۱۱۷۴۵۳
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲
۲۰۰۷۴۰ 
يكي از دغدغه‌هايي كه در نخستين هفته‌هاي تولد نوزاد پسر، خانواده‌ را به خود درگير مي‌كند ختنه كردن است. سوال‌هاي بسياري ذهن اين خانواده‌ها را به خود مشغول مي‌كند. چه زماني براي ختنه پسرم اقدام كنم؟ كدام پزشك تبحر بیشتري دارد؟
مجله سیب سبز: يكي از دغدغه‌هايي كه در نخستين هفته‌هاي تولد نوزاد پسر، خانواده‌ را به خود درگير مي‌كند ختنه كردن است. سوال‌هاي بسياري ذهن اين خانواده‌ها را به خود مشغول مي‌كند. خوشبختانه در کشور اسلامی ما ختنه برای تمامی پسران انجام می‌شود با اين وجود بسياري از خانواده‌ها درست در بزنگاهي كه بايد نوزادشان را براي ختنه آماده كنند با چرايي‌هاي مختلفي روبه‌رو مي‌شوند ،  چه زماني براي ختنه پسرم اقدام كنم؟ كدام پزشك تبحر بیشتري دارد؟
 
چقدر احتمال بروز خطا در ختنه توسط پزشك وجود دارد؟ مبادا پسرم آسيب ببيند؟ اين پرسش‌ها در كنار ترسي كه در برخي از خانواده‌ها به دليل ناآگاهي از ضرورت ختنه‌كردن وجود دارد، موجب مي‌شود ختنه در زماني كه بايد و شايد اتفاق نيفتد و والدين در سنين بالاتر براي ختنه فرزندشان اقدام كنند.
 
اين در حالي است كه تاخير در ختنه فرزندان پسر يا ختنه نكردن آنها مي‌تواند عوارض و اختلال‌هايي را براي‌شان به دنبال داشته باشد. در همین رابطه دکتر علی‌اصغر حلیمی، متخصص کودکان و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح می‌دهد تا نگرانی‌های والدین برطرف شود و با آگاهی اقدام به این کار کنند.

از ختنه بيشتر بدانيد

ختنه عملی است که در آن پوست اضافه سر آلت تناسلی برداشته می‌شود و با وجود آنکه در کشور ما اعتقادات و توصيه‌هاي مذهبی عامل اصلی انجام آن بوده، شده اما امروزه از ختنه به‌عنوان يك جراحی علمی ياد مي‌شود و حتی در بسیاری از کشورها با وجود آنکه از نظر مذهبی نیازی به این کار نیست اما آن را انجام می‌دهند و مثلا در آمریکا 80 درصد نوزادان پسر ختنه می‌شوندو در ایران نیز حدود 95 درصد از پسران ختنه می‌شوند.

چیزهایی که درباره ختنه پسران نمی دانید

ضرورت ختنه پسران

کودکانی که ختنه می‌شوند احتمال عفونت ادراری در آنها نسبت به کودکاني كه ختنه نمي‌شوند 15 برابر کمتر است. تحقيقات نشان داده كه با انجام ختنه احتمال ابتلا به سرطان آلت تناسلي در سنين بالا به مراتب کمتر مي‌شود. ضمن آنکه اين جراحي ساده و سرپايي احتمال انتقال عفونت‌هایی که بعد از ازدواج ممکن است از طریق رابطه زناشويي ایجاد شود را کاهش مي‌دهد. همچنین احتمال انتقال عفونت ایدز نیز به این ترتیب کمتر می‌شودبنابراین باتوجه به اینکه عفونت ادراری در کودکان زیر 6 ماه بیشتر است، توصیه مي‌شود ختنه در سنین پایین انجام شود.

كدام روش را انتخاب كنيم؟

2 روش برای ختنه وجود دارد؛ یکی روش جراحی و دیگری حلقه‌ که البته هر کدام از اینها عوارض مخصوص خود را دارند. بنابراین افرادی که این کار را انجام می‌دهند باید میزان مهارت خود را در مورد انجام هرکدام از روش‌ها بدانند و یک روش را انتخاب کنند. در روش جراحی، پزشک ابتدا در پوست جلوی آلت تناسلی شکاف کوچکی ایجاد می‌کند، بعد پوست را به عقب می‌کشد و با حفظ 2 میلی‌متر پوست اضافی بخیه می‌شود. در روش حلقه، به کمک یک حلقه پوست مانند بندناف خشک شده و بعد از چند روز می‌افتد.

عوارض هر روش چيست؟

یکی از عوارضی که در مورد ختنه می‌توان به آن اشاره کرد خونریزی است که در روش جراحی بیشتر اتفاق می‌افتد. گاهی ممکن است در زمان ختنه با بی‌احتیاطی بخشی از سر آلت نیز بریده شود که این نیز در روش اول بیشتر دیده می‌شود. گاهی نیز ممکن است چسبندگی‌های بعد از عمل اتفاق بیفتد و کودک را از لحاظ ادرار دچار مشکل کند. در روش حلقه نیز ممکن است پوست به اندازه کافی برداشته نشود یا برعکس به مقدار زیاد برداشته شود یا با جابه‌جا شدن حلقه در ادرار کودک فشار ایجاد شود.

بیهوشی یا بی‌حسی!

با اینکه هر 2 روش جراحي و حلقه با بیهوشی عمومی و بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند ولي بهترین حالت این است که بیهوشی عمومی اتفاق بیفتد زیرا در این حالت کودک آرام خوابیده و پزشک به‌راحتی و با تمرکز می‌تواند کارش را انجام دهد.

در بی‌حسی ممکن است کودک بترسد، گریه کند، حرکت کند، اضطراب داشته باشد و علاوه بر تاثیر روانی بد، درنتیجه عمل نیز ممکن است اختلال ایجاد کند. به طور کلی برای کودکان کمتر از 2 ماه معمولا از بی‌حسی استفاده می‌شود و برای کودکان بالای 6 ماه می‌توان روش بیهوشی را انتخاب کرد.

زمان مناسب برای ختنه

در مورد زمان مناسب برای ختنه کودک اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. برخی اورولوژیست‌ها و جراحان عمومی و اطفال معتقدند که این کار باید بعد از 2 سالگی انجام شود اما متخصصان اطفال، هفته‌های اول تولد را مناسب می‌دانند. میان برخی متخصصان اطفال نیز اين ديدگاه مطرح است كه بهتر است ختنه را بعد از30 روز‌گی کودک انجام داد. اما آنچه اهمیت دارد این است که بهتر است ختنه تا قبل از 18 ماهگی انجام شود زیرا احتمال عفونت ادرار در این زمان زیاد است و در صورتی که ختنه انجام نشود، این احتمال بالاتر هم می‌رود.

عارضه‌اي كه قابل درمان است

یکی از عمده خطراتی که در عمل‌های غیرحرفه‌ای ختنه به وجود می‌آید، بسته‌شدن کامل مجاری ادراری است که معمولا درنتیجه استفاده از بخیه‌های بسیار درشت ایجاد می‌شود.  در صورتی که مجاری ادراری پس از عمل جراحی ختنه تنگ‌تر شود، علائم آن معمولا به صورت درد شدید در مثانه بروز پیدا می‌کند؛ اما در صورت مسدود شدن، عوارض در همان 24 ساعت اول بروز می‌کند بنابراین تا 2 هفته بعد از ختنه باید بررسی شود که تنگی مجرا اتفاق افتاده یا نه.
 
در صورت ایجاد تنگی، پمادی تجویز می‌شود و بعد از مدتی پزشک با وسیله‌ای امتحان می‌کند که مجرا باز شده يا نه. اگر این درمان موثر نباشد، باید متخصص اورولوژی کودک را معاینه کرده و اقدام به درمان کند. اما به طور کلی معمولا بعد از یک هفته مشکلی وجود ندارد و بهبود انجام می‌شود.

کار را به کاردان بسپارید

خوب است بدانید که ختنه را بايد فردی انجام دهد که تبحر دارد و اگر توسط یک غیرمتخصص انجام شود عوارض زیادی به دنبال خواهد داشت؛ ازجمله عوارضی که می‌توان به آن اشاره کرد استفاده بیش از حد داروی بیهوشی است که می‌تواند باعث ایجاد شوک و تشنج در کودک شود و از آنجا که این قبیل کارها ممكن است در فضایی دور از امکانات بهداشتی انجام شوند، در صورت دسترسی نداشتن به بیمارستان ممکن است جان کودک به خطر بیفتد.
 
چیزهایی که درباره ختنه پسران نمی دانید

چه زمان باید عجله کرد؟

در مورد برخی از کودکان به هیچ عنوان نباید تعلل کرد و بايد خیلی زود ختنه را انجام داد. کودکانی که به شکل مادرزادی بزرگی کلیه دارند یا برگشت ادرار از مثانه به کلیه در آنها وجود دارد ازجمله این افراد هستند زیرااز آنجا که احتمال عفونت در این کودکان زیاد است توصیه می‌شود هرچه زودتر ختنه انجام دهند.

چه زمان ختنه نباید انجام شود؟

همانقدر که انجام ختنه در پسربچه‌ها به‌شدت توصیه می‌شود، برخی اوقات هم ختنه نباید انجام شود. اگر نوزاد آلت کوچکی داشته باشد یا سوراخ سر آلت نابجا باشد که به اصطلاح به آن هیپوسپادیاس می‌گویند یا اگر نوزاد انحراف آلت تناسلی داشته باشد، نباید ختنه انجام شود. دقیقا به همین دلیل است که توصیه می‌شود نوزاد بلافاصله ختنه نشود و حداقل یک بار بعد از ادرار و معاینه دقیق توسط پزشک این عمل انجام شود.

بعد از ختنه بايد بدانيد

آلت تناسلی کودک بعد از ختنه قرمز و متورم می‌شود و تا ۲۴ ساعت هم ممکن است خونریزی داشته باشد به همین دلیل باید پوشک نوزاد را به محض کثیف شدن تعویض کنید، ناحیه مورد نظر را هر روز با آب شست‌وشو دهید و از یک پماد آنتی‌بیوتیک به مدت 3 تا 4 روز استفاده کنید. باید محل ختنه با گاز تمیز پوشیده شود، اما این گاز نباید به محل ختنه بچسبد چون می‌تواند تنگی و عوارض دیگری ایجاد کند. حواس‌تان باشد که تا بهبود کامل نوزاد او را حمام نبرده و از صابون، پودر یا لوسیون برایش استفاده نکنید. اگر خونریزی یا ترشحات از آلت تناسلی ادامه پیدا کرد، سر آلت تناسلی آبی یا سیاه شد و جریان ادرار کاهش پیدا کرد حتما باید با پزشک خود تماس بگیرید.
انتشار یافته: 32
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1394/11/20
ممنون از اطلاعات کافی در مورد ختنه کردن.
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1395/06/08
باسلام من وقتی بچه بودم پدرم من را ختنه نکرده والان 32 سال سن دارم و التم خیلی بزرگ شده و خیلی درد میکنه خانمم التم را میماله ولی فایده ای نداره دکترا هم میگن خیلی بزرگ شده و از این حرفا . میشه بگین چیکار کنم ؟
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1395/10/17
سلام من 23 سالمه حتنه نشودم حالا باید چیکار کنم
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1395/10/26
اشکال نداره الانم میتونید برید ختنه کنه
Iran, Islamic Republic of
12:05 - 1395/11/24
سلام خسته نباشید نوزاد ۳ماه دارم دیروز ختنه شد چند باری اردرار کرد وسریع تعویض کردم ساعت ای که خوابیده باشه ادرار نمیکنم مشکلی پیش نمیاد
Iran, Islamic Republic of
20:29 - 1395/11/27
سلام من 14 سالمه از وقتی به دنیا اومدم مامانم تجربه نداشت و کسی به هش نگفت بابامم که چیزی نگفت تا حالا ختنه نشودم عید یا تابستون میخوان ببرم ختنم کنن نگرانم مشکلی پیش بیاد اطلاعات خوب بود ولی بیشتر راهنمایی کنید لطفا
Iran, Islamic Republic of
15:44 - 1396/01/12
هیچ موقعی برای ختنه شدن دیر نیست، حتی تا هشتاد سالگی هم توصیه شده که ختنه انجام بشه. موفق باشید.
Iran, Islamic Republic of
02:24 - 1396/02/14
سلام من پسرمو چهل روزش بود ختنه کردم الان یکسال داره اما آلتش پوست اضافه داره یعنی کلاهک داخل پوست قرار میگیره میخواستم بدونم طبیعی هست یا ختنه اشتباه انجام شده مرسی .
Iran, Islamic Republic of
01:00 - 1396/02/16
سلام من 25سالمه
پدرو مادرم میگن ک ختنه شدم ولی شکل التم با الت های ختنه شده فرق داره نه ختنه شدس نه نشده چیکار باید بکنم؟
Iran, Islamic Republic of
01:52 - 1396/02/16
سلام من 25سالمه
پدرو مادرم میگن ک ختنه شدم ولی شکل التم با الت های ختنه شده فرق داره نه ختنه شدس نه نشده چیکار باید بکنم؟
United States
09:48 - 1396/02/17
سلام من 25سالمه
پدرو مادرم میگن ک ختنه شدم ولی شکل التم با الت های ختنه شده فرق داره نه ختنه شدس نه نشده چیکار باید بکنم؟
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1396/03/27
مگه اینجا ملت دکتر هستند مشاوره می گیرید؟
برو دکتر اورولوژی ببین چی میگه!
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1396/05/03
برید کلینیک ختنه مشکلتون رو مطرح کنید حتما راه حل داره
Iran, Islamic Republic of
03:39 - 1396/05/10
سلام لطفا پیام آریا رو پاک کنید.
Iran, Islamic Republic of
15:37 - 1396/05/11
من دوازده سالگی به زورختنام کردند خیلی خجالت کشیدم
Iran, Islamic Republic of
20:28 - 1396/05/14
من الان بیست سالمه والان به تازکی ختنه شدم خیلی درد داشت نمی دانم چرا ولی نه بیهوشم کردن نه بی حس وزیاد خون آمد آیا مشکلی پیش میاید .
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1396/06/21
باعرض سلام
من مامان محمدهستم الان 12سالشه تقریبا45روزگی توسط پزشک متخصص اورولوژی ختنه شد قبل ازختنه آلت تناسلیش معمولی ونرمال بودازبعدازختنه اصلا رشدنکرده ودرهمان حالت زمان ختنه مانده وموقع ادرارکردن ادرارش بافشار وبافاصله زیاد میریزه که خیلی اذیت میشه اگه دستشویی کوچک باشه با فشار میریزه روی دیوار وبرمیگرده به سمت خودش به چندین پزشک فوق تخصص مراجعه کردیم ولی همه گفتن مشکل نداره ولی میگن یه تنگی مجرای خفیف داره نیار به عمل نداره ولی من خیلی نگرانشم خودش هم الان ازاین موضوع ناراحته
Iran, Islamic Republic of
22:43 - 1396/07/02
سلام ببخشید من پسرم رو می خوام ببرم ختنه کنم ۲ سال وهفت ماهشه دکترش گفته باید بیهوش بشه خیلی میترسم خطری نداره
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1396/07/19
سلام.در غرب کشور ختنه پسران به صورت سنتی انجام میشه و هیچگاه مشکل ساز نبوده خون ریزی اولیه چیز طبیعی هست و همین طور ترس
ولی تا جایی که ما میدونم هرچه سن پایین تر باشه بهتره بیشتر مرسوم هست بین ۴تا ۶سالگی که هم بچه توایی چشیدن درد رو داره و هم ترسش میزیزه:)
موفق
Iran, Islamic Republic of
21:09 - 1396/07/28
من پسرم تازه بدنيا امده دكتر گفته ٣ هفتگي ختنش كنيد ايا درسته؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
00:21 - 1396/10/04
سلام من درسن بیست سالگی ختنه شدم درد داشت خیلی ولی خوب عوضش مردشدیم
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1396/10/08
سلام.من 37 سالمه و تازه پسر دار شدم.پسرم یکماهشه.من خودم ختنه نردم و مشکلی نداشتم.ولی پسرم رو میخام ختنه کنم.
Iran, Islamic Republic of
10:47 - 1396/11/24
با عرض سلام
من پدر بزرگ محمد هستم . مادر نوه من فوق تخصص برده ولی پیش کار بلدش نبرده بهش میگم ببرش پیش یه سلمونی ختنه کنه قدیما همین کارو میکردن ، من از مادر بزرگشم میخوام بیاد اینجا تا محمد و راهنمایی کنه
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1396/11/24
با عرض سلام
من مادر بزرگ محمد هستم هر چی آقامون بگه همون درسته
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1396/11/24
با عرض سلام
من خاله محمد هستم هر چی آقا بزرگ بگه درسته
Iran, Islamic Republic of
10:50 - 1396/11/24
با عرض سلام
من عموی محمد هستم
Iran, Islamic Republic of
10:50 - 1396/11/24
با عرض سلام
من اون یکی عموی محمد هستم
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1396/11/24
با عرض سلام
من دایی محمد هستم
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1396/11/24
با طول سلام
همش که نمیشه با عرض سلام کرد
من دوست بابای محمد هستم
Iran, Islamic Republic of
22:02 - 1396/11/24
سلام. من دوست‌پسر مامان محمد هستم
Iran, Islamic Republic of
01:56 - 1396/11/25
چقدر ما ایرانی ها کم جنبه هستیم. چرا
نام:
ایمیل:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج