گزارش تصویری از فحشا در عربستان
۸۵۱۰
۱۵ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۲:۲۰
۷۸۱۰۰ 
ترويج فحشا زير پوست وهابيت سعودي
افراط‌گرايي‌هاي وهابيون و بي بندوباري ليبرال‌هاي سلفي حاكم بر عربستان، معجون تلخي از شيوع فحشا، بي حجابي و همجنس‌گرايي در اين كشور پديد آورده كه شعائر اسلام را زير سؤال مي‌برد.
كشمكش‌هاي جريان افراطي وهابيت و ليبرال‌هاي حاكم بر عربستان سعودي و افكار مربوط به هر يك از اين جريانات كه بخشي از پازل قدرت در عربستان را در اختيار دارند، باعث شده است كه تناقض‌ها و ابهامات زيادي در بسياري از جنبه‌هاي زندگي اجتماعي و فعاليت‌هاي اسلامي در عربستان ايجاد شود.

يكي از اين موارد، مشكل حجاب‌ستيزي در عربستان سعودي است كه همواره عرصه افراط و تفريط‌هاي مخرب كارگزاران وهابيت در عربستان و جريان ليبرال در خاندان حاكم بوده است.
 
راز افراط و تفريط در مسأله حجاب در عربستان
هيئت امر به معروف و نهي از منكر عربستان، سازماني متشكل از وهابيون افراطي و علماي سلفي سعودي است كه از قدرت بالايي در اين كشور بويژه در شهرهاي مذهبي برخوردار است. اين هيئت، مجري اصلي سياست‌هاي افراط گرايانه سعودي در زمينه حجاب زنان در عربستان است. هيئت امر به معروف و نهي از منکر که نام مقدس يکي از مباني مهم دين اسلام را يدک مي کشد، بنا به دلايل مذهبي و سياسي، كنترل فضاي فرهنگي شهرهاي مدينه و مكه را بر عهده دارد و حجاب در اين شهرها را بر اساس رويكردهاي خاص خود تعريف مي‌كند.

ملك "عبدالله بن عبدالعزيز" شاه سعودي، در حال حاضر رياست جريان چپ‌گراي ليبرال را در آل سعود در اختيار دارد. اين جريان كه معمولاً اهميت چنداني به مسائل ديني نمي دهد، اعتقاد دارد كه حجاب نه يك تكليف ديني، بلكه مسؤوليتي عرفي و اجتماعي است كه جامعه بر عهده مردم قرار داده است. مظاهر فسق و فجور و تجاهر به شرب خمر در ميان مقامات ارشد سعودي از جمله شاه عربستان و دست دادن وي با زنان نامحرم در برخي مراسم ها، ناشي از اين رويكرد است.

به رغم حاكميت اين جريان در عربستان، عبدالله آزادي عمل كافي در اجراي ايده‌هاي خود در زمينه سياست‌هاي فرهنگي را ندارد و نمي‌تواند از زير نفوذ هيئت امر به معروف به نهي از منكر رها شود.
تناقض‌ها و افراط و تفريط‌هاي موجود در زمينه حجاب گاهي در محافل افراطي وهابي نيز رسوخ مي‌كند؛ به عنوان مثال در حالي كه "عبدالرحمن البراك" يكي از مفتيان سعودي در فتوايي افراطي، بي‌حجابي زنان در مقابل يكديگر و بدون حضور مردان را نيز حرام مي‌داند.

"احمد بن قاسم الغامدي" مفتي جوان اهل سنت که سمت‌هاي مهمي در اداره كل امر به معروف و نهي از منكر نيز دارد، بتازگي فتواي عجيبي درباره حجاب صادر كرده و مدعي شده كه آيه وجوب حجاب صرفاً براي حفظ شان زنان پيامبر نازل شده و عموم مسلمانان را شامل نمي‌شود.

در دو شهر مدینه منوره و مکه مکرمه، نوع حجاب عمومی خانم‌ها پوششی است که بر اساس آن، زنان حتي بايد دست‌ها و صورت خود را نيز بپوشانند و تنها چشم‌هاي آنها براي ديدن اطراف باز خواهد بود. فضاي عمومي و فرهنگي شهرهاي مكه و مدينه به اين صورت است و همين فضاست كه برخي زائران ايراني را به اين گمان باطل مي‌رساند كه حاكميت عربستان سعودي نسبت به رعايت اصول مربوط به حجاب موفق بوده است و اين درست همان اشتباهي است که برخي درباره نمازهاي جماعت در اين کشور که منحصر به رعايت ظواهر است، مرتکب مي‌شوند.

اما روي ديگر سكه حجاب در ديگر شهرهاي عربستان غير از دو شهر مذهبي اين كشور نمود بيشتري به خود گرفته است. جريان افراطي ديني با وجود قدرت بلامنازع خود، توجه زيادي به حجاب در شهرهاي ديگر نمي‌كند و اين جريان ليبرال حاكم است كه فضاي فرهنگي اين شهرها را مطابق ميل خود پيش مي‌برد، فساد و فحشا در شهرهاي مذهبي كه زير پوسته سنگين نظارت هيئت مذكور قرار گرفته بود، در ديگر شهرهاي سعودي به امري علني تبديل شده و اين روند در ابعاد مختلف زندگي در اين كشور قابل رؤيت است.
 
اينجا عربستان است؟
بر خلاف فضاي سنگين مكه و مدينه، در ساير شهرهاي عربستان مقوله حجاب رنگ ديگري به خود مي‌گيرد، در محل‌‌هاي كاري و تفريحي شهرهاي ديگر نظير رياض و سواحل تفريحي جده فضاي فرهنگي به صورتي ترسيم شده كه بيننده در نگاه اول از مشاهده چنين تصاويري در عربستان سعودي شوكه مي‌شود، بويژه اگر اين بيننده زائري باشد كه تنها شهرهاي مذهبي مانند مكه و مدينه را مي‌بيند و اوضاع آن را به تمام شهرهاي اين كشور تعميم مي‌دهد.
 
بي‌حجابي و هرج و مرج جنسي
شهرها و اماكن تفريحي در عربستان مانند رياض و جده از مناطقي هستند كه ميزان فساد و بي‌حجابي در آنها در حد بي‌سابقه‌اي افزايش يافته است. براي روشن شدن ابعاد اين فساد تنها به ذكر يكي از اماكن تفريحي درشهر جده مي‌پردازيم.

منطقه "درة العرس" تفرجگاهي ساحلي است كه با عبور از حجاب افراطي مد نظر مفتيان وهابي، به اوج بي بندوباري و هرج و مرج جنسي رسيده است. در اين منطقه كه تحت تدابير شديد قرار دارد، از گرفتن تصاوير مربوط به تفريحات ناسالمي كه در آن وجود دارد ممانعت مي‌شود اما چندي پيش، انتشار برخي تصاوير از داخل اين مجتمع تفريحي، عمق رسوايي خاندان سعودي در برداشت چندگانه از مفاهيم ديني را نشان داد. اختلاط دختر و پسر،‌ اسكي روي آب زنان، اختلاط شهروندان سعودي با گردشگران فاسدالاخلاق بيگانه، شرب خمر و بي حجابي از جمله مظاهر ناهنجاري هاي اخلاقي و دين ستيزي در منطقه درة العرس است.
 
روتانا؛ نماد فساد و فحشاء در عربستان
آنچه مي خوانيد گزارشي از خبرنگار خبرگزاري آمريكايي آسوشيتدپرس در مورد كمپاني بين‌المللي "روتانا" متعلق به خاندان حاكم سعودي است:


 
وارد یک شرکت خصوصی می‌شوم، خانم‌هایی با آرایش، کفش‌های پاشنه بلند، کت و دامن و چهره‌هایی که سعی می‌کنند آن را با جذابیت بیشتر به نمایش بگذارند دوشادوش مردان در حال کار کردن هستند، اما اینجا نیویورک یا لندن نیست؛ اینجا شرکت "روتانا" در ریاض است. پایتخت عربستان سعودی يعني همان جایی که حجاب سختگیرانه‌ای برای زنان اعمال می‌شود و تنها چیزی که زنان می‌توانند به نمایش بگذارند، چشمان شان است.در کشوری که زنان حق رانندگی ندارند و نمی‌توانند تنها به خرید و يا حتي بيمارستان بروند، وجود چنین شرکتي عجیب است. در برخي از اين شركت‌ها با اينكه اجازه وليّ زن براي كار، ضروري است اما هيچ محدوديتي در زمينه رعايت حجاب و حريم روابط زن و مرد وجود ندارد.
 


تنها در زمان خروج از اين محيط‌هاست كه زنان به اين فكر مي‌افتند كه بايد ظاهر خود را بر اساس فرهنگ عمومي عربستان متناسب كنند.

شركت چند رسانه‌اي "روتانا" متعلق به "وليد بن طلال بن عبدالعزيز" شاهزاده ثروتمند سعودي است كه ثروتمندترين فرد در عربستان و يكي از 10 ثروتمند برتر جهان است.او علاوه بر كمپاني روتانا -كه عمده فعاليت آن در زمينه صنعت سكس، موزيک و سينماست- مالكيت شبكه "العربيه" را نيز در اختيار دارد. مقر روتانا كه عمده‌ترين شركت فعال عربي در زمينه ترويج فساد و فحشاست، در رياض است اما در پايتخت كشورهاي ديگر نظير لبنان نيز دفتر دارد.
 
رواج هم‌جنس گرايي در عربستان
از سوي ديگر افزايش فشارها در مورد روابط طبيعي و مشروع زنان و مردان و نيز تحريم ازدواج موقت و همچنين اختراع ازدواج‌هاي موقت من‌درآوردي توسط مفتيان اين کشور در جامعه سعودي باعث شده است كه انواع فسادهاي غيرطبيعي در عربستان روند رو به رشدي به خود بگيرد.

همجنسگرايان سعودي
 يكي از انواع اين فسادها رشد گسترده همجنس‌بازي است، رشد اين فعاليت‌ها در عربستان به حدي است كه بتازگي يك دختر سعودي با ظاهر شدن در شبكه ماهواره‌اي "الدانة" در عربستان، از وضعيت دانشگاه‌هاي اين كشور سخن گفت و تأكيد كرد كه 85درصد از دانشجويان دختر در دانشگاه‌ها به همجنس‌بازي روي مي‌آورند. او براحتي از فعاليت‌هاي همجنس‌بازي خود در دانشگاه نيز سخن گفت.اين اظهارات طبق معمول با واكنش تند وهابي‌هاي سعودي همراه شد و آنها به جاي اينكه به بررسي ريشه‌اي اين مشكل بپردازند، سعي كردند تا با تخريب چهره اين دختر سعودي موضوع را از اساس دروغ فرض كرده و او را متهم به ترويج فرهنگ غرب در اين كشور كنند.

شبكه‌هاي تلويزيوني عربستان نيز هرگز حامي حجاب و رعايت پرده‌هاي عفاف و حيا در جامعه سعودي نيستند و اكثر بازيگران سعودي و فيلم‌ها و سريال‌هاي توليدي اين شبكه‌ها عاري از مفاهيم اسلامي نظير حجاب و عفت هستند.
 
 
همچنین می توان تصاوير تعدادي از زنان مجري و هنرپيشه سعودي را رصد کرد كه با اجازه و اطلاع كامل مقامات و مفتيان وهابي سعودي، آزادانه در شبكه‌هاي داخلي اين كشور به توليد فيلم و مجموعه هاي تلويزيوني مشغول هستند و بدون حجاب در آنها نقش ايفا مي كنند که به دلیل رعایت مسائل اخلاقی از انتشار این تصاویر زننده خودداری می کنیم.
 
سياست‌هاي دوگانه و غلط حاكميت وهابي در عربستان سعودي در كنار عوامل ديگري چون افزايش سن ازدواج زنان و بيکاري مردان سعودي و رواج ماهواره در اين كشور و تماشاي فيلمهاي مستهجن باعث افزايش رو به رشد پديده‌هايي چون آزار جنسي، تجاوز، همجنس گرايي و ناتواني جنسي در ميان جوانان عربستاني شده است، به گونه‌اي كه بيشترين کاربران سايت‌هاي اينترنتي مستهجن و بيشترين بينندگان شبکه‌هاي ترويج دهنده فيلم‌هاي مستهجن را عربستاني‌ها تشکيل مي‌دهند.
 
عکسي از سواحل شهر وهابي نشين عربستان با حذف بخشهاي زننده
 
 

عكسبرداري مخفيانه از منطقه درة العرس در بندر جده
 
 

بي حجابي علني دختران سعودي در جده
 

 
اختلاط برهنه دختر و پسر در آب هاي پايتخت تابستاني عربستان
 
 

اختلاط دختران و پسران خانواده هاي وهابي سعودي با پرچم مزين به عبارات شهادتين
 
 

دختر يك شاهزاده سعودي در حال رانندگي در شهر رياض در لباس پسران
 
 

تمسخر روبنده اجباري توسط يك زن وهابي در قلب پايتخت عربستانانتشار یافته: 77
در انتظار بررسی:2
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
13:00 - 1390/06/15
خیلی بد بود!!!!!!!!!!!!!بی خیال بابا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:33 - 1390/06/16
برايتان متاسفم. شما چه چيزي را فحشا مي ناميد؟ چرا اينقدر بدون اطلاعات مطلب مي نويسيد و ذهن مردم را مشغول چيزي مي كنيد كه واقعيت ندارد؟ شركت روتانا يك شركت صوتي تصويري است كه فيلم سريال و موسيقي توليد مي كند. هيچ يك از توليداتش نيز فحشا را ترويج نمي كند. شما سينما و موسيقي را فحشا مي دانيد؟
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:38 - 1390/06/16
چرا عكس دخترها رو گذاشتين بعد نوشتين اختلاط دخترها و پسرها با پرچم مزين به شهادتين؟ به فرض هم كه اختلاط دخترها و پسرها باشدچرا نمي خواهيد بفهميد كه اين پرچم، پرچم كشورشان است و يك نشان ملي است نه مذهبي. همان طور كه همه جاي دنيا دخترها و پسرها پرچم كشورشان را حمل مي كنند. چرا نمي خواهيد قبول كنيد كه آنچه شما در پس ذهنتان داريد در مورد مردم دنيا، درست نيست
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:41 - 1390/06/16
باز خواستیمدخالت تو امور دیگران بکنیما؟؟؟؟ به من شما چه دیگران چطوری لباس می پوشند چطوری راه میرند....هرکی تو گور خودش می خوابانند.
به مسائل روز کشور بپردازین .....
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
10:16 - 1390/06/16
راستي، روي آن پرچم ها شهادتين نيست. نوشته saudi telecom
پاسخ ها
k1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۰
برو بابا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
10:40 - 1390/06/16
جالب بود اما چیز خاصی نیست که بخواهد جلب نظر کنه
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:20 - 1390/06/16
با همین کارهاست که اسلام در خطر است.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:41 - 1390/06/16
بجای این حرفها وضعیت بیکاری جوانان کشور خودتان را تحلیل وبررسی کنید.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
16:18 - 1390/06/16
به نظر من اصلا وهابی هارو ول کنین
من با 27 سال بیکارم و شهرداری برای استخدام اول 20 هزار تومن پول میخواد و ...
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
16:46 - 1390/06/16
جالب بود ولی من تعجب کردم که تو عربستان همچنین آدم هایی وجودداره
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
16:47 - 1390/06/16
توی یک کشور اسلامی این ها فحشا هست اگر افرادی که نظر دادند این ها را فحشا نمیدانند توصیه میکنم قران رو یه بار دیگه بخونن که بفهمن حجاب چیه و فحشا چیه
با تشکر از نویسنده متحرم
پاسخ ها
arash
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۹
لطفآ شما اول فرق بی حجابی رو از فاحشه تشخیس بدین.....
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
20:00 - 1390/06/16
ازاین وهابی هاهیچ چیز بعیدنیست
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
21:45 - 1390/06/16
عزیزم توی یک کتابچه ای که اداره امور مالیاتی منتشر کرده به سابقه رسوم عبادت از جمله نماز و روزه در ایران پرداخته که در آموزه های زرتشت به نامهای نماچ و روزا توسط ایرانیها انجام میشده و حفظ حجاب برای زنان و تعصب وحراست و دیگر آموزه ها برای مردان نیز جاری بوده ! همه اینها در فرهنگ ما بوده و در دین اسلام نیز گفته شده .
گذشته از این ، یک بحث روانشناسی هم عنوان کرده : اغلب کسانی که درجامعه و گروهها دیگران را از عملی منع کرده و سرسختانه به آن حساسیت نشان می دهند تمایل شدیدی به همان کارها دارند که نمونه بارز آن در کشیکهای کلیسا نیز دیده شده همچنین کاهنان معبد آمون نیز سندی بر این ادعاست
پاسخ ها
محمد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۹
راست میگی ولی کو گوش شنوا.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
22:48 - 1390/06/16
نمیدونم چی باید بگم اما هرچی یه نفرو بیشتر محدود کنی بیشتر تحریک میشه...همین.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
01:19 - 1390/06/17
عربستان فقط دو شهر مکه ومدینه حجاب اجباریه نه شهرای دیگش
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
08:28 - 1390/06/17
این عکس (دختر يك شاهزاده سعودي در حال رانندگي در شهر رياض در لباس پسران
)!
چرا دختره سوئیچ ماشینش روش نیست؟ مگه نمیگین درحال رانندگیه تو خیابونای ریاضه؟
پاسخ ها
x
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۸
che daghigh:D
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:19 - 1390/06/17
خدايي اين عرب ملخ خور رو چه به بي حجابي
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:39 - 1390/06/17
نمیدونم ما ایرانی ها چرا از این عرب ها انقدر بدمون میاد که راست و چپ، حق و ناحق بهشون گیر می دیم شاید واسه این تبلیغات متعصبانه ی مذهبیه ... !
خدا مارو ببخشه
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:45 - 1390/06/17
این عکسها چه ربطی به فحشا داره چرا بی مورد به عربستان گیر میدید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
10:45 - 1390/06/17
خیلی با حال بود .بابا چه دقتی دارید شما سویچو میگم ایول ..
بازم دقت کن
پاسخ ها
بدون نام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۴
دمت گرم . کلی خندیدیم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
11:47 - 1390/06/17
تا دیروز عرب ها را فحش میدادند حالا در نظرات از انها ذفاع می کنند لعنت بر منافق
می گویند دین زرتشت است دم از ایرانیت می زنند بعد آهنگهای ناسی گوش می دهند حالا از این وهابی های بی غیرت دفاع می کنندکه پادشاه شون که با پسر ازدواج می کنه مرگ بر منافق دم سایتتون گرم تازه این وهابی اایرانی را به غیرتی متهم می کنند
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:24 - 1390/06/17
جالبه این شبکه عربیه همیشه از ایران بد میگه حالا یه سایت از اونا بد میگه اینا طرفدار وهابیت شدن تا دیروز به انها را فحش می دادند
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
13:09 - 1390/06/17
متاسفم برا کسایی که از این مسئله در عربستان دفا کردن ببنید من متنفرم از این وهابیا چون هرمت امام ها رو نداشتن چرا تو شهر رسول الله ؟ خدایا به خاطر شرایط بد حجابی در عربستان و ایران من یکی رو ببخش /یه سریها مثل اینکه از گسترش بی حجابی بدشون نمیآد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
15:09 - 1390/06/17
بی کارین به خدا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
15:18 - 1390/06/17
چطور می شود بدون سوییچ ماشین را روشن کرد و رانندگی کرد!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
16:12 - 1390/06/17
ما ایرانیها قبول کنید از هیچ جا حامی نداریم . مثل یک خانواده ایم که تو مشکلات به هم پناه می بریم هر چه باشد نباید اصالت و معرفتمونو ببازیم.خلافکارترین ایرونی وقتی از یه غریبه حتی یه سیلی میخوره من یکی که ناراحت میشمو به فکر انتقام میافتم.دخترای ممکتمون ناموس همه مونه باید در هر شرایطی حفظشون کنیم نه بی آبروشون ! خواهش می کنم با آبروی کسی بازی نکنین حتی نامحترمترین شخص !
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
18:31 - 1390/06/17
روی صحبتم با اونایی است که طرفدارازوهابیت کردندا
و نا شماها(ایرانی)رو آدم حساب نمیکننداگه زمان امام علی بود شماها توصف لشکر معاویه بودید بااین طرز فکرواقعا براتان متاسفم.......
پاسخ ها
یک ایراتی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۰
برادر عزیز، انگار فراموش کردی که خیلی از مسلمانان در آن زمان به دلیل تبلیغات منفی معاویه و یزید، علی (ع) و بعدش هم حسین (ع) رو خارج از دین می دونستن! و معاویه رو ولی امر مسلمین!!
در نهایت می خواستم بگم:
عیب رندان مکن ای زاهد پاکیزه سرشت
که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
19:00 - 1390/06/17
فقط میگین اسلام قران مسلمان!ولی کو!ماهایی که قران جلمون بازهوغیبت میکنیم تهمت میزنیم!به این میگن مسلمانی؟
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
22:36 - 1390/06/17
خیلی جالبه که اکثریت بیننده ها به جزئیات عکس ها و بی ربطیه اونها با مطالب دقت میکنن و کاری به این ندارن که عرب ها خیلی از مواقع شهر مکه و مدینه رو کل کشورشون حساب میکنن و دم از حجاب داشتشونو بی حجابیه ایرانیا(کلا شیعه ها) میزنن.قبول که کشورماهم ضعف هایی داره اما خودمردم وهر کس در حد خودش باید کاری کنه؛رسانه هاو. . .وسیله های کمکی ان (حالا اگه سمت درست بریم تاثیر مثبت و اشتباه بریم تاثیر منفی میذارن) 0_o
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
00:35 - 1390/06/18
اینقدر ایران بی مشکله...؟ ایول بابا...!
پاسخ ها
morteza
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۵
چه ربطی داشت به مشکلات ایران !!!!!!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
02:35 - 1390/06/18
اللهم العجل لولیک الفرج...
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
15:40 - 1390/06/18
راست می گه تو عربستان بدون سوئیچ رانندگی می کنند؟؟؟؟؟؟؟؟
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
17:34 - 1390/06/18
akhe b ma che in harfa,khodemun b andazy e kafi moshkel nadarim?
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
00:59 - 1390/06/19
طبق معمول نظرات دوستان به جالب بودن مطلب اضافه میکنه ممنون از توجه همه عزیزان
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
11:24 - 1390/06/19
دوستان حالا چرا دعوا میکنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
11:47 - 1390/06/19
کی از وهابت دفاع کرده جناب
چرا ما ایرانی ها همش ادعامون میشه
QATAR
12:12 - 1390/06/19
خیلی مطلب جالب توجه نداشت
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:20 - 1390/06/19
آقاي مجله اينترنتي
چرا نظر منو كه دو روز پيش دادم نگذاشتي
توهم سانسور ميكني !
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
13:37 - 1390/06/19
تکنولوژی طراحی ماشیناشون فوقلادست ماشین بدون نیاز به سوییچ وا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:09 - 1390/06/19
خیلی جالب بود واقعاممنون این اتفاقات نشون میده که وقتی خداوند در قران می فرماید که امت میانه رو باشید یعنی چه یعنی نه افراط ونه تفریت واقعا که اسلام بهترین دین دنیاست ومن عاشقشم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:17 - 1390/06/19
اینو خوب اومدی ماشین بدون سوِئیچ!!!!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:20 - 1390/06/19
نیست تو ایران خودمون از این خبرها نیست؟
پاسخ ها
بدون نام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۵
یعنی میګی هر کی هر چی ګفت باید با ایران مقایسه کنه
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
16:03 - 1390/06/19
طرفداری از وهابیت درست نیست ولی موافقم که باید به مشکلات خودمون هم بپردازیم.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
19:27 - 1390/06/19
فحشا تعریف داره!و خداوند در قران می فرماید ،در انتخاب دین اجباری نیست.شما از کجا میدونید همه اونایی که توی اون عکس ها هستن مسلمانند؟
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
20:14 - 1390/06/19
خیلی جالبه! توی یکی از عکس ها خودش گفته عکس برداری مخفیانه!! این یعنی چی؟!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
20:18 - 1390/06/19
اگه کسی نظر مخالف میده معنیش دفاع از وهابیت نیست، مشکل بعضی ها اینه که هر نظر مخالفی رو دفاع از دشمن می بینن!
پاسخ ها
بدون نام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۱
اي ول.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
23:29 - 1390/06/19
124000پیامبر واسه این عربها با یهودا اومد اونا آدم نشدن دیگه چه انتظاری باید از اونا داشته باشیم
پاسخ ها
بدون نام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۱
تعريف آدم از نظر جنابعالي چيه؟ آيا اگر كسي حجاب نداشته باشه آدم نيست؟ يا اين كه به ديگران توهين كردن نشان از كمبود آدميت دارد؟
اين طرز حرف زدن تو كه ديگران را غير آدم ميدوني آدميت است؟
در ضمن هركي رو تو قبر خودش مي خوابونن
بعدشم به غير از عربا و يهوديا بقيه مردم جهان كه حجاب ندارن هم آدم نيستن
شرم دارد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
20:55 - 1390/06/21
harchi shoma migi dorost, vali in chiza hich ahamiati vase ma nadare . age mikhayd mitoonid nemooneye in chiza ro tooye shomale keshvare khodemoonam bebinid. behtare be fekre moshkelate javoonaye khodemoon bashim
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
19:36 - 1390/07/22
عکسایه بهتر بزارین
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:44 - 1390/07/26
حالا همچين گزارش دادن انگار تو ايران گل و بلبل هست و هيچ دختر و پسري از راه راست منحرف نشده.
پاسخ ها
شروین64
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۷
عزیزم موافقم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
20:38 - 1390/08/17
یه کمم به درکه و سواحله خودمون سر بذنیم بد نیست
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
15:02 - 1390/11/13
واقعا برا كسي كه ادعاي مسلموني ميكنه وضعيت بسيار وخيميه
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
17:55 - 1390/11/16
عکساتون زیاد ربطی به فحشا نداشت اما واقعا متاسفم!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
16:05 - 1390/11/17
باشه اينا بد! خوش بحال ما كه اصلا همچين چيزايي رو تو ايرانمون نداريم!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
11:32 - 1390/11/19
دورود .ما تا زمانی که به دنبال عیب دیگران هستیم .هیچ نخواهیم شد .
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
23:15 - 1390/12/03
هنگامی که شیطان سلطان شرق و غرب شودعربستانیها ازخودشان چیزی ندارند.اینجاست که یوسف زهراخواهدامد خواهدامد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
00:04 - 1390/12/19
بنطر من ادم بمیره اما اینطوری زندگی نکن
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
22:37 - 1391/05/29
به جای دخالت به کشورهای دیگه بچسبین به کشور خودتون و مشکل بیکاری رو نقد و بررسی کنید در ضمن اینا همش دروغه جدی نگیرید من خودم عرب هستم اصلا اینطوریا نیس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
01:15 - 1391/09/07
من نخوندم وگرنه نظرمو میدادم!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
00:13 - 1391/09/28
متاسفم برای شما اقای نویسنده که خیلی کوتاه فکرید خودتونو اصلاح کنید به جای نوشتن شما هنوز معنی فحشا رو نمیدونی برو اطلاعات خودتو زیاد کن بازم متاسفم برای شما فقط همین
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج