چیزهایی که درباره ختنه پسران نمی دانید
۱۱۷۴۵۳
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲
۲۶۷۰۰۷ 
يكي از دغدغه‌هايي كه در نخستين هفته‌هاي تولد نوزاد پسر، خانواده‌ را به خود درگير مي‌كند ختنه كردن است. سوال‌هاي بسياري ذهن اين خانواده‌ها را به خود مشغول مي‌كند. چه زماني براي ختنه پسرم اقدام كنم؟ كدام پزشك تبحر بیشتري دارد؟
مجله سیب سبز: يكي از دغدغه‌هايي كه در نخستين هفته‌هاي تولد نوزاد پسر، خانواده‌ را به خود درگير مي‌كند ختنه كردن است. سوال‌هاي بسياري ذهن اين خانواده‌ها را به خود مشغول مي‌كند. خوشبختانه در کشور اسلامی ما ختنه برای تمامی پسران انجام می‌شود با اين وجود بسياري از خانواده‌ها درست در بزنگاهي كه بايد نوزادشان را براي ختنه آماده كنند با چرايي‌هاي مختلفي روبه‌رو مي‌شوند ،  چه زماني براي ختنه پسرم اقدام كنم؟ كدام پزشك تبحر بیشتري دارد؟
 
چقدر احتمال بروز خطا در ختنه توسط پزشك وجود دارد؟ مبادا پسرم آسيب ببيند؟ اين پرسش‌ها در كنار ترسي كه در برخي از خانواده‌ها به دليل ناآگاهي از ضرورت ختنه‌كردن وجود دارد، موجب مي‌شود ختنه در زماني كه بايد و شايد اتفاق نيفتد و والدين در سنين بالاتر براي ختنه فرزندشان اقدام كنند.
 
اين در حالي است كه تاخير در ختنه فرزندان پسر يا ختنه نكردن آنها مي‌تواند عوارض و اختلال‌هايي را براي‌شان به دنبال داشته باشد. در همین رابطه دکتر علی‌اصغر حلیمی، متخصص کودکان و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح می‌دهد تا نگرانی‌های والدین برطرف شود و با آگاهی اقدام به این کار کنند.

از ختنه بيشتر بدانيد

ختنه عملی است که در آن پوست اضافه سر آلت تناسلی برداشته می‌شود و با وجود آنکه در کشور ما اعتقادات و توصيه‌هاي مذهبی عامل اصلی انجام آن بوده، شده اما امروزه از ختنه به‌عنوان يك جراحی علمی ياد مي‌شود و حتی در بسیاری از کشورها با وجود آنکه از نظر مذهبی نیازی به این کار نیست اما آن را انجام می‌دهند و مثلا در آمریکا 80 درصد نوزادان پسر ختنه می‌شوندو در ایران نیز حدود 95 درصد از پسران ختنه می‌شوند.

چیزهایی که درباره ختنه پسران نمی دانید

ضرورت ختنه پسران

کودکانی که ختنه می‌شوند احتمال عفونت ادراری در آنها نسبت به کودکاني كه ختنه نمي‌شوند 15 برابر کمتر است. تحقيقات نشان داده كه با انجام ختنه احتمال ابتلا به سرطان آلت تناسلي در سنين بالا به مراتب کمتر مي‌شود. ضمن آنکه اين جراحي ساده و سرپايي احتمال انتقال عفونت‌هایی که بعد از ازدواج ممکن است از طریق رابطه زناشويي ایجاد شود را کاهش مي‌دهد. همچنین احتمال انتقال عفونت ایدز نیز به این ترتیب کمتر می‌شودبنابراین باتوجه به اینکه عفونت ادراری در کودکان زیر 6 ماه بیشتر است، توصیه مي‌شود ختنه در سنین پایین انجام شود.

كدام روش را انتخاب كنيم؟

2 روش برای ختنه وجود دارد؛ یکی روش جراحی و دیگری حلقه‌ که البته هر کدام از اینها عوارض مخصوص خود را دارند. بنابراین افرادی که این کار را انجام می‌دهند باید میزان مهارت خود را در مورد انجام هرکدام از روش‌ها بدانند و یک روش را انتخاب کنند. در روش جراحی، پزشک ابتدا در پوست جلوی آلت تناسلی شکاف کوچکی ایجاد می‌کند، بعد پوست را به عقب می‌کشد و با حفظ 2 میلی‌متر پوست اضافی بخیه می‌شود. در روش حلقه، به کمک یک حلقه پوست مانند بندناف خشک شده و بعد از چند روز می‌افتد.

عوارض هر روش چيست؟

یکی از عوارضی که در مورد ختنه می‌توان به آن اشاره کرد خونریزی است که در روش جراحی بیشتر اتفاق می‌افتد. گاهی ممکن است در زمان ختنه با بی‌احتیاطی بخشی از سر آلت نیز بریده شود که این نیز در روش اول بیشتر دیده می‌شود. گاهی نیز ممکن است چسبندگی‌های بعد از عمل اتفاق بیفتد و کودک را از لحاظ ادرار دچار مشکل کند. در روش حلقه نیز ممکن است پوست به اندازه کافی برداشته نشود یا برعکس به مقدار زیاد برداشته شود یا با جابه‌جا شدن حلقه در ادرار کودک فشار ایجاد شود.

بیهوشی یا بی‌حسی!

با اینکه هر 2 روش جراحي و حلقه با بیهوشی عمومی و بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند ولي بهترین حالت این است که بیهوشی عمومی اتفاق بیفتد زیرا در این حالت کودک آرام خوابیده و پزشک به‌راحتی و با تمرکز می‌تواند کارش را انجام دهد.

در بی‌حسی ممکن است کودک بترسد، گریه کند، حرکت کند، اضطراب داشته باشد و علاوه بر تاثیر روانی بد، درنتیجه عمل نیز ممکن است اختلال ایجاد کند. به طور کلی برای کودکان کمتر از 2 ماه معمولا از بی‌حسی استفاده می‌شود و برای کودکان بالای 6 ماه می‌توان روش بیهوشی را انتخاب کرد.

زمان مناسب برای ختنه

در مورد زمان مناسب برای ختنه کودک اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. برخی اورولوژیست‌ها و جراحان عمومی و اطفال معتقدند که این کار باید بعد از 2 سالگی انجام شود اما متخصصان اطفال، هفته‌های اول تولد را مناسب می‌دانند. میان برخی متخصصان اطفال نیز اين ديدگاه مطرح است كه بهتر است ختنه را بعد از30 روز‌گی کودک انجام داد. اما آنچه اهمیت دارد این است که بهتر است ختنه تا قبل از 18 ماهگی انجام شود زیرا احتمال عفونت ادرار در این زمان زیاد است و در صورتی که ختنه انجام نشود، این احتمال بالاتر هم می‌رود.

عارضه‌اي كه قابل درمان است

یکی از عمده خطراتی که در عمل‌های غیرحرفه‌ای ختنه به وجود می‌آید، بسته‌شدن کامل مجاری ادراری است که معمولا درنتیجه استفاده از بخیه‌های بسیار درشت ایجاد می‌شود.  در صورتی که مجاری ادراری پس از عمل جراحی ختنه تنگ‌تر شود، علائم آن معمولا به صورت درد شدید در مثانه بروز پیدا می‌کند؛ اما در صورت مسدود شدن، عوارض در همان 24 ساعت اول بروز می‌کند بنابراین تا 2 هفته بعد از ختنه باید بررسی شود که تنگی مجرا اتفاق افتاده یا نه.
 
در صورت ایجاد تنگی، پمادی تجویز می‌شود و بعد از مدتی پزشک با وسیله‌ای امتحان می‌کند که مجرا باز شده يا نه. اگر این درمان موثر نباشد، باید متخصص اورولوژی کودک را معاینه کرده و اقدام به درمان کند. اما به طور کلی معمولا بعد از یک هفته مشکلی وجود ندارد و بهبود انجام می‌شود.

کار را به کاردان بسپارید

خوب است بدانید که ختنه را بايد فردی انجام دهد که تبحر دارد و اگر توسط یک غیرمتخصص انجام شود عوارض زیادی به دنبال خواهد داشت؛ ازجمله عوارضی که می‌توان به آن اشاره کرد استفاده بیش از حد داروی بیهوشی است که می‌تواند باعث ایجاد شوک و تشنج در کودک شود و از آنجا که این قبیل کارها ممكن است در فضایی دور از امکانات بهداشتی انجام شوند، در صورت دسترسی نداشتن به بیمارستان ممکن است جان کودک به خطر بیفتد.
 
چیزهایی که درباره ختنه پسران نمی دانید

چه زمان باید عجله کرد؟

در مورد برخی از کودکان به هیچ عنوان نباید تعلل کرد و بايد خیلی زود ختنه را انجام داد. کودکانی که به شکل مادرزادی بزرگی کلیه دارند یا برگشت ادرار از مثانه به کلیه در آنها وجود دارد ازجمله این افراد هستند زیرااز آنجا که احتمال عفونت در این کودکان زیاد است توصیه می‌شود هرچه زودتر ختنه انجام دهند.

چه زمان ختنه نباید انجام شود؟

همانقدر که انجام ختنه در پسربچه‌ها به‌شدت توصیه می‌شود، برخی اوقات هم ختنه نباید انجام شود. اگر نوزاد آلت کوچکی داشته باشد یا سوراخ سر آلت نابجا باشد که به اصطلاح به آن هیپوسپادیاس می‌گویند یا اگر نوزاد انحراف آلت تناسلی داشته باشد، نباید ختنه انجام شود. دقیقا به همین دلیل است که توصیه می‌شود نوزاد بلافاصله ختنه نشود و حداقل یک بار بعد از ادرار و معاینه دقیق توسط پزشک این عمل انجام شود.

بعد از ختنه بايد بدانيد

آلت تناسلی کودک بعد از ختنه قرمز و متورم می‌شود و تا ۲۴ ساعت هم ممکن است خونریزی داشته باشد به همین دلیل باید پوشک نوزاد را به محض کثیف شدن تعویض کنید، ناحیه مورد نظر را هر روز با آب شست‌وشو دهید و از یک پماد آنتی‌بیوتیک به مدت 3 تا 4 روز استفاده کنید. باید محل ختنه با گاز تمیز پوشیده شود، اما این گاز نباید به محل ختنه بچسبد چون می‌تواند تنگی و عوارض دیگری ایجاد کند. حواس‌تان باشد که تا بهبود کامل نوزاد او را حمام نبرده و از صابون، پودر یا لوسیون برایش استفاده نکنید. اگر خونریزی یا ترشحات از آلت تناسلی ادامه پیدا کرد، سر آلت تناسلی آبی یا سیاه شد و جریان ادرار کاهش پیدا کرد حتما باید با پزشک خود تماس بگیرید.
انتشار یافته: 39
در انتظار بررسی:3
Iran, Islamic Republic of
00:08 - 1397/08/08
ختنه در سنین خیلی پایین باعث بلوغ زودرس در سنین ده تا دوازده سالگی میشود .... و این یعنی فاجعه‌ای بزرگ در زندگی یک نوجوان.......
United Kingdom
22:54 - 1397/08/09
قدیما پسرا توسن سیزده چهاردهسالگی ختنه میکردند خوب سخت بود خجالت میکشیدن نظرمن توسن پاین بهتر
پاسخ ها
امیر
Netherlands
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
منو تابستون امسال تو ۱۵ سالگی ختنه کردن واقعا درد داشت خجالتشم که نگو
مخصوصا که خانومه همسایمون که دکتره ختنم کرد
Iran, Islamic Republic of
00:04 - 1397/08/26
من در سن پایین ختنم کردند
France
00:54 - 1397/09/08
پسرم سیزده ساله هست ختنه نکردمش
الان میخوام ختنش کنم
بنظرتون چن روزه خوب میشه بره مدرسه
بعدش دامن تنش کنم
؟
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
بنظرم جرا‌حی باشه بهتره جون خودم جراحی بود عالی بود بعد
به بنظرم دامن تنش نکن چون برایه یه پسر سیزده ساله واقعا خجالت آوره من دامن نپوشیدم دو سه روزه هم خوب میشه میره مدرسه من دو سه روزه خوب شدم ایشالله ختنه کردنش مبارک باشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
مریم خانوم شما چرا پسرتون رو در بچگی ختنه نکردی دلیلیش چی بوده چرا گذاشتی بشه سیزده ساله بعد میخوایی ختنه ش کنی
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1397/09/10
اما خانومه مریم خاخوم شما اگه میخواهید پسرتونو حتما میخواهید ختنه کنید درموردش با پسرت حتما حرف بزنید ببینید خودش چطوریی دوست داره و اگر ختنه شم کردی نزار سنش از این بره بالا جون هرچه بزرگتر بشه دردش بیشتر میشه و یا ختنه ش نکنید بزارید خودش برای بدنه خودش تصمیم بگیره و یا ختنه ش نکنید خودش وقتی بزرگ شد دوست داشت بره ختنه کنه دوست نداشت نره به هرحال بهتره ختنه کردنش رو اختیاره خودش باشه
Iran, Islamic Republic of
18:16 - 1397/09/10
من به زور توسن چهاردهسالگی ختنهام کردند تومطب دکتر شلوارم خودم دراوردم ولی شورتم به زوردراوردند خیلی خجالت کشیدم تو سن بالا مریم خانم سخت ختنه کردن
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
سلام امین داداش کی ختنه کردنت ؟
چند روز بعدش دامن پوشیدی ؟

واست جسن گرفتن ؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
آقا امین چرا تو سن چهارده سالی ختنه شدی دلیلش چی بود چرا زوتر ختنت نکردت به چه روشی ختنه شدی
مریم .
France
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
امین جان پسرم میشه داستان ختنه خودتو از اول بگی برامون
Iran, Islamic Republic of
19:46 - 1397/09/10
مریم خانوم من که اختیاره ختنه کردنم دسته خودم نبود دسته مامانم بود یعنی مامانم دکتر رو صدا کرد امد ختنم کرد اصلا درموردش حرف نزده بود باهام بدونه این که به من بگه دکتر رو صدا زد ولی شما بهتره با پسرت درمورده ختنه کردنش باهاش حرف بزن شاید دوست داشته باشه خودش برای بدنه خودش تصمیم بگیره جون یه عضویی از بدنه پسرت برداشته بشه یا دوست نداشته باشه ختنش کنی یا به هر حال حرف ختنه کردنشو با خودش درمیون بزار
Iran, Islamic Republic of
21:07 - 1397/09/11
متاسفانه پسرم راضی نمیشد مامان بزرگش به زور برد و ختنش کرد بعدشم الان تو خونه داره استراحت میکنه یه دامن قرمز هم تنش کردیم بیچاره خیلی ناراحته از ختنه شدنش و مادربزرگش جلو چنتا زن ختنه کرده که پسرم خیلی ناراحته ازش
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
واااایی خدای من مبارکش باشه الهیی پسرت دیگه یه مردی شده واسه خودش ولی این کار اصلا درست نیست اصلا این خیلی بده جلوی جنتا زن ختنه بشی واقعا واس روحیه بچه خیلی تاثیر داره اون دیگه وقتی بزرگم بشه تو ذهنش میمونه که جلوی چنتا زن ختنه ش کردین هم این که ممکنه هیچ وقت مادر بزرگشو دوست نداشته باشه بخاطره این کارش کاش به روز
ختنه ش نمیکردین یا حداقل یه قولی از میگرفتین که ختنت نمیکنیم ولی باید خودت که بزرگ شدی قول بدی که بریی ختنه کنی
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
مریم خانوم من که گفته بود دامن تنش نکنید چرا دامن تنش کردین بیچاره حق داره ناراحت بشه جلوی چنتا زن ختنه ش کردین این چه کاریه آخه بعد شما پسرتون اسمش چیه چرا که زوتر به ختنه پسرت اقدام نکرده بودی بعد به روشی ختنه ش کردین
Iran, Islamic Republic of
18:28 - 1397/09/13
من توسن پاین از ترس ختنه نکردم تا اخرش توسن چهاردهسالگی پدرمادرم به زورختنهام کردند چون سنم بالا بود وتو سن بلوغ بودم وقتی شلوارشورتم دراوردن خیلی خجالت کشیدم بدختنه دامن پام کردند مریم خانم ختنه براپسر بزرگ سخت خجالتم میکشه
پاسخ ها
مریم
France
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
واست جشن گرفتن؟
دامنت چجوری بود ؟
چند روز طول کشید که خوب شد ؟
یکم کامل بگو لطفا از اول که میخواستن ختنت کن کنن رو تعریف کن
؟الان چند سالته
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
آقا امین شما به چه روشی ختنه شدی
Iran, Islamic Republic of
17:29 - 1397/09/14
مریم خانوم به چه روشی پسرتو ختنه کردین اسمش چیه پسرت
پاسخ ها
مریم
France
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
جراحی دیگه تو این سن که حلقه نمیشه
Iran, Islamic Republic of
18:40 - 1397/09/14
چندروز جلوتر مامانم میگفت میخواهیم ختنه ادبکنیم روزختنه گفت برو حمام بدحمام گفت اماده شو بدرفتیم تومطب دکتر گریه کردم دکتر گفت شلواردو دربیار دراوردم گفت شورتم دربیارکه درنیوردم روتخت خوابیدم دکتر شورتم دراورد حالتم بزرگ بود خجالت کشیدم دوتا امپول زدختنهام کرد دامن رنگش سفید بود شب برام جشن گرفتند ده روزکشید خوب شدم ختنه توسن بالابد دردختنه بد مریم خانم ولی پسرا مجبور درد تحمل کن برا من سخت بود
پاسخ ها
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
من پسرمو اشنباه کردم نوزادی ختنه نکردم واقعا الان داره اذیت میشه تو فامیل شپا مگه تو چند سال ختنه میکنن که میگی بچگی نذاشتموختنه کنن
پانسمان ختنه تو کی عوض میکرد چن روز یه بار عوض میکردی . چنتا بچه هستین تو خانواده منظورتم موقع ختنه خواهد برادرت هم بودن قبله ختنه که مادرت میگفت امسال باید ختنه کنی چی میگفتی مقاومت میکردی یا نه . بعده ختنه خانوما هم اومدن واسه جشنت ؟
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
امین جون بگو دیگه
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1397/09/15
هر کی از دوستان هم که اینجاست و ده سالگی به بعد ختنه شده ممنون میشم داستان و خاطره شو بگه برامون
France
20:36 - 1397/09/15
لطفا کمکم کنید من پسری ۱۵ ساله هستم شدیدا دوس دارم ختنه بشم اون لحظه که دامن تن ادمم میکنن یا ختنه شدن توسط خانوم خیلی دوس دارم
کاش بشه من دوباره ختنه بشم وتقعا دوس دارم خوش بحال اونایی که مامانشون دید ختنه کرده اونارو
کاش بشه منم اون شرایط رو تجربه کنم
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
سلام آقا امیر شما چرا دوست داریی دوباره ختنه بشی مشکلی برات پیش امده برای ختنت چون اونایی در اولین ختنه کردنشون واسشون مشکلی پیش نیاد نمیتونن دوباره ختنه بشن مگر اولین ختنه شون ناقص باشه یا پوسته حالتشون کم بریده باشه دوباره ختنه شون میکنن الکی نمیشه دوباره ختنه کنی من که یک بار ختنمم کردند از ختنمم راضیم خدا رو شکر الان بیست سالمه هیچ مشکلی هم ندارم
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
اگه میشه آیدی تلگرام بذار بگم چرا دوس دارم دوبارا ختنه کنم
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1397/09/18
سلام امیر جان بخدا نمیشه عزیزم اجازه ندارم میشه همینطوریی بگی
Iran, Islamic Republic of
16:23 - 1397/09/18
سلام امیر اگه میشه لطفا شما آیدی تلگرام بزارید من میام واخل آیدیت پیام میدم
پاسخ ها
امیر
France
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
وقتی تو میگی نه من چرا بذارم؟
Iran, Islamic Republic of
18:48 - 1397/09/18
من یه برادر دارم مریم خانم تو فامیلا ما پسراشون توسن بالا ختنه میکنند من از هفت سالگی مادرم میگفت من از ترس فرارمیکردم تا اخرش توسن چهاردهسالگی مجبور بودم چون دوستام مسخرم میکردند تابستون بود بردم بازم از ترس وهم ترس امپول من وقت ختنه زن نبود مرد ختنهام کرد دوتا امپول زد بی حس شود حالتم سرشو برید بد بخیه زد دردم شروع شد الان ختنهام راضیم ختنه حالتوزیبا میکنه
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
سلام امین جان دوستات چطوریی شما رو مسخره میکردند دکتر چرا دوتا امپول بهت زدند هر دو امپول برای بی حسی بودند وقتی ختنه شدی تو مطب بود یا خونه بود حالتت بزرگ بود یا کوچک بود الان چن سالته
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
سلام امین جان شما برادرت چن سالش بوده ختنش کردین به چه روشی برادرت رو ختنه کردین الان چن سالشه از ختنه کردنش راضی است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
آقا امین پسرا قرار باشه باید حتما ختنه بشن تو سن پایین ختنه بشن خیلی بهتره تا اینکه تو سن بالا ختنه بشن هم درد میکشند همم که هرچی بزرگتر بشن یادشون نمیره که که ی ختنه شدن کدام دکتر ختنه شون کردند پس هرچقدر سن بچه برای ختنه کردن پایین باشه بهتره
مریم
France
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
امین میشه تلگرام یا اینستا بدی یکم باهات حرف بزنم ؟
یکی هم اینکه مثلاه عادیه واسه شما پسر ۱۰ یا ۱۱ ساله رو ختنه کنن؟
Iran, Islamic Republic of
00:41 - 1397/09/19
سلام من پسرم رو ختنه کردم خوب بود بعد ی روز دل درد شده شکمش باد کرده مکم شده شچار کنم
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
سلام ببخشید میشه آیدی بدی تا بگم بهت با پسرت چه کار کنی که باده شکمش تموم بشه
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1397/09/19
سلام امیر جان پسرم اخه من بخدا اجازه ندارم بهم گفتن آیدی نزار اگه شما اجازه داریی آیدی بزار من میام داخلش پیام میدم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج