اورهان پاموک؛ جهانی‌ترین نویسنده ترک

اورهان پاموک این روزها دارد گام به شصت سالگی می‌گذرد. جهانی‌ترین نویسنده ترک بعد از یاشار کمال و یکی از مطرح‌ترین رمان‌نویسان ترکیه که به‌عنوان یکی از جوان‌ترین نویسندگانی که توانسته‌اند جایزه نوبل را به دست آورند، شناخته می‌شود.
۱۸ ساعت پیش
فرهنگ و هنر

بازیگران «دیوار به دیوار»؛ کدامیک بهتر از دیگران بوده اند؟

حرف و قصه «دیوار به دیوار» نه پیچیده است و نه حتی سازندگان موقعیتی خلق کرده اند و هر بار اتفاقی رخ می دهد. این مدل غالبا جواب داده و سریال های زیادی بر اساس این الگو ساخته شده است.
۱۸ ساعت پیش
فرهنگ و هنر

17 فیلم ترسناکی که بر اساس واقعیت ساخته شده اند

شاید فکر کنید که بسیاری از فیلم های ترسناکی که دیده اید مبنای واقعی نداشته و تنها زاییده ی تخیلات و ذهن های شرور کارگردانان و فیلم نامه نویسان باشند. اما در کمال تعجب و البته متاسفانه باید بدانید که برخی از این فیلم های ترسناک و حقیقتاً منزجر کننده بر اساس داستان ها و اتفاقات واقعی ساخته شده اند که تصور واقعی بودن آن ها نیز برای شما مشکل خواهد بود.
۱۸ ساعت پیش
فرهنگ و هنر

داستان همیشگی همه مردان رئیس‌جمهور

در هفته‌های اخیر بحث انتخابات داغ بود. چنان داغ که تمام مسائل دیگر را تحت‌الشعاع خود قرار داده بود. در چنین شرایطی بعید نیست به ذهن رسیدن این نکته که چه فیلم‌هایی به نوعی موضوعی مرتبط با انتخابات دارند.
۱۸ ساعت پیش
فرهنگ و هنر

سریال «عداوت»؛ دشمن عزیزتر از دوست

تازه‌ترین مجموعه تلویزیونی خلق شده توسط رایان مورفی که در سال‌های اخیر با مجموعه‌هایی چون «داستان ترسناک آمریکایی» و «داستان جنایی آمریکا» به شهرت رسیده است، «عداوت» نام دارد.
۱۸ ساعت پیش
فرهنگ و هنر

کتاب هایی درباره لنین، استالین، چه‌گوارا و...

مارکس معتقد بود که در یک کشور دهقانی و عقب‌مانده نمی‌توان انقلاب کرد. از نظر مارکس، طبقه کارگر پیشرو و آگاه ، فقط برآمده از یک نظام سرمایه‌داری پیشرفته است.
۱ روز پیش
فرهنگ و هنر

آشوب؛ یک اثر موزیکالِ پرستاره و ایرانی

چالش با کاظم راست گفتار بر سر «آشوب»؛ فیلمی که تیزرهایش می گوید با یک اثر موزیکالِ خوشحال و پرستاره روبروییم اما خیلی زود ناامیدمان می کند.
۱ روز پیش
فرهنگ و هنر

پیشنهادهای فرهنگی آخر هفته

مورد خاص اکران در هنر و تجربه است که اکران محدودی دارد فیلم «این پیکان» در خانه هنرمندان و موزه سینما اکران می شود،فیلمی مستند و متفاوت در مورد تاریخچه پیکان که دیدنش وسوسه برانگیز است.
۱ روز پیش
فرهنگ و هنر

بهترین فیلم های سال 2017 تا به امروز

هر چه بیشتر وارد فصل تابستان سینمایی می شویم بر تعداد فیلم هایی که در سال میلادی جدید پخش شده و تماشاگران از دیدن آن ها لذت برده اند افزوده می شود. فروش بیشتر یک فیلم هیچ گاه به معنای خوب و محشر بودن یک فیلم نخواهد بود.
۱ روز پیش
فرهنگ و هنر

امیر مهدی ژوله: استاندارد نیستم اما بازی می کنم

دفاع امیر مهدی ژوله در برابر انتقادها به بازی اش در «دیوار به دیوار»، با او درباره علاقه مندی اش به استفاده از متریال فضای مجازی و چند مورد دیگر هم گفتگو کرده ایم.
۱ روز پیش
فرهنگ و هنر

برنامه های تلویزیونی مورد علاقه چهره های موفق

از طرف دیگر، هر فردی احتیاج دارد که گاهی بی هدف دراز بکشد و از استرس های اطراف به دور باشد. در این شرایط تلویزیون گزینه خوبی است تا برای ساعتی از تمام فکرها و دغدغه ها به دور بود. در این مطلب نام برنامه هایی که برای افراد مشهور و موق ارزش دیدن دارد آورده شده است.

رمز ماندگاری موسیقی «واروژان»؛ سادگی و عشق

معمولا وقتی از «واروژان» صحبت می شود پیش از هر چیز به آهنگ سازی و تنظیم های متنوع او در عرصه موسیقی پاپ و پس از آن به فعالیت های وی در زمینه ساختن موسیقی های فیلم اشاره می کنند؛ اما باید توجه داشت که واروژان پیش از آنکه فعالیت های جدی خود را در زمینه های یادشده آغاز کند سال ها به صورت های گوناگون در برخی گروه های آواز جمعی شرکت داشت و حتی مدتی رهبری چندین گروه کر را نیز عهده دار بود.
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

رقابت جدی «پندانه» با «سوری لند» و «دیرین دیرین»

انیمیشن پندانه چند وقتی است با تکنیکی جدید و روایتی جذاب، مخاطبان زیادی را در شبکه نسیم و شبکه های اجتماعی به خودش جلب کرده. در گفت و گو با سعید جلالیه، کارگردان این مجموعه، دلایل موفقیت آن را بررسی می کنیم.
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

خواندنی ها با برترین ها (125)

در این شماره از خواندنی ها با رمانی تاریخی از گور ویدال، رساله ای درباب شک و ایمان، رمانی از ادبیات اسپانیا و ... آشنا شوید.

فیلم های آل پاچینو، این لعنتی های دوست داشتنی

77 سال پیش در نیویورک آمریکا، نابغه ای به نام «آلفردو جیمز آل پاچینو» متولد شد؛ نابغه ای که با ظهور روی پرده سینما و نقش آفرینی های متفاوت و جذابش، بارها و بارها تماشاگران را روی صندلی هایشان میخکوب کرد.
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

بهترین فیلم‌های برنده نخل طلا در جشنواره های کن

جشنواره کن امسال به هفتادمین دوره خود رسیده است و به همین مناسبت، وب‌سایت ایندی‌وایر با نظرسنجی از منتقدین بنگاه‌های مختلف، به بررسی بهترین فیلم‌های برنده نخل طلا در ادوار کن پرداخته است.
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

چرا ایرانی ها رمان پلیسی نمی خوانند؟

آنچه امروزه از آن با عنوان رمان پلیسی یاد می شود، ذیل عنوان ادبیات سیاه قرار می گیرد که تفاوت هایی با شکل پیشین خود یعنی رمان پلیسی – معمایی دارد، چه این که ادبیات پلیسی مدرن درصدد واکاوی، رفتارباوری و بررسی دلایل ناهنجاری انسان مدرن است.
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

کنسرت گذاری، شغل پردرآمد این روزها در ایران

میزان دستمزد دریافتی هنرمندان، هزینه سالن و نور و صدا بخشی از هزینه های یک اجرای موسیقی است که باید توسط تهیه کننده پرداخت شود.
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

دردسر «دوباره ایران» برای اشرف زاده

ممنوعیت پخش آثار حجت اشرف زاده به خاطر خواندن آهنگ «دوباره ایران» در حمایت از حسن روحانی. ماجرا را از مرکز موسیقی صدا و سیما جویا شدیم و جواب شنیدیم این خبر صحت ندارد.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

«مفت‌آباد»؛ طنز سیاه چند جوان کله شق در قلب تهران

«فضای «مفت‌آباد» را چندان ابزورد نمی‌دانم و فضایی شبیه به کارهای عبدالرضا کاهانی دارد. به‌نظرم این فیلم بیشتر به فضای جفنگ تنه می‌زند؛ شبیه به سینمای برادران کوئن.»
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

سه هزار سال تاریخ ایران، فقط در 167 صفحه

گفت و گو با پروفسور ریچارد فولتز، ایران شناس کانادایی و نویسنده کتاب «ایران در تاریخ جهان»؛ کتابی که اخیرا با ترجمه ع. پاشایی منتشر شده و به بازار آمده است.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

مرور شاهکارهای «واروژان»، نوستالژی موسیقی پاپ

«واروژها خباندیان» ملقب به «واروژان» در 13 آذر 1325 در قزوین متولد شد. پس از فوت مادرش در دو سالگی به تهران کوچ کرد و سرپرستی او به مادربزرگش سپرده شد. واروژان در هفت سالگی وارد مدرسه شبانه روزی ایتالیایی ها شد و تا پایان کلاس ششم را در آن مدرسه گذارند.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

سری فیلم‌های «سریع و خشمگین»، پرفروش‌های هیجان انگیز

سری فیلم های «سریع و خشمگین»، مجموعه فیلم هایی هیجان انگیزی که پس از پخش اولین قسمت از آن در سال 2001 تا امروز تقریبا هر دو سال یک قسمت دیگر ساخته شده و تهیه کنندگانش هر بار بیشتر از دفعه قبل پول درو کرده اند.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

سریال جذاب «عداوت»؛ داستان دشمنی بین دو ستاره

درباره مینی سریال جذاب «عداوت» که از شبکه اف. ایکس پخش شده و داستان دو ستاره هالیوود و دشمنی بین شان را روایت می کند.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

«مارکز» چطور نویسنده شد؟

وقتی از «گابریل گارسیا مارکز» پرسیده شد داستان‌نویسی را از کجا آغاز کرده، او پاسخ داد: همه چیز از «مسخ» کافکا شروع شد.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

درباره نیما یوشیج، زمانه اش و موافقان و مخالفانش

گفت و گو با ایرج پارسی نژاد درباره نیما یوشیج و فضای ادبی که نیما در آن مطرح شد و همچنین کسانی که به موافقت و مخالفت با پیشنهادهای نیما برخاستند.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

سمیر زند: ذهن «حبیب» را مسموم کردند

چند روزی می شود که قطعه «دیره» به خوانندگی سمیر زند (نام هنری محمد حسین خزعلی، فرزند آیت الله خزعلی) و احمدرضا محبیان (پسر بزرگ حبیب) در فضای مجازی دست به دست می چرخد و خیلی ها را به تعجب واداشته.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

بازیگرانی با سودای خوانندگی

همه چیز با یک اتفاق کوچک شروع می‌شود، با یک پیشنهاد دوستانه یا با یک هدف خاص؛ از همین جا که «تو صدای خوبی داری... تو می تونی در حد و اندازه های یه خواننده خوب و پرطرفدار روی صحنه حاضر بشی... بدرخشی... مشهور بشی...
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

بازیگرانی که خواستار مرگ شخصیت خود شده‌اند!

در فهرستی که مشاهده می‌کنید چند نمونه از بازیگرانی که خواستار مرگ شخصیت مشهور تلویزیونی و سینمایی خود شده‌اند ذکر شده است.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

سریال «عاشقانه»؛ لاکچری ترین سریال با کلی سانسور!

موفق ترین سریال شبکه نمایش خانگی این روزها «عاشقانه» منوچهر هادی است. کارگردانی که با سریال های تلویزیونی شروع کرده، سری هم به ژانر اجتماعی زده و البته این ژانر را ژانر مورد علاقه اش می داند، پس از موفقیت با «من سالوادور نیستم» به سراغ شبکه نمایش خانگی آمده تا با پرستاره ترین سریال این روزها بخت خود را در این عرصه بیازماید.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

«من هیث لجر هستم»، مستندی برای افسوس خوردن

با گذشت ۱۰ سال هنوز باور آن سخت است که هیث لجر در ۲۲ ژانویه سال ۲۰۰۸ در شهر نیویورک درگذشته است. او فقط ۲۸ سال سن داشت و حال باید شاهد مستندی با‌عنوان «من هیث لجر هستم» درباره زندگی عجیب وی باشیم.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

جدیدترین فیلم های سینمایی دنیا اینجاست (50)

موثق ترین اخبار در مورد فیلم های مورد علاقه خود و ستاره هایی که قرار است در این فیلم ها بازی کنند را در اینجا بخوانید.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

رحمانیان: عشق را می فهمم اما نه به اندازه سیمین دانشور

محمد رحمانیان برای اهل تئاتر نامی آشناست.قريب به 35 سال است كه دل به هنر ششم سپرده و در اين سال‌ها هرچه از هنر بوده، به چشم ديده است.روزگاري آنچنان نورصحنه‌ بركارهايش تابيده كه لختي فرصت فراغت نداشته و زماني آنچنان جبر روزگار از صحنه دور نگهش داشته كه مجبور به ترك وطن شده است
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

سینا شعبانخانی: «جادوی خاص» باعث شد وسواسی شوم

آرام و سربه‌زیر به نظر می‌رسد اما یک ساعت که از هم‌نشینی با او بگذرد، می‌توان فهمید آن‌قدرها هم ساکت و آرام نیست!
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

35 سریال محبوبی که دیگر پخش نمی‌شوند

کنسل شدن برخی از این سریال ها غیرمنتظره به نظر نمی رسید، برای مثال سریال درام حقوقی «شک» (Doubt) از شبکه ی سی بی اس با بازی کاترین هیگل در نقش اول که مورد استقبال تماشاگران قرار نگرفت. همچنین سریال دیگر این شبکه نیز با عنوان «ناتوان» (Powerless) نیز نتوانست بینندگان زیادی را به خود جلب کند.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

حدس بزن چه بلایی بر سر سیاهان می آید!

جوردن پیل که عضو گروه کمدی دو نفره «کی و پیل» است، در اولین ساخته بلند سینمایی اش که نام «راه فرار» (یا «بیرون برو» یا «فرار کن») را بر آن نهاده، کاری را ارائه داده که بی شباهت با برخی فیلم های معروف گذشته نیست اما در عین حال ترکیب عجیبی دارد و آمیزه ای از کمدی و ترس واقعی است.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

باز شدن جعبه سیاه مناظره ها در «خندوانه»

یک شب قبل از برگزاری انتخابات، رامبد جوان، سید احسان قاضی زاده هاشمی، سخنگوی کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را به خندوانه دعوت کرد و راجع به پشت پرده برگزاری مناظره ها و ابهامات با او گپ زد.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

کتاب هایی که هر دختر نوجوانی باید بخواند

نوجوانی دورانی پر رمز و راز و گیج کننده است و یکی از چیزهای که ما را در طول این سال های دگرگون شونده می تواند کمک کند خواندن کتاب های پر محتوی و قدرت بخشی چون کتاب های زیر است.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

این شما و این هم فیلم های ترسناک ایرانی!

فیلم سینمایی «زار» ساخته نیما فراهی جز معدود فیلمهای ترسناک ایرانی است که در جشنواره جهانی فجر امسال اکران شد؛ اما آثار ترسناک ایرانی سالهای اخیر کدامها هستند.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

امیرعلی نبویان: چه اسمی بهتر از اسم خودم؟

امیرعلی نبویان زاده، متولد فروردین ماه سال 1359 در آمل، نویسنده، مجری و بازیگر تلویزیون است که با داستان های امیرعلی در برنامه تلویزیونی رادیو هفت به شهرت رسید.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

سفر پر پیچ و خم «نیکول کیدمن» تا کسب عنوان ملکه کن

او نقش یک زن سوء استفاده گر بلوند را بازی کرده، یک پرنسس آمریکایی شده و حسابی لارس فون تریه را اذیت کرده است. اما به نظر می رسد سال ۲۰۱۷ بتواند بهترین سال نیکول کیدمن تا به حال در فستیوال فیلم کن باشد.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

سینمای وسترن و قهرمان های قانون شکن اش

گفت و گو با فرزاد موتمن درباره سینمای وسترن و قهرمان های قانون شکنش که روی زین اسب هایشان زندگی می کردند؛ مردانی از دنیای تفنگ ها و دوئل ها و جاده های غرب وحشی.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

مجید واشقانی: شبیه «احسان علیخانی» بودن بد نیست

مجید واشقانی که این شب ها با سریال «دیوار شیشه ای» هر شب روی آنتن شبکه یک است، درباره این تجربه و شباهت زیاد رفتار کاراکترش در این سریال به مجری برنامه «ماه عسل» می گوید.
۷ روز پیش
فرهنگ و هنر

«دروغ های بزرگ کوچک» چه جور سریالی است؟

تنها جایی که می توان نیکول کیدمن، ریز ویترسپون، لورا دِرن، شایلین وودلی و زو کراویتز را کنار هم دید، احتمالا در مراسم اهدای جوایز فلان برنامه هنری است ولی این بار باید خوشحال باشیم که این چند بازیگر توانمند در یک قاب قرار گرفته اند و تازه این قاب، پرده نقره ای سینما نیست که مجبور باشیم برای دیدنش از خانه خارج شویم...
۷ روز پیش
فرهنگ و هنر

«بهروز افخمی» از وضعیت سینما و تاثیر هفت می گوید

بهروز افخمی در گفتگوی صریحش سعی کرد درباره سینما سخن بگوید. درباره این که چرا اینقدر خارج از عرف از فیلم «ماجرای نیمروز» دفاع کرده است.
۷ روز پیش
فرهنگ و هنر
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج