جاباما
۱۳۵۷۵۵۵
۲ نظر
۵۷۱۶
۲ نظر
۵۷۱۶
پ

سیب‌ زمینی در معرض خوراک دام شدن!

رئیس کمیسیون کشاورزی استانداری همدان با بیان اینکه سیب‌زمینی تولید شده کشاورزان در معرض خوراک دام شدن است، گفت: بازار پیش از تولید توسط بخش خصوصی و دولت سیاستگذاری خوبی نشده و مازاد تولید داریم و راهکار آن است که پیگیر افزایش صادرات باشیم.

ایسنا: رئیس کمیسیون کشاورزی استانداری همدان با بیان اینکه سیب‌زمینی تولید شده کشاورزان در معرض خوراک دام شدن است، گفت: بازار پیش از تولید توسط بخش خصوصی و دولت سیاستگذاری خوبی نشده و مازاد تولید داریم و راهکار آن است که پیگیر افزایش صادرات باشیم.

سیب‌ زمینی در معرض خوراک دام شدن!

بهزاد بابایی اظهار کرد: در حال حاضر سیب‌زمینی پاییزه در حال برداشت و ذخیره در انبارها بوده که باید طی چهار، پنج ماه آینده از فرصت استفاده کرده و برای جلوگیری از فاجعه اُفت قیمت سیب‌زمینی تولیدکنندگان در شب عید و زمستان از هم‌اکنون به فکر صادرات باشیم و این امر مربوط به امور بین‌الملل وزارت جهادکشاورزی است که رایزنان بازرگانی را به کشورهای همسایه فرستاده و با رایزنی قراردادهای صادراتی در این رابطه منعقد کنند تا خریداری، سورتینگ، بسته‌بندی و صادرات سیب‌زمینی کشاورزان کشور اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون صادرات سیب‌زمینی کشور آزاد شده و هیچ تعرفه و ممنوعیتی برای صادرات ندارد اما این میزان صادرات کافی نیست، یادآور شد: هم‌اکنون از تولید ۵.۵ تا شش میلیون تن سیب‌زمینی کشور حدود یک میلیون تن آن صادر می‌شود که باید در سراسر کشور این میزان صادرات افزایش یابد.

بابایی در ادامه تصریح کرد: یک میلیون تن از میزان تولید سالانه سیب‌زمینی کشور به استان همدان اختصاص دارد. بیشتر کشاورزان پیش‌رو همدان در استان‌های همجوار نیز نسبت به کشت سیب‌زمینی اقدام می‌کنند. این کشاورزان سیب‌زمینی خود را به حالت بارانداز و ذخیره در سردخانه‌های شهرستان بهار و  بخش مرکزی استان همدان به عنوان پشتیبان ذخیره می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سیب‌زمینی جایگاه ویژه‌ای بعد از گندم و برنج دارد و معمولاً به عنوان جایگزین برنج، اغلب غذای قشر متوسط به پایین جامعه به شمار می‌رود، بیان کرد: برای همین نیاز است دولت به صورت ویژه از سیب‌زمینی‌کاران و کشاورزان استان همدان و سراسر کشور در زمینه‌های مختلف کود، سم، بذر و ارتقاء بهره‌وری و صادرات محصولات کشاورزی به ویژه سیب‌زمینی حمایت کند.

بابایی با اشاره به اینکه الگوی کشت که دولت و وزارت جهادکشاورزی در حال پیگیری هستند، مفهومش این است که به مرور زمان الگوی کشت با آموزش لازم اتفاق بیفتد، خاطرنشان کرد: الگوی کشت تصمیم حاکمیتی است و تنها تکلیف و بر عهده وزارت جهادکشاورزی نیست.

وی گفت: در بحث کشاورزی تخصصی و کشت سیب‌زمینی بحث خاک بر عهده جهادکشاورزی و کشاورزان، بحث آب بر عهده  وزارت نیرو و امور آب و بودجه مالی برای حمایت از کشاورزان بر عهده وزارت اقتصاد، بانک‌ها و سازمان برنامه و بودجه است.

رئیس کمیسیون کشاورزی استانداری همدان مطرح کرد: استاندار همدان و رئیس سازمان جهادکشاورزی استان فردی دانش‌محور هستند که در همدان نهایت حمایت و تلاش را برای کشاورزان انجام می‌دهد اما سیاستگذاری کلان کشور هم نیاز به ریل‌گذاری دقیق و حمایت از قشر روستایی و کشاورز دارد.

وی همچنین با اشاره به اینکه حوزه صادرات بازرگانی مربوط به معاونت بازرگانی و تشکل‌های بخش خصوصی است، خاطرنشان کرد: بخشی از اتاق بازرگانی هر شهرستان و استان در کشور برای اینکه برای توسعه صادرات با فاجعه در اُفت قیمت در محصولات کشاورزی از جمله سیب‌زمینی مواجه نشویم، باید رایزنی کنند ضمن اینکه بخشی از آن نیز تکلیف بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه وقتی وزارت جهادکشاورزی الگوی کشت را برای تنظیم بازار و تولید اعلام می‌کند، یک قوه قهریه برای پیشگیری از فجایع تولید زیاد و اُفت شدید قیمت این محصولات کشاورزی نیاز است، تصریح کرد: برای پیشگیری از فجایع هیچ اصولی تعریف نشده و کشاورز در اوج برداشت با فاجعه اُفت شدید قیمت محصول کشاورزی مواجه ‌می‌شود که در  این امر بحث کشت سیب‌زمینی نیز مستثنی نیست.

بابایی با تأکید بر اینکه تصمیم، تصمیم کل حاکمیت نظام باید باشد، گفت: قوه قضائیه، وزارت جهادکشاورزی، وزارت نیرو، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه کشور باید دست به دست هم داده و در زمینه محصولات کشاورزی تصمیم واحد بگیرند، این نیست که تنها بگوییم وزارت جهادکشاورزی در این رابطه عملکرد خوبی داشته یا کم‌کاری کرده‌ است، اگر کم‌کاری کرده باید پاسخگو باشد و اگر به نحو احسن کار خود را انجام داده نیز کافی نیست و باید ارگان‌های دیگر نیز با این وزارتخانه همکاری داشته باشند.

وی اضافه کرد: در سفر چندی پیش وزیرکشاورزی و معاونان وی به همدان برای رونمایی از نقشه راه کشاورزی و تجلیل از کشاورزان نمونه نیازهای حوزه کشاورزی را به عنوان ریاست کمیسیون کشاورزی استانداری همدان مطالبه و تقاضا کردم اما مجدد این امر پیگیری مجدانه نیاز دارد که در این رابطه در تلاش هستیم ضمن اینکه توجه ویژه رسانه‌های خبری در حوزه اطلاع‌رسانی و پیگیری مطالبات قشر روستایی و کشاورزان نیز ضرورت دوچندان دارد.  

بابایی با بیان اینکه برای جلوگیری از خام‌فروشی در حوزه تولید نیازمند صنایع‌تبدیلی، بسته‌بندی، سورتینگ و درجه‌بندی هستیم، یادآور شد: متأسفانه امسال کیفیت بخشی از سیب‌زمینی پایین آمده و  مانند برنج ایرانی و برنج پاکستانی دو نوع شده است؛ بذر سیب‌زمینی، بخشی داخلی و بخشی وارداتی از کشور هلند بوده که در سال ۹۷ و ۹۸ کمیته فنی بذر سیب‌زمینی تصمیم گرفت رقم اگریا و صنعتی کمتر وارد ایران شود و چون بذر اگریا کمتر وارد شد در حال حاضر سیب‌زمینی در بازار در بین افکارعمومی و براساس آمار ارائه شده به وزارتخانه قیمت مطلوبی دارد و نباید بیشتر از این گران شود.

وی ادامه داد: مشکل اینجاست که از ۱۵ سال قبل که تولید سیب‌زمینی همدان و استان‌های دیگر به کشورهای افغانستان، عراق، امارات، قطر، روسیه، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، دبی و آذربایجان صادرات می‌شود، ارقام تولید شده با کیفیت پایین موجب شده که در حال حاضر خشک و تر با هم بسوزند و تولید سیب‌زمینی کشور از نظر کیفیت زیرسؤال برود. 

رئیس کمیسیون کشاورزی استانداری همدان اضافه کرد: در حال حاضر ۱۵ درصد سیب‌زمینی تولید شده کشور نرخ مطلوب و صنعتی محسوب می‌شود و متأسفانه ۸۵ درصد سیب‌زمینی غیرصنعتی و دارای کیفیت پایینی است که موجب شده کشاورزان سیب‌زمینی‌کار چنین تولیداتی متضرر شوند.

وی در ادامه گفت: جامعه نسبت به مصرف آب در بحث کشت سیب‌زمینی بسیار حساس شده‌ و می‌گویند سیب‌زمینی‌کاران آب حوزه کشاورزی را غارت کردند در حالیکه اینگونه نیست. براساس تحقیقات، مستندات و نظر کارشناسان حوضه آب خشکسالی تنها متعلق به استان همدان و ایران نیست و با توجه به افزایش جمعیت در جهان و تغییرات اقلیمی، در حال حاضر ورود آب بزرگترین رودخانه‌ها و دریاچه‌ها نیز کاهش یافته و حتی برخی رودخانه‌ها خشک شده‌، آیا در کنار دریاچه ارومیه کشت سیب‌زمینی انجام گرفته است که با خشکی این دریاچه مواجه شده‌ایم؟ به طور قطع این‌چنین نیست. 

بابایی بیان کرد: در حال حاضر به علت خشکسالی و اُفت آب‌های زیرزمینی در دنیا دغدغه بشریت برای بقای زندگی متوسل شدن به علم و دانش روز بوده که در رابطه با بحث سیب‌زمینی نیز کشاورزان به کشت این‌محصولات منطبق با علم و دانش روز روی آورده‌اند و بذرهای زودرس، مقاوم و سازگار با کم‌آبی در این زمینه تولید شده است.

وی یادآور شد: در حال حاضر برای کشت این نوع از ارقام، بذرهای زودرس که هر ساله افزون بر ۷۰۰ تن از کشور هلند وارد ایران می‌شود، در سراسر کشور بین سیب‌زمینی‌کاران توزیع می‌شود چراکه این ارقام کمک می‌کند بهره‌وری افزایش یافته و مصرف آب پایین بیاید، پس از  مردم درخواست داریم این تصورات خود را تغییر دهند و فکر نکنند که هنوز کشاورزی، کشاورزی سنتی و قدیمی است بلکه کشاورزی تغییر و پیشرفت کرده و کاملاً صنعتی و با علم روز دنیا در حال پیشرفت است.

رئیس کمیسیون کشاورزی استانداری همدان اظهار کرد: در رابطه با کشاورزی به‌روز و همراه با علم و تکنولوژی چندین هزار محقق و دانشجو در حوزه کشاورزی و مقطع دکترا در حال تحصیل هستند که علم خود را در اختیار رشد بخش کشاورزی قرار داده‌اند و کشاورزان نیز از علم آنها در حال استفاده هستند و می‌توان با این علم و تکنولوژی از این بحران‌ها عبور کرد. 

وی در ادامه با بیان اینکه می‌گویند باید واردات شود اما به چه قیمتی باید واردات انجام گیرد؟ ما باید خودکفا شویم، امنیت غذایی یکی از نیازهای کشور ما بوده و نباید نیاز به کشورهای دیگر داشته باشیم، مطرح کرد: در حال حاضر در بحث محصول استراتژیک گندم خودکفا شده‌ایم، باید در سایر محصولات نیز خودکفا شویم و در این رابطه باید از منابع موجود آب و خاک کشور خود استفاده کنیم.

بابایی با بیان اینکه در رابطه با قانون‌نویسی برای بودجه کشاورزی، وزارت جهادکشاورزی با کمبود منابع مالی مواجه است، گفت: نمایندگان استان همدان حضور پررنگی در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دارند که در همین رابطه از آنها درخواست داریم در ردیف بودجه برای وزارت کشاورزی بودجه قابل‌توجهی در نظر بگیرند تا با این اقدام خدمات وزارت جهادکشاورزی در کشور با کمبود و نارسایی که منجر به بحران می‌شود، مواجه نشود؛ به عنوان مثال اگر مطالبات گندمکاران تاکنون تسویه کامل نشده، علت آن است که بودجه کمتری در مجلس برای خرید تضمینی گندم در بودجه ۱۴۰۲ پیش‌بینی شد.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  • ناشناس

   من اینستاگرام میخوام

  • ناشناس

   پس چرا انقدر گرونه اگه مازاد دارین
   صادر هم بکنین ازین گرونتر میشه

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج