۱۳۰۰۵۷
۱۰ نظر
۵۰۱۵
۱۰ نظر
۵۰۱۵

ایزدی‌ ها چه کسانی هستند؟ +عکس

بین قربانیان گوناگون پیشروی‌های "داعش" در خاورمیانه یک گروه ۵۰ هزار نفری ایزدی یا ایزدی‌ها هم هستند که در کوه‌های شمال غرب عراق بدون آب و آذوقه گرفتار شده‌اند. این گروه پر رمز و راز عمیقا باورمند به دین خود کیستند؟

بی بی سی: توجه ناگهانی به آنها به خاطر مخمصه‌ای که در آن گرفتار شده‌اند، بسیار بیشتر شده است. ایزدی‌ها نمی‌خواهند زیر نورافکن توجه بین‌المللی باشند. به خاطر باورهای غیرمعمول، آنها را بی‌انصافانه "شیطان‌پرست" نامیده‌اند. آنها از قدیم توانسته‌اند خود را در جوامع کوچک و پراکنده در شمال غرب عراق، شمال غرب سوریه و جنوب شرق ترکیه حفظ کنند.

تخمین شمار ایزدی‌ها امروز دشوار است. آمار مختلف بین ۷۰ هزار تا ۵۰۰ هزار را نشان می‌دهد. جمعیت ایزدی‌هایی که ارعاب شده‌اند، به آنها بهتان‌ زده شده و تحت آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، در سده گذشته بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. مانند اقلیت‌های دیگر دینی این منطقه، مثل علوی‌ها و دروزی‌ها تنها می‌شود ایزدی متولد شد، گرویدن به این مذهب ممکن نیست.

ایزدی‌ ها چه کسانی هستند؟ +عکس

مقدس‌ترین معبد ایزدی‌ها در لالش در شمال موصل

آزار و اذیت ایزدی ها در قلب مناطق مسکونی آنها در کوهستان سنجار(شنگال) در غرب موصل که این روزها صورت می‌گیرد، بر پایه درک غلط از نام آنها است. سنی‌های افراطی مثل "دولت اسلامی" باور دارند که این از نام یزید بن معاویه (۶۴۷-۶۸۳ میلادی)، خلیفه بسیار نامحبوب دوم سلسله اموی است.

ولی پژوهش‌های تازه ثابت کرده‌اند که این نام هیچ ربطی به یزید و همچنین به شهر ایرانی یزد ندارد ولی می‌گویند از واژه فارسی ایزد مشتق شده است که به معنی الهه یا رب‌النوع است. نام ایزدی، که ایزدی‌ها خود را به آن می‌نامند، به معنی "پرستندگان خدا" است.

دسیان (جمع آن دواسان) نامی که آنها بر خود می‌گذارند، از یک نام نسطوری قدیمی (نسطوری‌ها مسیحیان باستانی در خاورمیانه (شرق) هستند) گرفته شده است. بسیاری از باورهای ایزدی‌ها از مسیحیت مشتق شده است. آنها هم به انجیل و هم به قرآن احترام می‌گذارند. ولی بسیاری از آیین‌های آنها تنها به صورت شفاهی منتقل شده‌اند.

در ارتباط با پنهان نگاهداشتن بخشی از کیش ایزدی‌ها درک نادرستی از ارتباط این آیین با فلسفه دوگانگی جهان زرتشتیان (نور و تاریکی) و حتی خورشید‌پرستی ایجاد شده است.

پژوهشگران در سال‌های اخیر نشان داد‌ه‌اند که زیارتگاه‌ها (معابد) آنها اغلب با تصویر خورشید آراسته شده و گورهای آنها به سمت شرق، در جهت طلوع آفتاب هستند و آنها عناصر مشترک زیادی با اسلام و مسیحیت دارند.

کودکان به دست یک پیر (موبد) با آب متبرک غسل تعمید داده می‌شوند، در زمان ازدواج، پیر یک نان را دو نیمه می‌کند و نیمی از آن را به عروس و نیمه دیگر را به داماد می‌دهد. عروس در لباس سرخ از کلیساهای مسیحی بازدید می‌کند.

در ماه دسامبر، ایزدی‌‌ها سه روز روزه می‌گیرند و بعد از آن با پیر خود شراب می‌نوشند. از روز پانزدهم تا بیستم سپتامبر ایزدی‌ها مراسم زیارت همگانی سالانه از آرامگاه شیخ عدی در لالش، در شمال موصل را برگزار می‌کنند که طی آن در رودخانه یک مراسم آیینی غسل دارند. ایزدی‌ها همچنین مراسم قربانی حیوانات و ختنه دارند.

ایزدی‌ ها چه کسانی هستند؟ +عکس

تصاویر ملک طاووس همه‌جا در معابد، زیارتگاه‌ها و گورهای ایزدی‌ها وجود دارد

نام خدای آنها (بالاترین مرتبه ربانی) یزدان است. تصور بر آن است که او در چنان منزلت بالایی است که نمی‌تواند مستقیما پرستش شود. نقش این مرتبه الهی در عین حال نقشی غیرفعال است. او خالق جهان است ولی نگهدارنده آن نیست. هفت روح (فروهر) بزرگ از او منبعث شده‌اند که مهمترین آنها فرشته طاووس یا آنطور که در آیین ایزدی نامیده می‌شود، ملک طاووس، قیم اراده الهی است. در آیین مسیحیت باستانی طاووس نماد بدمنشی بود بخاطر آنکه گفته می‌شد گوشت او فاسد نمی‌شود. ملک طاووس در باور ایزدی‌ها نفس آغازین الهی و از او جدا ناشدنی است و با این ارزیابی آیین ایزدی تک‌خدایی است.

ایزدی‌ها پنج بار در روز ملک طاووس را عبادت می‌کنند. نام دیگر او شیطان است که در عربی به فرشته رانده شده از درگاه خدا گفته می‌شود. همین موجب شده که به ایزدی‌ها انگ اشتباه "شیطان‌پرست" زده شود. ایزدی‌ها به تناسخ اعتقاد دارند، به این معنی که روح به طور متناوب تا تطهیر کامل در جسم حلول می‌کند و به این شکل کاربرد دوزخ از بین می‌رود.

بدترین سرنوشت برای یک پیرو آیین ایزدی، رانده شدن از جامعه ایزدی است چرا که این به معنی آن است که روح او دیگر هرگز پیشرفتی نمی‌کند. گفتگو با هر دین و آیین دیگر هم برای آنها مطلقا ناممکن است.

در مناطق دورافتاده جنوب شرقی ترکیه به سوی مرزهای سوریه و عراق، روستاهای قبلا فراموش شده ایزدی‌ها با خانه‌های تازه‌سازی که خود پیروان این آیین ساخته‌اند، رنگ زندگی به خود می‌گیرند. بسیاری از ایزدی‌ها حالا بعد از آنکه حکومت ترکیه آنها را راحت گذاشته، از تبعید باز‌می‌گردند.

علیرغم قرن‌ها ایذا و آزار ایزدی‌ها، آنها هرگز باورهای خود را رها نکردند. این مسئله گواه درک بالای آنها از هویت و قدرت شخصیت‌ خود است. اگر افراطی‌های گروه "دولت اسلامی" (داعش سابق)، ایزدی‌ها را از عراق و سوریه بیرون کنند، احتمال دارد که بسیاری از آنها در مناطق جنوب شرق ترکیه سکنی گزینند. این بخش از ترکیه جایی است که ایزدی ها بدون آنکه مورد آزار و اذیت قرار گیرند، با اعتقاداتشان زندگی کنند.

ایزدی‌ ها چه کسانی هستند؟ +عکس

زنان ایزدی در مناطق دورافتاده سنجر لباس‌های سنتی سفید می‌پوشند

ایزدی‌ ها چه کسانی هستند؟ +عکس

دختران یک مدرسه دینی ایزدی در مجاورت معبد لالش سرود و دعا می‌خوانند

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  • ,من اهل تسنن هستم ولي بخدا قسم در اين ده سالي که با ايزدي ها دوست هستم به نظر خودم از ما مسلمانان بهترن چرا که فقط خدا را به خاطر نعمت هايش مي پرستند

   پاسخ ها

   • بدون نام

    هر کسی ایین خودش را دارد و در اسلام نباید به عقاید طرف مقابل بی احترامی کرد ولی من اصلا نفهمیدم ایین انها چیست .فقط انگار هر مذهبی در دنیا اومده اینان یه گوشه از ان را برداشتن و سرسفره شان گذاشتند

  • مطمئن باشید هیچکس نمیتواند خدا را انگونه که هست بپرستد و بشناسد پس به دین و آیین همدیگر احترام بگذاریم وسع کرسیه السموات و الارض و لایوده حفظهما

  • به هرحال هر انسانی بدون در نظر گرفتن اعتقاداتش بر روی این کره خاکی حق حیات دارد. حال ایزدی باشد یا مسلمان یا بت پرست یا هر کیش و مسلک دیگر.

  • سلام ممنون از معرفی این اقلیت قومی، به اعتقاد منم هر قوم و طایفه ای حق زندگی داره و به یه طریقی خدا رو شناخته که قابل احترامه ، من در مورد تجاوز داعش به این قوم مطالبی شنیدم خدا یاورشون باشه. خداوند شر این شیطانی ها رو به خودشون و حامیانش برگردونه.

  • سلام به هم خوانندگان عزيز
   واقعاً دلم براي اين بنده هاي خدا مي سوزد اخر همه چيز به دست خداوند بزرگ است ما چرا خود را اينقدر حق مي دهيم كه در باور هاي ديگران هم دخل نمايم .

  • ازبعضی اظهارات میتوان پی بردمادرکجای عالم به سرمیبریم .این همه قوم وقبیله وفرقه ومرام ومسلک ومذهب درهندوستان باآن همه فقر وتهیدستی تنها درسایه شعورونه شعارهمزیستی رابرای بشر ممکن ساخته .ماایرانیاهنوزبین خودوهمسایه دیواربه دیوارمان چه تفاوتها قائلیم برای یک لحجه ......

  • پس می توان کفت ایزدی اولین کسانی هستند خدارا همیشه خدای حق می دانند بس اگر توانی داشتم می شتافتم به انهایاری می رساندم ودرکنارانها با داعش می جنگیدم وبرای خون خودراهدید می دادم

  • من با یک خونواده ایزدی ارتباط دوستانه دارم و خیلی از اخلاقها و رفتارهاشون شبیه به خودمون هست ولی جالب اینکه اونا انگار یه آمیزه ای از دو دین اسلام و مسیحیت هستند، مثلا گوشت خوک میخورن و درعین حال گوسفند قربانی میکنند، حجاب ندارند ولی به ارتباط بین مردان و زنان آگاهند، نذری میدن ولی غسل تعمید هم دارن، و جالب اینکه نقش فروهر رو هم میشناسن... درکل آدمای خوبی هستن و در همه جای اروپا هم پراکنده هستن و با سنتهای خودشون زندگی میکنن، به هیچ عنوان دختر به غیر از قوم خودشون نمیدن، دوستم سرکشی کرد و با یه پسر اروپایی ازدواج کرد به خاطر اینکار هشتاددرصد ایزدیها با این خاوواده قطع ارتباط کردن و پدرش شرم میکرد ازینکه دخترش با یه غیر ایزدی ازدواج کرده...

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج