کد خبر: ۱۳۵۵۱
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۷
تعداد بازدید: ۲۲۳۵۱
تعداد نظرات: ۳۸ نظر
توصیه ها و هشدارهای کارشناسان درباره افزایش قد
«امتحانش که ضرر ندارد!» همین جمله خیلی ها را وسوسه می کند تا برای آنکه قامت بلندتری داشته باشند، انواع قرص ها، ژل، صندل، برچسب، کفش و گوشواره افزایش قد را تجربه کنند.
تب زیبایی خیلی وقت است که دیگر فروکش نمی کند و روز به روز هم بالاتر می رود. صفحات مجله ها و روزنامه ها پر شده از تبلیغات جورواجوری که هرکدام سودای زیباترشدن را در سر خواننده می پرورانند. تب زیبایی برخی را آنقدر دچار کرده که برای چند سانت بلندقدترشدن، در دام سودجویان می افتند. «امتحانش که ضرر ندارد!» همین جمله خیلی ها را وسوسه می کند تا برای آنکه قامت بلندتری داشته باشند، انواع قرص ها، ژل، صندل، برچسب، کفش و گوشواره افزایش قد را تجربه کنند.

«ژل افزایش قد تا 5 سانتی متر، بددون کوچک ترین عوارض... کامل ترین و جدیدترین روش آموزش تضمینی افزایش قد بدون استفاده از داروهای شیمیایی و هورمونی زیان آور... دستگاه افزایش قد اورجینال که به صورت صندل تا 15 سانتی متر در سنین کمتر از 35 سال باعث افزایش قد می شود...» اینها فقط برخی از آگهی هایی است که در این زمینه وجود دارد، در توضیح روش کار دستگاه افزایش قد اورجینال آمده است: «این دستگاه با ایجاد پالس های الکتریکی ضعیفی، مانند طب سوزنی، اقدام به تحریک اعصاب حساس و موردنظر محل قرارگرفتن آن (کف پا) می کند و به این ترتیب باعث افزایش قد کاربر تا حداکثر 12 تا 15 سانتی متر می شود. شیوه کار این دستگاه نوعی فیزیوتراپی برای استخوان هاست و با تحریک اعصاب بدن، از تنبلی عضلات جلوگیری می کند و با تحریک عصبی باعث افزایش قد طبیعی می شود قیمت این دستگاه 57 هزار تومان است و هیچ گونه عارضه ای ندارد.»

این دستگاه ها و صندل ها و... به ظاهر هیچ عارضه و مشکلی ندارند و می توانند آرزوی بلندقدترشدن خیلی ها را برآورده کنند، قیمتشان هم آنقدر گران نیست که فقط افراد متمول بتوانند آنها را تهیه کنند اما آیا فقط با تحریک اعصاب بدن، می توان چند سانت بلندتر شد؟این تبلیغات فاجعه است!

رییس انجمن جراحان از ارتوپدی ایران در این باره به سلامت می گوید: «بیان این تبلیغات به عنوان مباحث علمی فاجعه است به دلیل آنکه با اتمام سن رشد و بسسته شدن صفحات استخوانی، هیچ عاملی (نه دارو، نه کفش و صندل، نه ژل و نه ورش و نه حتی تغذیه مناسب) نمی تواند قد را بلندتر کند.»

دکتر غلامعلی عکاشه با بیان اینکه استفاده از آنچه در این آگهی ها تبلیغ می شود هیچ گونه اثری ندارد، ادامه می دهد: «جز سرازیرکردن پول به جیب مبلغان این روش های غیرعلمی، استفاده از آنها سود دیگری نخواهد داشت.» او با تاکید بر اینکه هیچ دارویی برای افزایش قد وجود ندارد، توضیح می دهد: «صفحات رشد استخوانی بعد از سن بسته شدن این صفحات استخوانی در دختران و پسران متفاوت است اما به طور کلی می توان گفت بعد از سن 20 سالگی دیگر نمی توان با هیچ وسیله و روشی قد افراد را بلندتر کرد.»

افزایش قد علمی نیست

یکی از روش های بحث برانگیز افزایش قد، عمل جراحی است. این روش را اولین بار یک فرد روسی برای مجروحان جنگی که استخوان هایشان آسیب دیده بودند و به طور مثال یک پایشان بلندتر از پای دیگر بود، به کار برد. رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران درباره چنین عمل های جراحی ای توضیح می دهد: «اگر بر اثر بیماری یا سانحه، یک پا کوتاه تر از پای دیگر باشد، می توانیم با عمل جراحی حداقل 3 سانیت متر پای دیگر را بلند کنیم و اگر کوتاهی در ران و ساق پا باشد، براساس ضوابط تعریف شده ای بین 10 تا 15 سانتی متر می توان قد پا را بلندتر کرد اما اینکه فرد سالمی بخواهد با عمل جراحی قدش را بلندتر کند به هیچ وجه توصیه نمی شود.»

دکتر عکاشه با بیان اینکه عوارض این جراحی آنقدر زیاد است که در دنیا برای افزایش قد پذیرفته شده نیست، ادامه می دهد: «امکان کج جوش خوردن و فلج عصب در این عمل جراحی وجود دارد و جای پیچ و بخیه در پای فرد باقی خواهد ماند. علاوه بر آن، اگر به طور مثال ران را بلند کنیم، زانو بدون تغییر می ماند و بسیار بدقواره می شود و ناهماهنگی نسبت به بالاتنه نیز به وجود خواهد آمد.»

وی درمورد افرادی که ادعا می کنند عمل افزایش قد عوارضی ندارد، می گوید: «از افرادی که چنین ادعایی دارند دعوت می کنم که در مراجع ذی صلاح قانونی حاضر شوند و این موضوع را ثابت کنند.» رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران به افرادی که علاقه دارند قدشان بلند شود، توصیه می کند: «قبل از انتخاب روشی برای افزایش قد به متخصصانی مراجعه کنید که هم صلاحیت دارند و هم صداقت. در این راستا، انجمن جراحان ارتوپدی ایران در هر زمان با معرفی متخصصان، پاسخگوی سوال های شما خواهد بود.»

ایرانی ها بلندتر شده اند

ایرانی ها طی 30 سال گذشته، 8 تا 10 سانتی متر بلندتر شده اند. دکتر مرتضی مولوی، فوق تخصص ارتوپدی اطفال با بیان این خبر در گفت و گو با سلامت می گوید: «این آمار را براساس نمودار افزایش قد از بیمارانی که برای کوتاهی یک پا مراجعه کردند، به دست آوردیم. این نمودار مشخص می کند در کودکی که یک اندامش کوتاه تر از اندام دیگر است، در سن 16 تا 17 سالگی اندام چه میزان رشد می کند و در چه سنی می توان عمل جراحی انجام داد.

این نمودار در مورد افراد سالم نیز مصداق دارد و براساس آن می توان نتیجه گرفت ایرانی ها تا 10 سانتی متر بلندتر شده اند.» این فوق تخصص ارتوپدی اطفال 3 عامل را در افزایش قد موثر می داند: «ورزش، تغذیه و بهداشت عواملی هستند که به مرور زمان بر رشد قدی افراد تاثیر می گذارند. اگر کودکان در سن رشد کمتر بیمار شوند و مجبور نباشند آنتی بیوتیک مصرف کنند (آنتی بیوتیک جذب کلسیم و پروتئین را کم می کند)، تغذیه مناسب داشته باشند و ورزش کنند نسلی بلندقامت تر خواهیم داشت.»

دکتر مولوی به افزایش قد در کشور ژاپن اشاره می کند و توضیح می دهد: «در سال 1986 تا 1997 به طور متوسط 8 سانتی متر به قد ژاپنی ها اضافه شد به گونه ای که الان والیبالیست های 2 متری دارند. وضعیت در ایران نیز مشابه کشور ژاپن و متاثر از 3 عامل تغذیه، بهداشت و ورزش است.» وی اعتقاد دارد: «در یک خانواده 6 نفره، معمولا فرزندانی که وضعیت بهتری از نظر 3 عامل ذکر شده دارند، قدبلندتر هستند. بنابراین غیر از عوامل ژنتیکی، عوامل دیگری نیز بر قد افراد تاثیر دارند.»
5 درصد کودکان زیر 5 سال، کوتاه قد هستند

آمارهایی که دکتر مولوی بیان کرد جنبه رسمی ندارد و بر مبنای تعداد مراجعان به مطب تهیه شده است. دکتر حامد برکاتی، رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت می گوید: «آماری درمورد افزایش قد 10-8 سانتی متر ایرانی در دست نیست، اما براساس آخرین آمارهای وزارت بهداشت که در سال 83 تحقیق آن انجام شده، کوتاه قدی در گروه سنی زیر 5 سال به 5 درصد رسیده درحالی که در سال 77، 15 درصد بوده است.» دکتر برکاتی اعتقاد دارد، باتوجه به برنامه کودک سالم که از سال 84 وارد سیستم بهداشت و درمان شده و بالارفتن شاخص های بهداشتی و سطح سواد، به نظر می رسد وضعیت کوتاه قدی بهتر شده باشد.

رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران نیز گفته های دکتر برکاتی را تایید و عنوان می کند: «آمار رسمی ارزیابی شده ای که وضعیت قد ایرانی ها را طی زمان های مختلف سنجیده باشد و بیان کند که شاهد افزایش قد ایرانیان بوده ایم، وجود ندارد، اما به صورت تجربی و براساس مشاهدات می توانیم بگوییم جوانان و به خصوص دختران بلندتر شده اند.»

دکتر عکاشه اعتقاد دارد: «در قدیم سوءتغذیه وجود داشت و بیماری هایی مثل اسکوربوت، بری بری و راشیتیسم که ناشی از فقر ویتامین B و کلسیم است بسیار دیده می شد، اما در حال حاضر با بهود وضعیت تغذیه و ورزش که بر صفحه رشد تاثیر می گذارد، قد جوانان بلدتر شده و سوءتغذیه کمتر مشاهده می شود.»

بیماری هایی که رشد قدمان را متوقف می کند

تا چه سنی قدمان بلند می شود؟ پاسخ این پرسش تکلیف بسیاری از سوال ها را درمورد روش های جانبی و غیرعلمی افزایش قد مشخص می کند. دکتر محسن خوش نیت، فوق تخصص غدد و متابولیسم می گوید: «افزایش قد تا زمانی که صفحه های رشد استخوان باز باشد، امکان پذیر است. در دختران 2 سال بعد از عادت ماهیانه و در پسران با اتمام بلوغ یعنی 16، 17 سالگی صفحات رشد بسته می شود و از آن زمان به بعد، افزایش قد با هیچ وسیله ای امکان پذیر نیست.»

دکتر خوش نیت با دروغ دانستن تبلیغاتی که در مورد افزایش قد در مجله ها، ماهواره و فضای مجازی وجود دارد، تاکید می کند: «برخی بیماری ها بر روند رشد قد تاثیر می گذارند و افراد باید قبل از بولغ به متخصص مراجعه کنند تا علت کوتاه قدی بررسی شود. کم کاری تیرویید، کمبود هورمون رشد، بلوغ زودرس، بیماری های کبدی و ریوی مزمن، بیماری های قلبی، کم خونی مزمن و مصرف طولانی مدت بعضی از داروهای کنورتونی بر رشد قد تاثیر می گذارد. با مراجعه به موقع به متخصص علت بیماری بررسی و درمان می شود.»

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه سوءتغذیه روند افزایش قد را کند می کند، ادامه می دهد: «تغذیه مناسب در کودکی و نوجوانی اهمیت زیادی دارد و مصرف لبنیات، پروتئین، ویتامین، املاح و گوشت بر رشد قد تاثیر می گذارد.» وی با بیان اینکه آمار رسمی ای از افزایش قد در ایران نداریم، عنوان می کند: «به طور کلی در دنیا طی 70 سال اخیر به دلیل بهبود وضعیت اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی در کشورهای درحال توسعه، قد افراد بلندتر شده است.پرسش از متخصص تغذیه

چه غذاهایی قدمان را بلند می کند؟

بلندی یا کوتاهی قد بیشتر جنبه ژنتیکی دارد و تغذیه فقط در شرایطی که بسیار نامناسب باشد و فرد دچار سوءتغذیه شود، بر رشد قد تاثیر می گذارد. بیشتر افرادی که تمایل دارند قد بلندتری داشته باشند، سوءتغذیه ندارند بلکه دوست دارند از نظر ظاهری، بهتر باشند.

تغذیه در دوران جنینی و 3 سال اول زندگی، اهمیت زیادی در رشد قد افراد دارد. به طور کلی چند گروه از مواد غذایی بر رشد قد تاثیر دارند؛ «روی» یا «زینک» از مواد غذایی است که به خصوص اگر قبل از بلوغ مصرف شود، می تواند بر رشد قد تاثیر بگذارد. علاوه بر آن، تغذیه کامل شامل گروه های مختلف غذایی مانند لبنیات و میوه های حاوی ویتامین A مانند طالبی، خربزه، سیب، انگور و مرکبات می توانند روی رشد قد تاثیر بگذارند.

برخی والدین تصور می کنند اگر فرزندشان شیر بیشتری بخورد، قدش بلندتر می شود، درحالی که مصرف شیر هم اندازه دارد و اگر یک نوجوان بیشتر از حد نیازش در روز شیر بخورد، چاق می شود و صفحات استخوانی اش زودتر بسته خواهند شد. برخی ورزش ها مانند والیبال، بسکتبال، شنا و دوچرخه سواری با زین بلند هم در رشد قد تاثیر دارند.

تمام موارد ذکرشده صددرصد در افزایش قد تاثیر ندارند و این طور نیست که اگر کسی این مواد غذایی را مصرف یا ورزش کند تما قد بلندی خواهد داشت. یک فرمول تقریبی که تا 70 درصد نتایجش قابل استناد است، قد فرزندان را در آینده نشان می دهد: اگر قد پدر و مادر را با هم جمع و حاصل را تقسیم بر 2 و عدد به دست آمده را با 5/6 جمع کنیم، قد پسر و اگر از آن 5/6 کم کنیم، قد دختر به دست می آید.

منبع: هفته نامه سلامت

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران

بازدید از صفحه اول
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
بانک اطلاعات تجاری برترین ها
 
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳۸
نظر مهران
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۵
پاسخ
0
0
حالا صندل بخریم یانه -1.72قدم است صندل بخرم قدم بلند ترمیشودیانه من بابارفیکس وورزش تونستم 10سانت به قدم اضافه کنم حالا نمیدونم صندلم بخرم یانه سن من18 سالمه لطفا یکی جواب منوبده (ایمیل بزنیدبرام بی زحمت) ممنون
نظر ایران
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۷
پاسخ
0
2
سلام من دختری 15 ساله هستم با قد 158 که پدر ومادرم 170و 168 قد دارند ورزش کونگ فو میرم ایا امکان قد بلندی ام هست لطفا جوابش رو به هم ایمیل بزنید خواهش میکنم
نظر سارا
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
پاسخ
3
77
سلام دختری 15 ساله هستم که قدم 161 است و پدر و مادرم به ترتیب 175 و 154 قدشان است دلم میخواهد قدم به 170 برسد لطفا کمکم کنید و بگویید که چه چیزهایی بخورم و چه ورزشی انجام بدهم.لطفا جواب رو بهم ایمیل بزنید خواهش میکنم!!!
نظر متین
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۱
پاسخ
1
2
سلام من یه پسره 14 ساله ام قدمم 170 است قده پدرم 175 و قد مادرو 160 میخواستم بدونم آیا قدم به 180 میرسه؟
نظر ehsan
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۳
پاسخ
4
0
سلام من پسری 15 ساله هستم قدم 161 و قد پدرم 164 و مدرم 157 می باشد می خوام قدم به 180 برسه هرروز بارفیکس میرم و ورزش می کنم ولی تاثیری نداره خواهشا بگید چکارکنم اگر از داروهای مکمل استفاده کنم باعث بلند تر شدنم میشه ؟؟؟
نظر امامعلی
| درباره راه و رسم قد کشیدن
United Kingdom
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
پاسخ
0
2
سلام

17سالو8ماه سن دارم دقیقا 6ماه است که یک بیماری منو تا مرز جنون کشونده اون افزایش قده من 185 قد دارم اما چون پدرم بلند قده برادرام نیز بلند قد هستن اما نمیدونم چرا من 3ساله هیچ رشدی نداشتم و حتی میخوام برای عمل جراحی اقدام کنم خواهش میکنم منو راه نمایی کنید لطف کنید و جواب رو به ادرس ایمیل من بفرستید.
نظر زهرا
| درباره راه و رسم قد کشیدن
-
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
پاسخ
4
18
سلام .من 17 سال و 5ماه سن دارم قدم هم 146هست مي خواستم بدونم امكان بلند شدن قدم هست يا نه؟
نظر محمدرضا
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
پاسخ
0
15
با سلام.
اینکه شما می گید در سایت های مختلف تبلیغات فراوانی در مورد لاغری یا چاقی یا زیبایی است، لطفا نگاهی به گوشه ی همین مطلب بیاندازید که در سایت خودتان است و پر است از تبلیغات فراوان چاقی یا لاغری.
می گویند کسی که می خواهد حرفش اثر گذار باشد ابتدا باید از خود شروع کند.
نظر شروین
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
پاسخ
2
1
سلام 18 سالمه و قدم 182 میخواستم 10سانت دیگه بلند تر بشم ایا راهی است ؟
اگه راهنماییم کنین ممنون میشم
نظر میلاد
| درباره راه و رسم قد کشیدن
United States
|
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
پاسخ
3
2
من 15سالمه قدم 172ایابازرشدمیکنم ریش دراوردم توروخداجواب بدیدبه ایمیلم؟
نظر علیرضا
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۰
پاسخ
1
0
سلام من 15 سالمه قدم 181 هس میخواستم بدونم تا 10 سال دیگه که 25 سالگی میشه میتونم 11 سانت رشد کنم یا نه؟؟؟؟
نظر مینا
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۸
پاسخ
1
0
باسلام خسته نباشین
من 22 سالمه 157میشه کمکم کنیم دارم عذاب میکشم میخواستم بدونم چیکارکنم که قدم بلندتربشه میشه قدم بلندتربشه
ممنون
نظر علیرضا
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
پاسخ
1
1
با عرض سلام و خسته نباشید
من پسری 15 ساله هستم و قدم 182 هست بسکتبال هم کار میکنم میخواستم بدونم تا 18 سالگیم به 187-188 میرسم؟؟؟؟؟؟
خیییییلیییی ممنون میشم اگه جواب رو به ایمیلم بفرستید
ممنون
نظر roza
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
پاسخ
0
1
سلام..خسته نباشین..
من18 سالمه و قدم160و برای افزایش قدم قرص زینک روبهم معرفی کردن!میخواستم بدونم ک واقعاتاُثیری داره یا نه؟!و اگه میشه کمکم کنید لطفا..
بدون نام
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۹
پاسخ
0
2
من 15 سالم و قدم 178 یعنی خوبه
پاسخ ها
نظر رامین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
خوب نیست زرافه ایی من 16 سالمه قدم 164
نظر نازنین
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۱
پاسخ
1
1
سلام من ١٣سالمه و قدم١۶٠ خوبه؟ راستی قد مامانم ١۵۶و بابام ١٨٨ هست .خوانواده پدریم قدشون خیلی بلنده .هیچ قرصی هم نمیخورم .فوتسال و تکواندو و والیبالم میرم ایا تا ١٧۵ رشد میکنم؟؟ لطفا برام ایمیل بکنید. ممنون
نظر javad
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۹
پاسخ
0
1
سلام من 15 سالو 4 ماهم هس الان 172 قد دارم پدرم 175 قدشه مادرم 158 داییام کوتاه هستن عموهام خیلی بلند یعنی کوتاه ترینشون185 قدشه می خواستم بدونم منم می تونم به185 برسم لطفا جوابمو بدین؟؟
نظر ahad
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۲
پاسخ
0
0
سلام من 17 سالمه قدم هم 1.73هست آیا امکن داره قدم رشد کنه لطفأ برام ایمیل بکنید ممنون.
نظر فواد
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۵
پاسخ
1
0
من پسر 14 ساله هستم صدام بلد نیست چکارکنم قدم این است 1.64 جواب
نظر زهرا
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۴
پاسخ
1
1
سلام
من 18 سال سن دارم و قدمم هم 150 هست
امکان داره دیگه بتونم رشد کنم؟
چیکارمیشه کرد؟
اخه طی چندماهه گذشته قدم 147 بود و بعد از چندماه شدم 150
میخاستم ببینم که دیگه امکانش هست بلندتربشم یا نه؟
مادرم 153 و پدرم 168 هست و برادرمم نزدیک به 190هست و خودم از همه کوجکترم
خواهشا جوابم رو بدید به ایمیلم
نظر زهراپورخلیل
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۷
پاسخ
1
0
من سیزده سالم هست وقدم ۱۴۱من چیکار کنم تاقدم بلند شه
نظر زهراپورخلیل
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۷
پاسخ
0
1
من
نظر نگین
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۲
پاسخ
2
0
سلام من 14 سالمه و قدم 160 هست.والیبالیسته حرفه ای هم هستم.ولی خیلی از قده کوتاهم رنج میبرم.چیکار کنم ک قدم بلند شه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نظر زهرا
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۹
پاسخ
1
1
ایا والیبال در افزایش قد تاثیر داره؟
پاسخ ها
نظر user
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۷
خیر
نظر دخی شیطون
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
پاسخ
1
0
سلام می خواستم بدونم که تاثیر ورزش والیبال بیشتره یا بسکتبال تو رشد قد
نظر تاتيانا
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۵
پاسخ
0
0
سلام من دختري ١٤ ساله هستم قدم ١٦٩ ايا تا ١٧٣ الي ١٧٥ قدم بلند ميشه ؟؟؟!!
نظر Alireza
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
پاسخ
0
0
با سلام پسر ۱۶ سال دارم و قدم ۱۸۳ میخوام بدونم باقرص روی حرکات کششی میتونم قدمو ۱۸۶ برسونم لطفا ج بدین
نظر bahar
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
پاسخ
0
0
سلام من15 سالمه .قدم 163 دکتر غدد ميرم بهم گفته صفحه رشدت اخرشه چي کار کنم قدمو ميتونم بلند کنم؟امپول هرمون رشد ميشه زد؟ ميتونم با پريدن کاريش کنم/من دخترم وزنم60کيلو قرص نچرال مد کلسيم منيزيم زينک.ال ارژنين ميخورم تو اين مدت بعد از رفتن پيش دکترم با پرش تونسم ي سانتي بلند شم چيکار کنم پرشمو ادامه بدم؟/کمکم کنيد لطفا
نظر YAKOOB
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
پاسخ
0
0
سلام من نوزده سالمه ولی قدم فقط 170 سانته تورو خدا اگه راهی هست ک من تا قبل از بیست سالگی 5 سانت دیگه قدم بلند شه بگید خیلی حیاتیه لطفا به ایمیلم بفرستید.
نظر متین
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
پاسخ
0
0
سلام .من. 15 سالو 10 ماهمه . قده من. 173 است . تا178 یا 179 رو رشد میکنم
نظر ali
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
پاسخ
0
0
سلام. من 17 سالمه قدم159 سانته. میخوام ببینم چی بخورم که رشد کنم. یا چیکار کنم. ممنون میشم. جواب رو به ایمیلم بفرستید
نظر امیر حسین
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
پاسخ
0
0
سلام من تازه وارد ۱۵ سالگی شدم قدم ۱۷۷ است ، قد پدرم ۲ متر و قد مادرم ۱۶۴ ، می خواستم ببینم در ۱۷ سالگی قدم چقدر می شود، ایا به ۲ متر میرسم در ضمن یک روز در میان والیبال بازی می کنم ، ایا از قد پدرم بزرگتر میشم. لطفآ به ایمیل من جواب را بفرستید، با تشکر از راهنمایی تان
نظر سارا
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۰
پاسخ
0
0
درود بنده دختری هستم باسن 15سال و7ماه قدم 159 ایا بلندترمیشوم
نظر وحید
| درباره راه و رسم قد کشیدن
United States
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
پاسخ
0
0
من چطوری قدم رو بلند کنم ؟
آیا قرص زینک پلاس ۱۵ جالینوس بهتره یا نه ؟
نظر وحید
| درباره راه و رسم قد کشیدن
United States
|
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
پاسخ
0
0
من چطوری قدم رو بلند کنم ؟
آیا قرص زینک پلاس ۱۵ جالینوس بهتره یا نه ؟
جوابو ب ایمیلم بفرستید
نظر ملودی
| درباره راه و رسم قد کشیدن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۳
پاسخ
0
0
دختری 13 ساله ام.155 قدم.پدرم172.مادرم163.خواهر بزرگم 163.
12 ساله به بلوغ رسیدم.اون موقع149 بودم.قد میکشم?
  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: