۱۳۷۱۳۵۰
۱۷۲۹۰
۱۷۲۹۰
پ

محتوای حمایت‌شده

درمان کیست مویی با لیزر

برای درمان کیست مویی می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که لیزر یکی از آن‌هاست. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این روش درمانی در ادامه با ما همراه باشید.

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که بیشتر اوقات نشسته ‌اید، در معرض ابتلا به کیست مویی هستید.  اما ایا با شیوه های درمان کیست مویی آشنا هستید؟ عمل لیزر کیست مویی از روش‌های درمانی به شمار می رود و چون یک عمل سرپایی می باشد بین بیماران طرفداران زیادی دارد.

درمان کیست مویی با لیزر

برای نوبت دهی در مطب دکتر محسن یوسف زاده همین حالا تماس بگیرید.

 ۰۲۱-۸۸۰۵۰۴۵۰

۰۹۹۱۴۴۱۴۳۶۳

کیست مویی چیست؟

کیست مویی از نوع بیماری‌های مقعدی می باشد که در ابتدا درد و علامت خاصی ندارد و فقط ممکن است پوست آن قسمت قرمز شود. موهایی که به شکل عمودی بین خط باسن و معمولا روی استخوان دنبالچه، خلاف جهت موها رشد می‌کنند، باعث به وجود آمدن کیست مویی می شوند. این بیماری اگر پیشرفت کند عفونی می‌شود و اگر چرک و عفونت داخل کیست را تخلیه نکنید، با گذشت زمان به دیگر اعضای بدن نفوذ می کند و می‌تواند برای شما مشکل ساز شود.  به همین خاطر لازم است که هرچه زودتر این مشکل برطرف شود.طبق آمار به دست آمده، بیش از 25 درصد مردم، به این بیماری دردناک، مبتلا می‌شوند.

درمان کیست مویی با لیزردرمان کیست مویی با لیزر

 کیست مویی چگونه به وجود می‌آید؟

باید بدانید کیست مویی تحت تاثیر عوامل مختلفی می‌تواند ایجاد شود. برخی از دلایلی که باعث ایجاد کیست مویی می‌شوند عبارت از موارد زیر هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 • ایستادن و نشستن های طولانی مدت در یک مکان

از مهمترین دلایل بروز بیماری کیست مویی, داشتن شغل هایی است که تحرک و فعالیت کمتری دارند. به عنوان مثال کارمندان و رانندگان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند زیرا مدت زمان زیادی را در یک شرایط بدنی نامناسب قرار می گیرند.

 • چاقی مفرط و اضافه وزن

افراد که چاق هستند به دلیل کاهش تحرک و فعالیت روزانه و همینطور تعرق زیاد در قسمت نشیمنگاهی بیشتر در معرض ابتلا به کیست مویی قرار دارند.

 • داشتن موهای ضخیم و پرپشت

معمولا افرادی که موهای پرپشت و ضخیمی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه قرار می گیرند. طبق تحقیقاتی که در زمینه کیست مویی انجام شده, محققان دانشگاه پزشکی در ایتالیا به این نتیجه رسیدند که بیشتر مبتلایان به عارضه کیست مویی, پرمو بودند.

 • پوشیدن لباس های تنگ

لباس‌های جذب و تنگ منجر به سایش پوست شده و فرد را در معرض بیماری سینوس پیلونیدال قرار می دهد.

 • عدم رعایت بهداشت فردی

رعایت نکردن بهداشت فردی در ناحیه مقعد و مجاورت آن باعث تجمع آلودگی پوستی در این نواحی شده و فرد را با بیماری هایی همچون کیست مویی روبرو می سازد.

 • ضربه شدید به نواحی نشیمنگاهی

هرگونه ضربات شدید به نواحی پائین تنه بدن موجب بروز التهاب های پوستی  مانند کیست مویی و… می شود.

 • منافذ مادرزادی در نواحی مقعد

وجود این منافذ منجر به فراهم شدن شرایط برای گیرافتادن مو در لایه های زیرین پوست می شود و فرد را در معرض ابتلا به عفونت و کیست قرار می دهد.

علائم کیست مویی چیست؟

کیست مویی در وحله اول علائم خاصی ندارد و در واقع شخص از وجود آن بی‌اطلاع می باشد. بعضی‌ افراد در ابتدا و زمان شستشو توده‌ای بی درد را در محل احساس می‌کنند و علائم این بیماری زمانی خود را نشان می دهند که کیست عفونی شده باشد و تبدیل به آبسه شود.

علائم کیست مویی حاد

در صورت عدم درمان به موقع بیماری کیست مویی می‌تواند پیشرفت کند و مشکلات بزرگی برای افراد ایجاد کند. برخی از علائم پیشرفت این بیماری عبارت از موارد زیر هستند:

 • عفونت، حالت تهوع و تب و لرز در فرد مبتلا
 • احساس درد هنگام ایستادن، نشستن و فشار آوردن به آن قس
 • خروج ترشحات چرکی یا خون از کیست
 • شکل گرفتن سوراخ‌های مختلف در پوست
 • بیرون آمدن مو از کیست
 • متورم شدن، احساس درد، قرمزی و به وجود آمدن زخم روی پوست
 • خارج شدن بوی نامطبوع از محل زخم و چرک

علائم کیست مویی مزمن

متاسفانه درصد مبتلا شدن افراد به این بیماری دردناک، بالا است و تقریبا حدود 40 درصد از افراد، مبتلا به سینوس پیلونیدال یا همان کیست مویی می‌شوند. درد این نوع از کیست، کمتر از نوع حاد آن می باشد. بخاطر اینکه معمولا مقداری چرک از کیست خارج می شود و موجب کاهش فشار در آن ناحیه می‌شود؛ با وجود اینکه عفونت ناشی از آن به طور کامل برطرف نمی‌شود ولی درد آن خیلی شدید نیست و حتی کاهش می‌یابد. لازم به یادآوری است که ترکیدن کیست مویی به معنای درمان کیست مویی نخواهد بود. در نتیجه، علائم، درد و تخلیه چرک، به مدت طولانی، ادامه خواهدداشت و هر از گاهی، مجددا عود می‌کند و تنها چاره درمان آن به وسیله جراحی یا لیزر  است تا کاملا تخلیه و درمان شود.

درمان کیست مویی با لیزر

روش‌های درمان کیست مویی

برای از بین بردن کیست مویی می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. برخی از روش‌های درمان کیست مویی به شرح موارد زیر هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 • جراحی باز (با لیزر یا تیغ جراحی)

در این روش از جراحی پوست و بافت بدن در ناحیه‌ای که کیست ایجاد شده بریده می‌شود. بعد از ایجاد این برش، عفونت و محتوای کیست به شکل کامل تخلیه می‌شود. لازم به ذکر است در این روش برس ایجاد شده با بخیه بسته نمی‌شود و بعد از 3 ماه به شکل طبیعی جوش می‌خورد.

 • جراحی بسته (با لیزر یا تیغ جراحی)

در جراحی کیست مویی با روش بسته، پوست و بافت بدن حدوداً 5 تا 7 سانت با تیغ جراحی یا لیزر برش می‌خورد و عفونت از کیست بیرون می‌آید اما بعد از اتمام جراحی محل برش با استفاده از بخیه از بین می‌رود. نقاهت این روش بسته به اندازه کیست مویی حدوداً 1الی 2ماه می‌باشد.

 • درمان کیست مویی با لیزر، بهترین روش درمان کیست مویی

برای جلوگیری از پیشروی و آسیب کیست مویی به بافت‌های سالم اطراف خود باید اقدامات درمانی سریع‌تر شروع شود زیرا این بیماری بسیار پیشرونده می باشد. برای درمان کیست مویی از روش های درمانی متفاوتی استفاده می شود که هر کدام از آن ها با توجه به شرایط و میزان پیشرفت بیماری متفاوت می باشند. برای مثال افرادی که به تازگی به این عارضه مبتلا شده اند به خاطر ترس از اتاق عمل و جراحی ترجیح می دهند  از روش های خانگی و گیاهی استفاده کنند. البته هیچ کدام از این درمان ها  قطعی و بدون بازگشت و فقط میزان التهاب و درد را کاهش می دهد. برای درمان کیست مویی می‌توان از دو روش جراحی سنتی و با لیزر استفاده کرد، اما بهترین روشی که برای مداوای بیماری های مقعدی مانند کیست مویی موررد استفاده قرار می گیرد, جراحی با لیزر می باشد که برای بیمار کمترین درد و خونریزی را به همراه دارد.

درمان کیست مویی با لیزر

مراحل جراحی کیست مویی با روش لیزر

در این روش، از طریق منافذ ایجاد شده، ابزار باریکی به نام اندوسکوپ را وارد بافت های درگیر کیست می کنند و سپس اشعه لیزر را با ارتفاع معین به نواحی مورد نظر می تابانند که با نفوذ کردن به عمق بافت عفونی، هرگونه عفونت را می سوزاند و از بین می‌برد.. این عمل به مدت 15 الی 20 دقیقه طو می کشد. معمولا مدت زمان بهبود کیست مویی بین 1 الی 3 روز است ولی افرادی که کیست مویی وخیم تری دارند این زمان بیشتر می شود.

درمان کیست مویی با لیزر بهتر است یا جراحی سنتی؟

بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری در دوراهی انتخاب بهترین درمان گیج هستند. برای داشتن یک انتخاب بهتر مزایای درمان کیست مویی با لیزر نسبت به جراحی سنتی را بیان می‌کنیم:

 • نتیجه قطعی است و ریسک بازگشت بیماری وجود ندارد.
 • حداقل درد و خونریزی را دارد.
 • مدت زمان جراحی کوتاه است.
 • زخم جراحی سریع ترمیم می شود.
 • عمل لیزر بدون بستری شدن در بیمارستان صورت می گیرد.
 • احتیاجی به پانسمان طولانی مدت و پانسمان داخلی نیست.
 • هزینه پایین و مقرون به صرفه تری دارد.
 • از انتقال عفونت های خطرناک جلوگیری می شود.
 • کمترین میزان عارضه را دارد و فرد به آمبولی مبتلا نمی شود.
 • دوره نقاهت کوتاه مدتی دارد و فرد سریع به فعالیت‌های روزانه برمی گردد.
 • درمان با لیزر با بی حسی موضعی انجام می شود.

مراقبت های بعد از لیزر کیست مویی

برای تجربه نتایج بهتر انجام مراقبت‌های زیر می‌تواند برای شما مفید باشد:

 1. بعد از لیزر کیست مویی برای بهبود سریع‌تر به سلامتی خود، توصیه می‌کنیم به نکات زیر توجه کنید:
 2. توصیه می شود بعد از لیزر به صورت مرتب موهای زائد خود را اصلاح کنید تا هیچ مویی وارد زخم نشود و آن را تحریک نکند.
 3. سعی کنید محل زخم را بدون شوینده‌های معطر شست و شو دهید، محل زخم را تمیز نگه دارید و ترشحات آنرا مرتب پاک کنید.
 4. در صورت احساس درد مزمن بعد از عمل در محل جراحی، می توانید با تجویز پزشک مسکن و دارو مصرف کنید.
 5. میوه‌های مثل پرتقال که حاوی ویتامین cهستند را مصرف کنید تا به روند ترمیم زخم سرعت ببخشید.

مراقبت پس از عمل با لیزر و نقاهت

در روش درمان با لیزر بیمار زمان نقاهت ندارد به همین جهت احتیاجی به مراقبت های خاص هم وجود ندارد، فقط ضرورت دارد تا یک هفته از ضربه خوردن به بخش درمان شده جلوگیری شود و بیمار تا حد امکان تحرکات خود را به حداقل برساند.

هزینه درمان کیست مویی با لیزر

هزینه درمان کیست مویی با لیزر تحت تاثیر عوامل مختلفی است اما با در نظر گرفتن تمامی عوامل می‌توان گفت هزینه این جراح بین 5الی7 میلیون تومان تخمین زده می‌شود. لازم به ذکر است که با توجه به شرایط بیمار ممکن است بیمار نیاز به بیش از یک عمل جراحی داشته باشد که در این شرایط هزینه جراحی بالاتر می‌رود.

سوالات متداول

برای آشنایی بیشتر با کیست مویی و درمان آن برخی از سوالات متداول در این زمینه را بررسی می‌کنیم:

احتمال عود بیماری بعد از لیزر وجود دارد؟

در صورت رعایت مراقبت‌های لازم احتمال عود مجدد بعد از لیزر بسیار کمتر از روش‌های دیگر است.

آیا خانم‌ها نیز به کیست مویی مبتلا می‌شوند؟

در صورت وجود موی زائد در ناحیه کمر احتمال ابتلای این بیماری برای بانوان نیز بسیار بلا است. بهتر است با روش‌های مناسب موهای زائد این قسمت را از بین ببرید.

آیا ترکیدن کیست مویی خطرناک است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت ترکیدن کیست مویی به دلیل تخلیه عفونت و آسیب به عضلات ناحیه می‌تواند خطرناک باشد به همین دلیل بهتر است قبل از ترکیدن کیست به پزشک مراجعه کنید.

کیست مویی و آبسه چه تفاوتی دارند؟

در صورتی که کیست مویی حاوی مو و پوست مرده باشد به مرور عفونت می‌کند و تبدیل به آبسه می‌شود.در بیان ساده‌تر کیست مویی شامل مو و آبسته حاوی عفونت است.

دکتر محسن یوسف زاده - متخصص جراحی عمومی، گوارش، تیروئید و پستان

 • جراحی دستگاه گوارش، تیروئید، پستان
 • جراحی لیزری بیماریهای مقعد و کیست مویی
 • متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی عروق با ۱۵ سال سابقه جراحی
 • ساعت کاری:

۹تا ۱۲صبح

۴تا ۷عصر

پنجشنبه و جمعه تعطیل

برای نوبت دهی در مطب دکتر محسن یوسف زاده کلیک کنید.

درمان کیست مویی با لیزر

همین حالا تماس بگیرید.

 ۰۲۱-۸۸۰۵۰۴۵۰

۰۲۱-۸۸۰۵۰۴۶۰

۰۹۹۱۴۴۱۴۳۶۳

درمان کیست مویی با لیزر

 شریعتی، روبروی پارک شریعتی، ساختمان نور، طبقه همکف، واحد۲

ملاصدرا، جنب بیمارستان بقیه الله، ساختمان صدرا، طبقه۴

اکباتان، خیابان فکوری غربی، خیابان نفیسی، روبروی بیمارستان عموییان، کلینیک کاووس

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

محتوای حمایت شده

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج