واکنش به ادعای وجود سم آفلاتوکسین در لبنیات
۹۵۱۳۸۹
۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
۱۱۸۷۳ 
سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به ادعایی مبنی بر وجود سم آفلاتوکسین در عمده‌ مواد لبنی در کشور گفت: درسال‌های اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار روند کاهشی داشته است.

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به ادعایی مبنی بر وجود سم آفلاتوکسین در عمده‌ مواد لبنی در کشور گفت: درسال‌های اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار روند کاهشی داشته است.

دکترکیانوش جهانپور در پاسخ به خبرنگاران درباره طرح ادعایی مبنی بر وجود سم آفلاتوکسین در عمده‌ مواد لبنی در کشور گفت: متاسفانه این شیوه ورود موضوع درست نیست و ظاهراً هم این رفتار نادرست باب شده است.

وی افزود: موضوع آفلاتوکسین در مواد غذایی موضوعی جهانی است. حداقل چهار دهه نقل محافل علمی و فنی است و بررسی روند آن در ایران نشان می‌دهد در همه سال‌های اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار روند کاهشی داشته است. متاسفانه هر از گاهی افرادی بدون اشاره به مقدمه و موخره، مطالبی را مطرح می‌کنند که نه تنها کمکی به ارتقای سلامت و سواد سلامت جامعه نمی‌کند بلکه به تشویش اذهان هم می‌انجامد.

جهانپور افزود: آفلاتوکسین موضوعی است که سال‌ها محل تمرکز و توجه سازمان بهداشت جهانی و فائو و بالطبع نظام سلامت و نهادهای نظارتی کشور بوده است بنابراین موضوع جدیدی نیست. انگار یک کشف جدید باشد و در یک برنامه تلویزیونی زنده افکار عمومی را با آن بمباران می‌کنند، گویی بلایی یک شبه آن هم بر سر مردم ایران نازل شده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: آفلاتوکسین یک معضل در مواد غذایی به‌ویژه لبنیات و خشکبار و فرآورده‌های گیاهی است. کشورهای مختلف حد مجاز متفاوتی برای آن در مواد غذایی مختلف دارند و استانداردهای ایران عموما در حد استانداردهای ایالات متحده تعریف شده است البته استانداردهای اروپایی در این زمینه سخت‌گیرانه‌تر است.

وی با بیان این که در همه سال‌های اخیر تلاش شده است میزان آفلاتوکسین در محصولات غذایی کاهش یابد و حتی مروری بر مطالعات نشان می‌دهد این میزان در مواد غذایی از جمله لبنیات تولید داخل روند کاهشی داشته است، گفت: مسئولان فنی، واحدهای کنترل کیفیت و سازمان غذا و دارو در این زمینه کوشش فراوانی کرده‌اند و از این نظر محصولات غذایی بسته بندی و تولیدی صنایع غذایی و لبنی به مراتب وضعیت بهتری از محصولات فله‌ای و عرضه سنتی دارند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: بسیاری از محصولات غذایی و لبنی ما با پاس کردن همین استانداردها به خارج از کشور صادر می شوند البته هیچکس مدعی حذف آفلاتوکسین نیست اما طرح موضوع به صورت یک جانبه آن هم به‌گونه‌ای که این معضل خاص محصولات غذایی داخلی است و گویی بلایی یک شبه نازل شده بدون اشاره به سوابق و وضعیت سایر کشورها قطعا رفتار اطلاع رسانی درستی نیست. چنانکه در مطالعات در کشورهای مختلف ۷ تا ۸۴ درصد آلودگی محصولات لبنی و فرآورده های گیاهی بسته به زمان و فصل نمونه‌گیری به آفلاتوکسین گزارش شده است. در ژاپن تا ۱۴ درصد، در ترکیه بیش از ۱۲.۴ درصد گزارش شده است علاوه بر آن استاندارد حد مجاز آفلاتوکسین در کشورهای مختلف در محصولات مختلف متفاوت هست.

بنابر اعلام وبدا، جهانپور در پایان گفت: در هر حال سازمان غذا و دارو در این زمینه تلاش لازم را کرده است و البته کاهش آلودگی به آفلاتوکسین مستلزم ورود جدی و مشارکت بین بخشی سایر نهادهای متولی تولید غذا و محصولات کشاورزی و دامی و ساماندهی و شناسه دار شدن مزارع و حلقه‌های اولیه زنجیره تولید است علاوه بر آن امروزه تکنیک‌های حذف یا کاهش آفلاتوکسین در فرآیند تولید نیز به مرحله صنعتی شدن رسیده و چشم انداز مثبتی در این زمینه فرا روی صنایع غذایی متصور است.

 امروز در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه یک کارشناس بهداشت و ایمنی مواد غذایی گفت که لبنیات توزیعی در استان‌های مختلف کشور آلوده به سم آفلاتوکسین است که میزان آلودگی در استان‌های مختلف، متفاوت است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:04 - 1398/10/28
بابا یه دفه یه سمی تو اب وغذای مردم بریزین بمیرن هم شماها راحت بشین هم مردم اخه چقد اخبار تاجور ونکبت وبدبختی وووو. وووووووووووووو
United Arab Emirates
15:06 - 1398/10/28
آقامسول می فرمایدآفلاتوکسین روبکاهش است پس ماکه خیلی بی خبریم اگر خبردادی چه تاریخی بوده ب بخشیدناراحت شدیدمی خوریم حرف نمیزنیم.
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1398/10/28
این مردم بیچاره چه کاری میتوانند بکنند.وقتی عوامل مسئول به وظیفه خود عمل نکنند نتیجه اینهمه سرطان در کشور است.
United Arab Emirates
15:10 - 1398/10/28
فکربیماری مردم نیست کبدمردم مهم نیست طفلکی فکرشرکتها کارخونه داراست.
پاسخ ها
ی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
'''' پیش به سوی نابودی تمامی ملت ایران!!!
Iran, Islamic Republic of
16:13 - 1398/10/28
تو نیشابور ۱۰ نفر رفتن تو کما
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1398/10/28
بخدا آدم باید بخاطر جون بچشم ک شده ازین مملکت فرار کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
کجا فرار کنیم؟ بی پول بیکار ندار و هیچ کشوری هم که اجازه ورود نمیده. دقیقا بریم کجا؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
آره والا....
همون بهتر که همگی از این خراب شده فرار کنیم و اینجا را بسپاریم به همون زینب خانم.
Iran, Islamic Republic of
17:37 - 1398/10/28
در حال حاصر سم افلاتوکسین
در لبنیات و خشگبار بمقدار کم وزیاد وجوددارد ونمیشود انرا
کتمان کرد .
Iran, Islamic Republic of
22:48 - 1398/10/28
هیچ جای دنیا مثل کشور ایران نیست که به مردمش خیانت نکنه،حالا خوبه کشور اسلامیه
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1398/10/30
هر دم از این باغ دمی می رسد تازه تراز تازه تری می رسد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج