جاباما
۱۳۷۵۲۲۶
۷۱۳
۷۱۳
پ

این حشره خونخوار آسیا را مضطرب ساخته است

هراس بیماری ساس برای چندین هفته در سراسر منطقه آسیا – اقیانوسیه قابل لمس بوده است. این هراس با پوشش خبری شیوع آن بیماری در فرانسه در اوایل سال جاری و البته در مقایس کوچک تر، اما تازه‌تر در کره جنوبی تقویت شد.

فرارو: هراس بیماری ساس برای چندین هفته در سراسر منطقه آسیا – اقیانوسیه قابل لمس بوده است. این هراس با پوشش خبری شیوع آن بیماری در فرانسه در اوایل سال جاری و البته در مقایس کوچک تر، اما تازه‌تر در کره جنوبی تقویت شد.

این حشره خونخوار آسیا را مضطرب ساخته است

 

این موارد همراه با افزایش کلی سفر‌های پس از پایان پاندمی کووید باعث افزایش نگرانی‌ها شده. نگرانی‌ای که در این واقعیت ریشه دارد که مسافران خطوط هوایی به طور ناخواسته باعث شیوع ساس در مکان‌های دیگر می‌شوند.

به نقل از نیویورک تایمز، در هنگ کنگ گزارش‌های تازه مبنی بر مشاهده ساس در فرودگاه منجر به پوشش خبری چند روزه شد. در سئول تیم‌هایی از کارکنان با لباس‌های پوشیده و سفید رنگ در سراسر یک فرودگاه در حالت آماده باش برای شیوع احتمالی ساس هستند.

تاکنون هیچ موردی از شیوع گسترده ساس در آسیا در پاییز سال جاری گزارش نشده، اما برخی از ساکنان کشور‌های آسیایی و مقام‌های شهرداری‌ها در آن کشور‌ها در حال حاضر کارکنان شرکت‌های کنترل آفات را استخدام کرده و یا لوازم کنترل آفات را خریداری می‌کنند.

"داریان ای" مدیر یک شرکت کنترل آفات در سنگاپور که بین ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد در کسب و کار را از زمان شیوع ساس در فرانسه تجربه کرده می‌گوید: "ساس‌ها همواره وجود داشته اند، اما علاقه مصرف کنندگان به کنترل آفات به دلیل پوشش خبری رسانه‌ها در هفته‌های اخیر افزایش یافته است. رونق فعلی کسب و کارمان در نتیجه دغدغه ذهنی بسیاری از مردم در مورد شیوع ساس است".

البته هراس از ساس به آسیا محدود نمی‌شود. این هراس ویژگی مشترک زندگی شهری در سراسر جهان از جمله در شهر نیویورک است. با این وجود، اگر پاریس پایتخت جهانی غیررسمی اضطراب ساس در این فصل باشد (شاید پس از آن لندن نیز مسیر مشابهی را طی کند) سپس ابرشهر‌های آسیایی مانند سئول، هنگ کنگ و سنگاپور نیز به سرعت در آن جدول صعود خواهند کرد.

در کره جنوبی که در دهه گذشته تنها تعداد کمی از موارد مرتبط با ساس گزارش شده گزارش‌های اخیر ساکنان و رسانه‌های خبری در آن کشور را در حالت آماده باش قرار داده است تاکنون حداقل ۱۳ مورد تایید شده و چند ده مورد مشکوک مرتبط با ساس در سراسر آن کشور گزارش شده است.

همین موضوع کافی بود تا دولت کره جنوبی کارزار چهار هفته‌ای پیشگیری و ضد عفونی را در خوابگاه ها، اتوبوس ها، قطار‌ها و سایر مکان‌های عمومی راه اندازی کند. "پارک کو یئون" مسئول این کارزار اخیرا به سایر مقام‌های کره جنوبی گفته است:"اضطراب عمومی اجتناب ناپذیر است، زیرا گزارش‌ها کماکان منتشر می‌شوند".

یک موضوع اجتناب ناپذیر دیگر سود این وضعیت برای نابودگران ساس و آفات بوده است. شبکه خبری "بلومبرگ" در ماه جاری گزارش داد که قیمت سهام چندین شرکت کنترل آفات کره جنوبی ۳۰ درصد یا مقادیری بیش‌تر پس از انتشار گزارش‌های خبری در مورد ساس افزایش یافته است.

یونهاپ یکی از خبرگزاری‌های کره جنوبی گزارش داده که فروش حشره کش‌های ضد ساس در یک مرکز خرید آنلاین در آن کشور در هفته نخست نوامبر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۸۰۰ درصد افزایش یافته است.

یکی از مضطرب‌ترین مکان های آسیا در مورد ساس هنگ کنگ است. "چاو یانگ لی" استاد حشره شناسی شهری در دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید می‌گوید: "با از سرگیری سفر‌های پس از پاندمی کووید این امر اجتناب ناپذیر است که سفر مسافران بین المللی به گسترش شیوع ساس در سراسر جهان دامن می‌زند. تردیدی ندارم که افزایش هجوم ساس در آسیا و اقیانوسیه مشابه آن چه که اروپا را فرا گرفته وجود خواهد داشت".

او می‌گوید:"تنها تصور کنید اگر فردی که در یکی از هتل‌های بانکوک که در آن ساس وجود دارد اقامت داشته و با چمدان اش که حامل ساس است به سنگاپور برود چه خواهد شد. از این طریق و به سادگی حشرات به مکان تازه‌ای انقال می‌یابند، چمدان‌ها را ترک کرده و در مکان تازه هجوم شان را آغاز می‌کنند".

اکنون در هنگ کنگ مقام‌های دولتی در حال توزیع بروشور‌های هشداردهنده در مورد ساس برای مسافران در فرودگاه بین المللی هستند و اداره غذا و بهداشت محیط زیست هنگ کنگ در هفته جاری در بیانیه‌ای اعلام کرد که در تلاش است تا "احتمال انتقال ساس‌ها از خارج از کشور به جامعه محلی" را کاهش دهد.

با این وجود، "چیو سیو وای" یک استاد زیست شناسی در یک دانشگاه محلی اخیرا به پخش کننده بروشور‌های هشدار دهنده در هنگ کنگ یادآوری کرده که ساس‌ها در گوشه‌های گرم و تاریکی که در منطقه نیمه گرمسیری مانند هنگ کنگ به وفور یافت می‌شود در حال رشد هستند و هنگ کنگ در حال حاضر پس از پشه‌ها به پناهگاه این دومین حشره خونخوار تبدیل شده است.

در نتیجه، این کارشناس اشاره کرده که علیرغم نگرانی هنگ کنگ در مورد وارد شدن ساس از خارج کشور در واقع آن شهر در حال حاضر نیز تعداد زیادی از آن حشره را در خود جای داده است.

"فرانسیکو پازوس" مدیر شرکتی که در زمینه از بین بردن ساس فعل است می‌گوید در ماه جاری کسب و کار شرکت اش افزایشی رشدی دو برابری داشته و بیش از ۴۰۰ نفر از کارکنان آن شرکت مشغول از بین بردن ساس‌ها هستند.

او می‌گوید این وضعیت ایجاد شده به دلیل افزایش معاشرت‌ها و سفر‌های پس از پاندمی کووید و هم چنین دامن زده شدن به اضطراب درباره شیوع ساس از طریق رسانه‌ها بوده است. او می‌افزاید:"افراد بیش تری در هنگ کنگ پس از تماشای گزارش‌های خبری در حالت وحشت زدگی نسبت به شیوع ساس به سر می‌برند".

روند مشابهی در تایوان در جریان است. وزارت محیط زیست تایوان به ساکنان آنجا در هفته جاری هشدار داد که در اثاثیه دست دوم به دنبال ساس بگردند و پس از بازگشت از سفر‌های بین المللی چمدان‌های شان را مورد بررسی قرار دهند.

پروفسور لی می‌گوید یک تجدید حیات جهانی ساس وجود داشته که حدود ۲۵ سال پیش در اروپا آغاز شد و به تدریج به امریکا و آسیا گسترش یافت.

او می‌گوید:" یکی از دو گونه رایج ساس معمولا در مناطق معتدل بیش‌تر است در حالی که گونه دیگر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری را ترجیح می‌دهد. اما همان طور که محیط‌های داخلی تا حد زیادی به دلیل سیستم‌های کنترل هوا یکنواخت‌تر می‌شوند مکان‌های بیش تری وجود دارند که هر دو گونه ساس می‌توانند در آنجا رشد کنند".

روند دیگر آن است که ساس‌ها به طور فزاینده‌ای نسبت به انواع خاصی از حشره کش‌ها مقاوم می‌شوند مشکلی که در تایلند، مالزی، کره جنوبی و سایر کشور‌ها مشاهده شده است.

پروفسور لی می‌گوید بهترین راه برای از بین بردن ساس‌های مقاوم به حشره کش گرمای شدید است. با این وجود، از آنجایی که روش‌های حرارتی ممکن است ۱۰ برابر یا به میزانی بیش تری گران باشند بسیاری از شرکت‌های مدیریت آفات به استفاده از حشره کش‌ها ادامه می‌دهند.

 


 

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج