گرمترین نقطه کره زمین در ایران
۵۹۶۷
۲۵ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۱
۱۳۴۸۱ 
بفرمایید تخم مرغ پخته و گندم برشته
تپه ˝گندم برشته ˝ یا ˝گندم بریان˝ در گویش شهدادی‌ها به ˝ماه كره زمین˝ و یا ˝ریگ سوخته˝ هم معروف است چرا که سطح تپه از گدازه‌های سیاه رنگ پوشیده شده است.
80 کیلومتر که از شهداد( بیرجند) به سمت شمال بروید تپه ای زیبا نمایان می‌شود که از پایین تا بالای سطح تپه را سنگ‌های آتشفشانی و سیاه پوشانده‌اند. روی تپه هموارتر و صاف است و تا چشم كار می‌كند از سنگ‌های سیاه پوشیده شده است.این توصیفات "تپه گندم بریان" است. اما چرا گندم بریان؟ گفته میشود كاروان‌های شتر تا دهه ۱۳۳۰ از مسیر كویر لوت به شهداد و خراسان میرفته‌اند که كاروانی مجبور به خالی كردن بار گندم خود در این محل شده است. پس از چند روز كه از شهداد شترهای تازه نفس برای حمل گندم و ادامه مسیر می‌آورند مشاهده كردند گندم‌هایشان حالت برشته، بو داده شده یا بریان پیدا كرده است و آن زمان به این تپه گندم بریان می‌گویند.البته این تپه در گویش شهدادی‌ها به "ماه كره زمین" و یا "ریگ سوخته" هم معروف است چرا که سطح تپه از گدازه های سیاه رنگ كاملا پوشیده شده است.تپه گندم بریان در سمت راست رود شور قرار دارد و در حال حاضر امكان عبور از رود شور در نزدیكی گندم بریان با خودرو وجود ندارد. جریان آب و باتلاقی بودن آن باعث به گل نشستن خودروها می‌شود و باید حدود چهار كیلومتر آخر را پیاده رفت تا به تپه رسید.

در گندم بریان، در منطقه‌ای به‌طول 200 كیلومتر و عرض 150 كیلومتر هیچ موجود زنده‌ای زندگی نمی‌كند و شرایط به‌گونه‌‌ای است كه امكان زیست هیچ گیاه یا حیوانی وجود ندارد. برخی کارشناسان محیط زیست معتقدند در این منطقه حتی باكتری هم امكان حیات ندارد چرا که گاو و گوسفند مرده‌ای كه توسط كامیون‌های عبوری در گندم بریان رها شده بودند تجزیه نشده و نگندیده بودند بلكه فقط در اثر حرارت خورشید خشك شده بودند.پیش از اعلام میزان گرمای گندم بریان گمان می‌شد صحرای لیبی در شمال صحرای آفریقا با 57.7  درجه سانتی‌گراد حرارت، گرم‌ترین منطقه كره زمین باشد اما امروز مشخص شده است كه گندم بریان در بیابان لوت با دمایی بیش از 67 درجه سانتی‌گراد در سایه، گرم‌ترین نقطه كره خاكی است که این دما در ماه‌های گرم تابستان بیشتر هم می شود.کسانی که گذرشان به گندم بریان افتاده می‌گویند حتی می‌شود در این منطقه تخم مرغ پخت آن‌هم داغ و قابل خوردن.یک منطقه کویری با تپه‌ای پر شده از سنگ. سنگ‌هایی که هر کدام حرف تازه‌ای دارند و شاید هزاران سال باشد که دست نخورده باقی مانده‌اند. خیلی‌ها معتقدند باید دست نخورده و بکر باقی بماند اگر تکنولوژی بگذارد...

منبع: خبرگزاری برنا

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران

انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:37 - 1390/05/28
سلام من یک کرمانی هستم واین منطقه رو دیدم ولازم میدونم ذکر کنم شهداد هیچ ربطی به بیرجند نداره
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:14 - 1390/05/29
نظر دوست عزیزم سارا را تایید میکنم. من هم یک کرمانی هستم و شهداد در استان کرمان قرار دارد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
17:47 - 1390/06/01
به نظرم دوعکس آخربرای تبلیغات ماشین بودنه؟
UNITED STATES
15:55 - 1391/01/17
گندم بريان گرمترين جاي زمين نيست
ايرن: پدر کوير شناسي ايران با تاکيد بر اينکه گندم بريان گرمترين نقطه زمين نيست و تبليغات براي جذب گردشگر در اين منطقه مي تواند نتيجه سالها زحمات و تحقيقات را به باد دهد گفت: بارها حرفهايش در رسانه ها تحريف شده ولي براي جلوگيري از آبروريزي علمي از سالها فعاليت و تجربياتم دفاع مي کنم.
گندم بريان در شمال شهداد و در ارتفاع بالاي 400 متر از سطح دريا قرار دارد ولي يک گروه که براي گردشگري به گندم بريان رفته اند در گزارش سفر خود بي آنکه به اصل گفته هاي من مراجعه کرده باشند به نقل از من در روزنامه همشهري به اشتباه نوشته اند: " اثبات شده که گندم بريان در بيابان لوت با دمايي بيش از 67 درجه سانتيگراد در سايه، گرم ترين نقطه کره خاکي است."
کردواني تاکيد دارد که چاله مرکزي لوت که در فاصله 75 کيلومتري شرق شهداد واقع است، توسط محققان ناسا نيز به عنوان گرم ترين منطقه زمين و پست ترين نقطه بيابان لوت شناخته شده است و مي گويد: "فاصله گندم بريان با پست ترين نقطه زمين بيش از 100 کيلومتر است."
پروفسور پرويز کردواني
منبع خبر : خبرگزاري محيط زيست ايران
UNITED STATES
18:56 - 1391/10/15
شهداد مال كرمانه نه بيرجند
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:58 - 1391/10/17
ای خدای من گرمترین نقطه کره زمین توکشورت باشه هیچ توریستی اونجا نداشته باشه
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج