کد خبر: ۲۲۰۱۹
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۶
تعداد بازدید: ۱۴۷۰۷
تعداد نظرات: ۱۸ نظر
جانشين سازمان وظيفه عمومي ناجا می گوید سربازان فراری كه بيشتر از يك‌سال غيبت داشته‌اند علاوه بر اينكه شش‌ماه اضافه خدمت تعلق مي‌گيرد، فراري محسوب مي‌شوند و به جرم آنان در دادگاه رسيدگي مي‌شود.
تهران امروز:  جانشين رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا مي‌گويد: «مدت سربازي با توجه به نياز كشور تعيين مي‌شود.» سردار ابراهيم كريمي همچنين از دادگاهي كردن سربازان فراري سخن به ميان مي‌آورد و مي‌گويد: «فرار از سربازي يك جرم است.

در صورتي كه فرار بدون عذرموجه باشد، دادگاه با توجه به آن حكم مي‌دهد اما در صورتي كه سرباز فراري داراي عذر موجه باشد شرايط و اظهارات وي در دادگاه بررسي خواهد شد.» البته او بين غيبت و فرار تفاوت قائل مي‌شود و مي‌گويد: «غيبت براي كساني است كه در موعد مقرر خود را براي انجام سربازي معرفي نمي‌كنند اما فرار براي كساني اطلاق مي‌شود كه به خدمت سربازي اعزام و پس از اخذ مرخصي از محل خدمت يا خارج‌شدن از محيط ديگر باز نمي‌گردند.»

 او به تمامي سربازان فراري توصيه مي‌كند كه خود را به محل ترك خدمت معرفي كنند چرا كه در حال حاضر تسهيلاتي براي اين دسته از افراد در نظر گرفته شده اما با گذشت زمان و طولاني‌شدن مدت فرار قطعا شرايط اين افراد بدتر خواهد شد. كريمي سوم خرداد را فرصت خوبي براي بخشش غيبت تمامي سربازان و مشمولان متقاضي اعزام به خدمت مي‌داند و مي‌گويد: «افرادي كه تا اين تاريخ به سازمان وظيفه‌عمومي ناجا و دفاتر خدمات الكترونيكي پليس‌+ 10 مراجعه و تعيين تكليف كنند، غيبت گذشته و كليه اضافه خدمتشان بخشيده خواهد شد كه اين شرايط براي افرادي كه هم‌‌اكنون در حال خدمت هستند، نيز صدق مي‌كند.»


كريمي همچنين با بيان اينكه كسري خدمت تا پايان سال 90 اعتبار داشت مي‌گويد: بر اساس قانون جديد افرادي كه والدين آنان داراي 30 ماه سابقه جبهه، 25 درصد جانبازي و 24 ماه اسارت باشند به ازاي هر كدام از آنان يكي از فرزندان‌شان از خدمت سربازي معاف مي‌شود. به عنوان مثال اگر فردي داراي 50 درصد جانبازي باشد دو فرزند وي مي‌توانند از معافيت بهره‌مند شوند و اين در حالي بود كه در قانون قديم اين امر تنها تا سقف دو فرزند اجرا مي‌شد.

 البته اين امتيازها شامل كساني كه سابقه‌اي كمتر از اين موارد دارند نمي‌شود. به گفته كريمي‌حتي اگر فردي داراي 24 درصد جانبازي باشد نيز فرزندش امكان استفاده از معافيت را نخواهد داشت چرا كه اين يك قانون است و اگر ما بخواهيم در چنين مواردي قانون را دستكاري كنيم، در حق عده‌اي ظلم مي‌شود.


همچنين جانشين رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا از شهروندان خواست تا پايان ارديبهشت ماه به دفاتر پليس + 10 مراجعه و نسبت به تعويض كارت‌هاي قديمي خود اقدام كنند.

سربازي رو به بهبود است

به گفته كريمي بخشي از سربازان نيز با توجه به توانمندي و تخصصي كه دارند به سازمان‌هاي دولتي معرفي مي‌شوند كه اصطلاحا به آن «امريه» مي‌گويند. جانشين رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا شرايط سربازي را از زمان تصويب قانون جديد رو به بهبود مي‌داند و مي‌گويد: نوع به كارگيري سربازان، تسهيلات و غيره در قانون جديد براي سربازان پيش‌بيني شده است.

به گفته كريمي قانون جديد سربازي مي‌تواند نيازها و مشكلات سربازان را به شكل فعلي برطرف كند اما ما بر اين باوريم كه بايد فرصت سربازي را به زمان تخصص اندوزي تبديل كرد تا وقتي سرباز پس از دوران سربازي وارد جامعه مي‌شود بتواند زندگي‌اش را به نحو بهتري ادامه دهد. به گفته او بايد صحبت‌هاي بيشتري درباره اثرات سربازي در فرد و جامعه مطرح شود.

او همچنين درباره دغدغه‌عده‌اي از جوانان مبني بر از دست‌رفتن موقعيت تحصيلي در صورت اعزام به خدمت سربازي مي‌گويد: در قانون جديد پيش‌بيني شده كه به سربازان اين فرصت داده شود كه در هنگام سربازي نيز در دانشگاه‌ها پذيرفته شوند و بتوانند در دوره‌هاي بالاتر شركت كنند.

كريمي با بيان اينكه اقداماتي كه امروزه در حال انجام است در آينده اثرات خود را نشان خواهد داد، مي‌گويد: وقتي به افرادي كه در گذشته سربازي خود را طي كرده‌اند نگاه مي‌كنيم متوجه مي‌شويم كه اين افراد از اين دوران به نيكي ياد مي‌كنند و معتقدند كه از دوران سربازي خود استفاده كرده‌اند.

 جانشين سازمان وظيفه عمومي ناجا همچنين درباره شرايط اضافه‌خدمت و مجازات‌هاي غيبت براي مشمولان غايب در زمان صلح، مي‌گويد: در قانون جديد براي غيبت تا سقف سه ماه، سه ماه اضافه خدمت، براي غيبت بيش از سه ماه تا يك سال ، شش ماه اضافه خدمت و براي افرادي كه بيشتر از يك‌سال غيبت داشته‌اند علاوه بر اينكه شش‌ماه اضافه خدمت تعلق مي‌گيرد، فراري محسوب مي‌شوند و به جرم آنان در دادگاه رسيدگي مي‌شود.

 وي همچنين درباره شرايط بهره‌مندي از معافيت كفالت اظهار كرد: براساس قانون معافيت كفالت براي يگانه فرزند ذكور بالاي 18 سال است و در صورتي كه فردي‌داراي برادر بزرگ‌تري كه ازدواج‌كرده نيز باشد، نمي‌تواند از اين نوع معافيت بهره‌مند شود.
     
بازدید از صفحه اول
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۸
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۲
پاسخ
0
26
وضعیت سربازی هر روز داره بهتر میشه مثلا مدت سربازی از 17 ماه شده 21 ماه،درجه هایی که براساس تحصیلات بود کم شده، قوانین معافیت سخت تر شده، معافیت 2برادری رو که به اجرا نرسید بماندقانون 3 برادری هم حذف شده، حقوق سربازان قرار بود زیاد بشه که تصویب نشد، سن پدر برای کفالت از 60 سال شده 65 سال، معافیت های پزشکی رو هم که سخت تر کردن و...
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۸
پاسخ
88
2
سلام
آیا می دانید یک خانواده ای در شهر قائن خراسان جنوبی به نام غلامحسن اصغری زندگی می کند که خودش و فرزندان مشمولش ، سرباز فراری اند و جالبه که در بازار انواع کلاه برداری ها را انجام می دهند ولی هیچ قانونی جلو دارشان نیست.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
پاسخ
1
8
یکی به فکر ما سربازای فراری باشه!
ریشمون سفید شد از بس فکر کردیم
شب خواب نداریم
بابا بفروشیدش تا بخریم راحت شیم
UNITED STATES
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۴
پاسخ
0
9
سلام
من سرباز فراري سال 91هستم.بابا به خدا من مشكل دارم.پدرم ناراحتي قلبي دار 1بار سكته مغزي هم كرده .تازه مهرهاي 6و5كمرش هم بيرون زدگي داره.ونمي تونه كار كنه.و 1سال هم هست كه از كار بي كار شده.وخرجه خونه رو نمي تونه بده.در ضمن ما مستجر هم هستيم. و من يك برادر 12ساله هم دارم كه خرج تهسيل ان هم هست من بايد چيكار كنم .برم خدمت .يا كمك خرج خانوادم باشم.تورو خدا رسيدگي كنيد!به تازگي هم اومدن دنبالم!دارم ديونه ميشم .
UNITED KINGDOM
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۵
پاسخ
0
6
سلام من از سال 86 فرارم .
کتفم نقص عضو شده
پدرم فوت کرده
خرج خونه میدم
برادرم دارم اما اونا سر زندگی یه خودشونن
5 ماهم خدمت کردم
از وقتی کتفم نقص عضو شد دیگه سخت شده زندگی برام
نمی تونم برم خدمت
چاره چیه ؟
2سالم درگیر کارای عمل کتفم بودم
آخرش چیکار باید کرد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
پاسخ
0
8
من سال 90 به سربازی رفتم وبه دلیل دوری از محل سکونت و آب وهوای بد منطقه در مرز ارومیه فرار کردم بعد از مدتی برگشتم و 5ماه اضافه خدمت خوردم درزمان خدمت براثر یک اتفاق ناخواسته در یک حادثه که منجر به زخمی شدن سرباز دیگری شدم و از ترس مرگ سرباز فرار کردم ولی دوروز بعد برگشتم خدا را شکر سرباز زنده ماند و من 20روز زندانی و مبلغی جریمه نقدی شدم و پرداخت کردم بعد مطلع شدم 10 ماه اضافه خدمت خوردم با 6 ماه قبل یعنی تقریبا خدمت نکردم و فراری شدم اگر مراجعه کنم چه مجازاتی درپیش است دارم سکته میکنم درضمن دارای مشکل خانوادگی و اختلاف پدر و مادر هم هستم و اکنون با مادرمو دو خواهرم زندگی میکنم وبه
کارگری مشغولم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
پاسخ
0
6
دوساله از مرکز آموزش ناجا زابل فراریم حالا میترسم برم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۵:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۳
پاسخ
0
3
به خدا زندگي من و همسرم به خاطر سربازي داره از هم ميپاشه تقريبا ٨ ماه رفت سربازي بيكار شد. بدهي بالا اورد مريض شد زندگيمون هم به يه مو بنده فقط مونده بريم محضر بقيه كارا انجام شده.به ولله قسم پول نداره خونه أجاره كنه اونوقت با اين شرايط چه طوري بياد سربازي؟؟ من و همسرم همديگه رو دوس داشتيم وداريم اما خانوادم نميزارن كه با اين وضعش زندگي كنم به خدا درست نيست تو مملكت إسلامي آدم رو انقد عذاب بدن. بالاخره يه قيامتي هم هست...
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۴:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۳۰
پاسخ
0
3
سلام من از سال 90فرار کردم میخام برگردم ولی میترسم دوباره فرار کنم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
پاسخ
0
1
سلام من متولد63هستم هفت ماه هم سربازی رفتم وبه خاطرناراحتی قلبی که داشتم وبه من رسیدگی نکردند فرار کردم الان شرایط من بعدازمعرفی چگونه است
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۸
پاسخ
0
1
سربازانیکه دوسال فراریند دوباره باید به آموزشی بروند
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۴
پاسخ
0
3
من هم سرباز فراریم با 1000 مشکل ولی زندان برم ! خدمت نمیرم جواب زور رو باید با زور گفت !
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۵
پاسخ
0
1
باسلام من خدمت سربازی را به اتمام نرساندم و صاحب دو فرزند هستم که یکی 3ساله و دیگری تازه متولد شده است و حالا به نوزاد به علت سربازی شناسنامه صادر نمیکنند فرزند من چه گناهی کرده که نباید به او شناسنامه ندهند.لطفا رسیدگی کنید.هادی از همدان
UNITED STATES
|
۰۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۹
پاسخ
0
1
من از سال 92فراریم اینقدردلم میخوادبرگردم ولی سختمه
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۴
پاسخ
0
1
مهرداد پولادیییییییییییییییییییییییییییی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۳
پاسخ
0
1
سلام من اعزامی سال 91 هستم در حال حاظر فرار از خدمت کمکم کنید راهنمایی کنید چیکار کنم بر گردم خدمت برنگردم به خدا اینقدر فکر کردم خسته شدم .
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۳
پاسخ
0
1
بابا دیگه نمیکشه
UNITED KINGDOM
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۲
پاسخ
0
0
سلام محمد م از مشهد من سال 85ازخدمت مقدس سربازیدفرار کردم الان 2فرزند پدر م هم 1سالگی مادرم را ترک کرد و رفت زندان حالا باین بی پدر و مستجری باید چکار کنم خداهش ندارم چکنم کار مارا درست کنید ثبت نام هم کردم
  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: