۱۳۲۴۶۵۹
۶ نظر
۲۲۷۱
۶ نظر
۲۲۷۱
پ

اقدامات سازمان بهزیستی درباره یک گزارش وحشتناک

در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ گزارشی با عنوان « اینجا «فقر» هم اشک می‌ریزد / رضا و طاووس سه روز به برادر فوت شده‌شان «لقمه» می‌دادند» در این خبرگزاری منتشر شد.

خبرآنلاین: در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ گزارشی با عنوان « اینجا «فقر» هم اشک می‌ریزد / رضا و طاووس سه روز به برادر فوت شده‌شان «لقمه» می‌دادند» در این خبرگزاری منتشر شد.

بهزیستی استان قزوین در این باره جوابیه‌ای ارسال کرده است که متن آن در ادامه آمده است.

«بهزیستی استان قزوین پس از اطاع از جریان زندگی این خانواده و پس از کش و قوس های فراوان به دلیل عدم همکاری نگارنده گزارش موفق به یافتن محل زندگی این خانواده شد. آنچه در زیر آمده است خلاصه ای از وضعیت زندگی این خانواده و اقدامات این سازمان است:

برادر خانواده بافاصله بعد از فوت منتقل شده است

خواهر و برادری ٤٠ و ٦٠ سـاله ، پس از فوت پدر و مادرشـان همراه با برادر بزرگتر به نام عباس که اخیرا فوت نموده ، زندگی می کردند. طبق اظهارات همســایه و گزارش مســتند اورژانس شــهرســتان برادر بزرگتر این خانواده در تاریخ ٢٠ فروردین ماه در جریان یک بیماری دچار عدم هوشـیاری شـده که طی تماس برادر کوچکتر با خیر آشـنا با خانواده بلافاصـله فرد مذکور در منزل حضـور یافته و با اورژانس فوریت های پزشـکی تماس حاصـل شـده و طبق گزارش ثبت شـده در هنگام مراجعـه اورژانس ، فرد فـاقـد علایم حیـاتی بوده و بـه مـدت ٢٥ دقیقـه اقـدامـات احیـا برای وی انجـام می شـــــود ولی در نهـایـت موثر نبوده و فوت اعلام می شود .

عدم تمایل خانواده برای دریافت خدمات حمایتی

خانه این خانواده دارای انشــعاب برق بوده و برادر متوفی به دلایل مســائل ایمنی درخواســت اتصــال شــبکه گاز رســانی به منزل را نداشــته و از لوازم برقی مثل اجاق برقی ، وســایل نفت ســوز و حتی هیزم برای خوراک پزی و ســایر امور منزل اســــتفاده می کرده که علت دود گرفتگی نیز همین بوده اســــت. خودداری برادر بزرگتر برای دریافت خدمات حمایتی نظیر تشـکیل پرونده در سـازمان بهزیسـتی، ثبت نام یارانه و عدم پذیرش کمک های مردمی او موارد دیگری منتهی به وضـعیت فعلی خانواده شده است .

سـازمان بهزیسـتی به عنوان یک نهاد حمایتی بر اسـاس دسـتورالعمل ها و قوانین موجود، خدمات خود را به افرادی که تمایل به دریافت خدمات حمایتی را دارند ارائه می کند و در هیچ یک از دســـتورالعمل های این ســـازمان اجبار در اســـتفاده از خدمات و یا حضـــور در منازل و شـــناســـایی خانه به خانه مددجویان وجود ندارد، مگر در مواردی که اطاعاتی مبنی بر کودک آزاری، معلول آزاری، سـالمند آزاری و سـایر موارد منجر به آسـیب گزارش شـود که در این صـورت هم تنها با اخذ مجوز از مراجع قضایی و در معیت ضابط قضایی، اقدامات مداخله ای صورت می پذیرد و بدیهی است که هر آنچه خارج از این چهارچوب واقع شود، زیر پا گذاشتن حریم خصوصی افراد و خانواده ها و تجاوز به حقوق آنان تلقی می شود .

عدم حمایت و یا معرفی خانواده توسط اطرافیان به نهادهای حمایتی

آنچه در این واقعه مغفول مانده و به آن توجهی نشـــده اســـت ، میزان مســـئولیت پذیری اجتماعی کســـانی اســـت که از این وضـعیت اطاع داشـته و به هر دلیلی دسـت به اقدامی برای ارجاع این افراد به نهادهای حمایتی یا تاش برای بهبود شـرایط آنان نزده اند. افرادی که در طی این ســال ها اقدامات درمانی این افراد را به انجام رســانده اند، مراقبین بهداشــتی ، معلمین مدارس ، آمارگیران فعال در سرشماری ها و ... می توانست در جلوگیری از این وضعیت تاسف بار جلوگیری کند.

فوریت در ساماندهی و ارائه خدمات سازمان بهزیستی به خانواده

به منظور سـاماندهی وضـعیت خانواده، هماهنگی با معاونت درمان دانشـگاه علوم پزشـکی برای ارائه خدمات تشـخیصـی و درمانی به این برادر و خواهر و حضـــور تیم اورژانس اجتماعی بهزیســـتی در منزل و مصـــاحبه با این برادر و خواهر و تهیه گزارش از وضعیت سلامت روانی و اجتماعی خانوده انجام گرفته است.

اطاعات هویتی و کد ملی این برادر و خواهر برای تشــکیل پرونده در بهزیســتی و دریافت ســوابق درمانی جهت تشــکیل پرونده اخذ شــده و در اســرع وقت انجام خواهد گرفت. مســتمری این دو توانخواه از ابتدای تیرماه برای هر یک بصــورت جداگانه به حساب برادر خانواده تا تعیین تکلیف سرپرستی توسط دادستانی استان صورت خواهد گرفت.

هماهنگی با بستگان این خانواده و خیرین معتمد این برادر و خواهر جهت حضور در محل سکونت و برنامه ریزی برای بازسازی منزل همزمان با درمان در دست اقدام است و تصمیم گیری در مورد سایر اقدامات منوط به نظر مقامات قضایی پیرامون وضعیت سرپرستی خواهد بود. اما آنچه مشخص است سازمان بهزیستی به عنوان یک نهاد حمایتی اجتماعی در چارچوب قوانین و مقررات موجود همواره در تلاش بوده تا با بهره گیری از امکانات دولتی و ظرفیت عظیم مردمی در جهت بهبود وضعیت اجتماعی و معیشتی جامعه هدف خود بکوشد و در راستای ارائه خدمات مددکارانه خود به این بخش از جامعه از هیچ تلاشی فرو گذار نمی کند و البته در این مسیر حمایت های خیرخواهانه همه اقشار جامعه به ویژه اصحاب رسانه و فعالان اجتماعی بسیار راه گشا خواهد بود.»

پ
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارنتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارنتي ٧/٢ ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

گوناگون

مطالب خواندنی

نظر کاربران

 • ناشناس

  مقصر خلبان بوده

 • ناشناس

  مقصر اسفالت تو كوچه بوده

 • اذین

  تازه شانس اوردن بهزیستی اینا رو تیغ نزده

 • امین

  بیا باز طبق معمول مقصر کسایی دیگه شدن نه بهزیستی ..درب اون بهزیستی با ادماشو باید گل گرفتش ..

 • بدون نام

  ماست مالی شد

 • بدون نام

  تو گفتی وماهم باور کردیم

ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج