رسوب قیمت مسکن در تهران
۹۳۴۵۷۹
۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳
۵۱۵۵ 
نشانه‌های دریافتی از بازار مسکن شهر تهران حاکی از آن است که بازه توهمات قیمتی به پایان رسیده و قیمت‌های پیشنهادی در حال نزدیک شدن به واقعیت است. از سوی دیگر نرخ‌های قطعی در مناطق پرتقاضا مقدار اندکی افزایش یافت.

خبرگزاری ایسنا: نشانه‌های دریافتی از بازار مسکن شهر تهران حاکی از آن است که بازه توهمات قیمتی به پایان رسیده و قیمت‌های پیشنهادی در حال نزدیک شدن به واقعیت است. از سوی دیگر نرخ‌های قطعی در مناطق پرتقاضا مقدار اندکی افزایش یافت.

 با فروکش کردن تب افزایش قیمت‌های پیشنهادی در بازار مسکن شهر تهران، معاملات مقداری گرم شده است. آمار نشان می‌دهد قیمت مسکن در تهران نسبت به نقطه‌ی اوج بازار در تیرماه ۶.۶ درصد کاهش داشته است. افت قیمت‌های پیشنهادی و قطعی باعث شد تا معاملات در دو ماه اخیر مقداری بالا برود و خرید و فروش ۴۶ درصد نسبت به ماه پایانی تابستان افزایش یافته است. این در حالی است که پاییز معمولا فصل کم‌رونقی در بازار مسکن محسوب می‌شود. آرامش نسبی بازار ارز در ماه‌های اخیر، ثبات بازارهای رقیب بخش مسکن، نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال و نگرانی از مواجهه با تورم سیستماتیک در پایان سال، برخی خریداران را ترغیب به حضور در بازار مسکن کرده است.

با وجود افزایش اندک معاملات، هنوز تعداد قراردادهای خرید و فروش کمتر از کف ۵۰۰۰ فقره در فروردین ماه امسال است و بازار ملک هنوز درگیر رکود ناشی از جهش حدود ۲۰۰ درصدی قیمت‌ها طی حدود دو سال اخیر قرار دارد.

گزارش‌های میدانی حاکی از آن است به دنبال ثبات شرایط عمومی اقتصاد، قیمت‌های پیشنهادی در بخش مسکن کاهش چشمگیری در تمامی مناطق تهران داشته است؛ هرچند قیمت‌های پیشنهادی نمی‌تواند ملاک ارزیابی بازار قرار گیرد و آن‌چه اهمیت دارد نرخ‌های قطعی بر اساس معاملات است.

با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت‌های پیشنهادی بین ۳۰ تا ۷۰ درصد کاهش یافته است. اردیبهشت ماه که بازار در اوج خود قرار داشت نرخ‌های پیشنهادی هیچ حد و مرزی نداشت و قیمت‌های نجومی از سوی مالکان، بخصوص در مناطق شمالی تهران تعیین می‌شد.

کاهش شدید نرخ‌های پیشنهادی در شمیرانات

محمدرضا قاسمی، رییس اتحادیه مشاوران املاک شمیرانات بیان می‌کند: بعضی نرخ‌های پیشنهادی افت شدیدی داشته اما کاهش قیمت‌های قطعی آن‌چنان زیاد نبوده و نسبت به ماه‌های قبل ۱۰ تا ۱۲ درصد پایین آمده است. در ابتدای سال که بازار هنوز به تعادل نرسیده بود توهمات قیمتی مشاهده می‌شد اما در حال حاضر دیگر خبری از قیمت‌های دلبخواهی نیست.

وی با بیان این‌که میانگین قیمت مسکن منطقه یک در آبان ماه متری ۲۳ میلیون و ۴۷۸ هزار تومان بوده است افزود: برخی سازندگان که اواخر پارسال و اوایل امسال برای واحد خود قیمت ۱۰۰ میلیون تومان در هر متر مربع تعیین می‌کردند، حالا نرخ خود را به ۷۰ میلیون تومان کاهش داده‌اند. نه آن ۱۰۰ میلیون تومان واقعی بوده و نه این ۷۰ میلیون. آپارتمانی که متری ۷۰ میلیون تومان قیمت دارد لوکس است که مشاعات مناسب، استخر، جکوزی یا چندین پارکینگ دارد اما نمی‌توان گفت در کل منطقه قیمت‌ها ۷۰ میلیون تومان است.

قاسمی تصریح کرد: در حال حاضر بازار خرید و فروش کساد است. بعضی افراد که پول لازم هستند آپارتمان ۳۵ میلیون تومانی خود را ۲۷ میلیون تومان می‌فروشند اما با توجه به هزینه‌ها، پایین‌تر نمی‌آیند.

نوسان قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران

آبان ماه امسال، قیمت مسکن در کل شهر تهران دو درصد کاهش یافت اما آمار به دست آمده از مناطق میانی پایتخت، امتناع مالکان در برابر کاهش قیمت را نشان می‌دهد. این در حالی است که قیمت در مناطق شمالی مجددا افت کرد.

پس از آن‌که برخلاف ماه‌های قبل در مهرماه ۱۳۹۸ امسال میانگین قیمت مسکن در مناطق یک تا سه شهر تهران نسبت به شهریورماه به ترتیب ۷.۶، ۹ و ۰.۵ درصد بالا رفت، در آبان ماه ۱۳۹۸ مجددا قیمت‌ها در سه منطقه شمالی شهر ۱۳، ۱۳.۲، ۳.۶ درصد کاهش پیدا کرد. از سوی دیگر در مناطق پرتقاضا مثل ۴، ۵، ۱۰، ۱۴ و ۱۵ رشد ماهیانه قیمت‌ها به ترتیب ۴، ۱.۶، ۲، ۶ و ۴ درصد بود. این در حالی است که ماه گذشته در مناطق مصرفی شاهد کاهش قیمت‌ها بودیم. به نظر می‌رسد دو افزایش ۲۲ و ۱۹ درصدی ماهیانه تعداد معاملات طی دو ماه گذشته در افزایش قیمت‌ها بی‌تاثیر نبوده است.

اگرچه قیمت ماهیانه در مناطقی که بالاترین میزان معاملات برخوردارند افزایش یافته اما سه منطقه‌ی ۸، ۱۱ و ۲۰ بازار نزولی و قیمت‌ها به ترتیب ۳.۳، ۷.۳ و ۱۴ درصد پایین آمد.

آمار به دست آمده از تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۸ می‌تواند نشان‌دهنده تصویر قالب از نزدیک شدن قیمت مسکن به کف باشد. گروهی از خریداران با این تصور که در ماه‌های پایانی سال ممکن است با تورم در بخش ملک مواجه شوند وارد بازار شده‌اند. از سوی دیگر پس از ثبات بازارهای ارز، طلا و بورس در ماه‌های اخیر معاملات بازار مسکن اندکی افزایش پیدا کرد؛ در حالی که قیمت‌ها پایین آمد. البته به دنبال تغییر نرخ بنزین نیز گروهی از مالکان تا اطلاع ثانوی، فروش املاک خود را به حالت تعلیق درآوردند؛ هرچند کارشناسان، رشد قابل توجهی را برای بازار مسکن متصور نیستند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:13 - 1398/09/10
به حد کافی تو این سالها مالکان خانه تو تهران از افزایش قیمت مسکن به ثروت میلیاردی رسیدن اینجور بازار گرمیهاتون و بذارید کنارطرف یه کارمند ساده شرکت نفت بود تو تهران که از طرف شرکت نفت بهش خونه دادن طرفهای مینی سی تی الان خونه اش شده میلیاردی شرکت نفتم و اساسا وزارت نفت و هم که همه میدونن اکثر استخدامیهاش لرن تو شمال و جنوب لرن مردم بومی رو نمیگیرن چه برسه به تهران که پایتخته و دسته دسته میرن
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1398/09/10
قیمت مسکن در حال کاهش شدید است و به نصف قیمت کنونی خواهد رسید.پول بشدت دست مردم کاهش یافته
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/09/10
با جو دادن نمی توانی قیمتهای رؤیائی مسکن را به خریداران غالب کنی!!!! معاملات بسیار بسیار اندک صوری و جعلی انجام شده توسط املاکی های کلاش دو ماه گذشته که اصلاً آمار را جابجا نمی کند، نمی تواند ملاک خوبی برای افزایش معاملات با قیمت رؤیائی باشد! معاملات موقعی افزایش خواهد یافت که قیمت مسکن واقعی شود! وقتی کسی با قیمتهای قبل آذر 96 نمی توانست خانه بخرد و فروشندگان سود چند برابری می برند، چطور میشود با قیمتهای رؤیائی فعلی سود کم ببرند!
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1398/09/10
قیمتهای کنونی مسکن تخیلی است و وقتی معاملات رو به افزایش می گذارد که قیمتها بین 80 تا 90 درصد کاهش یافته و واقعی شود. ادعای افزایش معاملات دو ماه گذشته کاملاً کذ است! وقتی در دوران روکود سال 96 وماقبل آن آمار معاملات تنها حداکثر به 7000 هزار یا 8000 مورد می رسید چطور میشود آمار 3000 الی 4000 مورد را افزایش معاملات بحساب آورد؟!
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1398/09/10
بچه غول می زنی؟!!!!!
یعنی خریدار اندازه تو هم عقل نداره که بدونه این قیمتها 10 الی 20 برابر قیمت واقعیه!!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1398/09/10
فقط سقوط آزاد قیمت مسکن می تواند فروشندگان و سازندگان را از ضررهای حتمی نجات دهد
Iran, Islamic Republic of
10:57 - 1398/09/10
هزینه ساخت قبل سل 97 حداکثر به متری چند صد هزار تومان می رسید و گرانی مصالح افزایش هزینه ساخت را تنها می تواند متری 100 هزار تومان جابجا نماید!
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1398/09/10
مسکن وارد یک دوره حداقل ۴ سالی رکود شده است.
قیمتهای پیشنهادی تا حدودی غیر واقعی است
چون هزینه ساخت مسکن در تهران نسبت به قبل از گرانیها ۲برابر شده است، اما قیمتهای پیشنهادی سازندگان ۳ الی ۴ برابر.
پس افت قیمت هر ماه تقریباً ۲ درصد قابل تصور است.
به دلیل خواب سرمایه سازندگان و قدرت خرید پایین خریداران که رکود سنگینی را به ارمغان آورده، تا اواسط سال بعد مسکن حداقل ۱۵درصد دیگر افت خواهد کرد.
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1398/09/10
چقدر بی شرمید شما ... همه چی 5 برابر شده و وقتی 20 درصد کم میشه میگید واقعی شده ...
لعنت به همه تون
Iran, Islamic Republic of
16:31 - 1398/09/10
قیمت مسکن به شدت کاهشی خواهد شد متاسفاته.جامعه کشش این قیمتها را ندارد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
شتر در خواب بیند پمبه دانه گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه بشیند تا ارزونی شما را در ا غوش بگیره مردم که خودشون گول میزنن
Iran, Islamic Republic of
20:44 - 1398/09/10
سه سال دیگه روبه قیمت مسکن سال 75 میریم با رکود وحشتناک منطقه 1متری 3ملیون جنوبشهر 1و200 برادرای فلسطینی وووباید دیگه دس ازسر کشورم وردارن
Iran, Islamic Republic of
20:59 - 1398/09/10
نمی دونم این اقا مهندس ازکجا این ارقامو درمیاره 300م وام خریدار 250م سازنده 50متری1ملیاردوماهی45م قسط وکارمند بادله دزدیش حقوق ماهی 15م اقا فکرکردمردم مثل خودش300م ماهی درامدداره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج