فرمول قلعه نویی وارِ مدیری جواب نداد؟

آمار فروش در سینمای ایران خیلی منطق خاصی ندارد. تعدادی از سینماهای کشور فروش اینترنتی دارند. سینما تیکت در پردیس ها آماری می دهد که براساسش می توان پیش بینی کرد یک فیلم چقدر فروخته است.
۱ ساعت پیش
فرهنگ و هنر

مریم سعادت: از مادرهای تکراری خسته شدم

مریم سعادت، بازیگر نقش خاله متانت در سریال «پنچری» درباره شباهت و تفاوت های این نقش با سایر نقش هایی که در تلویزیون ایفا کرده، می گوید.
۸ ساعت پیش
فرهنگ و هنر

فیلم‌های کودکانه‌ای که برای مان نوستالژی شدند

برگزاری هر ساله جشنواره فیلم کودک، نگارنده را ناخودآگاه به یاد سال های رونق سینمای کودک و نوجوان در دهه 60 و 70 می اندازد. سال هایی که مثل امروز، سینمای کودک در رکود به سر نمی برد و فیلم های موفق و پرمخاطب کودکان پرشمار بودند.
۸ ساعت پیش
فرهنگ و هنر

فیلم «Wonder Woman»؛ زمانی که داستان به پرواز در می‌آید

فیلم Wonder Woman در مقایسه با دیگر آثار سینمای DC شرایطی اشرافی دارد و موفق می‌شود که این سینمای در حال مرگ را بار دیگر سرپا نگه دارد.
۸ ساعت پیش
فرهنگ و هنر

معتبرترین و مهمترین جوایز ادبی جهان

جوایز ادبی مهم که در قالب‌های گوناگونی از پول نقد یا تندیس و مدال و... سایر نمادهای اعتباری اغلب توسط نهادهای دولتی، فرهنگستان‌ها، انجمن‌های ادبی، بنیادها و یا اشخاص منفرد به آثار ادبی برگزیده شده داده می‌شوند، یکی از مهمترین راه‌های تشویق نویسندگان و شاعران به انجام فعالیت‌های ادبی و نیز یکی از محرک‌های اجتماعی برای گرم‌تر شدن بازار ادبیات به شمار می‌آیند.
۱ روز پیش
فرهنگ و هنر

بهترین سریال های علمی تخیلی از نگاه منتقدین

در سال های اخیر شبکه های تلویزیونی با ساخت سریال های علمی تخیلی مانند «پرونده های محرمانه» ، «گمشدگان» و «چیزهای عجیب» تماشاگران این ژانر تلویزیونی را سرگرم کرده و باعث شده اند که ژانر علمی تخیلی بیش از پیش محبوبیت پیدا کند.
۱ روز پیش
فرهنگ و هنر

گفتگو با «پروین بهمنی» بانوی لالایی خوان قشقایی

پروین بهمنی، یکی از افرادی است که عمر خود را در راه حفظ، احیا و اشاعه موسیقی نواحی ایران صرف کرده تا شاید بتواند به زعم خودش گامی کوچک بردارد و این گنجینه عظیم را برای آیندگان به یادگار بگذارد.
۱ روز پیش
فرهنگ و هنر

فیلم های کمدی دردسرساز سینمای ایران

«اکسیدان» تازه ترین فیلم کمدی است که با زبان طنز سوژه ای مهم را محور روایت داستان قرار داده. فیلم هایی را که پیش از این سراغ مباحث تابو رفته اند، بررسی و سرنوشت شان را مرور کرده ایم.
۱ روز پیش
فرهنگ و هنر

پیشنهادهای فرهنگی آخر هفته

در اکران سینماها تغییرات خاصی ایجاد نشده، هنوز بهترین انتخاب از میان فیلم های روی پرده «رگ خواب» است و البته قرار است از فردا «ساعت 5 عصر» اکران شود.
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

«سربازان یک چشمِ» هالیوود

شغل و حرفه‌ و هنرشان جلب کردن توجه بیننده بوده و در این کار جزء بهترین‌های تاریخ جهانند. پنج نفر که کارشان دیدن و هنرشان دعوت به دیدن بود، اما خودشان فقط یک چشم داشتند.
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

قدرتمندترین سلاح‌های سریال «بازی تاج و تخت»

در دنیای نغمه یخ و آتش (مجموعه کتاب‌های نوشته شده توسط جورج آر.آر. مارتین و منبع افتباس سریال Game of Thrones) سلاح‌های زیادی وجود دارند که یکی از دیگری قدرتمندتر و کشنده‌تر هستند که هر کدام تاریخ و داستان مخصوص به خود را دارند.
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

فوکو و تبارشناسی سوژه مدرن

میشل فوکو در درسگفتارهای کولژدوفرانس در سال ۱۹۸۲ پروژه فلسفی خود را «نوشتن تاریخ اندیشه» توصیف می‌کند. او در توضیح این پروژه می‌گوید که هدف از این کار‌ «ارائه تحلیلی از نقاط کانونی تجربه است، که در آنها صورت‌های ممکن دانش، چارچوب‌های هنجاری رفتار فرد، و شیوه‌های ممکن زندگی سوژه به هم پیوند می‌خورند».
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

ناگفته های کارگردان مجموعه‌ی محبوب «دیرین دیرین»

علی درخشی در دوره کارشناسی، گرافیک خوانده و سال 1370 کاریکاتور را با مجله طنز و کاریکاتور آغاز کرده و اواخر دهه 80 به انیمیشن رو آورده است. از آثار او می توان به مستند انیمیشن، حیات وحش، ترافیک، گزارش اوتی، شهر زندگی، کلاه نجات، آقا معلم و بچه ها، بر همگان واضح و مبرهن است که ... مانی و نقاشی های سرگردان، بیمار و مجموعه پرطرفدار دیرین دیرین اشاره کرد.
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

جدیدترین فیلم های سینمایی دنیا اینجاست (53)

کیث کیمبل، از وب‌سایت متاکریتیک هر هفته آخرین اخبار، آپدیت ها، تریلرها و مطالب مربوط به فیلم های سینمایی که قرار است در طول ماه های آینده روی پرده سینماهای دنیا بروند را گردآوری و منتشر می کند.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

بهترین مبارزان تاریخ سینما

کنگ‌فو، کاراته، کیک‌بوکسینگ، مویتای و هر استایل مبارزه‌ای که شما فکرش را بکنید، در صفحه نقره‌ای سینما همه چی مهیا است تا ورزشکاران و استادان این سبک خودی نشان دهند.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

احسان کرمی: خودم را مجری صداوسیما نمی‌دانم!

احسان کرمی مجری تلویزیون و گوینده رادیو است که مدتی به دلیل ممنوع التصویری از تلویزیون دور بود او این موضوع را تایید می‌کند ولی دلیل آن را نمی‌داند کرمی در گفت وگو باما به تفصیل درباره این موضوع گفتگو کرده است.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

«همینگوی» هرگز کهنه نخواهد شد

ارنست همینگوی از آن دست نویسنده هایی است که نمی شود دوستش نداشت؛ نویسنده ای که صرفا نه متعلق به گروه روشنفکری است و نه متعلق به مردم عادی و نه حتی متعلق به داستان خوان های حرفه ای؛ او نویسنده ای است که زندگی سراسر اتفاقی داشته، اما با خواندن آثارش بیشتر از همه چیز آرامش را می بینیم.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

کیوان ساکت: کاری می‌کنند که از کشور برویم؟!

کیوان ساکت، استاد صاحب‌نام موسیقی و نوازنده مشهور تار و سه‌تار صراحتا از وضع موجود انتقاد می‌کند و البته نوک پیکان انتقادات خود را به سمت متولیان هنر و مدیران ارشد وزارت ارشاد نشانه می‌رود.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

لوييس بونوئل از زبان ژان- كلود كرير

ژان-كلودكرير، فيلمنامه‌نويس، رمان‌نويس و نمايشنامه‌نويس فرانسوي با نوشتن بيش از ١٤٠ فيلمنامه و تعدادي رمان و نمايشنامه، همچنين اقتباس سينمايي آثار مارسل پروست و ميلان كوندرا، همكاري با برخي از بزرگ‌ترين مولفان سينما همچون ژان- لوك گدار و لويي مال، امضاي خود را بر سينما گذاشته است.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

تتلو و جشن تتو!

حالا اسطوره هنر زیرزمینی و سوژه جذاب فضای مجازی، قهرمان اصولگرایان است. نمادی که به خوبی از هویت این جریان می گوید.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

تابستان سرد تلویزیون

فصل تابستان ایام ویژه تلویزیون است که مخاطبان، بخش زیادی از اوقات فراغت خود را با برنامه‌های آن پر می‌کنند.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

فیلم‌هایی که پیش از مرگ باید دید

هفته‌نامه کریستین ساینس مانیتور که در صفحات هنری‌اش ضمن بررسی آثار سینمای جهان، با تکیه بر منابع معتبر سینمایی، لیستی از فیلم‌های برتر طول تاریخ سینمای جهان منتشر می‌کند و برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد این آثار را که میان ٥٠ اثر برتر قرارشان داده، برمی‌شمارد.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

طنزترین کتاب هایی که تاکنون نوشته شده است

گاهی دلت می خواهد یک کتاب کاملا جدی بخوانی و با خواندنشان به جواب سوال های زیادی که در ذهن داری برسی. اما گاهی اوقات هم پیش می آید که دلت یک کتاب سرگرم کننده می خواهد تا کمی روحیه بگیرید و شاد شوید.ما کتاب هایی را معرفی کرده ایم که خنداندن خواننده را تضمین می کند.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

خاطره جالب مجید انتظامی از دیدار با شهیدبهشتی

مجید انتظامی با بیان خاطراتش، زندگی هنری خود و ارکستر سمفونیک تهران را در سال‌های نخست پیروزی انقلاب مرور کرد؛ از روزهایی که حمل ساز مجوز می‌خواست تا زمانی که موسیقی جای خود را در فضای انقلابی جامعه باز کرد.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

یکتا ناصر از خودش و «آشوب» گفت

یکتا ناصر در سال های اخیر حضور آهسته و پیوسته ای در بازیگری داشته و با دقت نقش هایش را انتخاب می کند و این روزها فیلم «به کارگر ساده نیازمندیم»، سریال «عاشقانه» را در شبکه نمایش خانگی و فیلم «آشوب» را در اکران دارد.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

توهین خانم مجری به مردم؟ هرگز!

شبکه دو از هفته پیش برنامه ای با عنوان «نگی که نگفتی» روی آنتن فرستاده با اجرای ژیلا صادقی. این برنامه از شنبه تا چهارشنبه حوالی ساعت 21 و در مدت زمانی کمتر از 30 دقیقه پخش می شود. قصدش نقد اجتماعی با زبان طنز است و وظیفه نقد بر عهده مجری قرار دارد.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

بازیگران مشهوری که کارگردان هم شدند

از قدیم در سینما چندان رسم نبوده کارگردانان بیایند جلوی دوربین و بازیگری را به شکل حرفه‌ای تجربه کنند اما عکس این موضوع زیاد سابقه داشته. از همان ابتدای حرفه‌ای شدن سینما تا امروز بازیگران زیادی بوده‌اند که ته دل‌شان دوست داشته‌اند کارگردانی را هم به شکل حرفه‌ای دنبال کنند.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

ترس از «دنیای بسته»؛ روان شناسی زندان از درون

بعضی کتاب ها مثل بعضی چیزها و بعضی کس ها وقتی به دنیا می آیند، خلایی را پُر می کنند و معنای نایافته ای را آشکار می سازند. «دنیای بسته» عمادالدین باقی از این دسته کتاب هاست.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

ماجرای «شهرزاد 2» و حاشیه هایش

فصل دوم سریال شهرزاد با اینکه توجه ها را کاملا به سمت خودش جلب کرده اما با ضعف ها، ابهامات، بازارگرمی ها و گاف هایی رو به رو است، این موارد را در سه قسمت اول سریال بررسی کرده ایم.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

بزرگترین سورپرایزها و نادیده گرفته شده‏ های امی 2017

شب پنج شنبه آکادمی تلویزیونی اسامی تمام کسانی که در تمام بخش های برنامه های تلویزیونی امسال نامزد دریافت جوایز امی شدند را معرفی کرد و مثل هر سال، تعدادی از غیرمنتظره ها نامزد شدند و بعضی از محبوب ها جا ماندند.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

باندبازي در عالي‌ترين سطح روشنفكري

قطب‌الدين صادقي در دهه ٦٠ و ٧٠ علاوه بر نگارش و كارگرداني آثار نمايشي با مجله‌هاي روشنفكري مانند مجله «آدينه» همكاري داشت. آن سال‌ها در قامت منتقد ظاهر مي‌شد؛ دوراني شايد خوش در كنار سيروس علي‌نژاد و ديگراني كه حالا سال‌هاي زيادي است به دلايل گوناگون تا حدي از اين فضا فاصله گرفته‌اند. اما صادقي در غياب همراهان سابق همچنان ادامه مي‌دهد.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

دیکنز؛ معنای عمیق روزمره

در جهان دیکنزی مرزی میان انسان‌ها وجود ندارد و اگر هم مرزی وجود داشته باشد می‌توان آن را از میان برداشت. این دیگر به «حسن‌نیت» آدم‌ها بستگی پیدا می‌کند.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

سریال «مگره»؛ سریالی برای طرفداران داستان های جنایی

اولین قسمت از سریال «مگره» در ماه مارس سال گذشته از شبکه تجاری آی تی وی انگلستان پخش شد. این سریال اقتباسی از داستان های کارآگاهی ژرژ سیمنون است که در فاصله سال های 1931 تا 1972 منتشر شده اند.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

پرواز همای از بازخوانی مرغ سحر می گوید

تصنیفی که بیشتر از 90 سال پیش مرتضی خان نی داوود ساخت و ملک الشعرای بهار ترانه اش را سرود، به یکی از مهم ترین آثار سیاسی – اجتماعی موسیقی ایران تبدیل شد.«سعید جعفرزاده» معروف به پرواز همای یکی از موسیقیدانانی است که تصنیف «مرغ سحر ناله سر مکن» را تحت تاثیر این تصنیف معروف ساخته است.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

آن‌چه باید پیش از شروع فصل هفتم Game of Thrones بدانید

فصل هفتم سریال قرار است که یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین فصول سریال تا به اینجای کار باشد؛ اگرچه این فصل کوتاه‌تر از فصل‌های پیشین خواهد بود چرا که شبکه‌ی اچ‌بی‌او تنها هفت قسمت را به جای ده قسمت همیشگی برای این فصل از سریال در نظر گرفته است.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

سحر دولتشاهی در خندوانه!

رامبد جوان روز گذشته به صورت زنده با مخاطبانش گپ زد. او در این گفت و گو به درخواست مخاطبان برای دعوت از یک سری از مهمان ها از هدیه تهرانی گرفته تا ترانه علیدوستی و از همه مهمتر سحر دولتشاهی پاسخ مثبت داد.
۷ روز پیش
فرهنگ و هنر

کوروش تهامی؛ عاشقی و عاشقیت در «رگ خواب»

کوروش تهامی که با رگ خواب متفاوت ترین نقش کارنامه اش را رقم زده از این تجربه، همکاری با حمید نعمت الله و چند مسئله دیگر می گوید.
۷ روز پیش
فرهنگ و هنر

10 واقعیت جالب در مورد فیلم های «کریستوفر نولان» که نمی دانید

این روزها همه منتظر اکران فیلم «دانکرک» (Dunkirk) فیلم جدید کریستوفر نولان هستند که بدون شک حاوی صحنه های مهیج و واقع گرایانه خیره کننده ای خواهد بود.فیلم های مستقل و اورجینال او نیز به اندازه ی بازسازی ها و مجموعه های معروف در باکس آفیس عملکرد خیره کننده ای داشته و با موفقیت تجاری کامل همراه بوده اند.
۷ روز پیش
فرهنگ و هنر

تولستوی در جست و جوی رستگاری

تولستوی در یکی از نامه‌هایش، عجیب‌ترین جمله بشری را می‌نویسد: «من کاملا خوشبختم و دیگر چیزی کم ندارم.» «خوشبختیِ» تولستوی به جوانی‌اش بازمی‌گشت، آن هنگام که سرشار از زندگی در جست‌وجوی فلسفه زندگی و یافتن معنایی برای آن برنیامده بود.
۷ روز پیش
فرهنگ و هنر

وقتی «یوسا» سرانجام از «مارکز» می‌گوید

«ماریو بارگاس یوسا»، نویسنده پرویی برنده نوبل ادبیات بعد از یک دهه سکوت، از خاطراتش با «گابریل گارسیا مارکز»، نویسنده فقید کلمبیایی سخن گفت.
۷ روز پیش
فرهنگ و هنر

سردرگمی تلویزیون در پخش سریال ها

با پخش هفت شب در هفته سریال «پرستاران» و پخش همزمان دو سریال «لژیونر» و «در جست و جوی آرامش» از شبکه پنج، فرم پخش سریال در تلویزیونی تغییر می کند. آسیب های احتمالی این تصمیم را بررسی می کنیم.
۷ روز پیش
فرهنگ و هنر

این «شکسپیرِ» تمام‌ نشدنی

تعداد کتاب‌هایی که با الهام از شاهکارهای «ویلیام شکسپیر» نوشته شده‌، از حساب خارج شده است.در این گزارش به چند اثر ادبی موفق که با نگاهی به این نمایشنامه‌ها به نگارش درآمده‌، اشاره می‌شود.
۸ روز پیش
فرهنگ و هنر

بزرگترین جشنواره‌های سینمایی دنیا

همه ساله در نقاط گوناگون دنیا صدها جشنواره سینمایی برگزار می شوند. فستیوال هایی با رنگ و بوی گوناگون؛ که هر کدام به ویژگی هایی معروفند؛ و همین ویژگی ها هم جذابیت های خاص هر کدام از جشنواره ها را شکل می دهند...
۸ روز پیش
فرهنگ و هنر

بازیگران محبوبی که در «بازی تاج و تخت» کشته شدند!

هیچ برنامه تلویزیونی مثل شبکه اچ بی او شخصیت های خود را این چنین فجیعانه به کشتن نداده است. از شخصیت های کم اهمیت مثل سربازان حاضر در جنگ گرفته تا قهرمانان اصلی داستان. طی چند سال نمایش سریال «بازی تاج و تخت» بیش از صد بازیگر ایفای نقش کرده اند، ولی دیری نپاییده که صحنه نمایش را برای همیشه ترک کرده اند.
۸ روز پیش
فرهنگ و هنر

پیشنهادهای فرهنگی آخر هفته

«مادر قلب اتمی» را پیش تر قول داده بودیم که درباره اش بنویسیم و حالا که فیلم به شکلی یواش توقیف شده بهانه ای شد که بر سر آن عهدی که هستیم بمانیم.!
۹ روز پیش
فرهنگ و هنر
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج