کد خبر: ۷۰۸۵
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۵
تعداد بازدید: ۱۷۱۷۴۵
تعداد نظرات: ۸۴ نظر
آموزش هنر بن‌ساي و انواع آن (1)
چيني‌ها اولين كساني بودند كه استفاده از زيبايي‌ درختچه‌هاي طبيعي را در خانه‌ها و باغچه‌هاي خود رواج دادند و اين‌كار را با انتقال درختچه‌هاي كوچك به داخل گلدان‌ها و ظروف زيبا و دكوراتيو انجام مي‌دادند. البته همزمان، ژاپني‌ها نیز كاشت درختچه‌هاي زينتي بن‌ساي را با ظرافت كامل اجرا مي‌كردند.

برترین مجله اینترنتی ایران


تاريخچه پيداش بن‌ساي

واژه‌ بن‌ساي داراي دو قسمت «بن» و «ساي» به معناي «يك گياه درون ظرف» است.

چيني‌ها اولين كساني بودند كه استفاده از زيبايي‌ درختچه‌هاي طبيعي را در خانه‌ها و باغچه‌هاي خود رواج دادند و اين‌كار را با انتقال درختچه‌هاي كوچك به داخل گلدان‌ها و ظروف زيبا و دكوراتيو انجام مي‌دادند. البته همزمان، ژاپني‌ها نیز كاشت درختچه‌هاي زينتي بن‌ساي را با ظرافت كامل اجرا مي‌كردند.

نوشته‌ها نشان مي‌دهد كه پيدايش درختچه‌هاي بن‌ساي به اوايل قرن چهاردهم بازمي‌گردد. البته تا حدودي ممكن است كه فرهنگ تمرين كاشت بن‌ساي حدود هزار سال قبل در چين سامان‌دهي و بنيان‌گذاري شده باشد. به‌تدريج ايده‌آل‌ها و فلسفه بن‌ساي در طي سا‌ل‌ها دست‌خوش تغييراتي شد. براي ژاپني‌ها بن‌ساي بيانگر آميزش و تركيب عقايد كهن و قدرتمند با فلسفه‌هاي شرقي در مورد هماهنگي و هارموني موجود بين انسان، روح و طبيعت است.

در ابتدا تنها خانواده‌هاي برتر و داراي مرتبه بالاي اجتماعي در ژاپن از بن‌ساي در مراسم‌ و مناسبت‌هاي خاص استفاده مي‌كردند و اين درختچه‌ها را روي تاقچه‌هايي كه به شكل‌هاي شكيل و ويژه طراحي شده بود قرار مي‌دادند. اين گياه پيچيده به طور دائم در فضاي بيرون خانه قرار داده نمي‌شد. با مرور زمان انواع بن‌ساي‌ با سبك‌هاي مختلف كه هر كدام به مقدار زيادي نسبت به نوع ديگر داراي تنوع بودند به‌وجود آمدند.

هنر كاشت و پرورش بن‌ساي ادامه يافت؛ تا اينكه در قرن 17 و 18 ژاپني‌ها در اين هنر به اوج موفقيت رسيدند. در اين زمان بن‌ساي كماكان جايگاه و ارزش خود را به‌عنوان دركي عميق از طبيعت حفظ كرد؛ اما عمق ظروف كاشت بن‌ساي كمي از حالت قديمي كمتر شد.

بن‌ساي تقريبا نوعي هويت و شناسنامه براي هنر ژاپني‌ها محسوب مي‌شود و هنوز هم افراد با استفاده از آن در مجالس و مناسبت‌هاي مهم بر اهميت قدمت اين درختچه‌ها تاكيد دارند؛ برخي افراد در ژاپن نيز با جمع كردن مجموعه‌اي از انواع مختلف بن‌ساي به ترويج هنري كه نماينده  فرهنگ و سنت آن‌هاست مي‌پردازند. هنرمندان ماهر در كاشت و پرورش بن‌ساي به‌تدريج با اشاره به فرهنگ‌هاي مختلف ديگر در هنر بن‌ساي و اضافه كردن عناصر ديگر از قبيل صخره‌ها پرداختند.

واژه بن‌ساي به‌سرعت توسط توريست‌هايي كه به ژاپن سفر مي‌كردند در سرتاسر جهان منتقل شد و از آن به‌عنوان درختچه كوچكي كه گويي تقليدي ظريف و كوچك از درختان بلند و بزرگ موجود در طبيعت در گلدان‌هاي كوچك است ياد شد.

سپس بن‌ساي با حضور در نمايشگاه‌هايي در لندن و پاريس بيشتر و بهتر به افراد معرفي شد و به‌خصوص حضور بن‌ساي در نمايشگاه بزرگ جهاني در پاريس در سال 1900 چشم جهانيان را به هنر بن‌ساي گشود. در پي آن، روش‌هاي كاشت‌وپرورش و نگه‌داري از اين درختچه‌هاي زينتي به علاقه‌مندان با هر مليت و فرهنگي آموزش داده شد و تنوع در كاشت انواع بن‌ساي‌ به‌تدريج بيشتر شد. امروزه بن‌ساي در چين و ژاپن بيانگر فرهنگ و سنت آ‌نها است و ديگر بر خلاف گذشته دور، نگه‌داري و استفاده از زيبايي‌هاي اين گياه تنها مختص طبقه بالاي جامعه نيست بلكه تمام افراد مي‌توانند از اين گياه اصيل و هنري در خانه خود نگه‌داري كنند.

مي‌كوشيم تا شما را با هنر بن‌ساي و انواع آن و همچنين پرورش آن آشنا كنيم. آشكار است كه اين هنر مانند هر هنر ديگري نياز به پشتكار و دقت دارد.كاشت و نگه‌داري

بن‌ساي به روندي گفته مي‌شود كه از راه آن درختچه يا گياه تنومندي براي كاشت و نگه‌داري درون گلدان آماده مي‌شود. بن‌ساي در حقيقت يعني تعادل بين ريشه و اندام هوايي و به‌عبارتي ديگر، تركيبي از علم باغباني و هنر است.

يكي از نكات مهم براي نگه‌داري گياه بن‌ساي آن است كه به‌غير از اجزاي اصلي‌ در ظرف، بايد هر چيز ديگري را از آن حذف كنيد. اين‌كار به‌‌نوعي پالايش گياه است که يكي از اقدامات نمادين در فلسفه‌هاي ژاپني محسوب مي‌شود. ژاپني‌ها در پرورش بن‌ساي بر تعادل نظم و فرم دادن آن به حالت مثلثي شكل در قسمت خارجي تاكيد دارند كه آن نيز خود، نوعي نماد است.

نمونه‌هاي فراواني از نتيجه اين روند در مراكز پرورش گل‌وگياه ديده مي‌شود. جذابيت اين روش اين است كه نمونه‌اي كوچك، ولي بالغ از يك گونه بزرگ‌قامت را مي‌توانيد در داخل يك گلدان سيني مانند مشاهده كنيد. اين روش، گياه خانگي ايده‌آل را در دسترس شما قرار مي‌دهد.دو گونه روند براي بن‌ساي شناخته شده است:

بن‌ساي باغچه‌اي يا خارج از خانه؛ كه در اين روند، گونه‌هاي گياهي شناخته شده‌اي مانند كاج‌ها، افراها، سرو كوهي و... به‌كار مي‌رود و تنها براي مدت كوتاهي در زمستان به درون خانه آورده مي‌شوند و بايد حتما در فضاي باز نگه‌داري شوند.

بن‌ساي درون خانه‌اي و آپارتماني، كه در سال‌هاي اخير رواج يافته است. فرق اين دو آن است كه براي روند پرورش بن‌ساي آپارتماني از گياهاني استفاده مي‌شود كه در مقابل سرما و يخبندان حساس هستند و بنابراين درون خانه‌ها سال‌ها به رشد و نمو خود ادامه مي‌دهند.

در روند پرورش بن‌ساي لازم نيست كه از گونه‌هاي گياهي كوتاه قامت استفاده شود. اينها گياهاني هستند كه با مراقبت كاشته شده و پرورش يافته‌اند و از رشد طبيعي خود برخوردارند. البته اين‌كار مستلزم مهارت و صرف وقت است كه در نهايت گونه‌هاي تماشايي و گران‌قيمتي رادرون گلدان‌هاي مخصوص به نمايش مي‌گذارند. انواع اين گياه كه در فروشگاه‌هاي ايران عرضه مي‌شود، بيشتر وارداتي هستند كه از طريق پيوندهاي جوانه‌ها بر روي ساقه‌هاي ضخيم و فرم‌دار، آن را به شكل بن‌ساي در آورده‌اند كه به هيچ‌وجه جنبه هنري ندارد.
انتخاب محل بن‌ساي در خانه

يكي از نكات مهم نگه‌داري بن‌ساي در خانه، محل مناسب براي آن است. زيرا باعث مي‌شود كه گياه براي سال‌ها سالم و شاداب بماند و به شما انرژي مثبت دهد. برعكس، اگر محل انتخاب شده براي گياه مناسب نباشد، نه تنها به‌خوبي رشدونمو نمي‌كند، بلكه سرانجام پژمرده خواهد شد. عواملي مانند نور، سايه، نحوه آبياري، رطوبت و حتي ميزان تحمل گياه در صورت سهل انگاري كوتاه مدت مي‌تواند بر عمر گياه موثر واقع شود.خريد بن‌ساي 

در هنگام خريد بن‌ساي نكات زير را در نظر بگيريد تا بتوانيد گياهي سالم و شاداب خريداري كنيد:

حتما گياه بن‌ساي را در فصل بهار كه زمان رشد و شكوفايي آن است بخريد. از فروشنده محل نگه‌داري (داخل آپارتمان يا فضاي باز) و ساير نيازها و همچنين نام گياه را بپرسيد تا بتوانيد به‌خوبي از آن نگه‌داري كنيد.


نور مورد نياز گياه چه در داخل خانه و چه در فضاي باز مناسب باشد.


با يك انگشت ساقه‌ گياه را كمي فشار دهيد، در صورتي ‌كه سفت و محكم نباشد، به اصطلاح ريشه در داخل خاك لق باشد، يا رشد آن به اندازه كافي صورت نگرفته يا ريشه در حال پوسيدن است كه خريد آن پيشنهاد نمي‌شود.


به دقت به برگ‌هاي آن نگاه كنيد كه از نظر اندازه و سالم بودن؛ برگ‌ها و ساقه‌ها با هم مطابقت داشته باشند.


 براي پي بردن به بيماري حشره‌زايي و آلوده نبودن به بيماري، نوك شاخه‌ها يا برگ‌ها و محل‌هايي كه برگ‌ به ساقه متصل است و همچنين زير برگ‌ها را به دقت بررسي كنيد كه آفت نداشته باشند.

پس از انتخاب گياه، از فروشنده بخواهيد آن را با  روزنامه يا كاغذ كاملا بپوشاند. به‌طوري كه نور مستقيم آفتاب به آن نتابد و از باد كولر اتومبيل دور باشد. در زمستان نيز شيشه‌هاي اتومبيل بالا باشد. تغيير درجه حرارت ناگهاني گياه، باعث ريزش برگ‌هاي آن مي‌شود.

پس از ورود به خانه روزنامه‌ها را جدا كنيد. نخستين كار براي اينكه اثر انتقال ناگهاني از گلخانه به خانه را (تغيير محيط زيست) تا اندازه‌اي خنثي كنيد و گياه با آب‌وهواي مكان جديد سازگار شود، روزي يكي دو بار در گرم‌ترين ساعات روز با آبي كه فاقد كلر باشد و روزانه يكي دوبار با آب‌فشان روي برگ‌هاي آن را اسپري كنيد و با همين آب آن‌ را آبياري كنيد.

(ظرفي فاقد درپوش را پر از آب كنيد و در گوشه‌اي به مدت 24 ساعت كنار بگذاريد تا كلر آن پريده و از آن آب براي گياه استفاده كنيد).

از كود دادن به گياه براي مدتي خودداري كنيد و چنانچه پس از گذشت چند روز، چند برگ از برگ‌هاي تحتاني آن زرد و پژمرده شد نگران نباشيد؛ چون اين حالتي است كه گياه براي بقاي خود در محيط جديد به‌وجود مي‌آورد. طبيعي است كه گياه در طي پذيرش شرايط محيط جديد، برگ‌هاي پير و پاييني خو را از دست بدهد و برگ‌هاي جوان و تازه را كه دمبرگ قوي‌تر دارند و معمولا در قسمت بالاي ساقه‌ها مي‌رويند حفظ كند. هرگز برگ‌هاي زرد را از ساقه جدا نكنيد چون بهتر است اين‌كار به‌طور طبيعي و به‌تدريج توسط خود گياه انجام شود؛ زيرا گياه قبل از دفع برگ‌ها، منفذي را كه از جدا شدن دمبرگ از ساقه پديد مي‌آورد مي‌بندد و هيچ‌گونه خراشي باقي نمي‌ماند تا مورد حمله ميكروب‌هاي عفونت‌زا قرار گيرد. ولي چنانچه بيشتر از دو يا سه برگ گرفتار زردي شوند، نشانه اين است كه در آبياري گياه افراط يا سهل‌انگاري كرده‌ايد يا احتمالا گلدان را در محل تاريكي قرار داده‌ايد.

از قرار دادن هر دو گونه بن‌ساي در معرض كوران هوا نيز خودداري كنيد. بديهي است گياه خريداري شده اگر آپارتماني باشد، بايد آن را در پرنورترين قسمت آپارتمان قرار دهيد و گياه فضاي باز را در بالكن يا در حياط در محلي آفتابگير قرار دهيد و همچنين به علت كوچك بودن گلدان بن‌ساي، هر روز به آبياري و اسپري آب روي برگ‌ها اقدام كنيد.

توجه داشته باشيد كه برخي از اين گياهان فضاي باز به غرقابي حساس هستند و در روزهاي باراني بايد محل آن را تغيير داده و به محيطي خنك و پناهگاه برده شوند.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir

مجله اینترنتی برترین ها


بازدید از صفحه اول
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
بانک اطلاعات تجاری برترین ها
 
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۸۴
نظر الهام حیدری فرد
| درباره نگهداري از «بن‌ساي» در منزل
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
پاسخ
4
2
با سلام.
حیدری فرد هستم از شیراز-راهنمایی از حضور شما میخواستم.من یک نمونه بن سای خانگی دارم که متاسفانه شاخ وبرگهای آن روبه خشکی وضعیف شدن رفته است که من اطلاعات کافی دراین مورد ندارم که چه نوع کودی برای تقویت آن استفاده کنم ویا برای احیای آن چه اقدامی باید انجام بدهم ویا آبیاری آن به چه صورت باید باشد.اگر راهنمایی بفرمائیدممنون میشوم.ضمنااگر گلخانه ویا افرادی در شیراز که بتوانند به من کمک کنند معرفی کنید ممنون می شوم.
باتشکر
پاسخ ها
نظر user
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۵
شما باید از کود بنسای که کود کریستال واهن است استفاده کنید که هر 15روز یکبار. یه سایتی هست در مورد بنسای اگه خواستید بهتون بگم
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۷
پاسخ
5
10
ممنون استفاده كردم
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۵
پاسخ
0
10
ممنون از نوشتههای شما استفاده کردم ولی از نظر سن و سال چیزی بیان نشده همچنین از پیوند زدن
نظر فرحناز راد
| درباره نگهداري از «بن‌ساي» در منزل
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۲
پاسخ
4
7
سلام ايا كرمهاى ريز خاكى در خاك بن ساي آفت هستن
نظر فرح راد
| درباره نگهداري از «بن‌ساي» در منزل
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۴
پاسخ
8
11
آفت بن ساي
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۶
پاسخ
1
3
ممنون واقعأ عالى بود
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۰
پاسخ
5
16
سلام.
برگهای بن سای من سبزه ولی
داره میریزه چیکار کنم؟
ممنون
United States
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۰
پاسخ
13
17
سلام
من مسافرتی رفته بودم به مدت 1 هفته. ک در این مدت نتوانستم ب بنسای آب دهم.
حالا برگهایش سبزن اما خشک.
حالا من چه کاری میتوانم برایش انجام دهم؟؟
ممنون میشم اگه کمکم کنید
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۳۰
پاسخ
1
4
باسلام.مطالب سایت مفید بود٬ممنون.
یه بن سای دارم٬چندروز پیش یه مقدار خاک پای گلدونش ریختم٬حالا برگای سبزش قهوه ای شده و داره میریزه.چیکار باید بکنم؟
نظر محمدجواد
| درباره نگهداري از «بن‌ساي» در منزل
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۳
پاسخ
6
1
با سلام مدت یک ماه و نیم هست که یه بن سای دارم فروشنده گفته بود ماهی یک بار ابیاری شود همه برگهای سبز قهوه ای شد و ریخت و حالا هیچ برگی ندارد حالا هفته ای یک بار ابیاری می کنم امیدی به سبز شدن ان هست چه کاری باید انجام بدهم ؟باتشکر
پاسخ ها
نظر user
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۹
سلام.ب ما گفتن ک یک روز در میون با اب اسپری وسه روز یک بار پای خاکش اب بدیم
نظر user
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۵
از فروشنده هایی که پرسیدم گفتن باید 3 روز یکبار ابیاری شود
نظر محمدجواد
| درباره نگهداري از «بن‌ساي» در منزل
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۳
پاسخ
5
0
لطفا راجع به کود و سایر موارد لازم هم راهنمایی کنین
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
پاسخ
1
4
سلام
من یه بن سای نارون دارم که به خاطر ابیاری کم برگای سبزش خشک شده می خواستم بدونم چی کار کنم که دوباره بن سایم طراوت خودشو بدست بیاره؟
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
پاسخ
6
4
سلام
من یه بن سای نارون دارم که به خاطر ابیاری کم برگای سبزش خشک شده می خواستم بدونم چی کار کنم که دوباره بن سایم طراوت خودشو بدست بیاره؟
United Kingdom
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
پاسخ
1
3
سلام
من یه بن سای نارون دارم که به خاطر ابیاری کم برگای سبزش خشک شده می خواستم بدونم چی کار کنم که دوباره بن سایم طراوت خودشو بدست بیاره؟
United Kingdom
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
پاسخ
1
0
سلام
من یه بن سای نارون دارم که به خاطر ابیاری کم برگای سبزش خشک شده می خواستم بدونم چی کار کنم که دوباره بن سایم طراوت خودشو بدست بیاره؟
United Kingdom
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
پاسخ
3
0
سلام
من یه بن سای نارون دارم که به خاطر ابیاری کم برگای سبزش خشک شده می خواستم بدونم چی کار کنم که دوباره بن سایم طراوت خودشو بدست بیاره؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
پاسخ
11
2
سلام
من یه بن سای نارون دارم که به خاطر ابیاری کم برگای سبزش خشک شده می خواستم بدونم چی کار کنم که دوباره بن سایم طراوت خودشو بدست بیاره؟
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
پاسخ
1
0
سلام
من یه بن سای نارون دارم که به خاطر ابیاری کم برگای سبزش خشک شده می خواستم بدونم چی کار کنم که دوباره بن سایم طراوت خودشو بدست بیاره؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
پاسخ
3
9
سلام
من یه بن سای نارون دارم که به خاطر ابیاری کم برگای سبزش خشک شده می خواستم بدونم چی کار کنم که دوباره بن سایم طراوت خودشو بدست بیاره؟
United Kingdom
|
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
پاسخ
0
1
سلام
من یه بن سای نارون دارم که به خاطر ابیاری کم برگای سبزش خشک شده می خواستم بدونم چی کار کنم که دوباره بن سایم طراوت خودشو بدست بیاره؟
United States
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
پاسخ
1
4
سلام
من مدت 2 سال که یه بن سای دارم ولی به تازگی چند تا از برگاش زرد شدن . علتش رو میخاستم بدونم؟
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۸
پاسخ
1
11
سلام. بن سای من خشک شده! برگاش همه ریخته! اوایل ساقههاش زنده بودن ولی الان داخل ساقه ها هم خشک شده وفکر کنم فقط تنه ش کمی زنده باشه. چه کاری میتونم واسش انجام بدم تا دوباره حالش خوب شه ? خواهش میکنم جوابم رو بدین. درضمن من سرخود خاک گلدونم رو هم عوض کردم
!
پاسخ ها
نظر يونس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
نبايد عوض مي كردي.سريع از خاك مخصوص استفاده كن..
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
پاسخ
10
11
سلام،
با يه مشكلي در مورد درختچه ي بن ساي ام بر خوردم! ممنون ميشم كه كمكم كنيد .
بن ساي من دچار يه آفت سفيد رنگ پنبه مانند شده كه بيشتر روي ساقه هاش زده، برگهاشم مدام در حال خشك شدن و ريختنه، ضمن اينكه بركها و ساقه ها درگير يه صمغ چسبناك شدن..پيشاپيش از راهنمايي تون متشكرم
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۸
پاسخ
3
6
سلام
لطفا راهنماييم كنيدمن يه بن ساى نارون دارم كه يهو كل برگاى سبزش بدون اينكه زرد بشه خشك شد، مى خوام بدونم بايد چيكار كنم اصلا اميدى هست؟ متشكرم
پاسخ ها
نظر lمهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۹
باید ببینی اول اب از گلدون بیرون میاد یانه اگه میومد کود حیونی بریزاگه رشت کمی هم داره خیلی خوبه ممکنه سال بعد سبز شه
United States
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
پاسخ
2
1
مشکلات بنساى را به اىمىلم بفرسىد
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۷
پاسخ
1
0
سلام
لطف می کنید که اگر به من بگید نحوه آبیاری بن سای باید به چه شکل انجام بگیرد متاسفانه جوابهای متفاوتی به من دادند یکی میگه هر 7 روز 1بار گلدان را پر آب بکن.یکی میگه هر15 روز 1بار انجام بده.یکی میگه هیچکدام رو انجام نده فقط زیر گلدانش را پر آب کن تا به خاکش رطوبت برساند هر 3روز یک بار انجام بده....
منتظر جواب شما هستم
با تشکر
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۸
پاسخ
12
6
سلام.من یه گیاه بن سای دارم که الان تقریبایه ماهه برذگ نداره.ولی فکرمیکنم ساقه هاش هنوز جون داره.خواهش میکنم بهم بگید امیدی یهش هست؟یه بارم سمپاشی شده.چیکارش کنم؟خودم میتونم خوبش کنم؟
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۲
پاسخ
1
10
با سلام و تشکر بن سای من دچار آفت ریز و سفید انتهای بعضی برگها شده. وبرکهای جدید اون قسمت چروکیده شده لطفا بگین چکار کنم
نظر حمیدسلمانی1357
| درباره نگهداري از «بن‌ساي» در منزل
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
پاسخ
1
1
برگ درخت بن سای روبه خشکیدن است از چه نوع ویتامین استفاده کنم لطفا راهنمای کنید
نظر pranceghazale
| درباره نگهداري از «بن‌ساي» در منزل
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
پاسخ
1
3
درختهاتونو توسایه روشن خونه بذارید هفته ای دو بار پاش اب بریزید هرروزهم باابپاش بهش رطوبت بدید اگرم برگاش زرد میشه ویتامین اهن بگیرید واسه افتاش هم افت کش سفید بگیرید
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۹
پاسخ
0
2
سلام خسته نباشید من یه نارون دارم همه برگاش دآره میریزه چه کارش کنم مثل قبل بسه
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
پاسخ
1
1
با سلام درخچه بنسای من بالای تنه درختچه افت و ریزش برگ کرده است وپایین تنه درخچه سرحال و پر برگ میباشد.لطفا یک متخصص جواب من را بدهد
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۴
پاسخ
2
1
سلام درخت بنسای من حشرات ریزی گذاشته برگهاش در حال ریختن آیا می‌توان در کنار گلدانهای دیگه نگهداریش کرد ??? لطفا در مورد محل نگهداری و طریقه ابیاری و اینکه چه موقع و چقدر کود دهی توضیح دهید??? در حال حاضر در منزل نگهداری می‌شود آیا بهتر است در فضای باز باشه????
نظر رضائیان
| درباره نگهداري از «بن‌ساي» در منزل
United States
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
پاسخ
0
3
دوماه پیش یک بن سای خریدم برگهاش کثیف بود مثل گرد و خاک هرروز با اسپری آب برگها را تمیز می کتم ولی کثیف به نظر می رسد برگهاب جدید این مشکل را ندارد آیا برگها مریض هستند ؟ البته برگها خشک و زرد نیست از ابتدا فقط کثیف یه نظر می رسید ممنون می شم از راهنمائی شما با تشکر
نظر مریم نجفی
| درباره نگهداري از «بن‌ساي» در منزل
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۳
پاسخ
3
1
یکساله که بونسای ناروند خریده ام یکروز درمیان به آن آب میدهم وآب پاشی هم می کنم سه هفته یکبار کود مخصوس بونسا می دهم نور مناسب پشت پنجره نیز به ان میرسد اما با وجود تمام شرایط رشدش بسیار کم برگهایش به طور کامل ریخته وجوانه های سبزش نیز خشک می شود از جایی هم که خریده ام راهنمایی درستی نمیکند حالا من باید چکار کنم لطفا راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۳
پاسخ
1
5
با سلام
من چند وقته كه متوجه شدم روي بدنه وريشه بنساي مثل براده چوپ هست و هر چه تمييز ميكنم بازم بوجود مي ياد تا اينكه متوجه حشرات قرمز رنگي زير پوست ريشه اون شدم با دست پوست رو يكم فشار دادم ديدم يه قسمت از اون بلند شد وزيرش چندتا ديگه از حشره بود وتنه رو سوراخ سوراخ كردن حالا بايد چه كنم. ممنون
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
پاسخ
3
0
سلام من ي بنساي نارون دارم احساس ميكنم كاملا خشك شده اما مطمن نيستم حالا بايد چيكار كنم؟
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
پاسخ
0
0
سلام. بن سای من خشک شده! برگاش همه ریخته! اوایل ساقههاش زنده بودن ولی الان داخل ساقه ها هم خشک شده وفکر کنم فقط تنه ش کمی زنده باشه. چه کاری میتونم واسش انجام بدم تا دوباره حالش خوب شه ? خواهش میکنم جوابم رو بدین. درضمن من سرخود خاک گلدونم رو هم عوض کردم
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
پاسخ
1
4
با عرض سلام من یک بنسای جینسینگ خریداری کردم ولی به دلیل استفاده نادرست از کود بنسای در عرض یک هفته همه ی برگ هایش ریخت و خشک شد آیا راه حلی دارد که باز سبز شود؟
با تشکر
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۶
پاسخ
1
0
سلام...بنساى من پشه هاى کوچىک سفىدى داره چىکار کنم به نظرتون؟؟؟مرسى
نظر مريم رمضاني
| درباره نگهداري از «بن‌ساي» در منزل
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
پاسخ
1
0
بن ساي من برگهاي سوزني دارد ولي داره خوشک مي شود لطفا راهنماي کند من را
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۶
پاسخ
0
3
باعرض سلام، من يک گياه بن ساي دارم که خيلي دوسش دارم اما مدتي است که تمام برگهايش سبز سبز شروع به ريختن کرده. لطفا راهنمايي بفرماييد که چگونه با آن رفتار کنم که دوباره حالش خوب شود.
باتشکر
پاسخ ها
نظر user
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
سعی کن بیشتر دوسش داشته باشی
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
پاسخ
4
2
سلام من یه بونسای جیسینگ دارم حدود 10 ماهه که خریدم الان یه مدت که برگاش میریزه قسمتی از سا قه هاش م خشک شده در حال حاضر هفته ای یکبار آب میدم ودو سه بار در هفته غبار پاشی می کنم بعضی از برگا ش وقتی می افتن نوکشون سوخته وانتهاش سبزه لطفا راهنمایم کنید ممنونم
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
پاسخ
1
2
من چند وقته يكي خريدم ولي برگ هاي جوانش سياه ميشن وميريزن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۳
پاسخ
0
0
سلام، حدود 25 روزه بن سای نارون خریدم، اوایل برگهاش خیلی خوشرنگ و رو به بالا بود، الان مقدار زیادی از برگهاش افتاده رو به پایین و شل شدند یه مقدار دیگه هم زرد شدن. خیلی ناراحتم، لطفا راهنماییم کنید. نمیدونم آب زیاد بهش میدم یا کم.
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
پاسخ
0
0
خيلى ممنون از راهنمايهاى شما من ٣ساله كه يك بنساى خريدم هر روز به ان كمى اب ميدهم بسيار شاداب است ولى من هنوز جوانه هاى انتهايي انرا نزده ام ايا بايد انها را كوتاه كنم ؟
نظر مهرداد از اهواز
| درباره نگهداري از «بن‌ساي» در منزل
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۰
پاسخ
0
0
سلام وخسته نباشید
بنسای که در خانه دارم بر روی برگهایش لکه های مشکی یا قهوای رنگی زده لطفا راهنمایی کنید برای بهبود واز بین بردن لکه ها چکار باید بکنم
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۳
پاسخ
0
4
سلام
بونسای من به یکباره تمام برگهای سبزش .خشک شد و ریخت با این که خیلی رشد خوبی داشت.بعد متوجه شدم که ساقه اش هم یکم نرم شده و بعد یک روز ساقه اش پر از پرزهای سفید سد عین پنبه....واقعا نمیدونم چی کارش کنم فقط دارم غصه می خورم لطفا لطفا کمکم کنید
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۵
پاسخ
0
0
سلام من بونسایم همه برگاش ریخته و شاخه هاش تقریبا خشک شده چکار باید بکنم؟لطفا راهنمایی کنید مرسی
نظر بن سای
| درباره نگهداري از «بن‌ساي» در منزل
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۶
پاسخ
0
0
با سلام دوستان یک عالمه سوال گذاشتن که سوالات آنها مشکلات خیلی ها هست شما جواب ندادید اگه پاسخ دوستان و بدهید ما هم جوابمون و میگیریم چرا جواب سوالهارو نمیدید
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۰
پاسخ
0
0
سلام بن سای من انار قندیل بسته برگاش زرد شده میشه منو راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۰
پاسخ
0
0
سلام مشكل منم مشابه بعضي از دوستانه اما متاسفانه جوابشونو نديدم.بن سايم اولش كه گرفتم پر برگ بود اما آروم آروم برگاش همه ريخت الان فقط چندتا دونه برگ داره بهش هر روز آب ميدم برگاشو اسپري ميكنم برگهاي جديد در مياد اما بازم بعد مدتي ميزيزه.ميشه راهنماييم كنيد چكار ميتونم انجام بدم براي اينكه زندگيشو از دست نده؟؟سپاسگزارم
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
پاسخ
1
0
سلام هر چند جواب هایی رو نشنیدم اما امیدوارم خدا کمکم کنه و یکی جواب مفیدی به من بده من به بن سای جینسینگ دارم اوایل که خریدم رشد خوبی داشت تا پاییز که آوردمش توی خونه حالا روزی سه یا چهاتا برگش می ریزه و حالت سرحال دیگه نداره و اینکه وقتی بهش آب می دم آب از ساقش بالا می آد همینور جوانه هاش همه همه پژمرده شدند. تو رو خدا یکی بگه چیکار کنم
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
پاسخ
0
1
سلام.
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
پاسخ
0
0
باسلام.
بن سای من هدیه بوده الان دوماهه خیلی کم رشد میکنه و ساقشم چروک شده.روزی 2بار روبرگا وساقش اب اسبری میکنم اما توخاکش اب نمیزنم. ازتو خاک لق شده. خواهش می کنم راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
پاسخ
0
0
با سلام
من حدودا پنج ماهه که یه بن سای هدیه گرفتم، فکر میکنم نارون باشه، حدود دوهفته ست از ساقه هاش شیره بیرون میاد، و روی بعضی از ساقه هاش یه چیزایی مثل قطره آب ولی به رنگ قهوه ای و از جنس ساقه درختچه پیدا شده، تابحال بهش کود ندادم، فقط یک روز درمیون آب میدم بهش و یه ماه پیش هم جاشو عوض کردم، ممنون میشم راهنمایی کنید.
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
پاسخ
0
0
سلام من دوسه هفته هست كه يك بنساي خريداري كردم فروشنده اونوبرام توي گلدون گذاشت وگفت هفته اي دوبارآب بده وهرروزبرگاشواسپري كن من روي اپن آشپزخونه م كه نسبتانورمناسبي داره گذاشتم برگاش سبزه ولي نميدونم جراازش ميريزه .نحوه ي آبياري كه بهم گفتن درسته آيا؟
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۲
پاسخ
0
0
سلام من بهار امسال يه بن ساى خيلى سالم خريد ارى كردم و تا الان هم هيچ مشكلى نداشته ولى دو روزه كه متوجه شدم تنه اون كمى چروك شده لطفاً راهنماييم كنيد ممنون
United Kingdom
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
پاسخ
0
0
سلام
من دو هفته پیش یک بنسای خریدم.طبق دفترچه راهنمای خودش یکبار آب بهش دادم.الان روی خاک و ساقه بنسای یک پودر سفیدرنگ مثل کپک میبینم.البته برگها این پودر را ندارن.در ضمن من انگلیس زندگی می کنم و آب و هوای اینجا مرطوبه.می خواستم ببینم واسه از بین بردن این کپک ها چه کار کنم؟
پیشاپیش بسیار متشکرم
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
پاسخ
1
0
سلام من درخت بن ساي دارم برگهاش سوراخ وقهوه ايي رنگ شده وتنه اش هم سفيدرنگ شده نميدونم چيكاركنم يعني مريض شده لطفاراهنماييم كنيدممنون ميشم.
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۸
پاسخ
0
1
سلام
من دو تا بنسای جنسینگ ، بنجامین دارم که فروشنده بهم سفارش کرده 6 روز یه بار آبشون بدم... ولی الان برگای سبز که روش هستن به ترتیب از پایین شروع کردن به پژمورده شدن و خشک شدن.
نمیخوام از دستشون بدم لظفا بهم راهنمایی کنین
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۵
پاسخ
0
0
سلام دوستان،یه بن سای خانگی دارم که یه مدت برگهاش ریخت و حالا برگ هایی که در آورده خیلی پهن و بزرگ هستن یه جورایی مثل برگ نارنگی پیشنهادتون چیه؟آیا باید این شاخه هایی که برگ پهن دارن هرس بشن؟
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
پاسخ
0
0
سلام, من هفت بونسای جنسینگ پرورش داده ام و الان چهار ماهه هستند. مدتی است که حشرات ریز پیشه مانندی درون خاک آن تکثیر میشوند, میخواستم بدونم راهی برای از بین بردن و دفع این حشرات هست؟ ممنون
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
پاسخ
0
0
سلام، بن سای من وقتی خریدم خیلی پر برگو باطراوت بود، ولی از وقتی آوردم داخل آپارتمان، تمام برگای سبزش کم کم ریخت والان لخت شده خیلی کم برگ داره
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۰
پاسخ
0
0
برگ هاى بن ساى من خود بخود ميريزن و بعضى از برگها قهوى شدن يعنى از كل گياه پنج درصد باقى مونده و از شاخه ها برگهاى جديد رشد ميكنن و تو خاكش چنتا كرم هستش لطفاً راهنمايى كنين من چيكار كنم تا درختم خوب بشه
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۳۰
پاسخ
0
0
دوستان عزیزم بنده به شما پیشنهاد میکنم از دست فروش و نمایشگاه گل و گیاه بنسای نخرید بخاطر اینکه بیشتر این بنسای ها بنسا هایی هستن که پیوند فیکوس روی جینگ سینگ ه عزیزان این افراد سود جو این بناها را باید برای مدت حدود 2 ماه در شرایط گلخانه‌ای به‌وسیله رطوبت زا ودیدی مناسب نگه دارند تا بنسای پیوندش بخوره ولی اکثرا این کارو نمیکنن و وقتی پیوند جواب نده هر کاری کنی بنسای خشک میشه بهترین خاک و بهترین مه پاشی کود اهن و... باز خشک میشه اگر خواستید بگیرید بنسای توپی نگیرید بنسای بگیرید که پیوند نداشته باشه من به افرادی که حوصله نگهداری از بنسا رو ندارن پیشنهاد افرای سرخ را دارم چون آب پاشی نمیخواد هفته ای دو بار آب خاک معمولی میخواد نه کوکوپیت در هوای آزاد باید باشه مثل راه پله که خنک باشه در ختم خزان کننده وفور العاده زیبا
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
پاسخ
0
0
سلام گل بن سای دارم الان برگ میده ولی زردمیشه میشه راهنمایم کنیدچیکارکنم برگاش قشنگ وسبزبشه وخشک نشه
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۸
پاسخ
0
0
تازه کارها لطفا اول چاله رو بکنند بعد مناره رو بدون بنساشاه آسانتر بخرید تا تجربیات زیاد شه بعد برید سراغ نارون وجین سینگ من به همتون بنسا شیر خشت و افرا و سوزنی برگها. بنساعای بیرون از منزل. رو بگیرید
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
پاسخ
1
0
سلام ہدود یک سالہ بن سای خریدم در راہ پلہ منزلم گزاشتم ولی برگاش زرد میشہ باید چہ کار کنم
پاسخ ها
نظر user
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
سلام باید بندازیش دورررررررررررررر
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
پاسخ
0
0
سلام
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۰
پاسخ
0
0
من ندیدم بنسای جینگ سینگ تو دست کسی دوام آورده باشه از گیاهان بومی خودمان من لیمو ترش دارم خیلی با دوامه
United States
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۳
پاسخ
1
0
باعرض سلام وخسته نباشید من یه بن سای دارم برگهاش سبزه ولی ساقه هاش پیرشده ونرم شده خواهش میکنم بهم بگین چکار باید بکنم ممنون هفته ایی دوبارم با اب تصفیه شده با اپاش بهش اب میدم به ساقه هاشم نمی پاشم
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
پاسخ
1
0
سلام ایا جا بجا کردن گلدان بن سای جهت نورگیری بهتر ایرادی دارد
نظر اميرحسين
| درباره نگهداري از «بن‌ساي» در منزل
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۳
پاسخ
0
0
سلام بيخشيد توضيحات شما خوب بدوه ولي چن درختي كه در ايران زياد هستن و كارايي دارن براي بنساي كردن رو نام ببريم مثلاً:درخت سايه خشك رو ميشه اينكار كرد يا بقيه ي درختاني كه رو ميشه اينكار كرد خواهشن در اين باره توضيح دهيد مرسي
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۰
پاسخ
0
0
زیییییییسلام
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
پاسخ
0
0
سلام من يک بن ساي شمشاد خريد دوماه برگ هاش زرد ميشه ميريزه بعد تنه بن سام چروک شده چکار کنم
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۱
پاسخ
0
0
سلام
من بنسايي رو قبل از عيد خريداري كردم ألان يه طرف از بنساي شاخه و برگ جديد درآورده و يك طرف ديگش برگ ها خشك شده و ميريزه ميخاستم دليلش رو بدونم ؟؟؟ و نحوه هرس كردن و اينكه آيا هرس كردن لازمه؟
  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: