adexo3
۱۲۷۳۹۱۰
۱ نظر
۲۷۶۳
۱ نظر
۲۷۶۳
پ

روایت سخنگوی دولت از علت «ناآرامی در بازار ارز»

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره کانال‌های تلگرامی که در مدت اخیر با نرخ‌های غیر واقعی ارز باعث نا آرامی در بازار شده بودند، گفت: این موضوع بخشی از جنگ ترکیبی دشمن است که در بعد اقتصادی شکل گرفته است؛ و این کانال‌های تلگرامی نیز همین وظیفه را داشتند و به عنوان نمونه ۴۰ کانال از سوی وزارت اطلاعات شناسایی شد و برخورد با آن‌ها صورت گرفت.

جهان نیوز نوشت: بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره کانال‌های تلگرامی که در مدت اخیر با نرخ‌های غیر واقعی ارز باعث نا آرامی در بازار شده بودند، گفت: این موضوع بخشی از جنگ ترکیبی دشمن است که در بعد اقتصادی شکل گرفته است؛ و این کانال‌های تلگرامی نیز همین وظیفه را داشتند و به عنوان نمونه ۴۰ کانال از سوی وزارت اطلاعات شناسایی شد و برخورد با آن‌ها صورت گرفت.

علی بهادری در نشست خبری هفتگی خود علاوه بر تشریح آخرین مصوبات و تصمیمات دولت به سوالات خبرنگاران در حوزه‌های مختلف پاسخ می‌دهد.سخنگوی دولت در آغاز نشست خبری خود اظهار کرد:آغاز سال نو میلادی رو به هموطنان مسیحی سراسر جهان تبریک می گوییم و آرزو داریم که سالی بدون ظلم و پر از شادی رو در سراسر جهان شاهد باشیم.

او ادامه داد: در سیزدهم دی ماه در سالگرد شهادت سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی هستیم که زشتی تروریست و دولت تروریست را به همه جهانیان نشان داد. این همبستگی تاریخی ملت ایران در تشیع پیکر ایشان پیش روی همه جهانیان قرار دارد انشاالله که بتوانیم در حوزه حکمرانی از ایشان الگو بگیریم.

۴۰ کانال نرخ ساز از سوی وزارت اطلاعات شناسایی شده است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره کانال‌های تلگرامی که در مدت اخیر با نرخ‌های غیر واقعی ارز باعث نا آرامی در بازار شده بودند گفت: این موضوع بخشی از جنگ ترکیبی دشمن است که در بعد اقتصادی شکل گرفته است؛ و این کانال‌های تلگرامی نیز همین وظیفه را داشتند و به عنوان نمونه ۴۰ کانال از سوی وزارت اطلاعات شناسایی شد و برخورد با آن‌ها صورت گرفت.

او گفت: این اتفاقات با سفارش مستقیم دشمنان کشور صورت گرفته است و برخی از افراد ماموریت داشتند و هزینه‌های این اعمال از خارج از کشور تامین شده تا بتوانند تاثیر آفرینی منفی را در نرخ ارز انجام دهند؛ که اقدامات خوبی هم از سوی دستگاه‌های نظارتی برای برخورد با آن‌ها صورت گرفته است.

او گفت: ارزی که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده اند ارز تخصیصی در سامانه نیما است. یعنی ارز ناشی از درآمدهای غیر نفتی ما است نه ارز ترجیحی که درآمدهای نفتی ما است. نکته دوم آن است که ارزی که تخصیص داده می‌شود. اولیت آن تنها مربوط به کالاهای اساسی مواد اولیه و ماشین آلات است. او ادامه داد: قیمت در سامانه نیما همیشه مشخص بوده و تخصیص ارز در این سامانه در ایام گذشته همیشه بیش از تقاضای ارز بوده است یعنی منابع وجود داشته و حتی بعضی اوقات تا ۱۰ برابر تقاضا عرضه در سامانه نیما صورت گرفته است.

رکورد صادرات نفت از سال ۹۷ تاکنون در پاییز شکسته شد

جهرمی درباره اقدامات دولت در پاییز گفت:در پاییز آماری از عرضه و تقاضای ارز در سامانه نیما منتشر شد که نشان داد که ۳۵ میلیارد دلار در این سامانه عرضه شده است در حالی که در سال قبل ۲۲ میلیارد دلار بوده است که این نشان از افزایش درآمدهای ارزی کشور در حدود ۶۰ درصد داشته است.

سخنگوی دولت گفت: آمار خوب دیگر مربوط به قانون چک می‌شود، با اجرای این قانون شاهد وصول ۹۳ درصدی چک‌ها هستیم که نشان می‌دهد اگر قانون خوب اجرا شود چه دستاوردهایی دارد و همچنین شاهد افزایش صادرات نفت خام بوده ایم که رکورد صادرات نفت از سال ۹۷ تاکنون شکسته شد.

او ادامه داد:در فصل پاییز طرح آبرسانی سنندج پس از سال‌ها به بهره برداری رسید البته قبل‌تر هم شاهد آبرسانی غدیر و همچنین آبرسانی همدان بوده ایم. او افزود:در حوزه تولید برق بعد از اینکه سال گذشته رکورد افزایش تولید برق را داشته ایم در مدت زمان گذشته بهره برداری بیش از ۶ نیروگاه را شاهد بودیم .تورم ناشی از خلق نقدینگی یکی از معضلات کشور ما بود که شاهد کاهش قابل قبول ترح رشد نقدینگی هستیم. به گفته جهرمی در پاییز امسال آمار تحقق صد درصدی درآمدهای مالیاتی را داشته ایم و امسال برای اولین بار ۵ درصد پایه مالیاتی کاهش یافته است.

کمترین نرخ بیکاری را در پاییز شاهد بودیم

سخنگوی دولت ادامه داد:با جلوگیری از فرار مالیاتی شاهد وصول صد درصدی تحقق مالیاتی هستیم که به کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی کمک می‌کند. شفاف سازی درآمدهای ۳۹۶ شرکت بورس منتشر شد و در شب یلدای امسال شاهد خبر مسرت بخش واریز سهام عدالت بوده ایم.

جهرمی گفت:صادرات محصولات صنعتی کشور به نسبت سال قبل ۲۰ درصد افزایش داشته است و رشد ۱۲ درصدی در کشورهای عضو شانگ‌های داشته ایم. پرونده مطالبات گندم کاران بسته شد و خرید گندم داخلی ۶۰ درصد افزایش یافت. همچنین صادرات آبزیان ۶۸ درصد رشد داشته است. او افزود: راه آهن زاهدان خاش افتتاح شد. کمترین نرخ بیکاری را در پاییز شاهد بودیم و همچنین دانشمندان ما توانستند برای درمان سرطان به ژن درمانی دست پیدا کنند.

جهرمی گفت:ما در گزارش که در پاییز داشتیم دولت موفق شده است نود درصد دستگاه‌های اجرایی را به پنجره خدمات هوشمند متصل کند. در پاییز تست موفق عملکرد بلوک انتقال مداری سامان را داشته ایم که ایران را در لبه دانش فضایی برده است.

او در پاسخ به سوالی درباره لایحه بودجه دولت گفت:دولت نگارش بودجه را از قبل آغاز کرده بود و سعی شد که احکام مطابق برنامه هفتم نهایی شود نگاه دولت این است که علاوه بر اینکه نگاه خوبی به معیشت مردم داشته باشیم در عین حال به رشد اقتصادی هم توجه کنیم.طبعا پس از این بررسی برنامه را هم در دستور کار داریم و سازمان برنامه بودجه در حال نهایی کردن این برنامه است.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره عدم برگزاری ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی گفت:تا امروز ۴ جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی جلسه برگزار کرده است. البته قطعا برنامه‌های مبارزه با فساد صرفا منوط به برگزاری جلسات نیست، زیرا یکی از شعارهای این دولت مبارزه با فساد بوده است. او گفت:حذف امضاهای طلایی، انتشار لیست بدهکاران کلان بانکی، ساماندهی ۱۸ میلیون دستگاه کارتخوان بانکی یکی از مسیرهای خوب برای جلوگیری از فسادهای مالی بوده است، تحول در سامانه املاک تملیکی همه اقداماتی است که در زمینه مبارزه با فساد صورت می‌گیرد و همچنان ادامه دارد.

برای دولت ملاک خدمت رسانی مناسب به مردم است

سخنگوی دولت درباره عدم تغییر مدیران دولت سابق گفت:برای دولت ملاک خدمت رسانی مناسب به مردم است بنابر این اینکه حتما باید مدیری تغییر کند درست نیست بلکه ملاک ارزیابی عملکرد است و دولت نشان داده که هرجا ضرورت به تغییر مدیران باشد این اقدام را انجام می‌دهد.

جهرمی درباره انتقادات مراجع ار وضع معیشتی مردم گفت:رهنمودهای مراجع همواره سرلوحه دولت بوده است و این بیانات اخیر هم سرلوحه دولت خواهد بود و دغدغه شب و روز مسئولان حل مشکلات مردم است برای مثال حل مسائل مربوط به سلامت یکی از اقدامات دولت بود که امروز شاهد آن هستیم که البته باید همکاری مردم در این زمینه تداوم یابد.

او گفت:کاهش تورم ۶۰ درصدی به ۴۰ درصدی علیرغم تورم جهانی دیگر اقدامات دولت است. علیرغم افزایش یارانه‌ها بازهم ما کاهش تورم داشتیم که نشان از عزم جدی دولت در مبارزه با مشکلات داردمطابق آمارهای رسمی شاهد کاهش ضریب جینی در دولت بوده ایم و همچنین افزایش حقوق حداقل بگیران به ۵۷ درصد یک رکورد بوده است.

دولت سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان بدهی صرفا داخلی دولت قبل را می‌پردازد

او گفت:حل مشکلات معیشتی که به این دولت به ارث رسیده است زمان بر است و ماهانه درحال تصویه بدهی‌های دولت قبل هستیم. برای مثال دولت سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان بدهی صرفا داخلی دولت قبل را می‌پردازد.

سخنگوی دولت درباره برجام گفت:نگاه به رونق اقتصادی باید به تمام جهان باشد و بهره برداری از تجارت خارجی که دولت نشان داده است در این زمینه موفق بوده است باید در کنار این باشد که کشور شرطی به نگاه به خارج از کشور نباشد وگرنه نتیجه اش رشد تقریبا صفر دولت قبل است.اقدامات برای رفع تحریم هارا رها نمی‌کنیم، اما در عین حال اقتصاد کشور را به این مسائل گره نخواهیم زد.

بهادری جهرمی درباره کالابرگ الکترونیکی بیان کرد:مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ دولت را مکلف کرد باید تمام درآمدهای ارزی خود را به روش‌ای تی اس دی محاسبه کند. همچنان مجلس مقرر کرد که یارانه‌ها باید به صورت کالابرگ الکترونیکی به مردم ارائه شود در حالی که نیازمند طراحی مقدمات اجراست.

او ادامه داد:دولت این مسیر را انتخاب کرد که یارانه را به صورت نقدی در اختیار مردم قرار دهد و همزمان درصدد بود تا کالا برگ الکترونیکی را اجرایی کند. ما نمی‌توانیم سیاست مهم اقتصادی به شیوه‌ای اجرایی کنیم که به آن مطمئن نباشیم. او گفت: اما در نهایت مردم می‌توانند انتخاب کنند که از چه شیوه‌ای یارانه خود را دریافت کنند. دولت با تمام توان این مسیر را ادامه خواهد داد.

او درباره نرخ ارز گفت:در ایام اخیر شاهد جنگ ترکیبی بودیم. پس نباید فراموش کنیم که این وضع بوی از ابعاد جنگ ترکیبی است و دولت هم با جدیت وسط میدان جنگ است.حتما همان گونه که در این جنگ ترکیبی در حوزه‌های مختلف دشمن ورود کرده است دولت هم با جدیت دفاع خواهد کرد و رئیس جدید بانک مرکزی بخشی از سیاست‌های دولت در این زمینه را اعلام کردند که نشان می‌دهد که دولت در این زمینه با مانعی مواجه نیست.

او درباره گرانی احتمالی میوه در عید گفت:در زمینه میوه شب عید دولت مدیریت بازار را به اتحادیه‌های میوه و تره بار واگذار کرده است و دولت به نقش سیاست گذاری خود در این زمینه برگشته است. پیش بینی می‌شود که مدیران محلی نقش مناسبی را در این زمینه داشته باشند.

تسریع در واردات واکسن دستاورد سیاست خارجی دولت بوده است

وی درباره خودروهای ارائه شده به برخی نمایندگان پس از استیضاح وزیر صمت گفت:اگر خبری نماینده‌ای در این زمینه منتشر کرده است لطفا کمک حال دولت باشید سندش را در اختیار دولت بگذارید تا برکنار شود.نظر مجلس را باید مجلس منتشر کند وقتی یک وزیری استیضاحش رای نمی‌آورد حتما نظر مجلس اینگونه بوده است بنابراین نظر یک نماینده متفاوت است.

او درباره انتقادات از سیاست خارجی دولت بیان کرد:سیاست خارجی مبتنی بر قانون اساسی است و نتایجش در یک سال گذشته مشخص بوده است برای مثال تسریع در واردات واکسن دستاورد سیاست خارجی دولت بوده است. افزایش ترانزیت و توسعه روابط خارجی با همسایگان و افزایش ۴۰ درصدی تجارت خارجی ما و همچنین عضویت در شانگ‌های نتیجه سیاست خارجی همین دولت بوده است.

وی درباره واردات خودر خارجی گفت:واردات خودرو خارجی اصلا در دستور کار دولت نیست، ولی از سایر کشورها مطابق برنامه انجام خواهد شد. سخنگوی دولت افزود:دولت از مقام معظم رهبری اجازه گرفته است که برای رشد اقتصادی از درآمد صندوق استفاده کند.

توصیه ما به همه مردم این است که نوبت یادآور واکسن رو تزریق کنند

او در پاسخ به سوالی درباره گرانی‌های اخیر بیان کرد: وقتی که یک معضلی چند سال گریبانگیر اجتماع ما شده است نمی‌شود در زمان کوتاهی آن را درمان کرد. شهریور ۱۴۰۰ رکورد تورم ما از میانگین ۷۰ سال قبل بیشتر بوده است. در حوزه تورم وقتی چند سال با تورم مواجهیم باید چند مدت زمان مسیر طی شود تا قابل احساس شود.

او در پاسخ به سوالی درباره تدابیر دولت در جهت مقابله با کرونا گفت:الحمدالله کاملا آمادگی کامل در این زمینه وجود دارد و توصیه ما به همه عزیزان این است که نوبت یادآور واکسن رو تزریق کنند. واکسن به میران کافی وجود دارد ذخیره دارویی بسیار خوب است، ماسک زدن هم اقدامی است که از شهروندان میخواهم ار آن غافل نشود.

سخنگوی دولت درباره افزایش یارانه‌ها در بودجه گفت:در جهت متوازن سازی یارانه‌ها و حمایت از اقشار ضعیف تدابیری در بودجه اندیشیده شده است.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نظر کاربران

  • ایرانی

   فقط دروغ به خورد مردم می دن

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج