قرص افزایش قد، حقیقت دارد؟
۱۱۹۷۱
۰۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴
۲۵۹۵۴۵ 
افزایش طول قد، دغدغه افراد زیادی است و هر روز بر شمار موسسات و شرکت هایی که ادعا می کنند به کمک قرص های افزایش قد می توانند بر طول قد افراد بیفزایند، افزوده می شوند.
وب سایت عصر علم: افزایش طول قد، دغدغه افراد زیادی است و هر روز بر شمار موسسات و شرکت هایی که ادعا می کنند به کمک قرص های افزایش قد می توانند بر طول قد افراد بیفزایند، افزوده می شوند. براساس بررسی ها شایع ترین دلیل کوتاهی قد، ژنتیکی و به سرشت افراد بستگی دارد.
 
این مساله در کودکان با والدین کوتاه قد طبیعی محسوب می شود و با هیچ دارو و قرصی برطرف نخواهد شد. البته در کنار وراثت، تغذیه و ورزش مناسب در دوران رشد می توانند تا حدی کمک کننده باشند و جلوی کوتاه قدی را بگیرند اما بعد از دوران بلوغ شاهد افزایش قد نخواهیم بود.

به طور کلی، رشد قد در سه مرحله انجام می شود؛ در دو سال اول زندگی حدود 25 سانتی متر و از دو سالگی به بعد، هر سال به طور متوسط، کودکان شش سانتی متر قد می کشند اما در نزدیکی سنین بلوغ، سرعت رشد قد کمتر خواهد شد. با شروع دوره بلوغ یک جهش رشد قد در دختران در حدود 20 تا 25 سانتی متر و در پسران به طور متوسط 25 تا 30 سانتی متر ایجاد می شود و در صفحات رشد (صفحات غضروفی استخوان) امکان افزایش قد، پس از آن وجود نخواهد داشت. البته اگر کودکی به هر دلیلی مثلا کمبود ترشح هورمون رشد دچار کوتاهی قد شده باید درمان در حوزه هورمون رشد را شروع کرد.
 
قرص افزایش قد، حقیقت دارد؟
در این بین شبکه های ماهواره ای ترفند تبلیغاتی عجیبی را به کار گرفته اند و قرص هایی را تبلیغ می کنند که مصرف چند دوره آنها باعث افزایش قد می شود. بدون شک چنین چیزی کذب محض است چراکه بعد از دوران بلوغ هیچ محصولی قادر نیست باعث استخوان سازی و افزایش قد افراد شود و تنها در مواردی، جراحی کارساز خواهد بود. بنابراین چنین قرص هایی فقط یک منفعت دارند و آن هم سرازیر کردن پول های هنگفت به جیب تولیدکننده های آنهاست. درواقع این تولیدکننده ها تنها به دنبال پیدا کردن افراد ساده لوحی هستند که تاثیر چنین داروهایی را باور می کنند.
 
دکتر مسعود رحمانیان، متخصص بیماریهای داخلی و فلوشیپ غدد درون ریز و متابولیسم در این باره میگوید: افرادی که برای بلندتر شدن قدشان به پزشک مراجعه میکنند ، اول باید با تعریف کوتاهی قد آشنا شوند، چرا که ممکن است اصلا قدشان کوتاه نباشد و بی دلیل خودشان را به دردسر بیاندازند.به گفته این پزشک قد افراد با توجه به عوامل ژنتیکی و بر اساس قد والدینشان متفاوت است.بنابراین همه افرادی که با شکایت از کوتاهی قد به پزشک مراجعه میکنند،واقعا کوتاه نیستند و ممکن است اصلا به درمان خاصی نیاز نداشته باشند.

چرا قد بعضی ها کوتاه است؟

والدین باید از دوران نوزادی فرزندشان متوجه اندازه قد او باشند و در صورتی که قد نوزاد بر اساس منحنیهای استاندارد نباشد نسبت به بررسیهای بیشتر اقدام کنند. تا زمانی که علائم بلوغ ظاهر میشود ، میتوان برای درمان مشکلات کوتاهی قد اقدام کرد بنابراین والدین باید برای فرزندان پسرشان تا سن ۱۶ – ۱۵ سالگی و برای فرزندان دخترشان تا سن ۱۴ – ۱۳ سالگی به پزشک مراجعه کنند.

کوتاهی قد علل متفاوتی دارد، شایعترین و مهمترین علت کوتاهی قد ، مشکلات تغذیه ای است.علاوه بر این مشکلات، بعضی از بیماریها مانند کم خونی و نارسایی کلیه یا کبد نیز میتواند به کوتاهی قد منجر شود. البته جالب است بدانید حتی افرادی که دچار مشکلات روحی و روانی هستند نیز ممکن است با این مساله روبرو شوند.

مسائل هورمونی مانند کم کاری تیروئید و کمبود هورمون رشد نیز از دیگر مشکلاتی است که سبب کوتاهی قد افراد میشود و فقط این گروه از افراد میتوانند از داروهای هورمونی استفاده کنند. کوتاهی قد ناشی از مشکلات هورمونی را میتوان به کمک درمانهای هورمونی تا حد زیادی بهبود بخشید ، اما زمانی که کوتاهی قد به علل دیگری ایجاد شده باشد،با مداخله های هورمونی کار خاصی نمیتوان انجام داد.
 
چکار باید کرد؟

اگر به فکر افزایش قد هستید و میخواهید حداقل چندسانتی قدتان بلندتر شود،اول به پزشک متخصص مراجعه کنید،زیرا پزشک باید قد شما را بر اساس عوامل ژنتیکی و منحنیهای رشد بررسی کند و با توجه به آن درباره کوتاه یا طبیعی بودن قدتان تصمیم گیری کند.آزمایشات خاصی نیز وجود دارد که به کمک آنها سن استخوانی فرد محاسبه میشود و بر اساس تمام این عوامل ، پزشک میتواند درباره شیوه درمان مناسب نظر دهد.
 
قرص افزایش قد، حقیقت دارد؟ 
 
پزشک متخصص با تشخیص علت اصلی کوتاهی قد،میتواند درمان مناسب را شروع کند،به عنوان مثال در صورتی که کوتاهی قد به علت کم کاری تیروئید باشد ، با استفاده از هورمون تیروئید میتوان این مشکل را بهبود بخشید. هورمون رشد که از غده هیپوفیز ترشح میشود ، باید به مقدار مشخصی در بدن وجود داشته باشد ؛ در واقع همانطور که کمبود آن میتواند دردسرساز باشد ، ترشح بیش از حد آن نیز سبب بروز مشکلاتی میشود.

در کوتاهی قد مهمترین مشکل کمبود هورمون رشد است که خوشبختانه امروزه این هورمون ساخته شده و در بازار وجود دارد.

گول تبلیغ را نخورید!

شما هم حتما در شبکه های ماهواره تبلیغات مربوط به افزایش قد را دیده اید که مدعی اند چنین محصولاتی برای افزایش قد وجود دارد و در هر سن و سالی میتواند قد فرد را به میزان دلخواه برساند! البته اگر بیشتر دقت کنید حتما متوجه میشوید که این حرفها نمیتواند پایه و اساس علمی داشته باشد و تغییر قد در هر سنی و به هر میزانی، فقط تبلیغی برای فروش بیشتر است. داروها و روشهای درمانی جدید، برای ورود به بازار نیازمند گذر از مراحلی است که بی خطر بودن و همچنین اثرگذاری آنها را تایید کند، در حالی که اثربخشی هیچ یک از این محصولات تاکنون اثبات نشده است و درواقع نمیتوان از آنها بعنوان یک روش علمی افزایش قد یاد کرد. همچنین باید توجه داشت بسیاری از این شرکتهای سازنده بدلیل عدم کسب مجوز سلامتی و بی خطر بودن اقدام به تبلیغ و فروش این محصولات در کشورهای درحال توسعه میکنند تا هم مخارج صرف شده در تحقیقات را تامین کنند و هم نتایج طولانی مدت را بر روی انسانهای دیگر بررسی کنند و درواقع جوامع درحال توسعه محیطی برای آزمایشهای آنها محسوب میشوند.

شیوه های ساده ولی مهم برای افزایش قد

ورزش کردن موجب استحکام استخوانها و بهبود رشد نوجوانان میشود و افراد باید به مقدار کافی تحرک و فعالیت بدنی داشته باشند تا با اضافه وزن روبرو نشوند. برای رسیدن به این هدف نباید از نقش ورزش و تغذیه صحیح غافل شد بنابراین توصیه میشود کودکان و نوجوانان به مقدار کافی از محصولات لبنی و بخصوص شیر استفاده کنند ، گوشت و تخم مرغ حتما در وعده غذاییشان وجود داشته باشد و مصرف میوه جات و سبزیجات را نیز نادیده نگیرند.

همچنین مصرف بیش از حد مواد حاوی کربوهیدرات مانند نان، برنج، شیرینی و … باعث مشکل اضافه وزن خواهد شد.

باید توجه داشت که گاهی کوتاهی قد ناشی از مسائل ژنتیکی است، اگر پدر و مادر با مشکل کوتاهی قد روبرو هستند و فرزندشان هم چنین مشکلی دارد، حتما باید برای بررسیهای بیشتر به پزشک مراجعه کنند بنابراین بهتر است زمانی که کودک سن کمی دارد،برای مشورت با پزشک اقدام کنید تا اگر بیماری خاصی وجود دارد، روند درمان زودتر آغاز گردد.
انتشار یافته: 40
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1396/10/13
سلام
ارژنین باعث رشداستخوان میشه یاباعث ترشح هورمون رشدمیشه
Iran, Islamic Republic of
14:49 - 1396/11/11
ایا مصرف ال ارژنین باعث ضعیف شدن چشم میشود و روی چشم تاثیر دارندوایا این حقیقت دارد که مصرف قرص ال ارژنین در بزرگسالان منجر به عوارض رشد غیرطبیعی صورت و فک میشود و استخوان ها عرضی رشد میکنند
Iran, Islamic Republic of
21:23 - 1396/11/12
سلام خسته نباشید من یه دختر18ساله هستم قدم148 میخوام قرص ال ارژنین بخورم ولی میترسم تاثیری نداشته باشه یا عوارض بدی داشته باشه
یکی از فامیلامون که پسره هم. سن منم هست خورد نتیجه گرفت به نظرتون برای دختراهم اینجوری نتیجه میده؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
خوبه
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1396/11/14
سلام همش الکیه خودتونو الاف نکنید ما مصرف کردیم نتیجه ای نداشت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
سلام اره راست میگی نتیجه ندارد
Iran, Islamic Republic of
15:49 - 1396/11/14
سلام ساحل جان،شما همونی هستی که گفتی یه خانوم مشهدی استفاده کرده توی سه ماه در سن ۳۵ سالگی ۶ سانت اضافه شده؟؟؟؟آرژنین اصل آمریکایی استفاده کردی و نتیجه نداشت؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1396/11/17
سلام اره عزیزم چند نفر بودیم مصرف کردیم حتی در کنارش ورزش اما کوچکترین تغییری نداشتیم
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
سلام ساحل جان شما آرژنین اصل آمریکایی استفاده کردی که نتیجه نداد؟؟
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1396/11/19
ساحل جان میشه بگی شما چند سالته؟؟؟توی پیج قبلی خانمی به اسم اعظم آیدی تلگرامشو گذاشته بود من ازایشون تو تلگرام سوال کردم ولی ایشون جواب منو نداد هیچ منو هم بلاک کرد.
Iran, Islamic Republic of
14:43 - 1396/11/19
من خودم مصرف کننده نبودم از اشناهامون ک ۳۴ساله بود مصرف کرد. نه ما رفتیم پیش دکتر داروخانه گفت ارژنین شرکت کارن فقط باعث افزایش میشه با کلسیم بون پاور سه چار نفر بودن ک مصرف کردن اما هیچکدوم نتیجه نگرفتن
پاسخ ها
امرالله
Turkey
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
چیزی نگفتین
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1396/11/19
سلام ادمینه عزیز میشه لطف کنید پیامای منو حذف کنید؟یا اسممو تغییر بدید اسم مریم بذارید ممنون میشم
Iran, Islamic Republic of
08:18 - 1396/11/22
سلام
من ۱۷سالمه قدم 154دکتر رفتم گفتن استخوانات بسته شده
ایا با مصرف قرص میشه رشدی داشت؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
به نظر من آرژنین مصرف کن ضرر که نداره،حداقل چند سال دیگه افسوس نمیخوری که ای کاش مصرف میکردم،یه تیره تو تاریکی
Iran, Islamic Republic of
23:43 - 1396/12/21
همش دروغه خیلیا مصرف کردن نتیجه نگرفتن تازه عوارض هم داره پول های هنگفتی میپردازید هیچ نتیجه نمیگیرد بلکه جیب های هنچین کلاهبرداری پر پول میکنید همش الکی
Iran, Islamic Republic of
22:57 - 1396/12/26
سلام قرص ارژنین اصل ازکجامیشه تهیه کرد؟
Iran, Islamic Republic of
00:34 - 1396/12/28
سلام این حقیقت داره من می خواستم بگیرم
United Arab Emirates
00:31 - 1397/01/13
سلام من یه پسر۱۶ساله هستم میخوام به تیم فوتبال برم گفتن قددت کوچیکه اگه من این قرص روبخورم نتیجه بدکه نمیده
United States
23:11 - 1397/01/14
اقا کالا همه اینا من باسند ومدرک تا الان ازهمه این قرصا استفاده کردم همش دروغ یه فیلم کوتاه مستند برعلیه اینا درست کردم و بزودی تو اینستا پخش میکنم تا سر بقیه مردم کلاه نزارن
United Arab Emirates
01:08 - 1397/01/25
قرص ارجنین واقعا دروغ محض استفاده کردم تاثیری نداشت نخرید پول زیادیم میگیرن
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1397/02/04
من می خوام قرص گلاتاپیور بگیرم ایا ب رشد قدم کمک میکنه
Iran, Islamic Republic of
22:57 - 1397/02/04
سلام من قرص ال ارژنین رو گرفتم و حدود یک سانت فقط قدم بلند شد ولی به نظر من شما هم بگیرید یک سانت هم یک سانته
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
سلام میشه بیشتر توضیح بدین؟؟شما آقا هستین یا خانوم؟؟چند سالتونه؟؟چند وقت آرژنین استفاده کردین و آرژنینتون کجایی بود؟آمریکایی یا شرکت کارن؟؟ممنون
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1397/02/06
سلام امکانش هست بیشتر توضیح بدین؟شما آقا هستین یا خانوم؟چند سالتونه؟چند وقت آرژنین استفاده کردین؟آرژنین آمریکایی استفاده کردین یا شرکت کارن؟؟قد اولیه تون هم بفرمایید ممنون میشیم.
Germany
22:42 - 1397/02/19
سلام تا چ سنی ممکنه نتیجه بده؟۲۰ ب بالا باشی هم میشه یانه؟
Iran, Islamic Republic of
01:01 - 1397/02/22
سلام کسی میدونه قرص ارژنین از کجا میشه تهییه کرد؟
United States
14:04 - 1397/02/24
سلام بنظر من اصلا خودتونو الاف نکنید چون نتیجه نداره الکیه فقط پول میگیرن استفاده کردم جواب نگرفتم فقط معده داغون کنه
Iran, Islamic Republic of
16:59 - 1397/02/28
دوستان اگر سن شما كمتر از ٢٥ سال هست با ورزش هايى مثل واليبال و بسكتبال كه باعث كشش بدن ميشه ، قد شما چند سانت بلند تر ميشه. من كوچكترين عضو خانواده و بلند قد ترين هستم. دليلش هم فقط ورزش و خوردن شير هست. باقى مسائل و قرص و اين جور داستانا روى هورمون بدنتون تاثير و اندامتون رو نا متناسب ميكنه.
Turkey
14:01 - 1397/02/31
سلام من امرالله هستم میخواستم درباره قرص قد بلندی چیزی سوال کنم اما من قدم یک متر ۶۲ سانتی است من الان در ترکیه هستم آیا این فایده دارد
Turkey
14:03 - 1397/02/31
امرالله هستم میخواستم درباره قرص قد بلندی چیزی سوال کنم اما من قدم یک متر ۶۲سانتی است
United States
13:15 - 1397/03/07
سلام امرالله سوالتو بپرس بپرس عزیزم
Czech Republic
22:38 - 1397/03/07
سلام دوستان . من بابام دکتره و میگن که اینجور قرص ها بعد از بلوغ بیشترشون بی فایده هستن و به احتمال زیاد ممکنه باعث مشکلات هم بشه(مثلا تغیرات هورمونی ) . در ضمن برای افزایش قد میتونین حرکات کششی رو هر روز به مدت نیم ساعت انجام بدین مثل حرکت کبرا. من خودم قدم ۱۶۰ بود شدم ۱۶۴.
Netherlands
00:35 - 1397/03/19
من سال ۹۲ زمانی که پسرم تو سن ۱۴ سالگی بود براش قرص ال ارژنین رو تهیه کردم.البته به توصیه دکتر غدد.تاثیر فوق العاده ای داشت.حدواد ۱۵ سانت تا الان رفته رو قدش و الان ۱۸۳ سانت هست.همراه با اون قرص ویتامین د۳ و ویتامین آ و بکمپلکس هم تجویز کردن.اللته صفحه استخوانیش باز بود.وپسرم این قرصها رو تو ی دوره ی ۴ ماه تموم کرد.
Iran, Islamic Republic of
22:18 - 1397/03/20
سلام من تازه این قرصو تهیه کردم 17 سالمه قدم هم 159 هست اما با کامنتای شما راستش یکم ترسیدم بخورم تاثیرات هورمونی بزاره به نظرتون بخورم یا نه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1397/03/24
سلام من ۱۷ سالمه قدم۱۵۴ بنظرتون تاثیر داره بخورم؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
06:44 - 1397/03/29
من16سالمه قدم160وزنم50کاراته کار می کنم قرص زینک پلاس ویتامین دی مصرف می کنم البته چندروزی هست که قرص ال ارژنین تهیه کردم ومصرف می کنم به نظرتون به رشد قدم کمک می کنه.چندسانت
Iran, Islamic Republic of
17:08 - 1397/03/29
سلام من پسر عموم رفته بود پیش یه متخصص تغذیه ال ارژنین واسش نوشته بود تو یه ما ۶ سانت قدش بلند شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
پسرعموت چندسالش بود
من یه بسته120تایی خریدم1500تقریبا200هزارتومن باورکنیدحتی یک میلیمترهم قدم رشدنکرد
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج