فاصله ۱۳هزار تومانی قیمت برنج در شمال با تهران
۹۳۵۲۰۵
۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۷
۱۵۴۸۱ 
در حالی که قیمت برنج درجه یک در تهران به ۲۴ تا ۳۵ هزار تومان رسیده است، دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج کشور می‌گوید: اکنون در استان‌های شمالی، قیمت هر کیلوگرم برنج درجه یک تولید داخل بین ۲۰ تا ۲۲ هزارتومان است.

ایرنا: در حالی که قیمت برنج درجه یک در تهران به ۲۴ تا ۳۵ هزار تومان رسیده است، دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج کشور می‌گوید: اکنون در استان‌های شمالی، قیمت هر کیلوگرم برنج درجه یک تولید داخل بین ۲۰ تا ۲۲ هزارتومان است.

قیمت هر کیلوگرم انواع برنج ایرانی درجه یک هاشمی و صدری در بازار تهران بین ۲۴ تا ۳۰ هزار تومان، برنج دودی هاشمی بین ۳۰ تا ۳۵ هزارتومان، برنج قهوه‌ای بین ۲۷ تا ۳۰ هزارتومان و برنج خارجی بین هشت تا ۱۱ هزار تومان شده است.

طبق آمارها مصرف سرانه برنج برای هر ایرانی بیش از ۳۵ کیلوگرم محاسبه شده که با توجه به جمعیت ۸۳ میلیون نفری نیاز مصرفی برنج کشور نزدیک سه میلیون تن تخمین زده شده است کهبخش عمده این محصول از محل تولید داخل و بخش اندکی از محل واردات تامین می‌شود.

فاصله ۱۳هزار تومانی قیمت برنج در شمال با تهران

سال ۹۷ نیز بیش از دو میلیون ۱۰۰ هزارتن برنج سفید از محل داخلی و بیش از یک میلیون و ۶۸۰ هزار تن برنج از محل واردات تامین شده بود.

یکی از مصرف کنندگان برنج داخلی می‌گوید: ما برنج ایرانی مصرف می کنیم اما به دلیل ناخالصی و قیمت برنج ایرانی در تهران، سعی می کنیم بخش عمده برنج مورد نیاز خود را از شمال کشور خریداری کنیم.

وی اظهارداشت: بخش عمده برنج‌هایی که در تهران و شهرهای بزرگ عرضه می‌شوند برنج هایی هستند که با برنج‌های پرمحصول بی‌کیفیت و یا با برنج‌های خارجی مخلوط شده، درحالی که پول برنج مرغوب از مصرف کنندگان اخذ می‌شود.

یکی از فروشندگان برنج ایرانی می گوید: در ماه های اخیر به دلیل بالا بودن قیمت برنج ایرانی بخشی از مشتریان ما به سمت خرید برنج خارجی سوق داده شده اند که همین امر منجر شده با افزایش تقاضا برای برنج خارجی، قیمت هر کیلوگرم برنج هندی درجه یک به ۱۱ هزارتومان برسد.

وضعیت بازار برنج نشان می دهد که هر مصرف کننده بابت هر کیسه ۱۰ کیلوگرم برنج ایرانی بین ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزارتومان و برای برنج خارجی ۱۱۰ هزار تومان باید هزینه کند.

البته افزایش قیمت برنج هندی درجه یک اندکی تامل برانگیز است زیرا طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از ۹۶۰ هزار تن برنج وارد کشور شده، بنابراین نه تنها با کمبود برنج مواجه نیستیم بلکه با مازاد برنج وارداتی نیز روبرو هستیم.

ایران در تولید برنج خودکفا نشده است

«جمیل علیزاده شایق» دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: امسال به دلیل شرایط آب و هوایی مساعد، تولید برنج کشور از لحاظ کمی و کیفی شرایط مطلوبی داشته تا جایی که طبق آمار استان های کشور حدود دو میلیون ۶۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید شده است.

وی نیاز سالانه کشور به برنج را سه میلیون تن عنوان کرد و افزود: بنابراین کشور دارای ۴۰۰ هزارتن کسری برنج است در حالی که بیش از ۹۰۰ هزارتن برنج وارد کشور شده است.

شایق آمار تولید برنج وزارت جهاد کشاورزی را صحیح ندانست و تصریح کرد: طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی در اواسط مهرماه امسال تولید برنج دو میلیون و ۹۰۰ هزارتن تخمین زده و گفته شد در تولید این محصول به خودکفایی رسیده ایم.

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج گفت: در واقع طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی کسری برنج کشور تنها ۵۰ هزارتن بوده است اما بیش از ۹۰۰ هزارتن برنج وارد کشور شده که علت مازاد واردات چندان مشخص نیست.

وی اضافه کرد: در حال حاضر قیمت برنج در استان های شمالی کشور از جمله گیلان، مازندران و گلستان که تولیدکنندگان اصلی این محصول استراتژیک هستند روند عادی دارد به طوری که قیمت هر کیلوگرم برنج درجه یک بین ۲۰ تا ۲۲ هزارتومان، برنج پرمحصول کیفی بین ۱۳ تا ۱۵ هزارتومان و برنج پرمحصول معمولی بین هشت هزار تا ۱۰ هزار تومان است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج با بیان اینکه وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور ناشی از تحریم ها روی قیمت برنج اثرگذار است، گفت: با وجود متعادل بودن نرخ برنج در استان های شمالی کشور، نرخ این محصول در دیگر استان ها از جمله تهران، شیراز و اصفهان با وجود پایین بودن کیفیت برنج، متفاوت است به طوری که قیمت برنج به انصاف مغازه داران بستگی دارد.

علیزاده شایق اظهارداشت: برنجی که در شهرهای بزرگ عرضه می شود به طور حتم کیفیت برنج عرضه شده در شمال کشور را ندارد و با نرخ های غیر منصفانه بیش از ۲۵ هزارتومان عرضه می شود.

وی اضافه کرد: با وجود تحریم ها علیه ایران و گفته برخی مسئولان برای واردات برنج جهت حفظ ذخایر استراتژیک، واردات بی رویه این محصول نه تنها به نفع تولید داخلی نیست بلکه به دلیل مدت زمان یکساله ماندگاری این محصول غذایی، منافع ملی نیز به دلیل خروج ارز از کشور با مخاطره مواجه می شود.

شایق ادامه داد: برنج در بین مواد غذایی تنها محصولی است که مدت زمان نگهداری آن یکساله است و بعد از مدت زمان ذکر شده دچار آفت های انباری و شپشک می شود، به طوری که حدود پنج سال قبل ۱۰۰ تن برنج وارداتی تاریخ گذشته در انبارهای استان البرز از چرخه مصرف خارج و معدوم شد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج درباره میزان مصرف برنج ایرانی در سبد خانوار گفت: سبد خانوار ایرانی به دو گروه مصرف‌کنندگان برنج ایرانی و خارجی تقسیم می شود و با وجود افزایش قیمت برنج ایرانی شمار مصرف کنندگان کاهش چندانی نداشته است زیرا مصرف‌کنندگان این محصول حتی برنج پرمحصول معمولی را برنج وارداتی ترجیح می‌دهند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:04 - 1398/09/11
برنج ایرانی کیلویی ۳۵ هزار تومن یعنی خاک بر سر دولت تدبیر و امید!
Iran, Islamic Republic of
21:05 - 1398/09/11
لعنت به مسولان که دیگه برنج هم نمیتونیم بخریم
Iran, Islamic Republic of
21:15 - 1398/09/11
روحانی،ربیعی،نوبخت،لاریجانی،می گفتند اجناس نباید گران شود، ... جلوی گرانی. را بگیرید.
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1398/09/11
بی عرضگی مشتی تحفه بنام دولت تبخیر امید!
Iran, Islamic Republic of
21:19 - 1398/09/11
فقط برنج نیست همه چیزاست..... من هم باغدارم هم شالیکار.... الان فصل مرکباته از من کشاورز کیلویی هزار تا ۱۳۰۰ داره میخره اونوقت تو تهران چقدر داره فروش میره ؟ چندین برابر .... گرانی کود واسه من گرانی سم واسه من گرانی آب و کارگر واسه من تو اون گرمای تابستان آبیاری کردن با اون دهن روزه کار کردن صدمه دیدن و زخمی شدن واسه من اونوقت دلال کثافت به سودش قانع نیست اگه من خودم ببرم بازار میوه و تره بار میگن بزار برو فروختیم پولتو میدیم با یه برگ چک که صد درصد کلاه سر کشاورز میزارن خوشبینانش با خون و جگر و مصیبت بتونم پولمو بگیرم ...... اینه مملکت اینه اون مملکتی که اون وزیری که حتی بلد نبود موهاشو شونه کنه حتی بلد نبود صورتشو اصلاح کنه واسه ما ساخته
Iran, Islamic Republic of
21:32 - 1398/09/11
قیمت های نجومی گفته شده کذب است فروشگاه های بزرگ بهترین برنج را با تخفیف حدود بیست تا بیست دو هزار تومان میفروشند بیرون هم همین قیمت است بهترین برنج دودی هم بیست و پنج هزار تومان است آقای ان حتما در شمالی ترین نقطه شهر زندگی میکنند که قیمت های نجومی میدهند، که این باعث گران شدن برنج میشود خصوصا در شهرستان ها که البته چون مردم قدرت خرید ندارند این قیمت های نجومی امکان ندارد شکل بگیرد.
Iran, Islamic Republic of
21:38 - 1398/09/11
نتیجه برنامه ریزه جناب نوبخت
Iran, Islamic Republic of
21:49 - 1398/09/11
متاسفانه همه محصولات کشاورزی همینه دلالها میرن سر زمین از سیب گرفته تا برنج و میخرن از کشاورزان و بعد به قیمت خیلی بالاتر به مردم میفروشن از کشاورزان شمال تا آذرباییجان تا کشاورزان خوزستان و سیستان بلوچستان این یه درد مشترک بارها و سالها هم گفته شده کسی اعتنایی نمیکنه
Iran, Islamic Republic of
21:55 - 1398/09/11
برنج وارداتی با ارز 4200 تومانی و با اون کیفیت نازل کیلویی 12 تومان هست آنوقت چرا باید برنج ایرانی با کیفیت بالا قیمتش زیر 20 تومان باشد ؟
پر واضح است که قیمت واقعی آن بالای 30 هزار تومان است .
Iran, Islamic Republic of
21:56 - 1398/09/11
ایران همه که تو همه چیز رکورد زده
Iran, Islamic Republic of
23:17 - 1398/09/11
با دلال پروری ، اقتصاد شکل نمی گیرد .
Iran, Islamic Republic of
01:23 - 1398/09/12
خداازسرتقصیربعضی ازکشاورزان منفعت طلب وسودجوودلال های بی مروت نگذردکه‌ جلوی خوردن برنج وطنی رابرای قشرمستضعف وکم درآمدراگرفتن/
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
کشاورز مقصر نیست میدونی کار توشالیزار چقدر سخته و نشا و ...رو چقدر براشون درمیارن تو قیمت برنج و با عدس مقایسه کن برنجکار از کمر خم پاش تا کجا تو آبه عدس و با دست رو زمین خشک میپاشن برنج و دونه دونه با دست باید تو گل فرو برن و نشاش و بکارن باران بی موقع هم بیاد نشا از بین پیره قیمت بذرو ...برنج هم بالاست اما قیمت همون قیمت سر زمینه که قیمتهایی که دلالها میفروشن به مردم
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1398/09/12
عجب مدیریتی!!! بازم بهتون رای میدیم ایندفعه 10 انگشتی!!!
Iran, Islamic Republic of
22:50 - 1398/09/12
یه کارگر با حداقل حقوقی که براش قایلیید و بیش از آن را حرام میدانید!
اگه بخواد برای خانواده اش از برنج های شما بخره -نه ماکارونی هندی- با این حقوقش چند روز میتونن برنج ایرانی ۳۵ هزاری بخورنن?!?!?!?
Iran, Islamic Republic of
22:50 - 1398/09/12
یه کارگر با حداقل حقوقی که براش قایلیید و بیش از آن را حرام میدانید!
اگه بخواد برای خانواده اش از برنج های شما بخره -نه ماکارونی هندی- با این حقوقش چند روز میتونن برنج ایرانی ۳۵ هزاری بخورنن?!?!?!?
Iran, Islamic Republic of
22:53 - 1398/09/12
بیشتر سود این موارد -از قبیل برنج ،چای،شکر و قند و....- برای دلال ها هس و دلال اصلی هم مردم عادی نیستند
Iran, Islamic Republic of
10:58 - 1398/09/13
چندتا از اقوام یا دوست و همسایه باهم جمع شین برنج مصرفی خودتونو از شمال از تو شالیکوبی (قبل از مخلوط کردن برنج ها توسط دلال) بخرین تو پراید هم تا 200 کیلو میتونین جابجا کنین اینجا برنج بین 14 تا 18 تومنه (18 تومنی طارم بوجاری شده سورت شدست)
البته من به دیجیکالا پیشنهاد فروش اینترنتی و تضمینی با قیمت مناسب دادم ولی قبول نکردن اینجوری کشاورز مستقیم محصولشو میفروخت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج