۱۲۷۳۵۴۷
۷۵۶
۷۵۶
پ

غول‌های فناوری که در ۲۰۲۲ زمین‌گیر شدند

شرکت‌های فناوری و صاحبان ثروتمند آن‌ها در سال‌های اوج همه‌گیری کرونا با افزایش چشمگیر درآمد روبه‌رو شدند و ثروت زیادی به جیب زدند.

دیجیاتو نوشت: شرکت‌های فناوری و صاحبان ثروتمند آن‌ها در سال‌های اوج همه‌گیری کرونا با افزایش چشمگیر درآمد روبه‌رو شدند و ثروت زیادی به جیب زدند.

اما شرایط در سال ۲۰۲۲ تغییر کرد؛ حمله روسیه به اوکراین، رکود اقتصادی، تورم و افزایش هزینه‌ها در کشورهای مختلف باعث شد افراد به‌جای خرید محصولات جدید یا رفتن به سراغ فروشگاه‌های آنلاین، دست به صرفه‌جویی بزنند؛ اقدامی که برای ثروتمندان گران تمام شد. اما کدام افراد مطرح دنیای فناوری بیشترین ضرر را متحمل شدند؟

افرادی که بیشترین سرمایه را در ۲۰۲۲ از دست دادند

در لیست افرادی که بیشترین ضرر مالی را در سال ۲۰۲۲ تجربه کردند، مدیران عامل سابق و کنونی شرکت‌های غول‌پیکر به چشم می‌خورند که بخش اصلی ثروتشان از سهام همین شرکت‌ها به‌دست آمده است. در ادامه نگاهی به این افراد و ضرر مالی‌شان داریم.

استیو بالمر، مدیرعامل سابق مایکروسافت، ضرر ۱۹.۴ میلیارد دلاری

غول‌های فناوری که در ۲۰۲۲ زمین‌گیر شدند

استیو بالمر که در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ مدیریت مایکروسافت را برعهده داشت، بیشتر ثروت خود را از سهام همین شرکت دارد. اما سهام ردموندی‌ها سال گذشته میلادی وضعیت چندان مناسبی نداشت و باعث ضرر ۱۹.۴ میلیارد دلاری مدیرعامل سابقش شد. با این ضرر مالی، ثروت بالمر به ۸۶.۲ میلیارد دلار کاهش یافت.

در سال گذشته میلادی رشد مالی مایکروسافت کاهش پیدا کرد و در پی کمترشدن فروش کامپیوترهای شخصی و سیستم‌عامل ویندوز، ارزش سهام این کمپانی کاهش ۲۸ درصدی را تجربه کرد. انتظار می‌رود روند کاهش فروش PC در سال ۲۰۲۳ هم ادامه داشته باشد.

رابین زنگ، رئیس هیئت مدیره CATL، ضرر ۲۰.۷ میلیارد دلاری

غول‌های فناوری که در ۲۰۲۲ زمین‌گیر شدند

اکثر ثروت رئیس هیئت مدیره CATL از ۲۳ درصد سهامش در این شرکت به‌دست می‌آید. CATL بزرگ‌ترین تأمین‌کننده باتری خودروهای الکتریکی جهان است که در پی کاهش ارزش سهام، ضرر ۲۰.۷ میلیارد دلاری به رئیس هیئت مدیره‌اش زد و سرمایه آن را به ۳۲.۵ میلیارد دلار رساند.

در ماه آوریل درآمد فصلی این کمپانی کاهش چشمگیری را تجربه کرد و سود آن ۲۴ درصد کاهش یافت. در اوایل سال جاری میلادی قیمت نیکل، بخش اصلی باتری خودروهای الکتریکی به همراه سایر مواد خام، ناپایدار بود.

بیل گیتس، هم‌بنیانگذار مایکروسافت، ضرر ۲۸.۶ میلیارد دلاری

غول‌های فناوری که در ۲۰۲۲ زمین‌گیر شدند

بیل گیتس در شرکت‌های مختلفی سرمایه‌گذاری کرده است و ثروتی برابر ۱۱۰ میلیارد دلار دارد. بخشی از ثروت بیل گیتس از سهامش در مایکروسافت به‌دست می‌آید و همانطور که بالاتر گفتیم، سهام ردموندی‌ها عملکرد مناسبی در بازار نداشته است. همین موضوع باعث شده است تا بیل گیتس هم مانند استیو بالمر، با ضرر مالی چشمگیری روبه‌رو شود.

مکنزی اسکات، همسر سابق جف بزوس، ضرر ۳۷.۳ میلیارد دلاری

غول‌های فناوری که در ۲۰۲۲ زمین‌گیر شدند

بخش بزرگی از ثروت مکنزی اسکات مانند همسر سابق، جف بزوس از سهام آمازون به‌دست آمده است، بنابراین هرگونه تغییر در ارزش سهام بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین جهان، تأثیر مستقیمی روی ثروت او دارد.

مکنزی ۳ درصد از سهام آمازون را در اختیار دارد؛ شرکتی که ارزش بازار آن در سال ۲۰۲۲ به نصف کاهش پیدا کرد. همین موضوع باعث شد ۳۷.۳ میلیارد دلار از سرمایه مکنزی از بین برود و او حالا ۱۹ میلیارد دلار دارایی دارد. البته باید به این موضوع هم اشاره کنیم که اسکات در سال گذشته میلادی، نزدیک به ۲ میلیارد دلار از سرمایه‌اش را صرف امور خیریه کرد.

سرگی برین، هم‌بنیانگذار گوگل، ضرر ۴۴ میلیارد دلاری

غول‌های فناوری که در ۲۰۲۲ زمین‌گیر شدند

۲۰۲۲ سال چندان خوبی برای دنیای تبلیغات دیجیتال نبود، بنابراین نباید منتظر عملکرد خوبی برای آلفابت و زیرمجموعه‌هایش از جمله گوگل باشیم. همین موضوع باعث شد که ثروت بنیانگذاران گوگل، سرگی برین و لری پیج کاهش چشمگیری در ۲۰۲۲ پیدا کند. این دو نفر در مجموع ۸۹ میلیارد دلار ضرر کردند و حالا برین ۷۹.۵ میلیارد دلاری دارایی دارد.

برین هم مانند پیج اکثر ثروت خود را از سهامش در آلفابت، کمپانی مادر گوگل به‌دست آورده است. پیج و برین ۸۵.۹ درصد از سهام کلاس B آلفابت را در اختیار دارند، یعنی کمی بیش از ۵۰ درصد قدرت رأی‌دهی در اختیار آن‌هاست.

لری پیج، هم‌بنیاگذار گوگل، ضرر مالی ۴۵.۳ میلیارد دلاری

غول‌های فناوری که در ۲۰۲۲ زمین‌گیر شدند

همانطور که گفتیم، بخش بزرگ ثروت لری پیج از سهام آلفابت به‌دست می‌آید و او ۶ درصد در آلفابت سهم دارد. بنابراین کاهش ارزش سهام این کمپانی باعث شد که دارایی‌اش ۴۵.۳ میلیارد دلار کاهش یابد و حالا ۸۳.۱ میلیارد دلار ثروت دارد.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، ضرر ۷۹.۹ میلیارد دلاری

غول‌های فناوری که در ۲۰۲۲ زمین‌گیر شدند

در پایان ۲۰۲۱، مارک زاکربرگ ششم فرد ثروتمند جهان بود، اما در پایان ۲۰۲۲، مدیرعامل متا با ثروت ۴۵.۶ میلیارد دلاری به رتبه ۲۵ام لیست سقوط کرد! درآمد متا یا همان فیسبوک سابق در سال گذشته میلادی کاهش چشمگیری را تجربه کرد و همچنین ۱۱ هزار نفر از این شرکت اخراج شدند. تمام این موارد دست‌به‌دست هم دادند تا زاکربرگ ۷۹.۹ میلیارد دلار ضرر کند.

چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس، ضرر ۸۳.۳ میلیارد دلاری

غول‌های فناوری که در ۲۰۲۲ زمین‌گیر شدند

اکثر ثروت چانگ پنگ ژائو یا همان CZ، از سهامش در صرافی رمزارز بایننس به‌دست آمده است. اما در ماه‌های اخیر بازار رمزارزها وضعیت مناسبی نداشته است، مخصوصاً بعد از فروپاشی صرافی FTX.

در ماه گذشته میلادی مشتریان بایننس میلیاردها دلار سرمایه از صرافی بایننس برداشت کردند که همین موضوع باعث شد ارزش دارایی‌های دیجیتال این صرافی در اواسط دسامبر به ۵۴.۷ میلیارد دلار برسد، در حالی که میزان دارایی‌ها آن در ماه قبلش برابر ۶۹.۵ میلیارد دلار بود. درحالت کلی CZ در سال ۲۰۲۰ با ضرر مالی ۸۳.۳ میلیارد دلاری روبه‌رو شد و حالا ۱۲.۶ میلیارد دلار سرمایه دارد.

جف بزوس، مدیرعامل سابق آمازون، ضرر ۸۵.۲ میلیارد دلاری

غول‌های فناوری که در ۲۰۲۲ زمین‌گیر شدند

جف بزوس، بنیانگذار آمازون که سال گذشته میلادی از مدیرعاملی‌ کناره‌گیری کرد، همچنان بزرگ‌ترین سهامدار این فروشگاه آنلاین است. اما برخلاف سال‌های گذشته، این موضوع در سال ۲۰۲۲ به ضرر او تمام شد؛ چرا که کاهش ۵۰ درصدی ارزش سهام آمازون، منجر به ضرر مالی ۸۵.۲ میلیارد دلاری مدیرعامل سابقش شد. حالا بزوس ۱۰۷ میلیارد دلار ثروت دارد.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و توییتر، ضرر ۱۳۲ میلیارد دلاری

غول‌های فناوری که در ۲۰۲۲ زمین‌گیر شدند

ایلان ماسک، مرد جنجالی دنیای فناوری که با خرید توییتر و تغییراتش در این شبکه اجتماعی چند ماهی می‌شود که در صدر اخبار قرار دارد، از نظر مالی سال بسیار بدی را پشت سر گذاشت. ماسک که برای مدت‌ها ثروتمندترین فرد جهان بود، همین چند هفته پیش جایش را به مدیرعامل LVMH، «برنارد آرنو» داد.

سهام تسلا، منبع اصلی ثروت ایلان ماسک است و هرگونه تغییر در آن، تأثیر مستقیمی روی ثروت مدیرعاملش دارد. ارزش سهام تسلا در سال گذشته میلادی کاهش ۷۰ درصدی را تجربه کرد و همین موضوع باعث شد ایلان ماسک ۱۳۲ میلیارد دلار دارایی از دست بدهد و حالا ۱۳۷ میلیارد دلار ثروت داشته باشد.

البته باید به این موضوع اشاره کنیم که اگر دارایی امروز ایلان ماسک را با ثروت ۳۴۰ میلیارد دلاری‌اش در نوامبر ۲۰۲۱ مقایسه کنیم، می‌بینیم بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار ضرر کرده است که او را تبدیل به اولین فرد تاریخ با این میزان ضرر مالی در یک سال می‌کند.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج