۸۳۰۵
۱۳ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۳
۱۱۹۴۹۸ 
آرم‌ یا همان لوگو خودروها یکی از مهم‌ترین عناصر خارجی دیداری برای مشتریان است، خودروها می آیند و می روند اما لوگوها ماندگار هستند. در بعضی موارد لوگوها به مرور زمان و با رشد شرکت، معروف می شوند و در اغلب موارد، لوگوها معنی عمیقی دارند که به آغاز فعالیت شرکت برمی گردد.
برترین ها: آرم‌ یا همان لوگو خودروها یکی از مهم‌ترین عناصر خارجی دیداری برای مشتریان است، خودروها می آیند و می روند اما لوگوها ماندگار هستند. در بعضی موارد لوگوها به مرور زمان و با رشد شرکت، معروف می شوند و در اغلب موارد، لوگوها معنی عمیقی دارند که به آغاز فعالیت شرکت برمی گردد.
 
در این گزارش به بررسی آرم معروف‌ترین لوگوهای خودروسازان جهان و معنی آنها پرداخته شده و در برخی موارد پیشینه آنها بررسی شده است.
 
آرم مرسدس بنز

پیشینه نام گذاری مرسدس بنز به دو شریک تجاری قدیمی به نام‌های گاتلیب دایملر و ویلهلم مایباخ پایه گذاران مرسدس بنز برمیگردد، مرسدس نام دختر بزرگتر مایباخ است و واژه بنز هم از ادغام بنز و Cie در سال 1926 گرفته شده است.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 

لازم به ذکر است که ستاره سه گوش مرسدس بنز برای نخستین بار در سال ۱۹۰۹ ثبت شد و سه گوش آن سه نوع حرکت در خشکی، آب و هوا را نشان می دهد و با ادغام شدن  دایملر و بنز در سال ۱۹۲۶ این ستاره در یک دایره جای گرفت.آرم تویوتا

در نظر اول لوگوی شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن شبیه یک گاوچران است که کلاه بزرگی بر سر گذاشته است، اما در واقع این لوگو سه شکل بیضی است که قلب مشتری، قلب محصول و پیشرفت‌های تکنولوژیکی و فرصت‌های بی‌حد و مرز تویوتا را ترسیم ‌می‌کند.

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها
 


آرم مزدا

آرم مزدا چیزی شبیه یک لاله خوش فرم و نمایانگر بال‌های باز شده است. در فرهنگ ژاپن علامت ۷ به معنای ابتکار، درک هدف و لطافت است. نام مزدا هم از اهورا مزدا، خدای ایرانیان باستان و آیین زرتشت گرفته شده است.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها
 


 آرم آئودی

لوگوی چهار حلقه ای آئودی در سرتاسر جهان شناخته شده است و عده کمی معنای آن را می‌دانند، این چهار حلقه ادغام چهار شرکت تحت یک لوگو را نشان می‌دهد. آئودی در سال ۱۹۳۲ با شرکت‌های  Horch، DKW و واندرر ادغام شد تا "اوتو یونیون" را تشکیل دهد که همان آئودی امروزی است.

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها
 


آرم ب ام و

Bavarian Motor Works (ب ام و) که به معنای موتورسازی باواریا است، از لوگوی گرد یا دایره ای به رنگ‌های سفید و آبی تشکیل شده که این رنگ‌ها از پرچم ایالت جنوب شرقی باواریای آلمان گرفته شده‌ که مقر این خودروسازی است.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 

سالها تصور می رفت این لوگو یک تیغه پروانه را نشان می دهد که در آسمان قرار گرفته و مربوط به گذشته این شرکت است که موتورهای هواپیما تولید می کرد اما بعدها روشن شد که این لوگو با وجود اینکه در سال ۱۹۲۹ در یک تبلیغات استفاده شد، ارتباطی با موتورهای هواپیما ندارد.
 


آرم هیوندای

لوگوی هیوندای شبیه نخستین حرف نام این خودروساز کره ای به نظر می رسد ولی در واقع این لوگو که شبیه حرف "اچ" است، رابطه میان مشتری و شرکت را نشان می‌دهد. اگر این لوگو با دقت نگاه شود، به نظر می رسد دو نفر در حال دست دادن هستند.

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها
 


آرم فولکس واگن

لوگوی فولکس واگن طی 70 سال تغییراتی کرده است. هرچند در مورد منشا اولیه لوگو اخلاف نظر وجود دارد، اما بر اساس پیشینه فولکس واگن، اولین لوگوی این شرکت را فرانتس ژاویر رایمسپیس در سال 1938 در یک مسابقه رسمی طراحی کرد.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 

گفتنی است این لوگو بعد از جنگ جهانی دوم تا اندازه‌ای کامل شد و مهمترین تغییر آن در طرح نهایی افزودن رنگ به آن بود در حالی که اوایل بخش عمده لوگو به رنگ سیاه بود.
 


آرم پورشه
 
کمپانی پورشه توسط فردیناند پورشه در سال 1931 پایه گذاری شده که در تولید خودروهای اسپرت لوکس تخصص دارد و یکی از رؤیایی‌ترین برندهای دنیاست، طراحی لوگو پورشه به اوایل دهه 1950 برمیگردد که فردیناند پورشه و تیمش این لوگو را طراحی کردند.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 

این لوگو با شاخ‌های شکل گوزن و رنگ‌های تشریفاتی قرمز و سیاه به منظور تمجید از شوابن، خانه دوم خانواده پورشه طراحی شده و اسب سیاه بر روی سپر زرد رنگ مظهر قدرت پیشروی و نشان متمایز اشتوتگارت است.آرم ولوو

لوگوی ولوو یک دایره با یک کمان را نشان مید‌هد که نماد آهن است، این نماد آهن مورد استفاده قرار گرفته تا نشان دهد آهن سوئدی در خودروهای ولوو مورد استفاده قرار گرفته که نشان دهنده استحکام و دوام است.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها
 


آرم میتسوبیشی

واژه میتسوبیشی به معنای سه منشور است، برخی بر این عقیده‌اند که سه الماس ملخ کشتی است اما اخیرا مطرح شده که این لوگو از ترکیب دو نشان خانوادگی تشکیل شده و نمایان‌گر هیچ بخشی از یک کشتی نیست، ارتباط این نشان با کشتی تصور اشتباهی بوده که بدلیل سابقه کشتی‌رانی و کشتی‌سازی شرکت در اذهان ایجاد شده است.

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها
 


آرم رنو

آرم رنو شبیه الماس است و نخستین‌بار به صورت آرم ایستاده، روی در موتور به‌کار رفت، در سال ۱۹۲۲ میلادی قسمت مرکزی آرم برای خروج هوا بریده شد و رنو آرم امروز خود را از سال ۱۹۲۴ میلادی با خود همراه دارد.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها
 


آرم کیا

نام کیا برخاسته ﺍز نامی چینی-کرهﺍی ﺍست که شامل کلمه (کی) به معنای برﺁمدن و (ﺁ) به معنای ﺁسیا ﺍست که به ﺍختصار نام ﺍین شرکت معنای برﺁمده ﺍز ﺁسیا رﺍ ﺍلقا می‌کند.

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها
 


آرم آلفا رومئو

علائم ثبت شده بر روی لوگو آلفا رومئو نشان رسمی شهر میلان و مربوط به جنگ های صلیبی بوده است.

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها
 


آرم سیتروئن

آندره سیتروئن بنیانگذار سیتروئن کار در صنعت موتور را با تولید چرخ دنده آغاز کرد و در واقع دو علامت روبه بالا در آرم سیتروئن سمبل دندانه‌های چرخ دنده است.

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها
 


آرم فراری

اسب رقصان در لوگو فراری برگرفته از هواپیمای جنگی خلبان تکخال فرانچسکو باراکا در جنگ جهانی بوده و رنگ زرد لوگو مربوط به پرچم شهر مودنا، زادگاه بنیان گذار فراری است.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 

همچنین دو حرف انگلیسی S F بر روی لوگو مخفف اسکودریا فراری به معنای سرشاخه مسابقات اتومبیل رانی فراری است.آرم لکسوس

نام لکسوس برگرفته از یک نام تجاری کاندید شده در تعیین نام این شرکت گرفته شده است که در ابتدا الکسیس بوده و چون برای نام خودرو مناسب نبوده به لکسوس تغییر پیدا کرده است.

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

 


آرم مازراتی

آرم مازراتی مانند آرم آلفا رومئو سمبل شهری است که این خودرو برای اولین بار در آن تولید شده و آن شهر بولونیا نام دارد.

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها
 


آرم لامبورگینی

کارخانه لامبورگینی در شهر تورینوی ایتالیا واقع شده که Toro در زبان ایتالیایی به معنای گاو و torino به معنای گاو کوچک است. در آرم کمپانی لامبورگینی یک گاو خشمگین مشاهده می‌شود که گارد گرفته و آماده حمله به حریف خود است.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 

لازم به ذکر است که نام اکثر مدل های لامبورگینی از گاوهای وحشی صاحب نام ورزش گاوبازی گرفته شده که در این میان می‌توان به دیابلو به معنای شیطان، اسپادا به معنای شمشیر و گالاردو که یک نژاد معروف از گاوهای مخصوص ورزش گاوبازی است اشاره کرد.آرم پژو

در واقع آرم پژو برگرفته از اولین خودرو پژو به نام مدل شیرساخته شده که نشان محلی شهر بلفورد، مکان ساخت مدل ذکر شده را روی خود داشته است.
 
 معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها
 

 
آرم کادیلاک
 
 کادیلاک که از قدیمی ترین خودروسازان آمریکایی می باشد، در سال 1902 توسط آقای هنری للاند (Henry Leland) تاسیس شد. "للاند" نام کادیلاک را از آقای آنتونی دلاموته، معروف به سر کادیلاک، موسس شهر دیترویت برگرفت. آرم کادیلاک نیز نشان خانواگی آقای کادیلاک می باشد.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 
 

 
آرم شورولت
 
در اصل کمپانی شورولت در سال 1911 توسط لوئیس شورولت و ویلیام سی دورانت (موسس جنرال موتورز) تاسیس گردید. جالب است بدانید که آقای دورانت در سفری که در سال 1907 به فرانسه داشتند، طرح کاغذ دیواری اتاق هتلش نظر وی را جلب کرد و چند سال بعد یعنی در سال 1913، این طرح را به عنوان لوگوی کمپانی برگزید. 
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 
 

 
آرم فورد 
 
کمپانی فورد در سال 1903 توسط آقای هنری فورد با همکاری برادران دوج در دیترویت تاسیس گردید. در آن زمان، محصولات کمپانی فورد بالغ بر 50 درصد از خودروهای آمریکا را تشکیل می دادند. ساخت فورد مدل T تحول عظیمی در زمینه خودرو و خط تولید آن زمان بود. جالب است بدانید که برف  پاک کن عقب خودرو برای اولین بار توسط کمپانی فورد در سال 1940 مورد استفاده قرار گرفت. آرم فورد با زمینه آبی نیز اولین بار در سال 1928 مورد استفاده قرار گرفت که بیش تر به دایره شبیه بود تا بیضی. آرم کنونی فورد از سال 2003 بر روی محصولات کمپانی نصب گردیده است.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 
 

 
آرم تسلا
 
با نگاهی به لوگوی این شرکت خودرو سازی متوجه میشویم علامت T بصورت مشخص نماینده حرف اول Tesla است. حالتی که حرف T دارد بیشتر نشان دهنده موتور برقی قرار گرفته در تمامی خودروهای این شرکت است. اگر قدری ببشتر به این لوگو نگاه کنید متوجه می شوید که بدنه حرف T شبیه به داخل یکی از حفره های موتور است که با کلاه T روی آن را پوشانده است. برای اینکه بهتر متوجه شوید، چند تا از این لوگو ها را کنار هم بصورت دایره ای بچینید. دقیقا شبیه موتور برقی تسلا خواهد شد. (البته شبیه اکثر موتورهای آن در حال حاضر)
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 

Tesla Co. تا چندی قبل با نام Tesla Motors فعالیت می کرد و به تازگی تغییر برند و فعالیت داده است. این شرکت پس از حدود ۱۰ سال فعالیت موفق شد دامنه Tesla.com را برای خود کند.
 

 
آرم رولزرویس
 
لوگوی این کمپانی در سال 1904 تاسیس گردید. آرم این شرکت که دو حرف R نوشته شده بر روی هم است، حروف اول نام های خانوادگی آقای چارلز رولز و هنری رویس است. از سال 1911 نیز مجسمه فرشته طلایی بر روی جلوپنجره تمام محصولات این کمپانی نصب گردید که امیلی نام دارد و سمبل آرامش است. جنس مجسمه امیلی از طلای 24 عیار است و به روش ریخته گری و دست ساز ساخته می شود.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 
 

 
آرم روور

روورها گروهی راهزن دریایی یا سرگردان در دریاها بودند. چیزی شبیه وایکینگ‌ها و از همین رو کشتی وایکینگ‌ها همیشه و به اشکال گواگون در نشان روور وجود داشته است.

 معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها
 


آرم اشکودا

نشان اشکودا شبیه یک بوقلمون در حال پرواز است. حال آنکه بوقلمون‌ها پرواز نمی‌کنند، اما این نشان در واقع یک پیکان بالدار است که مفهوم کلی سرعت را به مخاطب القا می‌کند.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 
 
 


آرم سوبارو

سوبارو اولین کارخانه ژاپنی تولیدکننده خودرو است. این نشان اشاره به گروهی شش‌تایی ستارگان خوشه پروین در صور فلکی است که در زبان ژاپنی به نام موتسورا بوشی نیز خوانده می‌شود. 
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 
 

 
آرم فیات

در دهه 80 شرکت فیات نشان ابتدی خود را به نفع حروف کلمه فیات که به طور نامنظم کنار هم قرار گرفته بودند را کنار گذاشت و آرم جدید فیات توسط طراح ارشد این شرکت طراحی شد. مایو‌مایول، طراح ارشد شرکت فیات نشان جدید فیات را به صورت اتفاقی به هنگام آزمودن یکی از مدل‌های این شرکت طراحی کرد. وی به هنگام تست خودرو از برابر یکی از تابلوهای نئون تبلیغاتی فیات عبور کرد و نور این نئون که در پی زم سیاهی آسمان معوج به نظر می‌رسد؛ توجه وی را جلب کرد و به این طریق نشان چندساله فیات توسط وی طراحی شد.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 
 

 
آرم سیزتا

لوگوی سیزتا به طور آشکار گویای ملیت ایتالیایی کارخانه است. این لوگو طرحی از یک سر گرگ به نشانه افسانه یتبر است. استفاده از رنگ زرد نیز به خاطر نماد شهر مودنا در ایتالیا بوده است. 
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 
 


آرم جاگوار

در میان خودروهای انگلیسی جاگوار لوگوی برجسته‌ای دارد. آنچه از نام این خودرو بر می‌آید جاگوار نام یک پلنگ درنده است که به دنبال شکار می‌گردد. 
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 
 

 
آرم ايران خودرو

اولين نشانه‌اي كه در صنعت خودروسازي ايران مطرح شد آرم حك شده بر روي پيكان بود. تصويري از يك ارابه باستاني و شمايلي از يك اسب در حال حركت كه اين آرم تا زمان توقف توليد پيكان همراه اين خودرو بود.
پس از توقف توليد پيكان و آغاز توليد خودروي سمند مسوولان ايران‌خودرو طراحي آرم جديدي براي سمند را در معرض فراخوان عمومي گذاشتند و در نهايت طرح استاد مرتضي مميز كه يك كله اسبي زيبا بود، به عنوان زيباترين و بهترين اثر براي قرار گرفتن بر بدنه خودروي سمند برگزيده شد. طرحي كه با نام خودرو كاملا همخواني داشت.
 
معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها 
 

 
آرم استون مارتین

دیگر خودروسازی که لوگوی جذابی دارد اهل انگلستان است. استون مارتین بی‌شک سازنده‌ی برخی از خودروهای استثنایی این صنعت بوده اما لوگوی آن نیز واقعاً جذاب بوده و از بال‌هایی شیک و کشیده به همراه درج نام شرکت در تقریباً مرکز خودرو تشکیل شده است. جالب آنکه استون مارتین این لوگو را در نمای عقبی برخی مدل‌ها بکار برده جایی که چراغ‌های عقب برخی مدل‌ها از این لوگو تقلید کرده‌اند. 
 
10 لوگوی جذاب دنیای خودرو
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1390/06/15
اطلاعات جالبی بود ممنون. اما من در جایی در خصوص آرم مزدا خواندک که این آرم از نماد اهورا مزدا زرتشت ما برداشته شده و حتی خود این شرکت نیز این موضوع را تاکید کرده. لطفاً بررسی کنید و در صورت صحت مطلب به این با اهمیتی را در اینجا عنوان کنید. متاسفانه به جایی رسیدیم که از بکاربردن کوچکترین نشانه ای از ایران می بایستی ذوق زده شویم.:(
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1390/06/15
سلام.ممنون از اطلاعاتتون
دوست عزیز درست میگید اگر به سایت شرکت مزدا برید در تعریف آرم مشخصا قید شده که الهام گرفته شده از سمبل ایران است.
Iran, Islamic Republic of
22:15 - 1390/06/16
darvaghe neshan mazda va esme sherkat az din zartosht (ahora mazda) sar cheshme gerefte va neshan mazda neshan dahandeye parandeii ast ke be soye aseman oj gerefte
Iran, Islamic Republic of
12:21 - 1390/06/28
در عین حال در آرم مزدا حرف "ام" هم وجود داره...
Iran, Islamic Republic of
23:00 - 1390/09/22
سلام من شنيده بودم كه علامت مزدا به مناسبت اعتراض به حمله شيميايي امريكا به ژاپن كه در ساعت 10 و10 دقيقه صورت گرفته به اين صورت درست شده در واقع اين علامت همون 10 و10 دقيقه است
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1390/09/28
سلام
چرا به چیزهای خیلی بدیهی توجه نمی کنید؟
من هیچ وقت تا حالا به ذهنم نرسیده بود که آرم تویوتا گاوچرون باشه!!!!
حتی از کسی هم نشنیدم!
خیلی تابلو هست که آرم تویویا خود تویوتا هست.
یعنی توش toyotaنوشته شده.
به نظرم در مورد تویوتا اشتباه گفتید!
Iran, Islamic Republic of
06:06 - 1392/03/12
کاش ماشین جدیدهارومیگفتیدمثلا پراید:غرور دوو:دنیای بزرگ پورشه:بهشت کوچک پاترل:گشت رنو:سرسخت.....
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1392/08/14
چرا معني لامبورگيني رو نذاشتين
پاسخ ها
2232
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
موافقم لامبورگینی رو عشقه
Iran, Islamic Republic of
20:27 - 1392/09/08
چرا ارم دوج رو نذاشتین
Iran, Islamic Republic of
17:36 - 1392/11/19
ماشینهای منطقه آزاد اروند عالی بود...
09363131223
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1393/08/20
سلام ,اون ماشينى که ارمش شبيه به يک اسب هست چيه????
منظورم لامبور گينى نيست,لطفا جواب بديد.
پاسخ ها
hasan
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۴
فراری
Iran, Islamic Republic of
21:05 - 1394/02/12
سلام بچه ها من عاشق ماشینم راستی آقا اشک اون اسب نشان فورد موستانگه که حدودا اسم10تا یا بیشتر ماشین روتشکیل میده کهباعث افتخار فورده
Iran, Islamic Republic of
01:02 - 1394/04/07
پس معنی لامبورگینی کجاست
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1394/09/02
پس بقیه کمپانیا چی ؟ فراری جیلی ب ام و ......
Iran, Islamic Republic of
01:16 - 1394/10/12
نشان و نام شرکت مزدا الهام گرفته از دین و نام اهورا مزدا
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1395/06/04
پس لکسوس چی شد پروتون پاگانی بوگاتی لایکن
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج