adexo3
۱۳۶۲۰۷۰
۸۰۹۵
۸۰۹۵
پ

نقشه اسرائیل برای غزه و نگرانی های آمریکا

آمریکا قول حمایت بی قید و شرط از اسراییل در حمله به غزه را داده است. اما همزمان دولت بایدن نگران است که اسراییل برای پیامدهای تهاجم گسترده ای که ممکن است هر آن روی دهد، آماده نیست.

عصر ایران: پس از حمله غافلگیرانه شنبه هفته گذشته مقاومت فلسطین به اسراییل و حملات یک هفته گذشته اسراییل به غیرنظامیان در غزه، مقامات دولت آمریکا همزمان با حمایت بی قید و شرط از حملات اسراییل به غزه، نگران گسترش تنش ها به سطح منطقه و شعله ور شدن یک جنگ منطقه ای ویرانگر هستند.

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ آمریکا با انتشار گزارشی، فقدان راهبرد مشخص در اسراییل و آمریکا برای جنگ غزه را مورد توجه قرار داده و نوشت:

در حالی که نتانیاهو برای جنگ زمینی در نوار غزه آماده می شود، جو بایدن قول حمایت بی قید و شرط از اسراییل را داده است. اما همزمان دولت بایدن نگران است که اسراییل برای پیامدهای تهاجم گسترده ای که ممکن است هر آن روی دهد، آماده نیست.

صف تانک های اسراییلی در حال عبور به سمت مناطق جنوبی نوار غزه/ خبرگزاری فرانسه

نقشه اسرائیل برای غزه و نگرانی های آمریکا

افرادی که با موضع دولت بایدن آشنا هستند می‌گویند کاخ سفید نگران فقدان برنامه اسراییل برای آینده غزه پس از تهاجم زمینی است، و تل آویو را تحت فشار قرار داده  که فراتر از هدف فوری ریشه‌کن کردن حماس فکر کنند. 

مشاوران مطلع گفتند که تیم بایدن همچنین نگرانی خود را درباره درخواست اسراییل برای تخلیه ساکنان شمال غزه  ظرف 24 ساعت ابراز کرده است، ضرب الاجلی که اتحادیه اروپا و سازمان ملل می گویند غیرواقعی است. بلافاصله پس از طرح این درخواست، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی، اذعان کرد که تخلیه غزه "یک دستور جدی" خواهد بود.

تمایل به حمایت از اسراییل در مقابل نگرانی از آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد، موازنه ظریفی را که بایدن با آن مواجه است، نشان می دهد. کارزار تنبیهی در غزه و نداشتن نقطه پایانی مشخص، خطر برپایی یک جنگ منطقه ای ویرانگر را به دنبال دارد، که ایالات متحده و متحدانش برای مهار آن تلاش می‌کنند.

در حال حاضر، بایدن و تیمش با توجه به ابعاد وحشت افکن حمله آخر هفته گذشته حماس که منجر به کشته شدن 1200 اسراییلی و گروگان گرفتن ده ها نفر شد، به دنبال نشان دادن حمایت سرسختانه هستند.

مقامات اسراییلی این حمله را 11 سپتامبر خود خوانده اند و برخی مانند اسحاق هرتزوگ رییس جمهوری، این تصور را که غیرنظامیان فلسطینی ممکن است بی گناه باشند را رد کرده اند. او گفته: " آنها (فلسطینی های ساکن نوار غزه) می توانستند علیه رژیم شیطانی که غزه را در یک کودتا تصرف کرد، بجنگند. 

تاکنون بیش از 1500 فلسطینی در حملات اسراییل به نوار غزه جان خود را از دست داده اند که بخش عمده ای از آنها زنان و کودکان هستند و آمار تلفات ساعت به ساعت در حال افزایش است.

دستیاران بایدن از زیر سوال بردن علنی استراتژی اسراییل در درگیری علیه حماس که توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده است، خودداری کرده اند. اما همزمان تلاش دارند احتیاط پیشه کنند. بعدازظهر جمعه، بایدن گفت که "نباید این واقعیت فراموش شود که اکثریت قریب به اتفاق فلسطینی ها هیچ ارتباطی با حماس ندارند."

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در حال انجام ماموریت در منطقه است - او روز پنجشنبه از چهار کشور دیدن کرد - زیرا ایالات متحده به دنبال جلوگیری از گسترش جنگ و کمک گرفتن برای آزادی گروگان ها است. در حالی که بلینکن از اسراییل خواسته است تا حدی احتیاط کند، اما تمرکز او بر این بوده است که از کشورهای دیگر بخواهد تا آنچه می توانند انجام دهند تا از گسترش خشونت اطمینان حاصل کنند.

"ست مولتون" عضو دموکرات کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت: "آنها (اسراییل) به یک برنامه استراتژیک برای غزه نیاز دارند و واضح است که طرحی که آنها در چند سال گذشته اجرا کرده اند، اساسا جواب نداده است."

 او گفت که اسراییل به یک "استراتژی بلندمدت برای غزه نیاز دارد که موثرتر از آنچه در 15 سال گذشته انجام داده است."

اسراییل خواستار تخلیه همه غیرنظامیان در شمال غزه ظرف 24 ساعت شده است.

نقشه منطقه شمال نوار غزه که اسراییل دستور تخلیه فوری آن را صادر کرده است.

نقشه اسرائیل برای غزه و نگرانی های آمریکا

وضعیت ناپایدار در عرصه میدانی نبرد بسیار خطرآفرین است. در شمال اسراییل، حزب الله می گوید که آماده است تا علیه اسراییل وارد عمل شود، پس از آن که حامی آن، ایران، هشدار داد که ادامه محاصره غزه می تواند جبهه جدیدی را در درگیری باز کند. طی روزهای گذشته درگیری ها در دو سوی مرز بین نیروهای اسراییل و ارتش لبنان و حزب الله افزایش یافته است.

مقامات آمریکایی نگران تلفات انسانی غزه هستند، جایی که هزاران غیرنظامی پس از دستور تخلیه، برای گریز از مناطق شمالی خیابان های این منطقه را شلوغ کرده اند. 

آنها همچنین بر سرنوشت ده ها گروگان و حدود 500 شهروند آمریکایی که هنوز در غزه هستند متمرکز هستند. یک مقام ارشد دفاعی روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده در مورد چگونگی بازگرداندن گروگان ها به اسراییل مشاوره می دهد. بایدن روز جمعه با خانواده های مفقودین آمریکایی صحبت کرد.

"کوری شاکه" مدیر مطالعات سیاست خارجی و دفاعی در موسسه امریکن اینترپرایز، گفت: "نگرانی در مورد مجازات دسته جمعی و تلفات غیرنظامیان با پیشروی عملیات اسراییل برای نابودی حماس بیشتر خواهد شد. با این حال، او گفت: "با توجه به ماهیت وحشتناک حمله حماس، بعید می دانم ایالات متحده محدودیتی در حمایت مادی از اسراییل ایجاد کند."

مقامات اسراییلی فراتر از عزم خود برای نابودی حماس، در مورد برنامه های خود برای غزه چیزی نگفته اند. یکی از افسران ارشد سابق ارتش اسراییل که همچنان در ارتباط نزدیک با ارتش است و نخواست نامش فاش شود به بلومبرگ  گفت: زمانی که جنگ به پایان برسد، اسراییل ممکن است یک رژیم نظامی موقت ایجاد کند و غزه را به یک نیروی بین المللی تحویل دهد.

"جان آلترمن" مدیر برنامه خاورمیانه در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، گفت: دولت‌های عربی، مانند اسراییل، حماس را یک تهدید و نماینده ایران می‌دانند، حتی اگر آنها و مردمشان نسبت به مصیبت‌های مردم فلسطین احساس همدردی می‌کنند."

او گفت: "ممکن است اعراب در کمک به مشروعیت بخشی به نظم سیاسی پس از حماس  در غزه نقش ایفا کنند و اسراییل باید از ایفای این نقش اعراب استقبال کند."

تلفات سنگین فلسطینی ها در نبرد زمینی غزه همچنین نزدیک شدن شکننده اسراییل با دولت های عربی در سراسر منطقه را به خطر می اندازد، به ویژه در پرونده عادی سازی رابطه عربستان و اسراییل.

عکس: خبرگزاری فرانسه

نقشه اسرائیل برای غزه و نگرانی های آمریکا

مقامات دیگر کشورهای عربی نیز نگرانند که انتشار تصاویر غیرنظامیان کشته شده غزه ممکن است باعث واکنش عمومی شود و بر دولت‌هایشان فشار بیاورند تا روابط با اسراییل را کاهش دهند.

یکی از دستیاران کنگره آمریکا گفت که بحث در مورد آینده غزه بی سر و صدا در کنگره آغاز شده است. این منبع گفت که رهبران کنگره کاملا آگاه هستند که ایالات متحده در سال 2001 با هدف سرنگونی طالبان به افغانستان حمله کرد، اما نیروهای آمریکایی در نهایت به مدت 20 سال در این کشور ماندند.

"ریچارد فونتین" مدیر اجرایی مرکز امنیت نوین آمریکا، گفت: " به نظر می‌رسد که استراتژی آمریکا حمایت از اسراییل برای از بین بردن تهدیدات تروریستی در مرزهایش و جلوگیری از پیوستن دیگران به نبرد، به ویژه حزب‌الله است. فراتر از آن - از جمله این سوال بزرگ که چه کسی بعد از حماس غزه را اداره می کند - همچنان جزو مباحثی است که روی آن کار می شود.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج