سوختگی پوشک را چگونه درمان کنیم؟
۳۱۵۲۹
۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵
۳۵۶۱۸۱ 
یکی از رایج‌ترین و شایع‌ترین دردسرهای دوران نوزادی برای والدین سوختگی پای نوزاد است که غالبا با بی‌تابی و بی‌قراری نوزاد همراه می‌شود. بی‌تابی‌هایی که خواب شبانه او را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بروز این عارضه که در ناحیه پوشک نوزاد اتفاق می‌افتد.
مجله شهرزاد: یکی از رایج‌ترین و شایع‌ترین دردسرهای دوران نوزادی برای والدین سوختگی پای نوزاد است که غالبا با بی‌تابی و بی‌قراری نوزاد همراه می‌شود. بی‌تابی‌هایی که خواب شبانه او را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بروز این عارضه که در ناحیه پوشک نوزاد اتفاق می‌افتد در بیشتر موارد با قرمزی، التهاب و سوزش پوست این ناحیه همراه است و در صورت عدم درمان در زمان مناسب، موجب بروز ناراحتی‌ها و بیماری‌ های عفونی و قارچی پوست نوزاد می‌شود. دکتر اکبر کوشانفر، متخصص کودکان در این باره توضیحات بیشتری را با ما در میان می‌گذارد.

سوختگی پوشک را چگونه درمان کنیم؟
 
چرا پای نوزادتان می‌سوزد

شاید به ندرت بتوان نوزادی را در جهان یافت که سوختگی پوشک را تجربه نکرده باشد. بسیاری از نوزادان تا ۲ سالگی به دلیل تماس پوست حساس‌شان با ادرار و مدفوع دچار سوختگی پوست می‌شوند. این سوختگی معمولا با التهاب و قرمزی پوست همراه است و بی‌قراری و بی‌تابی نوزاد را به همراه دارد كه معمولا مانع از خواب آرام و عمیق کودک می‌شود و در دراز مدت ممکن است موجب ابتلا کودک به بیماری‌های عفونی پوست ‌شود.

اولین قدم برای درمان

یکی از مفید‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها برای کنترل و درمان سوختگی پوشک نوزاد آن است که او را زود به زود عوض کنیم. یعنی مراقب باشید به محض آن‌که کودک قضای حاجت کرد او را عوض کنید تا ادرار یا مدفوع او موجب سوختن پوستش نشود. البته عوض کردن تنها نمی‌تواند چندان موثر باشد. بهتر است والدین بعد از هر بار عوض کردن کودک برای مدتی او را باز بگذارند و او را در مجاورت هوا قرار دهند تا پوست ناحیه پوشک کمی هوا بخورد و از میزان حساسیت آن کاسته شود.

اهمیت درمان به موقع سوختگی

یکی از مهم‌ترین عواملی که درمان به موقع سوختگی‌های ناحیه پوشک را پر رنگ می‌کند، احتمال ابتلا به عفونت‌های پوستی، ابتلا به قارچ و حساسیت‌های پیشرفته است که ممکن است در دراز مدت به زخم تبدیل شود. این عوارض که با التهاب، قرمزی، خارش و بی‌تابی نوزاد همراه می‌شود درد و سوزش به همراه دارد و معمولا طول درمان طولانی و طاقت فرسایی برای نوزاد و خانواده‌اش دارد. از این رو پدر و مادر‌ها نباید احتمال ابتلا به سوختگی و بروز بیماری‌های عفونی پوست را نادیده بگیرند.

پای نوزاد را با کرم چرب کنید

امروزه  در داروخانه‌ها، روغن‌ها، کرم‌ها و لوسیون‌های مختلفی برای پیشگیری و درمان سوختگی ناحیه پوشک نوزاد وجود دارد؛ کرم‌هایی که با کمک آن‌ها می‌توانید مقاومت پوست ناحیه پوشک را در برابر سوختگی افزایش دهید و موجب نرم شدن و تقویت پوست این ناحیه شوید. البته تهیه پوشکی از جنس مرغوب نیز برای پیشگیری از سوختگی پوست پای نوزاد توصیه می‌شود چرا که گاهی بخش زیادی از سوختگی‌ها ناشی از حساسیتی است که استفاده از پوشک با جنس نامرغوب در پای کودک به وجود می‌آورد.

مدت درمان ۲۰ روز

نوزادانی که دچار سوختگی ناحیه پوشک می‌شوند در صورتی که به نوع شدید آن مبتلا شده باشند در عرض ۲۰ روز درمان می‌شوند. البته این اتفاق در شرایطی می‌افتد که پدر و مادر نوزاد او را نزد متخصص کودکان برده و دستورات لازم برای درمان سوختگی پای نوزاد را دریافت کرده باشند. در شرایطی که سوختگی پای بچه کم باشد بین ۱۰ تا ۱۵ روز زمان لازم است تا سوختگی، التهاب و قرمزی ناحیه پای بچه به طور کامل از بین برود.

این نکات را جدی بگیرید

  •  با مشاهده اولین نشانه‌های سوختگی پای کودک برای درمان آن اقدام کنید و از کنار آن ساده عبور نکنید.
  •  اگر بعد از ۲ تا ۳ روز شاهد پیشرفت سوختگی و افزایش التهاب پوسته ناحیه پوشک نوزاد بودید حتما به متخصص کودکان مراجعه کنید.
  •  پوشک نوزادتان را بررسی کنید و احتمال داشتن حساسیت نوزاد به جنس و نوع پوشک را بررسی کنید. در صورتی که پوست بچه به جنس پوشک حساس است در اولین فرصت مارک پوشک را تغییر دهید.
  •  هر روز به پوست ناحیه پوشک بچه کرم یا روغن بچه بزنید تا احتمال ابتلا به سوختگی و حساسیت را در این ناحیه به حداقل برسانید.
 
خوشبختانه امروز کرم‌ها و روغن‌های مختلفی در داروخانه‌ها و مراکز فروش لوازم بهداشتی عرضه می‌شود که برای پیشگیری و درمان سوختگی پای نوزاد بسیار مفید و کاربردی هستند. برخی از این محصولات را با هم مرور می‌کنیم.

لایه‌ای محافظ برای پیشگیری از سوختگی
 
 
 

کرم سوختگی پای بتیس یکی از محصولاتی است که استفاده روزانه از آن می‌تواند موجب بازسازی و نوسازی سلول‌های آسیب دیده پوست شود. این کرم می‌تواند التهاب و قرمزی پوست ملتهب در ناحیه ران کودک را درمان کند و در عین حال سوزن و خارش آن را که موجب بیقراری نوزاد می‌شود، درمان کند. در حقیقت مادران با کمک این کرم می‌توانند لایه‌ای محافظ روی پوست نوزاد ایجاد کنند که مقاومت پوست پای نوزاد را که گاهی در معرض ادرار یا مدفوع قرار می‌گیرد، افزایش دهد. برای استفاده از این کرم باید پوست نوزاد را کاملا تمیز کنید و یک لایه ضخیم از این کرم به پای او بمالید.پودر سوختگی با منشا گیاهی
 
 

پودر جانسون یکی دیگر از محصولاتی است که با استفاده از آن می‌توان سوختگی پای نوزاد را درمان یا پیشگیری کرد. این پودر که با منشا گیاهی و از نشاسته ذرت تهیه شده یکی از مفیدترین محصولاتی است که می‌توانید پس از عوض کردن پوشک بچه از آن استفاده کنید. این پودر را می‌توانید در تمامی نقاط بدن نوزاد به جز ناحیه صورت استفاده کنید و احتمال سوزش یا سوختگی ناحیه پوست یا عرق سوختگی را در پوست نوزادتان به صفر برسانید. علاوه بر این پودر گیاهی جانسون به دلیل داشتن عطری طبیعی و آرام بخش می‌تواند به کیفیت خواب نوزاد شما کمک کند و خواب بهتری را برای او به ارمغان بیاورد.جذب رطوبت پوست با فیروز
 
 

پودر فیروز یکی دیگر از محصولات بهداشتی ویژه نوزادان است که می‌تواند با قدرت جذب رطوبت اضافه پوست مانع از بروز التهاب و سوختگی در ناحیه پوشک نوزاد شود. این خاصیت پودر فیروز موجب می‌شود تا بدن نوزاد از عرق سوزی  نیز در امان باشد. پیشگیری از اصطکاک پوست، خنک کردن بدن، تبخیر آب اضافه بدن و ph مناسب از دیگر خواص پودر فیروز است که می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای نوزادان و کودکان خردسال باشد.ایگوزایت التیام بخش التهاب
 
 

اگر کودک‌تان دچار التهاب و سوختگی ناشی از ادرار شده می‌توانید متناسب با سلیقه و شرایط نوزاد از پودر یا کرم ایگوزایت برای کاهش تورم و التهاب پوست او استفاده کنید. با کمک کرم ایگوزایت می‌توانید علاوه بر سوختگی پا برای درمان عرق‌سوزی، اگزما و دیگر التهاب‌های پوستی شایع در میان نوزادان استفاده کنید. شما می‌توانید از پودر ایگوزایت بعد از هر بار تعویض پوشک نوزاد و شست‌وشوی او استفاده کنید و کرم این محصول را می‌توانید در طول روز ۳ بار استفاده کنید.


 
بازسازی پوست با سی گل 


کرم سوختگی پای کودک سی گل علاوه بر آن‌که می‌تواند به بهبود علائم سوختگی پای نوزاد کمک کند، می‌تواند با تغذیه مناسب سلول‌های پوستی به از بین رفتن علائم سوختگی و قرمزی پوست کمک کند. در عین حال مادر با زدن این کرم به پای کودک و محل پوشک نوزاد به او کمک می‌کند تا تحریکات پوستی این ناحیه التیام یابد و سوزش و خارش پوست نوزاد هر چه سریع‌تر درمان شود.
انتشار یافته: 48
در انتظار بررسی:5
Iran, Islamic Republic of
14:13 - 1392/03/31
خیلی ممنون راستس خودم سوخته بودم
پاسخ ها
حسن
France
۰۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵
سلام دوستان جهت اطلاع من بچم اطراف مقعد سوخته بود تمامی پمادها بود خواهش میکنم امتحان کنید ضرر ندارهرو امتحان کردم تنها چیزی که بهم جواب داد پماد سوختگی بورن
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
روغن نباتی معجزه میکنه
عااااالیه
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1393/05/25
ممنون از راهنمایی خویتان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۹
برای ما هم مورد سوال است
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1394/07/14
ممنون از مطالب خوبتون
Iran, Islamic Republic of
21:03 - 1394/08/15
چه پومادی موثر تر است؟
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1394/10/08
سلام بهترین و سریعترین روش درمان کرم کالاندولا دینه هست...بچه یکساله من به طرزی سوخته بود که درناحیه پوشک تاول زده بود .. شب پماد رو زدم فردا صبحش خوب شده بود...........
Iran, Islamic Republic of
23:34 - 1394/10/25
بهترین راه ترکیب پماد هیدروکورتیزون وکلوتریمازول است امتحان کنید
Iran, Islamic Republic of
22:46 - 1395/01/02
سلام پاهای دخترمن ب طرز وحشتناکی سوخته هرچی که بگین استفاده کردم اماخیلی بدشده توروخداراهنماییم کنیدلطفا ممنون
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1395/01/21
ببخشید قیمتاشون واقعین؟من این کرم ایگوزایت رو خریدم 26 هزار تومن اینجا زده 1400تومن
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1395/01/28
سلا م من هرجی استفاده میکنن
Iran, Islamic Republic of
02:02 - 1395/03/10
با سلام من همه پماد ها رم ها رو استفاده کردم بی نتیجه بود بعد از تحقیقات فراوان یه ترکیب خوب به دست اوردم از عطاری پودر سرنج سرخ گرفتم با زین اکساید مخلوط کردم به قسمت سوختگی زذم فوق العاده است امتهان کنید حتما نتیجه میگیرید
Iran, Islamic Republic of
01:30 - 1395/03/19
سلام من از کالاندولا استفاده کردم پسرم شدیدا سوزش داشت فریادمیکشد
Iran, Islamic Republic of
23:29 - 1395/03/24
سلام ممنون ازراهنمایی موثرپذیرتون
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1395/04/15
سوختگی پای کودک من زیاده الانم چندروزه که دارم پماد روغن کبد ماهی میزنم ولی اثر نداره مثل قارچ شده
لطفا راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1395/04/25
سلام پای بچه من مدتی هست اصلا قرمزیش خوب نمیشه همه پمادها رو استفاده کردم مثل کالاندولا وترکیبی ها وروغن بچه. اصلا خوب نشده.نمیدونم چیکار کنم چه پوشکی استفادکنم الان کانفی استفاده میکنه
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1395/04/27
من از روغن بدن کودک فیروز حاوی آلوئه ورا استفاده میکنم الان پسرم یک سالشه ولی تابحال دچار سوختگی یا عرق سوز شدن پا نشده . بعد از هر بار تعویض پوشک از این روغن روی پای پسرم اسپری میکنم
Iran, Islamic Republic of
17:06 - 1395/07/05
سلام من پسرم یه سالشه از پوشک جان به به استفاده میکنم ولی پسرم پای ش بد جوری سوخته از پماد بتامتازون م استفاده کردم بدتر شده لطفان کمگم کنید
پاسخ ها
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
روغن نباتی عاالیه معجزه میکنه
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1395/08/06
پماد کالاندولا عالیه خیلی خوب جواب میده من توصیه میکنم حتما استفاده کنین
Iran, Islamic Republic of
02:39 - 1395/08/20
دختر یک سالم سوخته بود شدید کالاندولا زدم خوب شد حالا پوشک میبندم میخارونه و میخواد پوشک رو بکنه مولفیکس میبندم یعنی حساسیته؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
02:41 - 1395/08/20
دختر یک سالم سوخته بود شدید کالاندولا زدم خوب شد حالا پوشک میبندم میخارونه و میخواد پوشک رو بکنه مولفیکس میبندم یعنی حساسیته؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
00:15 - 1395/08/25
پسر من پاهاش سوخته بود طوری که پوستش کنده شده بود کرم ایگوزیت زدم به پاهاش معجزه کرد خیلی زود خوب شد ـ الانم از کرم پیشگیری و درمان ادرار سوختگی فیروز استفاده میکنم تقریبا کیفیت ایگوزیت رو داره
Iran, Islamic Republic of
13:59 - 1395/08/30
من دخترم 6ماهشه درناحیه پاهاش سوخته مولفیکس استفاده میکنم خیلی سوخته نمیدونم کدوم پمادرواستفاده کنم کمک میکنید خواهشا؟؟
Iran, Islamic Republic of
00:03 - 1395/09/14
سلام؛دختر من1/5سالشه بعد از اسهال پاهاش شدیدا زخم شده رفتم داروخانه کلوبتازول وپماد مینو داده چند بار زدم فرق نکرده اصلا کلوبتازول خوبه؟لطفا کمک کنید.
Iran, Islamic Republic of
20:58 - 1395/09/14
سلام دخترم بعدیبوست ودراثرتکرر شست وشو قرمز وپوستش نازک شده کرم سی گل امروزگرفتم واسش بنظرتون چطوره دیشب از درد خیلی عذاب کشید
Iran, Islamic Republic of
02:14 - 1395/09/20
مطالب آموزنده بود.این مشکل ومنم باپسرم دارم پماد کلوتریمازول وهیدروکورتیزون بصورت مخلوط خیلی خوبه ولی طولانی مدت نمیشه استفاده کرد
Iran, Islamic Republic of
02:39 - 1395/10/09
سلام شب اونو باز بذار بعدباکمی روغن حیوانی چربش کن تا چندشب ادامه بده یااگه روغن ندا ری از پماد ان ان استفاده کن
Iran, Islamic Republic of
00:45 - 1395/11/06
دخترم 11ماهشه هرموقع بیرون رویش زیادمیشه پشتش میسوزه چکارکنم؟
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1396/01/30
سلام به همگی .. بهترین پمادواسه سوختگی پای نوزادکالاندولای خارجی هستش قبلش پای بچه روتمیزکنید پماد بزنید و پوشک پاش کنید حتما جواب میگیرید
Germany
01:41 - 1396/02/14
سوختگی از کش پوشک
من از دو ماهگی تا الان که پنج ماهشه کش دور پوشکو یا قیچی پاره میکنم،اما بعضی وقتا نم میزنه
چیکار کنم؟
تقریبا سه نوع پوشک عوض کردم
بخاطر تکان دادن زیاد پاهاش،سوختگی ناشی از کش پوشک بوجود میاد
-
14:34 - 1396/03/19
سلام
پودر جانسون با پماد کالاندولا
وسلام
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1396/09/25
سلام دخترم 6سالشه دچارسوختگی شدید شده ازکالاندولااستفاده کردم ازپودرفیروزهم وهمچنین ازترکیب پمادزینک اکساید باایپانتن بازم خوب نشد لطفا کمکم کنید ممنون
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1396/10/18
سلام دخترم هفت ماهه ست از کالاندولا استفاده کردم ولی خوب نشده به نظرشماازچه پمادی استفاده کنم
Iran, Islamic Republic of
16:44 - 1396/11/05
دختر من خیلی شدید پاش سوخت دکتر کرم کلوتریمازول و هیدروکسیزین رو گف با هم قاطی کن روزی سه بار تا سه روز بزن فقط سه روز بازم اگر خواستی عوضش کنی کرم زینگ اکسید بزن شما هم بزنید پای بچه خوب میشه
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1396/11/11
سلام دختر من نه ماه شه بد جور سوخته الان چند روزه دیگه قرمز سوزش انگار که روش آب داغ ریختی سوخته تاول زده تو رو خدا بگین چیکار کنم زود اثر کنه. از کرم ها و پودر های زیادی استفاده کردم
پاسخ ها
انیس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
بچه ها بهترین راه برای. برطرف شدن زخم و سوختگی ناشی از پوشک اینه که بعد اینکه پماد زدید به زخم یه پارچه ی کوچیک نخی نرم بذارید رو آلت بچه و بعد پوشکش کنید..اینکارو چند روز بکنید معجزه میبینید
Iran, Islamic Republic of
20:18 - 1396/12/13
المینیوم ام جی بزنیدببینیدچقد زود ادارسوختگی کودک خوب میشه بعدش دعام کنید
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1397/02/04
سلام دخترم ۱۱ماهش هست از اسهال پاهاش زخم شده مخصوا پشتش اصلا پوستش رفته دکترم بردم کالاندولا وکلوتریمتازول وکورتینیل هم زدم خوب نشده با صابون بچه ام شستم سشوارهم گرفتم
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1397/03/27
فقط پماد بورن شرکت تولید دارو بقیه شرکتها و پمادا رو گرفتم اصلا جواب نداد با این پماد دو روزه خوب شد البته بعد از زدن پوشاک نکنید ازاد باشه
Iran, Islamic Republic of
13:57 - 1397/06/26
سلام دختر نه ماهم پاش ادرار سوزونده دوماهه هرچی دکتر میبرم خوب نمیشه خسته شدم چیکارکنم همه مدل پماد همه دوا درمون استفاده کردم پوشک عوض کردم ولی خوب نمیشه
Iran, Islamic Republic of
00:26 - 1397/07/02
سلام منم پسرم پاهاش سوخته ولی بی قراری نمیکنه پمادهای کلوتریموزول وهیدرو.. که بالاهم بهش اشاره شد دارم استفاده میکنم احساس میکنم بهترشده
Iran, Islamic Republic of
19:52 - 1397/07/13
با سلام. نوزاد بیست روزه داریم..بین پاهاش قرمز شده وسوخته..پماد بتامتازون...وکلوبتازول..کرم باریج..وکالاندولا.استفاده کردم...جواب نداده..لطفا راهنماییم کنید باتشکر
Iran, Islamic Republic of
01:27 - 1397/07/29
سلام دخترمن ۱۱ماهشه الان یه هفته اس پاهاش بد جور سوخته، فقط موقع شستن پاهاش بیقراری میکنه،پماد زینک استفاده کردم جواب نداد، فردا میبرنش پیش متخصص انشالله زودتر خوب بشه
Iran, Islamic Republic of
02:25 - 1397/08/06
سلام.پسرم 17 ماهس.بین پاهاش سوخته و قرمز شده شدید خیلی بی تابی و بیقراری میکنه مخصوصا وقتی دستشویی میکنه.از کرم زینک اکساید و پماد کالاندولا استفاده کردم.باز نگه داشتم.داره بهتر میشه
Iran, Islamic Republic of
20:40 - 1397/08/15
ممنونم از گذارش های شما
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج