مردان جامعه ما عاقل تر از این هستند که به دام کارگاه یا طرح «چندهمسری» بیفتند و حتی اگر نیت مطرح کنندگان این موضوع، خیر باشد طرح کردن موضوعاتی شبیه این در جامعه با توجه به شرایط فعلی، خریدار دارد.

سیدحسن موسوی چلک گفت: یکی از موضوعاتی که در کشور با آن مواجه هستیم نگرانی در حوزه خانواده به معنای عام است؛ در قانون اساسی به تحکیم خانواده اشاره شده و سیاست های رهبر معظم انقلاب نیز در این رابطه ابلاغ شده است؛ از سوی دیگر موضوع طلاق و کاهش رغبت جوانان به ازدواج در جامعه مطرح است و این واقعیات را نمی توان با ترویج چندهمسری برطرف کرد.

وی خاطرنشان کرد: ۱۱ تا ۱۱ و نیم میلیون از افراد جامعه ایرانی در سن ازدواج به سر می برند و نسبت زن و مرد در این جمعیت تقریبا برابر است اما اینکه فکر کنیم چندهمسری راهی برای خروج خانواده از این شرایط است، تصوری اشتباه بوده و اینگونه نیست.

خدا یکی، ‌ زن یکی

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: برخی ها برای ترویج چندهمسری استدلال می کنند که پیامبر (ص) چهار همسر داشت یا اینکه برخی شاهان نیز چند همسر داشتند؛ اخیرا کلیپی در شبکه های مجازی منتشر شده که در آن مردی هندی ۷۰ تا ۸۰ نفر زن داشته است که مسن ترین آنها ۶۰ سال و جوان ترین آنها ۱۸ سال سن داشته است.

موسوی چلک افزود: باید توجه داشت که داستان پیغمبر در ازداوج، موضوعی متفاوت است؛ یکی از مهم ترین ویژگی ها در برقراری ارتباط، عدالت است؛ در آیه ۱۲۹ سوره نساء آمده است که: «شما هرگز نتوانید میان زنان به عدالت رفتار کنید هر چند راغب و حریص (بر عدل و درستی) باشید...»؛ این آیه براین مساله تاکید دارد که نمی توان عدالت را بین همسران برقرار کرد بنابراین اگر به تک همسری بسنده شود، درست است.

وی ادامه داد: چندهمسری جایز است اما واجب نیست که این کار انجام شود؛ از قدیم بین مردم اصطلاحی مبنی بر «خدا یکی، زن یکی» رایج است که این اصطلاح برگرفته از عمل است.

هوو یعنی ناسازگار

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به موضوع «هووگری» گفت: همچنین بین مردم اصطلاحی رایج است که گفته می شود «فلانی مثل هوو می ماند»؛ در حقیقت هوو در ادبیات ایرانی، معنای ناسازگاری را متبادر می کند.

موسوی چلک افزود: ترویج چندهمسری اولا در ایران با این شرایط اقتصادی هیچگاه نهادینه نخواهد شد و دوما آن کسی که پول دارد منتظر کارگاه و طرح و مخالفت و موافقت در زمینه چندهمسری نیست و کار خودش را می کند یعنی یا صیغه یا عقد دائم می کند. قبل از این کارگاه چندهمسری، افرادی داشتیم که چند همسر داشته اند.

چندهمسری، خریدار ندارد

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: واقعیت این است که ایجاد تعادل بین همسران برای مرد امروزی غیرممکن است و شهید مطهری و سایر علما همین نگاه را دارند.

موسوی چلک افزود: عده ای موجی برای چندهمسری راه انداختند درحالیکه به اندازه کافی مشکلات اقتصادی داریم؛ ترویج چندهمسری کمکی به تحکیم بنیان خانواده و بالارفتن آمار ازدواج نمی کند.

وی تاکید کرد: مردان جامعه ما عاقل تر از این هستند که به دام چندهمسری بیفتند؛ طرح موضوعاتی شبیه این در جامعه خریدار ندارد و کسی نمی تواند کارگاه چندهمسری را مجوزی برای این امر قرار دهد. آنهایی که چندهمسری داشته اند نیازی به کارگاه نداشتند و خودشان انجام دادند.

چندهمسری محکوم به شکست است

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: اکثریت قریب به اتفاق افراد جامعه با موضوع چندهمسری مخالفت کردند؛ طرح کردن موضوع چندهمسری مورد نیاز این جامعه نیست و احساس نیازی در این زمینه وجود ندارد حتی اگر بگویند با برگزاری کارگاهی می خواهند حس نیاز به چند همسری را تقویت کنند، شرایط اقتصادی نامساعد و مشکلات برقراری عدالت، این امر را غیر قابل تحقق می سازد.

موسوی چلک تاکید کرد: زن حقوقی دارد و به ندرت پیش می آید که زنی موافق ازدواج دوباره همسرش باشد؛ طرح چند همسری محکوم به شکست است.

وی اضافه کرد: اگر مشاهده می شود که موضوع چندهمسری در فضای مجازی بازتاب زیادی داشت به این علت بود که مردم آن را دستمایه شوخی و طنز قرار دادند اما به طور کلی جامعه از این موضوع استقبال نکرد.

انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1398/08/18
هرکی اینارو میگه می خواد زندگی هارو از هم بپاشونه
پاسخ ها
آوا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
ای بابا ... بیخیال این بحث بیهوده بشید به ماچه ربطی داره که کی چندتا همسر داره یانه!
باور کنید دارن با این موضوعات وبحث های بیهوده ذهن مردم رو از گرونی و تورم دور میکنن و آروم آروم یا بقول خودشون شیب ملایم قیمتارو بالا میبرن...
Iran, Islamic Republic of
16:22 - 1398/08/18
تو این اوضاع آخه مردی که تو خرج یه زنش مونده کی نیاد دومیشو بگیره
اون اقایی که این طرح و داده .اقا لطفا با عث دلسردی خانما نشید بزارید ب زندگیشون برسن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
اصلا حق نداره دومیو بکیره. چی میگی واسه خودت،
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1398/08/18
من هفت تا زن دارم و بین همشون عدالت را رعایت میکنم اگر خدا بهم فرصت داد دو تای دیگر هم میگیرم بخاطر اینکه دو واحد ساختمان جدید به علاوه دو تا ماشین اضافه هم دارم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
زیادی چرت میکی
محمدی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
جناب خالی بند! چهار تا بیشتر حرومه!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
همیشه به أین فکر کن بیشتر از هشتاد سال عمر مفید نخواهی داشت پس سعی کن خاطره خوب از خودت به جا بذاری نه لعنت به مزار پاکت
Iran, Islamic Republic of
16:58 - 1398/08/18
مفسد فی الارض ب امثال اونایی میگن که استارت این غلطا رو میزنن.باید اعدام بشن کسانی که میخواند خانواده ها رو از هم بپاشن
Iran, Islamic Republic of
17:18 - 1398/08/18
همینها که زن دارند طلاق ندن چند همسری پیش کش
Germany
17:55 - 1398/08/18
چه عجب یکی حرف حساب زد
Iran, Islamic Republic of
18:05 - 1398/08/18
شما اگه تونستی همون فرهنگ تک همسری رو هم با این وضع اقتصادی حفظ کنی هنر کردی. الان دیگه کسی زن نمیگیره. هنوز نمی دونید عمق فاجعه تا کجا پیش رفته
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
اصلا حق ندارن زن دوم بگیرن مگه زنها بازیچه هوا و هوس مردان؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
یعنی اگه پول داشتن باید زن دوم بگیرن؟؟؟ انقدر نفهمید که راجب یه همچین موضوعی که خانما رو خیلی ناراحت میکنه اینجوری حرف میزنید؟ یعنی فقط نداشتن پول مانعتونه؟؟؟ اصلا به زن اول و غرورش فکر میکنید؟
Iran, Islamic Republic of
19:16 - 1398/08/18
اصلا سنت پیغمبر باید همین یکیش اجرا بشه؟ واقعا جای تاسف داره
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1398/08/18
جمع کنید بابا چند روزه این بحث رو انداختین که مردم رو باهاش سرگرم کنید .
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1398/08/18
خیانت رو درمان کنید
Iran, Islamic Republic of
21:12 - 1398/08/18
چند همسری متعلق به اعراب است ،ما ایرانی هستیم و خواهیم ماند با تمدن بزرگ کوروشها و ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
چند تا کتاب تاریخی بخونی بد نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
۸/۲۷ تو تاریخ باشکوه قبل از اسلام رو نخوندی تقصیر اون بنده خدا نیست
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1398/08/18
حالم از این پوستر پراز حشر وهوس با این یارو ریشو رانت خواره بهم میخوره لعنت بر طراحش و لعنت بر مغزهای زنگ زده ومعیوب...
Iran, Islamic Republic of
23:01 - 1398/08/18
طلا 500
دلار12
لباس یک دست ارزون ارزون 1میلیون تومان
حالا یه پراید 40
حالا خونه 400میلیون تومن
خواستگاری میری میگن چکاره ای چن تومن داری واقعیت کبک سرش را زیر برف کرده
Iran, Islamic Republic of
06:00 - 1398/08/19
صيغه بهتر است وکم دردسر
Iran, Islamic Republic of
02:52 - 1398/08/20
مردا کلا تو کمر خلاصه شدن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج