۱۳۵۵۱
۲۱ آذر ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۷
۵۳۷۲۱ 
توصیه ها و هشدارهای کارشناسان درباره افزایش قد
«امتحانش که ضرر ندارد!» همین جمله خیلی ها را وسوسه می کند تا برای آنکه قامت بلندتری داشته باشند، انواع قرص ها، ژل، صندل، برچسب، کفش و گوشواره افزایش قد را تجربه کنند.
تب زیبایی خیلی وقت است که دیگر فروکش نمی کند و روز به روز هم بالاتر می رود. صفحات مجله ها و روزنامه ها پر شده از تبلیغات جورواجوری که هرکدام سودای زیباترشدن را در سر خواننده می پرورانند. تب زیبایی برخی را آنقدر دچار کرده که برای چند سانت بلندقدترشدن، در دام سودجویان می افتند. «امتحانش که ضرر ندارد!» همین جمله خیلی ها را وسوسه می کند تا برای آنکه قامت بلندتری داشته باشند، انواع قرص ها، ژل، صندل، برچسب، کفش و گوشواره افزایش قد را تجربه کنند.

«ژل افزایش قد تا 5 سانتی متر، بددون کوچک ترین عوارض... کامل ترین و جدیدترین روش آموزش تضمینی افزایش قد بدون استفاده از داروهای شیمیایی و هورمونی زیان آور... دستگاه افزایش قد اورجینال که به صورت صندل تا 15 سانتی متر در سنین کمتر از 35 سال باعث افزایش قد می شود...» اینها فقط برخی از آگهی هایی است که در این زمینه وجود دارد، در توضیح روش کار دستگاه افزایش قد اورجینال آمده است: «این دستگاه با ایجاد پالس های الکتریکی ضعیفی، مانند طب سوزنی، اقدام به تحریک اعصاب حساس و موردنظر محل قرارگرفتن آن (کف پا) می کند و به این ترتیب باعث افزایش قد کاربر تا حداکثر 12 تا 15 سانتی متر می شود. شیوه کار این دستگاه نوعی فیزیوتراپی برای استخوان هاست و با تحریک اعصاب بدن، از تنبلی عضلات جلوگیری می کند و با تحریک عصبی باعث افزایش قد طبیعی می شود قیمت این دستگاه 57 هزار تومان است و هیچ گونه عارضه ای ندارد.»

این دستگاه ها و صندل ها و... به ظاهر هیچ عارضه و مشکلی ندارند و می توانند آرزوی بلندقدترشدن خیلی ها را برآورده کنند، قیمتشان هم آنقدر گران نیست که فقط افراد متمول بتوانند آنها را تهیه کنند اما آیا فقط با تحریک اعصاب بدن، می توان چند سانت بلندتر شد؟این تبلیغات فاجعه است!

رییس انجمن جراحان از ارتوپدی ایران در این باره به سلامت می گوید: «بیان این تبلیغات به عنوان مباحث علمی فاجعه است به دلیل آنکه با اتمام سن رشد و بسسته شدن صفحات استخوانی، هیچ عاملی (نه دارو، نه کفش و صندل، نه ژل و نه ورش و نه حتی تغذیه مناسب) نمی تواند قد را بلندتر کند.»

دکتر غلامعلی عکاشه با بیان اینکه استفاده از آنچه در این آگهی ها تبلیغ می شود هیچ گونه اثری ندارد، ادامه می دهد: «جز سرازیرکردن پول به جیب مبلغان این روش های غیرعلمی، استفاده از آنها سود دیگری نخواهد داشت.» او با تاکید بر اینکه هیچ دارویی برای افزایش قد وجود ندارد، توضیح می دهد: «صفحات رشد استخوانی بعد از سن بسته شدن این صفحات استخوانی در دختران و پسران متفاوت است اما به طور کلی می توان گفت بعد از سن 20 سالگی دیگر نمی توان با هیچ وسیله و روشی قد افراد را بلندتر کرد.»

افزایش قد علمی نیست

یکی از روش های بحث برانگیز افزایش قد، عمل جراحی است. این روش را اولین بار یک فرد روسی برای مجروحان جنگی که استخوان هایشان آسیب دیده بودند و به طور مثال یک پایشان بلندتر از پای دیگر بود، به کار برد. رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران درباره چنین عمل های جراحی ای توضیح می دهد: «اگر بر اثر بیماری یا سانحه، یک پا کوتاه تر از پای دیگر باشد، می توانیم با عمل جراحی حداقل 3 سانیت متر پای دیگر را بلند کنیم و اگر کوتاهی در ران و ساق پا باشد، براساس ضوابط تعریف شده ای بین 10 تا 15 سانتی متر می توان قد پا را بلندتر کرد اما اینکه فرد سالمی بخواهد با عمل جراحی قدش را بلندتر کند به هیچ وجه توصیه نمی شود.»

دکتر عکاشه با بیان اینکه عوارض این جراحی آنقدر زیاد است که در دنیا برای افزایش قد پذیرفته شده نیست، ادامه می دهد: «امکان کج جوش خوردن و فلج عصب در این عمل جراحی وجود دارد و جای پیچ و بخیه در پای فرد باقی خواهد ماند. علاوه بر آن، اگر به طور مثال ران را بلند کنیم، زانو بدون تغییر می ماند و بسیار بدقواره می شود و ناهماهنگی نسبت به بالاتنه نیز به وجود خواهد آمد.»

وی درمورد افرادی که ادعا می کنند عمل افزایش قد عوارضی ندارد، می گوید: «از افرادی که چنین ادعایی دارند دعوت می کنم که در مراجع ذی صلاح قانونی حاضر شوند و این موضوع را ثابت کنند.» رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران به افرادی که علاقه دارند قدشان بلند شود، توصیه می کند: «قبل از انتخاب روشی برای افزایش قد به متخصصانی مراجعه کنید که هم صلاحیت دارند و هم صداقت. در این راستا، انجمن جراحان ارتوپدی ایران در هر زمان با معرفی متخصصان، پاسخگوی سوال های شما خواهد بود.»

ایرانی ها بلندتر شده اند

ایرانی ها طی 30 سال گذشته، 8 تا 10 سانتی متر بلندتر شده اند. دکتر مرتضی مولوی، فوق تخصص ارتوپدی اطفال با بیان این خبر در گفت و گو با سلامت می گوید: «این آمار را براساس نمودار افزایش قد از بیمارانی که برای کوتاهی یک پا مراجعه کردند، به دست آوردیم. این نمودار مشخص می کند در کودکی که یک اندامش کوتاه تر از اندام دیگر است، در سن 16 تا 17 سالگی اندام چه میزان رشد می کند و در چه سنی می توان عمل جراحی انجام داد.

این نمودار در مورد افراد سالم نیز مصداق دارد و براساس آن می توان نتیجه گرفت ایرانی ها تا 10 سانتی متر بلندتر شده اند.» این فوق تخصص ارتوپدی اطفال 3 عامل را در افزایش قد موثر می داند: «ورزش، تغذیه و بهداشت عواملی هستند که به مرور زمان بر رشد قدی افراد تاثیر می گذارند. اگر کودکان در سن رشد کمتر بیمار شوند و مجبور نباشند آنتی بیوتیک مصرف کنند (آنتی بیوتیک جذب کلسیم و پروتئین را کم می کند)، تغذیه مناسب داشته باشند و ورزش کنند نسلی بلندقامت تر خواهیم داشت.»

دکتر مولوی به افزایش قد در کشور ژاپن اشاره می کند و توضیح می دهد: «در سال 1986 تا 1997 به طور متوسط 8 سانتی متر به قد ژاپنی ها اضافه شد به گونه ای که الان والیبالیست های 2 متری دارند. وضعیت در ایران نیز مشابه کشور ژاپن و متاثر از 3 عامل تغذیه، بهداشت و ورزش است.» وی اعتقاد دارد: «در یک خانواده 6 نفره، معمولا فرزندانی که وضعیت بهتری از نظر 3 عامل ذکر شده دارند، قدبلندتر هستند. بنابراین غیر از عوامل ژنتیکی، عوامل دیگری نیز بر قد افراد تاثیر دارند.»
5 درصد کودکان زیر 5 سال، کوتاه قد هستند

آمارهایی که دکتر مولوی بیان کرد جنبه رسمی ندارد و بر مبنای تعداد مراجعان به مطب تهیه شده است. دکتر حامد برکاتی، رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت می گوید: «آماری درمورد افزایش قد 10-8 سانتی متر ایرانی در دست نیست، اما براساس آخرین آمارهای وزارت بهداشت که در سال 83 تحقیق آن انجام شده، کوتاه قدی در گروه سنی زیر 5 سال به 5 درصد رسیده درحالی که در سال 77، 15 درصد بوده است.» دکتر برکاتی اعتقاد دارد، باتوجه به برنامه کودک سالم که از سال 84 وارد سیستم بهداشت و درمان شده و بالارفتن شاخص های بهداشتی و سطح سواد، به نظر می رسد وضعیت کوتاه قدی بهتر شده باشد.

رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران نیز گفته های دکتر برکاتی را تایید و عنوان می کند: «آمار رسمی ارزیابی شده ای که وضعیت قد ایرانی ها را طی زمان های مختلف سنجیده باشد و بیان کند که شاهد افزایش قد ایرانیان بوده ایم، وجود ندارد، اما به صورت تجربی و براساس مشاهدات می توانیم بگوییم جوانان و به خصوص دختران بلندتر شده اند.»

دکتر عکاشه اعتقاد دارد: «در قدیم سوءتغذیه وجود داشت و بیماری هایی مثل اسکوربوت، بری بری و راشیتیسم که ناشی از فقر ویتامین B و کلسیم است بسیار دیده می شد، اما در حال حاضر با بهود وضعیت تغذیه و ورزش که بر صفحه رشد تاثیر می گذارد، قد جوانان بلدتر شده و سوءتغذیه کمتر مشاهده می شود.»

بیماری هایی که رشد قدمان را متوقف می کند

تا چه سنی قدمان بلند می شود؟ پاسخ این پرسش تکلیف بسیاری از سوال ها را درمورد روش های جانبی و غیرعلمی افزایش قد مشخص می کند. دکتر محسن خوش نیت، فوق تخصص غدد و متابولیسم می گوید: «افزایش قد تا زمانی که صفحه های رشد استخوان باز باشد، امکان پذیر است. در دختران 2 سال بعد از عادت ماهیانه و در پسران با اتمام بلوغ یعنی 16، 17 سالگی صفحات رشد بسته می شود و از آن زمان به بعد، افزایش قد با هیچ وسیله ای امکان پذیر نیست.»

دکتر خوش نیت با دروغ دانستن تبلیغاتی که در مورد افزایش قد در مجله ها، ماهواره و فضای مجازی وجود دارد، تاکید می کند: «برخی بیماری ها بر روند رشد قد تاثیر می گذارند و افراد باید قبل از بولغ به متخصص مراجعه کنند تا علت کوتاه قدی بررسی شود. کم کاری تیرویید، کمبود هورمون رشد، بلوغ زودرس، بیماری های کبدی و ریوی مزمن، بیماری های قلبی، کم خونی مزمن و مصرف طولانی مدت بعضی از داروهای کنورتونی بر رشد قد تاثیر می گذارد. با مراجعه به موقع به متخصص علت بیماری بررسی و درمان می شود.»

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه سوءتغذیه روند افزایش قد را کند می کند، ادامه می دهد: «تغذیه مناسب در کودکی و نوجوانی اهمیت زیادی دارد و مصرف لبنیات، پروتئین، ویتامین، املاح و گوشت بر رشد قد تاثیر می گذارد.» وی با بیان اینکه آمار رسمی ای از افزایش قد در ایران نداریم، عنوان می کند: «به طور کلی در دنیا طی 70 سال اخیر به دلیل بهبود وضعیت اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی در کشورهای درحال توسعه، قد افراد بلندتر شده است.پرسش از متخصص تغذیه

چه غذاهایی قدمان را بلند می کند؟

بلندی یا کوتاهی قد بیشتر جنبه ژنتیکی دارد و تغذیه فقط در شرایطی که بسیار نامناسب باشد و فرد دچار سوءتغذیه شود، بر رشد قد تاثیر می گذارد. بیشتر افرادی که تمایل دارند قد بلندتری داشته باشند، سوءتغذیه ندارند بلکه دوست دارند از نظر ظاهری، بهتر باشند.

تغذیه در دوران جنینی و 3 سال اول زندگی، اهمیت زیادی در رشد قد افراد دارد. به طور کلی چند گروه از مواد غذایی بر رشد قد تاثیر دارند؛ «روی» یا «زینک» از مواد غذایی است که به خصوص اگر قبل از بلوغ مصرف شود، می تواند بر رشد قد تاثیر بگذارد. علاوه بر آن، تغذیه کامل شامل گروه های مختلف غذایی مانند لبنیات و میوه های حاوی ویتامین A مانند طالبی، خربزه، سیب، انگور و مرکبات می توانند روی رشد قد تاثیر بگذارند.

برخی والدین تصور می کنند اگر فرزندشان شیر بیشتری بخورد، قدش بلندتر می شود، درحالی که مصرف شیر هم اندازه دارد و اگر یک نوجوان بیشتر از حد نیازش در روز شیر بخورد، چاق می شود و صفحات استخوانی اش زودتر بسته خواهند شد. برخی ورزش ها مانند والیبال، بسکتبال، شنا و دوچرخه سواری با زین بلند هم در رشد قد تاثیر دارند.

تمام موارد ذکرشده صددرصد در افزایش قد تاثیر ندارند و این طور نیست که اگر کسی این مواد غذایی را مصرف یا ورزش کند تما قد بلندی خواهد داشت. یک فرمول تقریبی که تا 70 درصد نتایجش قابل استناد است، قد فرزندان را در آینده نشان می دهد: اگر قد پدر و مادر را با هم جمع و حاصل را تقسیم بر 2 و عدد به دست آمده را با 5/6 جمع کنیم، قد پسر و اگر از آن 5/6 کم کنیم، قد دختر به دست می آید.

منبع: هفته نامه سلامت

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران

انتشار یافته: 94
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:25 - 1391/06/05
حالا صندل بخریم یانه -1.72قدم است صندل بخرم قدم بلند ترمیشودیانه من بابارفیکس وورزش تونستم 10سانت به قدم اضافه کنم حالا نمیدونم صندلم بخرم یانه سن من18 سالمه لطفا یکی جواب منوبده (ایمیل بزنیدبرام بی زحمت) ممنون
Iran, Islamic Republic of
23:21 - 1391/06/17
سلام من دختری 15 ساله هستم با قد 158 که پدر ومادرم 170و 168 قد دارند ورزش کونگ فو میرم ایا امکان قد بلندی ام هست لطفا جوابش رو به هم ایمیل بزنید خواهش میکنم
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1391/11/30
سلام دختری 15 ساله هستم که قدم 161 است و پدر و مادرم به ترتیب 175 و 154 قدشان است دلم میخواهد قدم به 170 برسد لطفا کمکم کنید و بگویید که چه چیزهایی بخورم و چه ورزشی انجام بدهم.لطفا جواب رو بهم ایمیل بزنید خواهش میکنم!!!
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1392/04/01
سلام من یه پسره 14 ساله ام قدمم 170 است قده پدرم 175 و قد مادرو 160 میخواستم بدونم آیا قدم به 180 میرسه؟
Iran, Islamic Republic of
21:41 - 1392/05/23
سلام من پسری 15 ساله هستم قدم 161 و قد پدرم 164 و مدرم 157 می باشد می خوام قدم به 180 برسه هرروز بارفیکس میرم و ورزش می کنم ولی تاثیری نداره خواهشا بگید چکارکنم اگر از داروهای مکمل استفاده کنم باعث بلند تر شدنم میشه ؟؟؟
پاسخ ها
Tannaz
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
اصلا امكانش نيست قدت بيشتر از اين رشد كنه غير ممكنه
United Kingdom
19:42 - 1392/06/01
سلام

17سالو8ماه سن دارم دقیقا 6ماه است که یک بیماری منو تا مرز جنون کشونده اون افزایش قده من 185 قد دارم اما چون پدرم بلند قده برادرام نیز بلند قد هستن اما نمیدونم چرا من 3ساله هیچ رشدی نداشتم و حتی میخوام برای عمل جراحی اقدام کنم خواهش میکنم منو راه نمایی کنید لطف کنید و جواب رو به ادرس ایمیل من بفرستید.
-
11:42 - 1392/06/05
سلام .من 17 سال و 5ماه سن دارم قدم هم 146هست مي خواستم بدونم امكان بلند شدن قدم هست يا نه؟
پاسخ ها
؟؟
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
قدت چنده؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1392/06/06
با سلام.
اینکه شما می گید در سایت های مختلف تبلیغات فراوانی در مورد لاغری یا چاقی یا زیبایی است، لطفا نگاهی به گوشه ی همین مطلب بیاندازید که در سایت خودتان است و پر است از تبلیغات فراوان چاقی یا لاغری.
می گویند کسی که می خواهد حرفش اثر گذار باشد ابتدا باید از خود شروع کند.
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1392/07/04
سلام 18 سالمه و قدم 182 میخواستم 10سانت دیگه بلند تر بشم ایا راهی است ؟
اگه راهنماییم کنین ممنون میشم
United States
18:06 - 1392/10/12
من 15سالمه قدم 172ایابازرشدمیکنم ریش دراوردم توروخداجواب بدیدبه ایمیلم؟
Iran, Islamic Republic of
23:46 - 1392/11/10
سلام من 15 سالمه قدم 181 هس میخواستم بدونم تا 10 سال دیگه که 25 سالگی میشه میتونم 11 سانت رشد کنم یا نه؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1392/11/18
باسلام خسته نباشین
من 22 سالمه 157میشه کمکم کنیم دارم عذاب میکشم میخواستم بدونم چیکارکنم که قدم بلندتربشه میشه قدم بلندتربشه
ممنون
Iran, Islamic Republic of
22:08 - 1393/05/16
با عرض سلام و خسته نباشید
من پسری 15 ساله هستم و قدم 182 هست بسکتبال هم کار میکنم میخواستم بدونم تا 18 سالگیم به 187-188 میرسم؟؟؟؟؟؟
خیییییلیییی ممنون میشم اگه جواب رو به ایمیلم بفرستید
ممنون
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1393/06/04
سلام..خسته نباشین..
من18 سالمه و قدم160و برای افزایش قدم قرص زینک روبهم معرفی کردن!میخواستم بدونم ک واقعاتاُثیری داره یا نه؟!و اگه میشه کمکم کنید لطفا..
Iran, Islamic Republic of
23:30 - 1393/06/09
من 15 سالم و قدم 178 یعنی خوبه
پاسخ ها
رامین
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
خوب نیست زرافه ایی من 16 سالمه قدم 164
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1393/06/11
سلام من ١٣سالمه و قدم١۶٠ خوبه؟ راستی قد مامانم ١۵۶و بابام ١٨٨ هست .خوانواده پدریم قدشون خیلی بلنده .هیچ قرصی هم نمیخورم .فوتسال و تکواندو و والیبالم میرم ایا تا ١٧۵ رشد میکنم؟؟ لطفا برام ایمیل بکنید. ممنون
Iran, Islamic Republic of
01:02 - 1393/07/19
سلام من 15 سالو 4 ماهم هس الان 172 قد دارم پدرم 175 قدشه مادرم 158 داییام کوتاه هستن عموهام خیلی بلند یعنی کوتاه ترینشون185 قدشه می خواستم بدونم منم می تونم به185 برسم لطفا جوابمو بدین؟؟
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1393/08/12
سلام من 17 سالمه قدم هم 1.73هست آیا امکن داره قدم رشد کنه لطفأ برام ایمیل بکنید ممنون.
Iran, Islamic Republic of
02:43 - 1393/10/05
من پسر 14 ساله هستم صدام بلد نیست چکارکنم قدم این است 1.64 جواب
Iran, Islamic Republic of
17:21 - 1393/11/04
سلام
من 18 سال سن دارم و قدمم هم 150 هست
امکان داره دیگه بتونم رشد کنم؟
چیکارمیشه کرد؟
اخه طی چندماهه گذشته قدم 147 بود و بعد از چندماه شدم 150
میخاستم ببینم که دیگه امکانش هست بلندتربشم یا نه؟
مادرم 153 و پدرم 168 هست و برادرمم نزدیک به 190هست و خودم از همه کوجکترم
خواهشا جوابم رو بدید به ایمیلم
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1393/11/07
من سیزده سالم هست وقدم ۱۴۱من چیکار کنم تاقدم بلند شه
پاسخ ها
Tannaz
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
پريود شدى يا نه؟
Iran, Islamic Republic of
17:42 - 1393/11/07
من
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1394/02/12
سلام من 14 سالمه و قدم 160 هست.والیبالیسته حرفه ای هم هستم.ولی خیلی از قده کوتاهم رنج میبرم.چیکار کنم ک قدم بلند شه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
02:20 - 1394/02/29
ایا والیبال در افزایش قد تاثیر داره؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۷
خیر
Iran, Islamic Republic of
06:58 - 1394/04/01
سلام می خواستم بدونم که تاثیر ورزش والیبال بیشتره یا بسکتبال تو رشد قد
Iran, Islamic Republic of
22:51 - 1394/07/25
سلام من دختري ١٤ ساله هستم قدم ١٦٩ ايا تا ١٧٣ الي ١٧٥ قدم بلند ميشه ؟؟؟!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
آره عزیزم
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1394/08/06
با سلام پسر ۱۶ سال دارم و قدم ۱۸۳ میخوام بدونم باقرص روی حرکات کششی میتونم قدمو ۱۸۶ برسونم لطفا ج بدین
Iran, Islamic Republic of
00:29 - 1394/09/01
سلام من15 سالمه .قدم 163 دکتر غدد ميرم بهم گفته صفحه رشدت اخرشه چي کار کنم قدمو ميتونم بلند کنم؟امپول هرمون رشد ميشه زد؟ ميتونم با پريدن کاريش کنم/من دخترم وزنم60کيلو قرص نچرال مد کلسيم منيزيم زينک.ال ارژنين ميخورم تو اين مدت بعد از رفتن پيش دکترم با پرش تونسم ي سانتي بلند شم چيکار کنم پرشمو ادامه بدم؟/کمکم کنيد لطفا
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1394/11/15
سلام من نوزده سالمه ولی قدم فقط 170 سانته تورو خدا اگه راهی هست ک من تا قبل از بیست سالگی 5 سانت دیگه قدم بلند شه بگید خیلی حیاتیه لطفا به ایمیلم بفرستید.
Iran, Islamic Republic of
22:03 - 1394/12/02
سلام .من. 15 سالو 10 ماهمه . قده من. 173 است . تا178 یا 179 رو رشد میکنم
Iran, Islamic Republic of
00:44 - 1394/12/17
سلام. من 17 سالمه قدم159 سانته. میخوام ببینم چی بخورم که رشد کنم. یا چیکار کنم. ممنون میشم. جواب رو به ایمیلم بفرستید
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1394/12/24
سلام من تازه وارد ۱۵ سالگی شدم قدم ۱۷۷ است ، قد پدرم ۲ متر و قد مادرم ۱۶۴ ، می خواستم ببینم در ۱۷ سالگی قدم چقدر می شود، ایا به ۲ متر میرسم در ضمن یک روز در میان والیبال بازی می کنم ، ایا از قد پدرم بزرگتر میشم. لطفآ به ایمیل من جواب را بفرستید، با تشکر از راهنمایی تان
Iran, Islamic Republic of
20:47 - 1395/01/20
درود بنده دختری هستم باسن 15سال و7ماه قدم 159 ایا بلندترمیشوم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
نه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
نه
Germany
15:30 - 1395/01/31
من چطوری قدم رو بلند کنم ؟
آیا قرص زینک پلاس ۱۵ جالینوس بهتره یا نه ؟
Germany
15:31 - 1395/01/31
من چطوری قدم رو بلند کنم ؟
آیا قرص زینک پلاس ۱۵ جالینوس بهتره یا نه ؟
جوابو ب ایمیلم بفرستید
Iran, Islamic Republic of
14:55 - 1395/03/03
دختری 13 ساله ام.155 قدم.پدرم172.مادرم163.خواهر بزرگم 163.
12 ساله به بلوغ رسیدم.اون موقع149 بودم.قد میکشم?
Iran, Islamic Republic of
11:38 - 1395/03/08
سلام و عرض خسته نباشید خدمت ادمین .من پسری16ساله هستم میخواستم بدونم چجوری قدمو بلند کنم خیلی مسخره و سرزنش میشوم
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1395/03/10
دختری هستم18ساله باقد 159میخاستم ببینم دارویی هست ک بشه قدم بلندتربشه یا ورزشی؟بهم گفتن ازداروهایی گیاهی استفاده کن م چنینی چیزی وجود داره تروخدا کمک کنید..ب ایملم جواب بدید ممنونتون میشم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
دیگه رشد نمیکنی
Iran, Islamic Republic of
17:50 - 1395/04/12
سلام با تشکر از توضیحات خوبتون من قد 165 هست دلم می خواهد قدم نزدیک به دو متر شود به باشگاه والیبالم می رم چکیار کنم قدم نزدیک دو متر بشه باتشکر
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1395/04/29
سلام من ۱۴سالمه قدم ۱۴۷قد مادرم ۱۶۱و قد پدرم۱۷۵وقد برادرم هم ۱۷۸میخواستم بدونم با ورزش میتونم ۱۰سانتی متری بلند تر شم ممنون میشم جوابمو بدین .
Sweden
03:40 - 1395/05/11
سلام آیا کونگ فو قد را بلند میکند لطفا جواب بدید به خاطر که کونگ فو میرم ممنون میشم جوابمو بدین لطفا لطفا لطفا لطفا لطفا لطفا جواب بدید چشم ده راه استم تو رو خدا جواب بدید؟
Iran, Islamic Republic of
14:00 - 1395/05/12
من میخوام قدم بلند شه چخ کنم والیبال تاثیر دارد ایا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
نه
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1395/06/03
سلام و خسته نباشید ,خیلی از دکترها نظرشون اینه که دختران تا ۱۸سالگی بیشتر قد نمیکشن و کاملا قطعی میگن باید بگم همیشه یه نظر علمی درست و ۱۰۰ درصد نیست من خودم تا ۲۱ سالگی قدم ١۶٧بود ۳سانت به قدم اضافه شده و۲۳ سالمه پس اینکه دختر بیشتر از ۱۸ سالگی دیگه قد نمیکشه صحت نداره
Iran, Islamic Republic of
20:18 - 1395/06/25
سلام من ١٤ سالمه و ابان ١٥ ميشم قدم ١٧٢ يا ١٧٣ هست ميخواستم بدونم اگه ٢ سال بسكتبال برم قدم به ١٨٥ ميرسه اگه بسكتبال نرم قدم چند ميشه تو ٢٠ سالگى اگه برم چند ميشم تو ٢٠ سالگى؟
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1395/06/27
قدمو با متراو چوبى اندازه گرفتم ١٧٢ بود
Iran, Islamic Republic of
23:46 - 1395/06/28
من 13 سالمه و قدم 146 خوبه؟ چجوری بلند شم
پاسخ ها
دختر
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
معلومه كه افتضاحه
Iran, Islamic Republic of
18:35 - 1395/10/06
سلام من 20سالمه 166قدمه اگه راهی هست با ودزش یا دارو خواهشا بگید هر کی هرراهی بلده بگه لطفا
Iran, Islamic Republic of
20:31 - 1395/10/12
سلام من دختری دارم چهارده سالشه پریودم شده امپول نوردیلتم سه ماه زده قدش به 151رسیده احتمال داره بازم قد بکشه دوس دارم قدش تا 170برسه خیلی دکتر بردم الان دیگه توان دکتر بردن ندارم لطفا راهنمایم کنیدجواب به جیمیلم بفرستین
France
23:12 - 1395/11/03
سلام من 16سالمه 157سانتی متر هستم از کوتاهیه قد رنج می بر خوا هش می کنم راه نمایم کن .
اگه میشه همیت جا جواب بده
Iran, Islamic Republic of
20:31 - 1395/11/10
سلام من 5 ماه دیگه 17 سالم میشه و الان قدم 173 یا 174 هست و در مابین سن 13 و 14 سالگی بلوغم شروع شده به نظر شما صفحات رشد من هنوز بازه و آیا تا 18 سالگی میتونم 178 یا 180 بشم ؟
Netherlands
21:50 - 1395/11/23
سلام 17 سالمه 170هستم و صفحات رشدیم بسته شده هیچگونه راهی برای افزایش قد نیست؟ترو خدا کمکم کنید خیلی نیاز دارم ممنون میشم به ایمیلم بفرستید
Iran, Islamic Republic of
22:18 - 1395/12/02
من ۱۴ سالمه قدم ۱۵۵ به نظرتون میتونم به ۱۷۵_۱۸۰ برسم؟
پاسخ ها
Tannaz
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
مگه احمقى؟؟؟؟
معلومه كه نه
Iran, Islamic Republic of
00:27 - 1395/12/13
سلام.من ی دختر ۱۴سالم ک حدودا ۱۵۲قدمه.میخواستم بدونم قدم کوتاه نیست؟یا عادیه؟؟
پاسخ ها
طناز
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
معلومه كه كوتاهه
مگه احمقى
Iran, Islamic Republic of
15:38 - 1396/03/05
سلام من بیست سالمه قدمم 156.اگ میشه راهنماییم کنین میخوام قدم رشد کنه ممنون میشم
-
16:20 - 1396/03/06
سلام خسته نباشین من بیست سالمه وقدم ۱۵۵هسش میشه راهنماییم کنین قدم بلند شه آیاامکانش هس؟ لطفا ب ایمیلم بفرسین
United States
12:45 - 1396/03/21
سلام من دختری 13 ساله هستم قدم 166/5 یا 167 هستم و درسن 12 سالگی پرویید شدم من و خاهرم دقلو هستیو وخواهر بزرگم 164 است چه کار کنم قدم 170 بشود ایا قدم بلند میشود
United States
13:36 - 1396/03/21
عزیزان از شما خواهش مند هستم به
سوال من جواب بدهید
Iran, Islamic Republic of
19:29 - 1396/03/26
سلام قد شوهرم 167 و متولد سال 72هسشقد خودمم 165.میشه قدش بلند شه؟چطدوری میشه؟خواهشا یه راه درست پیشنهاد بدید
Iran, Islamic Republic of
22:54 - 1396/04/11
شانزده سالمه قدم 159 سانته بلند تر میشم یانه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
اره فکرش نباش
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1396/04/23
سلام من يك دختر ١٢ساله ام قدم155است.قدم چقدر ديگه بلند ميشود؟
Iran, Islamic Republic of
15:53 - 1396/04/30
من 14 سالمه قدم 147 خوبه یا نه
پاسخ ها
Tannaz
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
يعنى من نميدونم بهضياتون واقعا احمقين
خب معلومه كه قدت خيلى بده
Iran, Islamic Republic of
13:11 - 1396/05/14
سلام من ۲۵سالمه قدم ۱۶۳میخام خودکشی کنم.میشه کاری کنم قدم با جسم کوچیکتر شه. ممنون
Iran, Islamic Republic of
14:01 - 1396/05/19
سلام من دختری ۱۶ ساله ام باقد ۱/۵۰ من به خاطر تغذیه نامناسب بچگیم قد کوتاه موندم میخاستم بپرسم آیا امکان قد کشیدنم تا ده سانت هست البته با جبران کمبود های گذشته واقعا ناراحتم لطفا جواب بدید
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1396/05/31
سلام من هادی هستم 20 سالمه قدم کمه چیکار کنم قدم بلند بشه تو رو خدا کمکم کنید
Iran, Islamic Republic of
19:42 - 1396/07/17
چگونه این دستگاه را تهیه کنم
Germany
18:43 - 1396/07/26
سلام دخترم ۹ سال و ۲ ماهش قدش ۱۳۴/۵ ولی وزنش ۲۵ البته که میدونم وزنش کمه ولی احساس میکنم َقدش رشد نمیکنه نمیدونم چی بهش بدم قدش بلند شه پدرش ۱۸۶ قد و خودم ۱۵۴ قدم میخوام بدونم قد وخترمون چقدر میشه و چی بهش بدم
Iran, Islamic Republic of
00:22 - 1396/08/25
سلام من قدم ۱۶۱ هستم من ۱۲ سالم هستش هنوز به بلوغ نرسیدم پسر هم هستم بنظر شما قد من خوبه و باید چه ورزش هایی بکنم که قدم بلند تر بشه تا ۱۸۰ یا ۱۷۸ یا ۱۷۵ یا ۱۷۳ حداقل
Iran, Islamic Republic of
00:24 - 1396/09/11
دوستان به سایت چگونه با برنج خام قد بلند شویم سر بزنید
Iran, Islamic Republic of
01:05 - 1396/09/11
با روزی ده عدد برنج خام قبل از صبحانه همراه با آب بلعیده شود در شش ماه ده سانت رشد می کنی فقط برنج نباید هندی باشه برای تمام مراحل سنی هم مناسب است
United Arab Emirates
03:58 - 1396/09/26
سلام من دختری ۱۴ ساله قدم حدود ۱۶۴ هستش وزنم ۴۸ میخوام قدم حدود ۱۶۹ باشه خواهشا بی زحمت به سوالم پاسخ دهین دکتر ....
Iran, Islamic Republic of
21:54 - 1396/11/19
سلام من 17 سالمه قدم 168 ایا دیگه رشد نمیکنم؟
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1397/01/04
سلام
من ١٣ سالمه و دخترم
قدم 150 هست
دلم ميخواد قدم ١٦٦ باشه.ميدونم كه قدم بلند ميشه پس چرت و پرت نگين.پريودم نشدم.من ميدونم كه تا ١٢ سانت ديگه رشد ميكنم.
به نظر شما بعد از بلوغ قد ميكشم يا نع؟
Iran, Islamic Republic of
23:37 - 1397/01/05
من دختری 16 ساله هستم قدم 175هست می خواستم ببینم می تونم قدم رو کوتاه کنم؟
Iran, Islamic Republic of
03:21 - 1397/01/06
سلام من ۱۶سالو ۴ماهم قدم۱۸۵است چطوربه۱۹۵برسونم
Iran, Islamic Republic of
15:30 - 1397/01/07
سلام من ۱۴ سالمه پدر و مادرم۱۸۷و۱۵۸هستم و من ۱۵۹ هستم به نظر تون چه قدر دیگه بلند میشم یعنی به ۱۶۸ میرسم؟؟
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1397/01/31
سلام
15 سالمه ، 170
بلوغم دیرتر از رفیقام بود ...
به نظرتون تا چند میره ؟
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1397/02/01
من فکر میکردم کوتاهم نظرهارو خودندم امیدوار شدم من ۱۶ سالمه۱۸۷دنبال هر راهی ام بلند تر شم البته والیبالیستم
United Arab Emirates
16:32 - 1397/02/25
ایا دخترها در چه سنی رشد قد نمیکشد وایا پسر ها در چه سنی رشد قد نمی کشند زود بگویید
United Arab Emirates
16:32 - 1397/02/25
ایا دخترها در چه سنی رشد قد نمیکشد وایا پسر ها در چه سنی رشد قد نمی کشند زود بگویید
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج