50 شرور بزرگ سینمای جهان (1)

با اکران فیلم «جوخه انتحار» دوباره بحث قهرمان‌های شرور تاریخ سینما داغ شد. این فیلم اگرچه با بازخورد منفی منتقدها همراه بود اما حضور این همه شرور در قامت قهرمان باعث جذابیتی مخاطب پسند شد تا فروش این اثر کامیک بوکی بالا برود.
۱۶ ساعت پیش
فرهنگ و هنر

رمز و راز آنتوان پائولوویچ چخوف

چخوف را خیلی ها راوی بزرگ قصه های کوچک می دانند و خیلی ها، از شرق تا غرب عالم، موقعیت فعلی خود را در عرصه داستان مدیون او هستند.
۱۶ ساعت پیش
فرهنگ و هنر

شارلاتانیسم ساده‌لوحانه یا صداقت آهنگسازانه

بینال موسیقی ونیز امسال درحالی شتصمین دوره خود را برگزار می‌کند که برای نخستین‌بار موسیقی ایران در این رویداد طنین‌انداز می‌شود. در این دوره سه آهنگساز ایرانی (علیرضا فرهنگ، کارن کیهانی و مهدی خیامی) آثارشان را با بزرگترین و معتبرترین آنسامبل ایتالیا اجرا کردند.
۱۶ ساعت پیش
فرهنگ و هنر

فیلم‌های برفی ماندگاری که روی پرده نشستند

اوضاع دماغی آسمان، قسمتی از هویت سینماست؛ برف و باران و آفتاب، هرکدام فضاسازی خاصی به لحاظ مضمونی و زیبایی‌شناختی دارند و الحق که به قول معروف و چه ساده و بی‌توضیح؛ برف واقعاً سینمایی است.
۱ روز پیش
فرهنگ و هنر

فیدل کاسترو، از زبان دوست دیروز و مخالف امروزش

فیدل کاسترو در چشم بسیاری اسطوره‌ای بود به جا مانده از دورانی پرآشوب که قهرمانان آرمان‌ها و آرزوهای فرودستان را یک‌تنه به دوش می‌کشیدند و هیبت و جذبه آنان، توده‌ها را مجذوب و مسحور خود می‌کرد. در دوران پسامدرن اما بسیاری اسطوره‌ها را زنده نمی‌خواهند.
۱ روز پیش
فرهنگ و هنر

پیشنهادهای فرهنگی آخر هفته

«سه خواهر» نوشته ی آنتوان چخوف به کار گردانی مرتضی اسماعیل کاشی در تالار مولوی در حال اجراست و اتفاقا با استقبال هم مواجه شده. کاری فیزیکال و اصیل که هم آموزه های یوگا را دارد و هم توامان از آموزه های روانشناسی یونگ و فرویدی بهره برده.
۱ روز پیش
فرهنگ و هنر

گرافیتی؛ هنر خیابانی نامشروع

وقتی که صحبت از هنر خیابانی می شود، قبل از هر چیز باید خیابان را بشناسیم. فضایی که هر روز به شهروندان تعلق می گیرد. این تعلق چه شرایط و تعریفی دارد؟
۱ روز پیش
فرهنگ و هنر

این صحنه ها زاییده ذهن بازیگران هستند

باورش سخت است اما تعدادی از محبوب ترین صحنه فیلم های مشهور دنیا در واقع هرگز در فیلمنامه نبوده اند.
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

لُرتا هایراپتیان؛ نگین انگشتر تئاتر ایران

گفت و گوی منتشرنشده با زنده یاد زاون قوکاسیان که اخیرا کتاب «بردی از یادم: مروری بر زندگی لُرتا هایراپتیان؛ «نگین انگشتر تئاتر ایران» از او منتشر شده است.
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

بهرنگ علوی: دوست دارم نقش ترامپ را بازی کنم

بازیگر نقش «فرزین» در سریال «هشت‌ونیم دقیقه» معتقد است که «ما باید کاری کنیم که خود مردم دیش‌ها را از پشت بام بردارند و نه از طریق اقدامات ضربتی؛ وقتی مردم بدانند که تلویزیون ملی برنامه‌های خوب تولید می‌کند و تنوع برنامه‌ها زیاد باشد و در همه سبک‌ها برنامه‌ها تولید می‌شود، خودشان انتخاب می‌کنند که رسانه ملی را ببینند.»
۲ روز پیش
فرهنگ و هنر

«فیدل کاسترو» در سینما و تلویزیون

شکی نیست که چهره‌ای انقلابی مثل «فیدل کاسترو» سوژه جالبی برای ساخت فیلم محسوب می‌شود. زندگی او تاکنون بارها از زوایای مختلف در سینما و تلویزیون روایت شده است.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

فیلم‌بازی با برترین ها (33)

صنعت سینما بسیار گسترده، رنگارنگ، جذاب و پرطرفدار است. هر ساله تعداد زیادی فیلم و سریال در کشورهای مختلف دنیا تولید می شود و مخاطبان بسیاری در این سیل عظیم فیلم ها سردرگم می شوند.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

جناب خان در کما

از بین این همه اتفاق های مهم و جنجالی تلویزیونی، هیچ کدام شان توی این یک هفته به اندازه بودن یا نبودن جناب خان در خندوانه واکنش نداشت.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

«اعتراف به زندگی»؛ عشق و سیاست نرودا

گفت و گو با احمد پوری به بهانه انتشار کتاب «اعتراف به زندگی» پابلو نرودا؛ مردی بزرگ که دستی هم در سیاست داشت اما همه او را به نام یک شاعر بزرگ جهانی می شناسند.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

بهترین فیلم‌های هنری تاریخ سینما

انتخاب «ترین‌ها» در دنیای سینما بازی جذاب و پرطرفداری است. چنان جذاب و پرطرفدار که تقریبا بیش از هر مطلب تحلیلی و حتی تفننی دیگری خوانده و نقل می‌شود؛ چنان جذاب و پرطرفدار که تقریبا هیچ نشریه‌ای خود را از فرصت‌ها و امکان‌های متعاقب این بازی محروم نمی‌کند.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

10 قله ای که باب دیلن قبل از نوبل فتح کرد

انتخاب آکادمی نوبل این بار حتی از انتخاب سال گذشته نیز بحث برانگیزتر بوده است؛ سال گذشته اهدای نوبل به «سوتلانا الکسیویچ»، گزارش نویس اهل بلاروس، بسیاری از اهالی ادبیات را متعجب کرد. امسال نیز با اعلام نام «باب دیلن» صف موافقان و مخالفان شکل گرفت.
۳ روز پیش
فرهنگ و هنر

خواندنی ها با برترین ها (105)

در این شماره از خواندنی ها با پنج نمایشنامه از ائوریپیدس نمایش نامه نویس مشهور یونان باستان، زندگی نامه جدیدی از فردریش نیچه، مجموعه مقالاتی از امبرتو اکو و... آشنا شوید.

همه چیز درباره سریال «اندور»؛ داستان بازرسِ رنگ پریده

درباره سریال اندور (Endeavour)؛ داستان یک بازرس رنگ پریده و به ظاهر بی دست و پا به نام اندور مورس که راز گشودن گره معماهای پیچیده را خوب بلد است.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

در دنیای فیلمسازی مل گیبسون

از روزهایی که مل گیبسون خود را به عنوان پدیده ای جدید در سینمای استرالیا معرفی کرد و با سه گانه «مد مکس» و همچنین «گالیپولی» و «سال زندگی خطرناک» به چهره ای جذاب نزد سینماروها تبدیل شد ۳۵ سال می گذرد.
۴ روز پیش
فرهنگ و هنر

آواز ایرانی در مسیر انحراف

مجید درخشانی، نوازنده و آهنگساز صاحب‌نام موسیقی ماست. او از شاگردان مرحوم محمدرضا لطفی به حساب می‌آید. درخشانی که از‌ سال ۱۳۶۳ به آلمان مهاجرت کرد، در‌ سال ۱۳۸۴ پس از ۲۱ سال، به ایران بازگشت و گروه خورشید را بنیان گذاشت.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

تام هنکس،‌ یک ابر مرد معمولی

تام هنکس نه جلوه‌ی دون ژوان مآب مارلون براندو یا آل پاچینو را دارد نه بهره‌ای از زیبایی پل نیومن و امثالهم برده. هنکس مشکل بینایی دارد، عینک طبی می‌زند و وقتی در مراسم اسکار با عینکی کائوچویی ظاهر می‌شود شمایل ابرمرد هالیوودی برای همیشه از دست می‌رود.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

بهنوش طباطبایی و عشق چریکی اش

«لیلا زمردیان» یکی از کاراکترهای حاسس «سیانور» است؛ نقشی که با وجود کوتاه بودنش در طول فیلم اما کاملا بازیگرش را به چالش می کشد. لیلا یکی از چریک ها و مهره های اصلی سازمان مجاهدین است که در ماجرای انشعاب سازمان در مسیر دوراهی عشق و وظیفه گیر می کند.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

چرا باید رمان های چارلز دیکنز را خواند؟

چارلز دیکنز نویسنده اذهانی ست که در لایه های خود به نیستی دیگران می اندیشد یا انتقام نقایص جسمی یا روحی شان از جهان. چیزی شبیه به جهان داستایوفسکی. و دیکنز در این مسیر خواننده را با انبوهی لحن، زبان و رفتار متناقض تنها می گذارد که هر کدام شان وجهی از این ارواح پریشان را به او نشان می دهند.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

آشنایی با کشورهای صاحب سبک در سینما: اتریش

سینمای اتریش به خاطر موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به آلمان و همچنین دارا بودن فرهنگ خاص وینی که یک کالت آوانگارد بود در سالهای اولیه ظهور سینما بسیار رشد کرد.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

مهدی سلطانی از «امیرکبیر» محبوبش می گوید

مهدی سلطانی بازیگر توانمند تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان در این گفتگو از رمز موفقیت اش در ارتباط برقرار کردن با نقش هایش می گوید. سال گذشته او در نمایش «خاطرات و کابوس ها» در نقش امیرکبیر بار دیگر درخشید و این نقش جز دوست داشتنی ترین نقش هایش شد.
۵ روز پیش
فرهنگ و هنر

خنده تراژیک پای کلاس درس پریناز و پرنیان

اختلاف‌نظر بین شاگرد و استاد، عدم درك و ایجاد ارتباط با یكدیگر، استدلال‌های غیرقابل پذیرش و تنبیه، همه و همه بخشی از روندی است که منجر به یک جنایت می‌شود.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

«هشت و نیم دقیقه»ی زجر آور در شبکه دو!

«هشت و نیم دقیقه» فارغ از کاستی هایش پس از مدت ها باکس سریال های شبکه دو را زنده کرد. «هشت و نیم دقیقه» دیده شد و دیده شدن یک مجموعه در شرایطی احتضار صدا و سیما کم غنیمتی نیست، اما آیا هدف فقط جذب مخاطب است؟
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

شریعتی و تفکر گذشته ما

بیژن عبدالکریمی، مؤلف کتاب «شریعتی و تفکر آینده ما»، از مرحوم دکتر شریعتی تمجیدها، تحسین‌ها و ستایش‌هایی واقعاً غلوآمیز کرده است؛ گویی شریعتی همه‌چیز و همه‌کس تاریخ ماست.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

سریال های آمریکایی؛ از توهم توطئه تا خلاقیت های هنری

شهزاد رحمتی از روزنامه نگاران و کارشناسان با سابقه سینما و سریال های خارجی در ایران است. او بیش از سه دهه است که در حوزه های مربوط به روزنامه نگاری فعالیت دارد و در این مدت شناخت بسیار دقیقی از روند و فرآیندهای تولید آثار نمایشی در صنعت سینما و سریال سازی جهان به دست آورده است.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

کیمیایی بخواهد «گوزن ها» را بسازد اجازه می دهند؟

پولاد کیمیایی این روزها حسابی خبرساز شده است. پدرش به خاطر او و برای نشان دادن عشق پدری وارد دعوایی بزرگ با تهیه کننده فیلم جدیدش شده است.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

فیلم های ایرانی و عشق های نامتعارف!

عشق نامتعارف میان حسین و زیبا در فیلم «نیمه شب اتفاق افتاد» بیشتر از همه چیز یادمان انداخت که تعداد عشق های نامتعارف و عجیب در سینمای ایران کم نبوده؛ از عشق یک ساواکی به یک مبارز گرفته تا یک فرد به یک مانکن. از بین این عشق های نامتعارف، سوژه هایی که در آنها عاشق، چندین و چند سال از معشوق کوچک تر یا بزرگ تر بوده، تقریبا بیشترین فراوانی را دارد.
۶ روز پیش
فرهنگ و هنر

آشنایی با کشورهای صاحب سبک در سینما: اسپانیا

اسپانیا همواره یکی از موفق‌ترین و پرمعناترین فیلم‌های اروپایی را در بدو پیدایش سینما تا حدود سال‌های دهه ۱۹۵۰ تولید می‌کرد.البته گاهی وقفه‌هایی نیز در این سینمای پویا به سبب مسائل سیاسی و اجتماعی خاص این کشور پدید آمده‌ است.
۷ روز پیش
فرهنگ و هنر

مَد مِن؛ حیرت انگیز وحشتناک

سریال «مد من» - مردان خیابان مدیسن - مخاطب را با یک دنیای حیرت انگیز رو به رو می کند. دنیایی که از حیرت دیروز و وحشت فردا داستان هایی برای گفتن دارد.
۷ روز پیش
فرهنگ و هنر

نارکوس؛ رابین هود تبهکار

زندگی پدرخوانده ها و گنگسترها و سردسته های گروه های تبهکار همیشه ماده خام خوبی بوده برای سینما و تلویزیون. شبکه نت فلیکس که یکی از پرکارترین فیلمسازان روزگار کنونی است هم از این امر مستثنا نمانده.
۷ روز پیش
فرهنگ و هنر

فیلم هایی که درباره منافقین ساخته شدند

جایگاه منافقین در تاریخ معاصر ایران و انحرافی که پیدا کردند و به جان ملت خودشان افتادند، آن قدر فضا برای ساخت قصه و فیلم دارد که سینمای ما هم با وجود همه کم کاری ها در حوزه تاریخ معاصر سراغ آن ها رفته است.
۷ روز پیش
فرهنگ و هنر

ایران، کشوری با هزار شهر بدون سینما

درآمد سینمای ایران در سال‌های اخیر همچنان یکی از بحث‌برانگیزترین‌ها باقی مانده است، می‌گویند اگر بودجه دولتی را بگیری چیزی از آن باقی نمی‌ماند و بدنه سینما هزینه تولید و کارش را همان اول کار از بودجه دولتی برمی‌دارد و با تتمه پول فیلمی ساخته می‌شود، حالا اگر فروشی داشت فبهاالمراد و اگر هم نداشت به جیب کسی ضرری نرسیده است و خزانه دولت فقط این وسط پولی داده و رفته است.
۸ روز پیش
فرهنگ و هنر

پیشنهادهای فرهنگی آخر هفته

«نیمه شب اتفاق افتاد» دومین کار تینا پاکروان پس از «خانوم» روایت یک عشق نامتعارف میان یک بیوه زن با پسری جوان است، البته با این تفاوت که زن بیوه داستان نه نیاز مالی خاصی دارد و موقعیت اجتماعی پایین دستی او عاشق پسر جوان است و از ابراز عشقش ابایی ندارد.
۸ روز پیش
فرهنگ و هنر

فیلم هایی با نقش های مکمل فوق العاده

بیشتر اوقات فیلم ها تمام تمرکز شان را روی بازیگرنقش اصلی می گذارند و شاید برایشان بازیگران نقش مکمل زیاد مهم نباشد درست مانند زمانی که تیم های بسکتبال کافی بود یک مایکل جوردن داشته باشند تا بیشتر بازی ها را ببرند و همه مصاحبه ها و خبر ها هم درباره یک بازیکن بود.
۸ روز پیش
فرهنگ و هنر

چرا «چارلز دیکنز» هرگز تمام نمی شود؟

سرود کریسمس «چارلز دیکنز» نخستین بار در سال 1843 منتشر شد. از این کتاب تاکنون چند ترجمه به فارسی منتشر شده که از آن جمله می توان به ترجمه های مهین دانشور و محسن سلیمانی اشاره کرد. به تازگی چاپ جدیدی از این رمان کلاسیک با ترجمه فرزانه طاهری از سوی نشر مرکز در 136 صفحه و با قیمت 9 هزار و 500 تومان به بازار نشر عرضه شده است.
۸ روز پیش
فرهنگ و هنر

آشنایی با کشورهای صاحب سبک در سینما: ایتالیا

سینمای ایتالیا به واسطه‌ی سابقه تاریخی فرهنگ و هنر در این کشور؛ همواره حرف‌های زیادی برای گفتن داشته‌است. با اینهمه این روند طی ۱۰۰ سال اخیر کج دارو مریز طی‌شده است.
۹ روز پیش
فرهنگ و هنر

فیلم اولی‌هایی که به جشنواره فجر 35 می‌روند

در این گزارش با فیلم های فیلمسازان اولی که احتمال حضورشان در جشنواره فجر 35 بالا است، آشنا می‌شوید.
۹ روز پیش
فرهنگ و هنر

امیر حسین چهل تن؛ راوی صمیمی تهران

کارنامه ادبی امیرحسن چهل‌تن (۱۳۳۵- تهران) را باید از دو دیدگاه بررسی کرد: یکی آثار چاپ‌شده او به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و چند زبان دیگر است و دیگری آثار چاپ‌شده به فارسی در ایران.
۹ روز پیش
فرهنگ و هنر

«در جنگل»؛ یکی از عجیب ترین فیلم های آخرالزمانی

فیلم «در جنگل» صرفا تصویری از یک فاجعه نیست بلکه قصیده شاعرانه ای است در رثای اهمیت خانواده و عواطفی که از انسان در برابر جهان محافظت می کند.
۹ روز پیش
فرهنگ و هنر

وقتی «آسپرین» حال علیرام نورایی را خوب می کند

پس از پایان یافتن فصل اول سریال شهرزاد مخاطبان نمایش خانگی سریال جدیدی به نام آسپرین را در شبکه نمایش خانگی دیدند. آسپرین داستان یک پزشکی است که قصد دارد روی یکی از بیماران مرد خود آزمایشات عجیبی‌وغریبی انجام دهد.
۹ روز پیش
فرهنگ و هنر

سیانور؛ یک تسویه حساب ایدئولوژیک

سید محسن سیدخاموشی، یکی از عوامل اصلی ترور شریف واقفی در یکی از اعتراف های وحشتناکش گفت: «... ما ایستاده بودیم که دیدیم همشیره [لیلا زمردیان] با چادر آمد و روبروی کوچه ایستاد. حدود یک ربع گذشت که همشیره رفت. عباس از من خداحافظی کرده و داخل کوچه شد؛ لحظه ای بعد صدای شلیک گلوله بلند شد.
۹ روز پیش
فرهنگ و هنر
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج