بلیط هواپیما
۱۳۶۶۶۷۴
۴۹ نظر
۶۲۴۹
۴۹ نظر
۶۲۴۹
پ

پیشنهاد بنزین ۵۰ هزار تومانی در کنار یارانه ۱۰ میلیونی!

محمدرضا باهنر پیشنهاد داده که در ازای افزایش یارانه می توانیم بنزین را گران کنیم.

تجارت نیوز: محمدرضا باهنر، فعال سیاسی اصولگرا از پیشنهاد عجیبی رونمایی کرده است. او می‌گوید می‌توانیم در ازای یارانه ۱۰ میلیونی بنزین را لیتری ۵۰ هزار تومان به مردم بفروشیم و این راهکار را تنها روش درست برای منصفانه کردن قیمت بنزین می‌داند. محمدرضا باهنر نماینده ادوار مجلس و دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین دراین باره می‌گوید:«برای چنین کاری دولت باید حساب شده حرکت کند و مردم را در جریان تصمیم‌های خود بگذارد نه که مانند دولت قبل اعلام کند که صبح جمعه متوجه گرانی قیمت بنزین شده است.» مشروح گفتگوی باهنر را در ادامه می‌خوانید.

 پیشنهاد بنزین ۵۰ هزار تومانی در کنار یارانه 10 میلیونی!

مجلس در حال بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه است و یکی از مباحث مهم این برنامه ماجرای قیمت‌گذاری بنزین است. به نظر می‌رسد که بنزین به معمایی حل نشدنی برای دولت تبدیل شده است. چون از یک طرف دولت خواستار افزایش قیمت بنزین است و از طرف دیگر می‌داند که جامعه پذیرای این افزایش قیمت نیست. چه باید کرد؟

قیمت نفت در دنیا تلورانس دارد اما اگر فرض کنیم نفت بشکه‌ای 70 دلار باشد با این قیمت نفت در هر بشکه ما سالی بیش از 220 میلیارد دلار انرژی مصرف می‌کنیم. این عدد در دنیا بسیار غیرطبیعی است. نه کشورهای صنعتی و نه کشورهای توسعه‌یافته و نه کشورهای عقب مانده چنین مصرفی ندارند ایران در شدت مصرف انرژی رتبه سوم یا چهارم دنیا را دارد. اگر کسی حاضر است در ایران بنزین مصرفی ماشینش را خودش از پالایشگاه بگیرد من حاضرم به او حواله بدهم تا برود و مجانی تهیه کند.

معدل قیمت حمل یک لیتر بنزین در کشور ما بیش از قیمت بنزینی است که از مردم می گیریم. یک بطری آب 12 تا 13 هزار تومان است یعنی آب را لیتری 8 هزار تومان می‌خریم ولی بنزین لیتری 3 هزار تومان است. این مساله باید مدیریت شود، در ایران حتما 20 تا 30 درصد از مصرف بنزین قاچاق می‌شود. با این مقدمه قیمت بنزین باید تعدیل شود.

 فکر می کنید قیمت بنزین معقول چقدر است؟

امروز در دنیا قیمت بنزین چه در کشورهای نفتی و چه غیر نفتی لیتری 1 دلار است. هر یک لیتری که در این کشور بنزین مصرف می شود به اندازه دویست گرم گوشت است حال بهتر است یک لیتر بنزین مصرف کنی یا دویست گرم گوشت بخری؟! امروز با پول یک لیتر بنزین یک آدامس به آدم نمی‌دهند. اگر یارانه مصرف انرژی را در کشور حذف کنیم یعنی نفتمان را به همان قیمتی که به خارج می فروشیم به داخلی ها بفروشیم، می توانیم سالیانه به هر خانواده بیش از 10 میلیون تومان یارانه نقدی بدهیم.

منظور شما این است که با پرداخت یارانه به مردم می توان قیمت بنزین را افزایش داد و این راهکار شما است؟

بله، منتها به جای این یارانه 10 میلیون تومانی، بنزین لیتری 50 هزار تومان می‌شود.

اگر به این منوال پیش برویم احتمال تکرار حوادث سال ۹۸ که پس از گران شدن بنزین رخ داد چقدر است؟

در زمان دولت نهم هم افزایش قیمت به یکباره بالا بود اما اقدامات قبلی مردم را آماده کرده بودیم. متاسفانه در سال‌های 98 برخورد دولت آقای روحانی طوری بود که ایشان به مردم خندید و گفت من صبح جمعه فهمیده‌ام که بنزین گران شده است. این برخورد برای مردم سنگین بود و نباید با مردم از موضع بالا صحبت کرد. دولت آقای روحانی خدمات زیادی داشت و من فکر می کنم به دولت ایشان ظلم شده است. با این تفاسیر در زمان هدفمندی یارانه‌ها در دولت نهم و دهم رییس جمهور سه یا چهار بار به طور زنده با مردم صحبت کرد و محاسبه کرد و توجیه کرد و حرکت هایی پیشینی انجام داد و قبل از گران شدن قیمت بنزین یارانه ها به حساب سرپرست خانوار واریز شد. مردم آماده شده بودند.

با توجه به میزان مشارکت مردم در انتخابات اخیر و التهابات اجتماعی که شاهد آن بودیم ؛ فکر می کنید دولت برای این کار سرمایه اجتماعی لازم را دارد؟

دولت باید مردم را آماده کند؛ اگر خودروی عمومی و اتوبوس و تاکسی و مترو به اندازه کافی باشد مردم کاری ندارند که دولت کیست و دولت را قبول دارند یا نه بلکه مردم به این مساله فکر می کنند که اگر از خانه خود بیرون بیایند و دم در خانه سوار وسیله حمل و نقل عمومی بشوند به موقع به محل کار خود می رسند و کاری با اینکه تصمیم‌گیر کیست ندارند اگر دولت تصمیمی بگیرد که که معدل اش به نفع مردم باشد، مردم هم همراهی می‌کنند و کاری ندارند که چه کسی این تصمیم را گرفته است؟ اینکه امروز به مردم بگوییم بنزین 3 هزار تومانی را 6 هزار تومان می کنیم و شاید به شما یارانه بدهیم شاید نه قطعا مردم عصبانی می شوند.

 اتفاقاتی در کشور رخ داد و ماه ها التهاب آفرید و هزینه هایی برای کشور داشت چقدر احتمال می دهید این وقایع باز تکرار بشود؟ برخورد حاکمیت در موضوع اعتراضات و حجاب را پس از اعتراضات چطور ارزیابی می کنید؟

ما درباره کرسی اعتراض صحبت می کنیم اعتراض همیشه می تواند وجود داشته باشد و فرهنگی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و… باشد و باید یک کرسی رسمی اعتراض در کشور تاسیس شود این کار سختی است. عوام می‌گویند هر کسی اعتراضی دارد در پارک لاله اعتراض کند اما اگر 5 هزار نفر جمع شدند و اعتراضی قانونی داشتند و به یکباره 5 نفر در آن بین چند ترقه منفجر کردند یا سطل آشغالی را آتش زدند مساله به سرعت امنیتی می شود. حاکمیت باید مسیر را به طور کامل مشخص کند و کسی که بانی یک اجلاس یا یک همایش می شود تعهد بدهد و امنیت برقرار شود ولی به طور کلی حاکمیت باید این کار را به راه بیندازد. اگر حاکمیت این کار را نکند صورت مساله پاک شده است. اغتشاشات تمام شد ولی برخی از آن مصائب مانده است باید برای این مسائل راه حل پیدا کرد وگرنه می شود آتش زیر خاکستر و دیروز مهسا بود، فردا پروین خانم پیدا می‌شود.

می توان در این موضوع به رفراندوم تکیه کرد؟

حتی رفراندوم باید در چهارچوب قانون اساسی باشد می توانیم رفراندوم بگیریم که شما حکومت می خواهید یا نه؟! کسی چنین رفراندومی را در دنیا نمی گیرد یعنی همه کشور ها اصولی غیرقابل تغییر دارند.

اصل حجاب قابل تغییر نیست ولی سطح حجاب قابل تغییر است. یکی روی دو شاخه مو حساس می شود و دیگری روی اینکه طرف روسری نداشته باشد حساس می شود. عده ای می گویند امروز روسری نداشته باشیم و فردا پاچه شلوار بالا می آید و یواش یواش آستین ها هم بالا می رود و کم کم می شود چیزی دیگر.

به بحث بنزین بازگردیم؛ در بحث بنزین کیفیت خودروهای داخلی و البته حذف اسقاطی ها بسیار تعیین کننده است؛ در حال حاضر ارزیابی شما در مورد کیفیت خودروهای داخلی چیست؟  علاوه بر این برخی نمایندگان مجلس اذعان دارند که خودروهای داخلی از نظر کیفیت با لندکروز برابری می‌کند.

این صحبت ها طنز است و خود افراد هم می دانند که مردم به آنها می خندند و این اظهار نظرات را به سخره می‌گیرند. در زمان دولت فعلی وزیر قبلی صنعت گفت من میخواهم سالی دو میلیون خودرو در کشور تولید کنم و یک میلیونش را صادر کنیم و من همان زمان مصاحبه کردم و گفتم اگر می خواهید پراید را صادر کنید و در خارج از کشور به قیمت 10 هزار دلار بفروشید که به این قیمت تویوتا می دهند و کسی پراید ما را نمی خرد ولی اگر می خواهید صادر کنید و چهل میلیون تومان بفروشید بگویید کجا می فروشید که ما هم برویم بخریم و به ایران بیاوریم و سودی ببریم چراکه این پراید و پژو نمی توانند با خودروی جهانی رقابت کنند.

 با این حال هم‌چنان مسئولین و نمایندگان از مافیای خودرو می‌نالند و تاکید دارند جلوی واردات خودرو توسط آنها گرفته شده است.

اینکه بگوییم قدرتی در داخل کشور وجود دارد و می خواهد خودرو را بد تولید کند و گران بفروشد؛ این طور نیست چون امروز در حوزه خودرو همه ضرر می کنند. با این قیمت هایی که شورای رقابت تعیین کرده خودروسازان در تولید هر خودرو 20 تا 30 میلیون تومان ضرر می کنند.

ما اشتباهی سیاسی کردیم و  چهل سال خودروسازان داخلی را لوس بار آوردیم. اینها رقابت نکرده‌اند و وضعیت به این شکل در آمده است. برای تقویت خودروساز داخلی 30 سال است اجازه نمی دهیم خودروی خارجی آزاد وارد شود. اشتباه استراتژیک ما این بود که برای حمایت از تولیدکننده داخلی جلوی واردات خودرو را گرفتیم و تعرفه را سنگین کردیم. خودروسازان ما لوس شده‌اند. اما اگر منظور از مافیا این است که عده‌ای در کشور هستند که با تولید 9خودروی بی کیفیت و فرسوده در کشور، سود هنگفتی به جیب می‌زنند؛ خیر باید بگویم چنین چیزی نیست.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي ۸/۵ ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  • ناشناس

   چه غلطا

  • ناشناس

   خوبه بعدش یارانرو قط کنید خخخ

  • ناشناس

   چه دولت قبل چه این دولت چه دولت آینده خیر رسان به مردم نیستند

  • ناشناس

   کشور روی نفت خوابیده نه ماشین درست حسابی داری نه ماشین برقی بعد حرف چرت و پرت میزنی.

  • ناشناس

   به بنزین دست نزنیم چون آتش میگیره

  • ناشناس

   تو میخوای راه کار بدی یا کشور را به آتش بکشی مردم مؤمن این تورم الان هم داره مردم را نابود می‌کنه چه راهکاری هست که پیشنهاد میکنی به جای این تورم را کاهش بده نه اینکه دوباره تورم را هزار برابر کنی یا سواد نداری یا اینکه دلسوز مردم وکشور نیستی لااقل به فکر کشور باش

  • ناشناس

   یکی نیست به این بگه پلشت بی مصرف با ۱۰ میلیون چند لیتر بنزین میشه زد خیلی ها هستن که با همین چندرغاز امورات میگذرونن ۱۰میلیون یارانه بدین اجناس هزار برابر میشه

  • ناشناس

   شما خودت از همه بدتری معلوم نییت طرف کی هستی

  • ناشناس

   حقوق ودستمزددردنیاچنددلاراست؟

  • ناشناس

   آره قیمت 20 لیتر بنزین بدیم به مردم بعد با پراید برقی بریم عشق و حال

  • رامین

   بی سوادی در این اقا واقعا داره موج میزنه

  • ناشناس

   هنوز جای یارانه ۴۵۰۰۰ تومنی درد می کنه چه برسه به یارانه ۱۰۰ هزار تومنی بعد هم یارانه ۳۰۰ هزار تومنی این کلاه ۱۰ میلیون تومنی تا قوزک دامون رو میگیره

  • ناشناس

   آقای عزیز به خودت زحمت نده کافی حقوق هارو بر اساس نرخ جهانی بدی همه چی درست میشه عقل هم چیز خوبی ها؟!؟!

  • علی

   و در کنارش اختلاس های میلیاردی

  • محمد

   اینایی که یارانه ندارن چی.من از ثبت نام جاموندم،بتاینکه کارگر بازنشسته هستم،در دهک ده قرارم دادن و یارانه بهم نمیدن.ظلم مضاعف همینه

  • ناشناس

   بدرک

  • ناشناس

   اللهم اشفع کل مرضان الاقتصادی

  • م

   ...اینم نتیجه فرار مغزها ! طرحها و نظرها غالبا عقیم هستند!

  • ناشناس

   خاک بر سر تو سیاست مدار

  • رحمان شیری

   حقوقی که به ما میدین درماه ۱۰۰ دلار واقعا ۳۰سال زحمت حالا اين بیسواد رفته تو مجلس‌ حرف می زنه مخاد مردم را به جون هم بندازه خیلی خیلی

  • ناشناس

   تا طقی به طوقی میخوره میان سراغ جیب ماها آقای عزیز دیگه مردم میدونن شما دلسوز ما نیستی که بارانه ده میلیونی بدی مث سابق دوتومن بدی ده تومن بر میداری این حربه ها قدیمی شد دیگه.برید جلوی حیف و میل رو بگیرید.

  • ناشناس

   سر شکم سیری و تزهای من دراوردی

  • ناشناس

   پرفسوربنزین لیتری پنجاه هزارشودحقوف هاراچطورتعیین می کنی الان هم یک سوم حقوق کارگرپرداخت میشود بادرایت امثال شما بایدحقوق کارگر ماهی چهل وپنج میلیون تومان شود حداقل

  • ناشناس

   بالاخره باید اینکار بشه.

  • مهرجویی

   این بیسوادها رو از کجا میارید و چرا اینا رو برجسته میکنید

  • کامی

   اونوقت باید کل ۱۰ میلیون رو یا بدیم اسنپ یا بنزین خخخخخخخ

  • ناشناس

   سالانه ده میلیون یارانه بگیریم، صد میلیون بدیم بنزین. ماهانه دویست صد و پنجاه تا بنزین میشه هفت و نیم.
   سالانه میشه تقریبا نه میلیون و پانصد هزار تومان.
   تازه تورم هزار درصد می شود.

  • اهوازی

   جناب فعال سیاسی
   مردم رو چی فرض کردی ،اینکه مثل جنابعالی سبک مغز هستن ؟

   اولا با افزایش قیمت بنزین ،قیمت تمام اجناس بالا میان بعدشم یارانه در ماه یک بار به اشخاص تعلق میگیره در حالی که اکثر عموم هر روز بنزین میزنن و هر روز کالای گرون میخرن ،پس اون یارانه بدرد خودت میخوره

  • ناشناس

   سیرمونی ندارید ...

  • اف،ام

   سیر‌از‌گرسنه‌خبر‌نداره!پیاده‌از‌سواره!
   چقدر‌فراموشکارین‌

  • ناشناس

   .... این مغزمتفکرراقایم کنیدممکن است ناسا ترورش کند! بنزین 50هزارویارانه 10میلیون یعنی یک کیلوسیب زمینی دویست هزارتومان، نان دانه ای بیست هزارتومان، ازهمه اینها گذشته کاغذازکجابیآروند تااینهمه اسکناس چاپ کند..

  • ناشناس

   کاشکی این ...می شد

  • ناشناس

   تورم وحشتناکی صورت خواهدگرفت

  • ناشناس

   بنزین گران شود همه چیز گران می‌شود...من ۴۰۰ لیتر تقریبا مصرف ماهیانه دارم....اگه بنزین بشه ۵۰ ت ،مصرف من میشه ماهی ۲۰میلیون ، ده ملیونش یارانه و ده میلیون باید پول بنزین بدم در حالی که ماهی بین ده تا دوازده میلیون درآمد دارم....یعنی دو ملیون را چه کنم،بدم اجاره خونه ،خورد و خوراک ،قبوض،قسط،لباس،تحصیل بچه ها ،دکتر و....؟؟؟؟؟

  • ناشناس

   شرمتده این بنده خدا که این حرف را میزنه متوجه نیست در کشورهای دیگه بتزین یک دلار است درست ولی اولا کف درآمد و خقوق آنها 1600 دلار است که با دلار 50 هزار تومان میشه 90 میلیون تومان که در ابران حقوق 5 میلیون و 300 هزار تومان است که اگر بنزین بشه 50 هزار طرف 106 لیتر در ماه بنزین می خره دوما دولت در هنگام خرید خودرو یک ایرانی پراید 300 میلیون دست مشتری میده درحالیکه قیمت وافعی پراید در مقایسه با کشورهای دیگه کمتر از 50 میلیون تومان ارزش داره یعنی دولت 250 میلیون تومان از قبل بیشتر پول بنزبن خودش را گرفته سوما خودرو ساز ها خودروتولید بکنند که مصرف بتزبن آن 2 لیتر باشه در 100 کیلومتر چهارما من که 20 تا 30 درصد بنزین را قاچاق نمی کنم

  • ناشناس

   سکه تمام۶۰۰هزارتومن میشه!!!

  • ناشناس

   ای خاک برسرم ن ک شما قبلا نماینده ما بودید پایه این همه تورم قطعا خود امثال شما بودن

  • ناشناس

   مگه یارانه به همه می دند که بنزین گرون بشه

  • ناشناس

   هیچ فايده ای ندارد و طبقه متوسط و ضعیف، ضعیفتر می‌شوند
   شما اگه راست میگویید قدرت پول ملی را بالا ببرید و دلار رو بیارید روی ۷ تومان زمان گذشته
   بقیه حرفاتون مفته

  • ناشناس

   ماشیناتونو درست کنین سرانه مصرف بنزین میاد پایین

  • دوست میهن

   شما باید اول بفکر کم مصرفی بنزین و نو سازی باشین

  • ناشناس

   احمق بودن هم هنری است

  • ناشناس

   مسبب حال وروز اقتصاد ایران این چنین اقتصاد دانان هستند ای کاش به جای یارانه مالیات بر ارزش افزوده مواد غذایی ازمردم گرفته نمیشد ویا مالیات دریافتی از مستمری بگیران به حساب آنهاواریز میشد و...

  • سید حسن


   بنزین را تو خلیج فارس می فروشی 500تومان بعد به مردم بفروشید 50هزار وبرده یارانه کنید؟؟؟

  • ناشناس

   لعنتی 50هزار تومان شدن بنزین
   یعنی 30 برابر شدن قیمت همه چیز
   یارانه ده میلیونی تو سرت بخوره

  • ناشناس

   یعنی یه باک بنزین 3میلیون!

  • کاوه زمانه

   مهندس بی سواد عمده قیمت آب را ظرفش دارد درحالیکه بنزین مصرفی مردم فاقد ظرف است.
   تمام تحلیل هایتان همینجوری آبکی است.

  • ناشناس

   نمیخوایم

  • ناشناس

   = دلار ۷۰ ریال بوده کردی ۵۰۰هزار ریال آیا حقوق کارگر هم حاضری ماهی ۱۰۰۰، دلار بدی

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج