۱۰۴۹۲۶۳
۵۰۰۰

جامعتین بار دیگر لیدر اصولگرایان خواهد شد؟

احمد سالک، عضو جامعه روحانیت مبارز در خصوص نقش جامعتین در ایجاد اجماع میان اصولگرایان در انتخابات سال آینده، گفت: قطعا وحدت برای اصولگرایان یک امر لازم است. جامعتین نیز در این مسیر جلساتی را برگزار خواهند کرد.

خبرآنلاین: احمد سالک، عضو جامعه روحانیت مبارز در خصوص نقش جامعتین در ایجاد اجماع میان اصولگرایان در انتخابات سال آینده، گفت: قطعا وحدت برای اصولگرایان یک امر لازم است. جامعتین نیز در این مسیر جلساتی را برگزار خواهند کرد.

روزهای زیادی از آن زمان که فانوس حرکتی اصولگرایان دردست جامعتین بود گذشته است،از همان زمان که طیفی از نوآمدگان اصولگرا دست رد به تصمیمات شیوخ اصولگرا زدند و جامعتین را دلزده از این رفتارها کردند، آنچنان که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که همواره نقشی تاثیرگذار در تصمیمات انتخاباتی اصولگرایان داشت کم کم خود را کنار کشید و تنها به ارائه نقش و نظر مشورتی پرداخت. طیف تهران نشین شیوخ اصولگرا یا همان جامعه روحانیت مبارز اما حتی در روزهایی که این طیف از اصولگرایان، کم توجهی به بزرگان را پیشه خود کرده بودند در صحنه باقی ماندند و حتی تحول در ساختار جامعه روحانیت را کلید زدند.

در فاصله باقیمانده تا انتخابات ۱۴۰۰ اما سوال این است که آیا جامعتین اینبار فعال در عرصه خواهد بود یا فضا بازهم به دست طیف جوانتر اصولگرایان خواهد افتاد؟ احمد سالک از احتمال جلسات جامعتین با موضوع انتخابات آینده خبر می دهد و حسین ابراهیمی دیگر عضو جامعه روحانیت تاکید می کند هر زمان جامعتین نقش محوری داشته نتایج خوبی در جریان اصولگرا حاصل شده است.

احتمال وحدت شکنی پایداری ها، حضور رئیس جمهور روحانی یا نظامی در رأس پاستورِ ۱۴۰۰ و ریاست جمهوری زنان از دیگر سوالاتی بود که با دو عضو شاخص جامعه روحانیت در میان گذاشتیم.

صحبت از کاندیداهای ۱۴۰۰ هنوز زود است

حسین ابراهیمی به عنوان یکی از اعضای شاخص «جامعه روحانیت مبارز» در خصوص جدی شدن حضور برخی چهره‌های سیاسی اصولگرا در انتخابات سال ۱۴۰۰ گفت: اسامی مختلفی به عنوان کاندیداهای احتمالی انتخابات سال ۱۴۰۰ از هم اکنون مطرح می‌شوند، اما سوال اصلی اینجاست که آیا مردم این افراد را به عنوان رئیس جمهور می‌پذیرند یا اینکه شورای نگهبان اجازه ورود این افراد به عرصه انتخابات را می‌دهد؟ به همین دلیل نمی‌توان در خصوص نامزدهای احتمالی قضاوت کرد.

امیدوارم روزی یک زن رئیس‌جمهور شود

وی در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان در سال ۱۴۰۰ یک کاندیدای خانم را نیز در میان نامزدهای انتخاباتی متصور بود؟ بیان داشت: اگر شورای نگهبان بانوان را در زمره «رجل سیاسی» بپذیرد، این احتمال وجود دارد که یک کاندیدای انتخاباتی خانم نیز در سال ۱۴۰۰ به میدان رقابت پا بگذارد.

این روحانی سیاستمدار تأکید کرد: بانوان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند و شاید همین بانوان با مشارکت بالای خود در انتخاب یک رئیس جمهور زن را انتخاب کنند. بنده معتقدم در میان بانوان در کشور نیروهای نخبه بسیار زیادی وجود دارد و امیدوارم یک روز یک خانم را در جایگاه ریاست جمهوری اسلامی ایران ببنیم.

ابراهیمی با اشاره به سابقه خوب زنان در محیط های آکادمیک گفت: زنان در دانشگاه‌ها ثابت کرده‌اند که توانایی بسیاری دارند، به همبن دلیل؛ ان‌شاالله یک روز آنها در جایگاه بسیار بالاتری که مدیریت کشور است قرار بگیرند و ثابت کنند که در امور اجرایی همانند مردان توانمند هستند.

برخی اصولگرایان توجهی به نقش جامعتین ندارند

این عضو شاخص جامعه روحانیت مبارز در خصوص نقش جامعتین در متحد کردن اصولگرایان برای انتخابات سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: برخی جریانات در اصولگرایان وجود دارد که همانند گذشته به نقش جامعتین توجه ندارد. هر زمان که جامعتین به عنوان محور قرار گرفته توانسته نقش خود را به خوبی ایفا کند.

وی گفت: شاید در انتخابات سال ۱۴۰۰ نقشی که جامعتین پیش از این در جریان اصولگرا داشت، محقق نشود.

ابراهیمی تأکید کرد: هر دو جناح سیاسی کشور، اعم از اصلاح طلبان و اصولگرایان دیگر همانند گذشته وحدت ندارند و به نوعی متفرق شده‌اند. متاسفانه منافع فردی و گروهی بر واقعیات دینی و حق محوری غلبه کرده است. یکی از نیازهای امروز کشور ما وحدت است و در نبود اتحاد درون جریانی، شاید دچار یک دور باطل نیز شویم.

وحدت جریانات سیاسی منجر به افزایش مشارکت می‌شود

این فعال سیاسی با درخواست از تمامی جریانات سیاسی ابراز داشت: همه باید منافع ملی را بر منافع گروهی ارجح بدانند و تنها برای اعتلای کشور تلاش کنند. در چنین فضایی قطعا اصلاح طلبان و اصولگرایان می‌توانند به مشارکت مردم در انتخابات و اقبال ایشان به جریانات سیاسی امیدوار باشند.

وی اضافه کرد: امروز اصولگرایان در وضعیت خوبی به سر می‌برند و بنده امیدوارم که قدر فرصت کنونی را برای انتخابات سال آینده بدانند.

این عضو شاخص جامعه روحانیت مبارز تصریح کرد: علاقه به پست و ریاست از اصلی‌ترین آفاتی است که می‌تواند دامن سیاسیون را بگیرد و همین مسأله مانع وحدت میان ایشان نیز شود.

جبهه پایداری حاشیه سازی می کند اما ...

ابراهیمی در پاسخ به این پرسش که پیش بینی می کنید جبهه پایداری در انتخابات پیش رو قائل به تصمیمات جمعی اصولگرایان خواهد بود؟، بیان داشت: برخی حاشیه‌سازی ها پیش از این از جانب جبهه پایداری شکل گرفته بود، اما باید آنها را نیز جزو عناصر جریان اصولگرا بدانیم. به نظر می‌رسد که در سال آینده در نهایت تمامی گروه‌های اصولگرا به ائتلاف برسند.

روسای جمهورِ روحانی، سابقه خوبی داشته اند

وی در پاسخ به این سوال که قدرت گرفتن یک نظامی در سال ۱۴۰۰ را چگونه ارزیابی می‌کند؟، گفت: بنده معتقدم باید در جایگاه ریاست جمهوری افرادی قرار بگیرند که شایستگی لازم را دارند. برای مثال اگر شهید حاج قاسم سلیمانی در قید حیات بودند، قطعا بهترین گزینه برای تصدی پست ریاست جمهوری در سال آینده بود.

ابراهیمی تأکید کرد: برخی از نیروهای مسلح کارهایی در این کشور کرده‌اند که اقشار دیگر انجام نداده‌اند. آنها در زمینه امنیت و خدمت رسانی به مردم تلاش‌های زیادی را انجام داده‌اند که این اقدامات از دوران دفاع مقدس تا به امروز ادامه دارد.

این عضو شاخص جامعه روحانیت مبارز در پایان در خصوص رئیس جمهور شدن چهره‌های روحانی نیز گفت: مردم باید رئیس جمهور موردنظر خود را انتخاب کنند، بنده معتقدم ملاک برای انتخاب افراد شایستگی است. اما باید در نظر داشته باشیم که در ایران چهره‌های روحانی در جایگاه ریاست جمهوری سابقه خوبی داشته‌اند که نمونه بارز آن، دوران ریاست جمهوری حضرت آیت الله خامنه‌ای است.

جامعتین جلسات انتخاباتی برگزار خواهد کرد

حجت الاسلام احمد سالک عضو دیگر جامعه روحانیت مبارز نیز در همین رابطه و در گفتگویی در خصوص مطرح شدن برخی اسامی از جناح اصولگرا برای انتخابات سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: هنوز ابعاد کار انتخاباتی برای سال ۱۴۰۰ مشخص نشده و نمی‌توان درباره مصادیق اعلام نظر کرد.

وی ادامه داد: باید شاخصه‌ها و معیارهای قانونی که در مجلس در حال بررسی است به نتیجه برسند تا پس از آن افرادی که شرایط ورود به عرصه را دارند، مورد قضاوت قرار داد.

سالک در خصوص نقش جامعتین در ایجاد اجماع میان اصولگرایان در انتخابات سال آینده، گفت: قطعا وحدت برای اصولگرایان یک امر لازم است. جامعتین نیز در این مسیر جلساتی را برگزار خواهند کرد.

این عضو جامعه روحانیت مبارز در مواجهه با این سوال که آیا جامعتین احتمال دارد یک کاندیدای مشخص را به اصولگرایان معرفی کند؟،ابراز داشت: باید منتظر آینده بمانیم و بر اساس آن سیاست کلی خود را اتخاذ کنیم.شاید در جلسات جامعتین به این نتیجه برسیم که باید بر روی مصادیق تمرکز کنیم که بحث در خصوص این سیاست‌های احتمالی زود است.

وی در پاسخ به این سوال که اگر تعدد کاندیدا از سوی اصولگرایان برای انتخابات ۱۴۰۰ رخ دهد، چگونه این جریان سیاسی به وحدت خواهد رسید؟، گفت: بنده امیدوارم همانطور که اصولگرایان در انتخابات اسفندماه سال ۹۸ به وحدت رسیدند، در انتخابات پیش رو نیز وحدت خود را حفظ کنند.

احتمالا پایداری در انتخابات ۱۴۰۰ با دیگر اصولگرایان به وحدت می رسد

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در خصوص احتمال وحدت جبهه پایداری با سایر اصولگرایان در سال ۱۴۰۰ نیز گفت: بنده پیش بینی می‌کنم اعضای پایداری در سال ۱۴۰۰ با سایر اصولگرایان در امر وحدت اشتراک نظر داشته باشند.

سالک در پایان در پاسخ به این سوال که نقش آیت الله مصباح در تبیین سیاست‌های انتخاباتی جبهه پایداری در سال ۱۴۰۰ را چگونه ارزیابی می‌کند؟، اظهار کرد: بنده از جانب ایشان نمی‌توانم سخنی بگویم اما، آیت الله مصباح همانند گذشته در صحنه انقلاب خواهند بود.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج