رنگ های جدیدی که نامشان را هم نشنیده‌اید!
۹۷۶۹۴
۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
۱۴۳۴۴۳ 
در دکوراسیون و معماری، رنگ هایی وجود دارند که همین خانم های رنگ شناس و خبره هم ممکن است از وجود آنها بی اطلاع باشند. رنگ هایی که با یک واژه مشخص نمی توان آنها را تعریف کرد و حتما باید توضیح دهیم که چگونه و با چه رنگ هایی ساخته می شوند، تا بدانید چه رنگی هستند.
برترین ها: بیشتر مردها رنگ های کمی می شناسند. اصلا نمی دانیم چه حکایتی است که این کلی‌بینی خود را می خواهند در همه جا تعمیم دهند! دایره رنگ آنها به رنگ های اصلی و گاهی هم برخی از رنگ های ترکیبی محدود می شود. مثلا اگر بگوییم گلبهی عمرا نمی‌دانند چه رنگی است. اما درست برعکس آنها، خانم ها هستند. این جنس حساس و دقیق برای هر رنگی یک نام مشخص دارد و به هیچ عنوان هم قبول نمی کند سرخابی را هم می توان در خانواده صورتی ها دسته بندی کرد.

حالا اینها را گفتیم تا بگوییم در دکوراسیون و معماری، رنگ هایی وجود دارند که همین خانم های رنگ شناس و خبره هم ممکن است از وجود آنها بی اطلاع باشند. رنگ هایی که با یک واژه مشخص نمی توان آنها را تعریف کرد و حتما باید توضیح دهیم که چگونه و با چه رنگ هایی ساخته می شوند، تا بدانید چه رنگی هستند.

با ما همراه باشید تا 15 رنگ جدید یاد بگیرید.

لاجوردی (Smalt)


لاجوردی نوعی آبی پررنگ است که اصولا در کاشی استفاده می شود. لاجوردی، رنگدانه آبی‌رنگی است که از ترکیب کبالت و اکسیدهای آلومینیوم  به دست می آید. این رنگ، به میزان بسیار کم رنگدانه بنفش در خود دارد اما اصولا گفته می شود لاجوردی به طور خالص آبی است و هیچ ترکیب دیگری در خود ندارد. این رنگ نیز همچون کبالت خاصیت درخشندگی دارد و تصور می شود شیشه ای است و برق می زند.

رنگ لاجوردی این دیوار جذابیت بسیاری به فضا بخشیده است.


 


بیزانتیم (Byzantium)

بیزانتیوم نوعی رنگ میان ارغوانی و سرخابی است که گاهی به اشتباه بنفش خوانده می شود. اما باید بدانید، رنگ سرخابی از صورتی گرفته می شود اما بیزانتیم بیشتر به سمت ارغوانی کشش دارد. به این مفهوم که نوعی سرخابی است که رنگدانه بنفش هم در خود دارد.

رنگ های مکمل رنگ بیزانتیم شامل زرد، توسی، آبی و مشکی هستند.


 


کردوبایی (Cordovan)

کردوبایی نوعی قرمز مایل به قهوه ای است. رنگی از خانواده زرشکی. رنگ چرم مبلمان این اتاق، کردوبایی است. نام این رنگ از شهری به نام کردوبا در کشور اسپانیا گرفته شده است. این شهر در صنعت تولید چرم بسیار شهرت دارد و به همین دلیل، رنگ زرشکی چرم های آنها را کردوبایی می نامند.


 


وِرمیلیون (Vermilion)

وِرمیلیون نوعی قرمز روشن مایل به نارنجی است. شاید بتوان گفت همان رنگ قرمز گوجه‌ای است که قدیم ترها در پیکان جوانان شاهد آن بودیم. پایه های آباژورهایی که در این تصویر می بینید، به رنگ وِرمیلیون هستند.


 


سی‌یِنا (Sienna)

رنگ حنایی، نوعی قهوه ای مایل به قرمز یا به نوعی می توان گفت رنگ آجری تیره که قرمز زیادی دارد را سی‌ینا می گویند. نام این رنگ از شهر سی‌ینادر ایتالیا گرفته شده است. در این شهر خاکی قرمز رنگ وجود دارد که حاوی مقدار زیادی آهن و منگنز است و به همین دلیل به قرمز تمایل دارد.


 


گامبوژ (Gamboge)

گامبوژ نوعی زرد خردلی تیره است.  نام این رنگ از درخت گامبوژ گرفته شده است که صمغی به رنگ زرد تیره دارد که در صنعت رنگ سازی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. کاناپه های این اتاق گامبوژی هستند.


 


فولوِس (Fulvous)

فولوِس نیز ترکیبی از زرد مایل به قهوه ای است. دیوارهای این اتاق به رنگ  فولوِس هستند. این رنگ از پر مرغابی و پرنده های دیگر الهام گرفته است و رنگ ترکیبی زیبایی به شمار می رود.


 


طاووسی (Pavo)

پاوو یا طاووسی نیز رنگی است که مسلما هیچ کدام از خانم ها هم در دایره لغت رنگ های خود ندارند. این رنگ دقیقا مشابه پرهای بسیار زیبای طاووس است: رنگی میان آبی درباری و فیروزه ای تیره. رنگی که نمی توان به درستی تعریف کرد سبز است یا آبی. کوسن های این تصویر، طاووسی هستند.


 


زنگاری (Verdigris)

زنگار یا به اصطلاح شیمی، استات مس، نوعی رنگ سبز است که در اثر پوسیدگی فلز مس روی آن ظاهر می شود. این سبز بسیار زیبا است و می توانید در دکوراسیون خانه به شکلی عالی از آن بهره بگیرید. به طور مثال، سینک دستشویی برای بهره گرفتن از رنگ زنگاری بسیار مناسب است.


 


بادنجانی (Aubergine)


بادنجانی نوعی بنفش مایل به قهوه ای است که جذابیت بسیار زیادی دارد. همان طور که از نامش پیدا است به  تیره‌گی رنگ پوست بادنجان است. این رنگ با توسی و فیروزه‌ای ترکیب بسیار جالبی می سازد.


 


گل‌سنگی (Lichen)


رنگ گل‌سنگی نوعی ترکیب تیره از سبز، زرد و توسی است. رنگ دیوارهای این آشپزخانه گل‌سنگی هستند. این رنگ در سال 2013 میلادی محبوبیت بسیاری پیدا کرده بود و طراحان و دکوراتورهای بسیاری از آن استفاده می کردند. ته‌مایه رنگ سبز که در آن دیده می شود همچون کپک‌هایی است که در اطراف درختان رشد می کنند. به همین دلیل به آن گل‌سنگی گفته می شود.


 


مالاکیت (Malachite)

مالاکیت، نوعی سبز زنده همچون زمرد است. تفاوت اصلی میان زمرد و مالاکیت، رنگدانه های توسی است که در زمرد شاهد آن نیستیم. مالاکیت نوعی عنصر طبیعی و معدنی است که از آن مس می سازند.


 


آرئولین (Aureolin)

آرئولین نوعی زرد بسیار جان‌دار و زنده و پر انرژی است که می توان به زرد قناری آن را تشبیه کرد. این زرد زیبا در ترکیب با آبی یا توسی بیشتر خودنمایی می کند.


 


خاک رُسی (Bole)

نوعی قرمز متمایل به قهوه ای است که همچون شکلات می ماند. دیوارهای این اتاق رُسی هستند و حس شکلات تخته ای بزرگی را به بیننده القا می کنند.


 


فالو (Fallow)

فالو به زرد متمایل به قهوه ای گفته می شود. فالو مفهوم زمین کشت نشده را نیز دارد. این رنگ را در این تصویر در کف زمین می توانید مشاهده کنید.


مطالب مرتبط
انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
23:58 - 1393/01/08
جان... اینا رو باید حفظ کرد
پاسخ ها
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۹
دقیقا منم همه رو نوشتم تا بعدا درباره شون کنفرانس بدم
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1393/01/09
لاجورد رو ک قبلا در اصفهان داشتیم!بخصوص در مینا کاری ک رنگ اصلی هستش!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۷
یعنی فقط تو اصفهان بود .جای دیگه نبود.
Iran, Islamic Republic of
18:29 - 1393/01/10
هاااا... اينا كه گفتي يني چه... اوحهههع
Iran, Islamic Republic of
20:01 - 1393/01/10
بستگس داره که این رنگا کجا او چجوری استفاده بشن،اینجا که همشون قشنگن ولی اگه ما بخاییم استفاده کنیم ماشالله اونایی که دکور میزنن اینقد بد سلیقه ان که بدتر گند میزنن توش
Iran, Islamic Republic of
00:42 - 1393/01/11
کنار صندلی زرد.آرئولین (Aureolin) مجسمه چیه؟!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۷
خخخخخ نیم تنه یه انسانه که توسط لاشخورها خورده شده
پونه
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
اسمشو نمیدونم اما تو یه موزه در یونان نگهداری میشه، مجسمه ی قدیمی و معروفیه
ادرینا
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۱
منم مثل تو .اخه اینم مجسمه بود گذاشتین
Iran, Islamic Republic of
14:38 - 1393/01/16
بادنجانی جدیدههههه؟
اوبرژین شاید جدید باشه.
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1393/01/20
من که لذت بردم، خدایی رنگ اگه نبود زندگیمون چی میشد!من عاشق رنگای متنوع ام
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1395/10/09
ممنون من عاشق رنگ بادنجانی و پر طاووسی شدم
Iran, Islamic Republic of
23:31 - 1395/12/14
تمام اسمایی که برای رنگا نوشته شده همشون در ایران معادل فارسی داشت .مثل اینکه به اونا بگیم ما در ایران یه رنگایی داریم شما ندارین .!!!منتها می خوان به جای رنگ گوجه ای مثلا بگیم .....
Iran, Islamic Republic of
16:41 - 1395/12/26
بعضی هاش خیلی عجیب بود یه ذره سخت پذیرفتن وجودش!! ببخشیدااا البته
Iran, Islamic Republic of
21:22 - 1396/11/10
کالباسی را هم اضافه کنید.
Iran, Islamic Republic of
00:48 - 1396/11/12
رنگ مالاکیت‌عالی‌بود
Iran, Islamic Republic of
16:00 - 1396/12/26
به نظر من رنگ نیلی فوق العاده بود
Iran, Islamic Republic of
16:06 - 1396/12/26
رنگ آرئولین هم خیلی قشنگ بود
Turkey
20:54 - 1397/03/15
کسی میدونی رنگ ماگنولی چه رنگیه ؟
United Arab Emirates
22:56 - 1397/03/17
لطفا ترکیب هایشان را هم قید کنید ادم بدونه چطوری ساخته میشه
نام:
* نظر:
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج